homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23-54


#1008 2012-08-04 14:28:19

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Hello burtici!
Blu, cum mai esti? Ai grija de tine si nu te mai supara cu sotul, afectezi bebelusa sad.

Time, Kory, si mie o sa imi fie dor de burtica dar momentan imi place mai mult fatzuca lui bebe meu.

Honney, voi cum va descurcati? E cuminte bebe tau, colici ceva are?

Cris, si eu tot la 12 sapt am facut morfo trim I.

Ryx, felicitari, usor ajungi la termen.

Miki, lenes a fost si bb meu toata sarcina.

Deno, merita sa nasti la privat, mie nu imi era dor sa plec acasa, nu mai zic ca nu am simtit nicio durere de la ceza, acum am uitat ca o am. Totul a fost de 5 stele la clinica aceasta, mancare, curatenie, medicatie, neonatologie etc.
Time, si tu nasti tot la privat, sigur te va astepta o exper de vis si pe tine, eu am zis ca nu va fi minunata ca dureri vor fi dar macar nu fac depresie dar se pare ca a fost superba experienta.
Deya a venit la mine in salon, ea tot acolo va naste.
Deeab, daca esti ok cu banii, merita din plin sa nasti si tu aici.
Blu, ar fi ideal sa alegi si tu clinica asta, este peste clinica unde ai nascut tu si eu am facut cerclajul.
Va pup pe toate, ati scris f mult.


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 



#1009 2012-08-04 15:16:48

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Buna mamici par

Laura, bine ai venti acasa! puss Da, am auzit ca RM este peste Eva ca si conditii, insa la Eva pot naste cu doula si cu plan de nastere, 100% natural, pe cand la RM nu ma lasa cu doula, poate doar cu sotul. Insa, daca o fi sa ajung din nou la ceza, iau in calcul si Regina Maria smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1010 2012-08-04 15:44:53

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Rux, am priceput. smile
Laura, ma bucur ca a fost asa o experienta faina.  tummenupp  Noi avem programare acolo vinerea viitoare pentru ecografiile lui Nati, si cautand pe net a aflat sotul ca e si maternitate. Acum cica la bebedoi acolo mergem. Numai ca nu stiu cum o sa se impace cu istoricul meu de nastere prematura. tongue
Bunny si eu am cam "alergat" dupa neonatolog sa-mi ia banii. Apoi mi-au zis asistentele ca nu prea e dupa bani, pentru ea conteaza mai mult sa vada ca parintii / familia se intereseaza de bebelus. smile
Blu, esti bine?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1011 2012-08-04 16:10:42

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Katey par Da, suntem ok, nu am mai avut contractii, dar inca iau Nospa, preventiv, pentru vreo 2 zile...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1012 2012-08-04 16:47:39

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Laura, bine ai venit acasa!  puss Suntem bine, mai avem si ceva colici din cand in cand grater , ne place la baitza si la plimbare chicot  hjarta  bebe , suntem foarte mancaciosi... ne luptam cu alaptatul... zambim in somn  chicot
Ma bucur ca ai avut o experienta frumoasa la nastere.  puss
blue  puss


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1013 2012-08-04 16:52:09

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Blu, i-am scris mesaj dr acum ca am probl cu lactatia si mi-a rasp la mesaj smile.
Inteleg cu eva, nu stiam detalii de acest gen.
Am intalnit o tipa care astepta sa intre la dr si facuse doua ceza cu el. Eu nu stiam inca ca imi va zice ca va treb sa fac cezariana dar stiind exper ta cu cusutul de catre o rezidenta am intrebat-o daca a cusut-o el pana la capat. Mi-a zis ca la primul bebe doar jumate si se vede diferenta iar la bb 2 doar el si arata f bine. Deci nu esti singura. Cand mi-a propus ceza am fost f bosumflata pe el smile si m-a luat la sentiment ca treb sa tin cont de indicatia lui ca medic, ca am un copil pretios facut dupa o laparo si nu se stie daca altul mai pot face, ca si sotia lui are doua ceza. Mi-a zis sa cer si alte pareri, mi-a aratat ecografii la alte tipe sa vad diferenta de flux sanguin , a avut ceva de lupta cu mine lol plus ca a venit si sambata si duminica la ora 18 special pt mine sa imi faca eco si nu a vrut sa ma lase sa platesc. I-am zis ca am o prietena care a facut ceza cu el si ca e cusuta jumatate de un medic rezident si arata f rau operatia lol. Era foarte mirat si m-a intrebat cum o cheama si ca o fi un caz la 100 rotfl. Mi-a zis deja putin nervos ca eu tot insistam :""d-na M eu va operez, ce Dumnezeu ""rotfl. Cand eram pe masa de operatie i-a zis unui medic ca nu lasa pe nimeni sa ma atinga ca cica am o prietena care a fost cusuta doar jumate de  el smile.

Honney, al meu plange la baita, doar doua i-am facut, poate o sa se obisnuiasca in timp. Imi pare rau de colici, off, si al meu a plans azi, se chinuia sa faca ceva. La plimbare nu am iesit inca, imi propusesem pentru azi, sper sa ma tin de cuvant. Am avut foarte multe haine de spalat, frigiderul gol si a trebuit sa gatesc si nu il ultimul rand vizitatori care suna de la prima ora.

Katey, o sa fii placut impresionata de clinica si vizavi de nasteri premature nu iti face probleme, primesc de la 32 de saptamani.

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-08-04 16:59:46)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#1014 2012-08-04 17:06:08

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

buna fetele puss

honney, aici in cluj e in felul urmator. dr-lui care m-a urmarit pe mine i se da 1000 lei pt nasterea naturala. eu am pus fix atat si pt ceza. 300 anestezist, 150 neonatolog, vreo 300 bagajul meu si-al lui bebe pt spital, mentionez ca nici nu am camasi de-alea obligatorii pt spital si care e vreo 60 lei minim una. dr meu face cam 3 4 monitorizari inainte la cabinet si e 150 monitorizarea, eu am pus doar 2, 300. drumuri de la oradea la cluj inca vreo 4, ne costa 200 lei drumul, deci 800, apoi drumurile alor mei de la gherla ca acolo locuiesc ei la cluj vreo 300 lei, e 50 lei drumul si ma tine vreo 6 zile, macare, ca cea din spital nu se poate manca am pus 150 desi sigur ar fi mai mult, rezerva 6 mil. calculeaza si tu smile si nu am exagerat cu nimic, asa se da aici la dr.  nu mai zic de cotizatii la asistente ca-s foarte rele.
cand am fost internata pt hidratare in 2 sapt a venit sa ma vada exact de 2 ori si i-am dat 2 mil smile

eu nu pot sa pun strict nasterea in spital pt ca stau departe si banii se duc si pe altele. in schimb aici platesc 3500 cezriana cu totul, trusou, medicamente, etc. in plus va fi si cazarea sotului 100 lei pe noapte ca sa stea cu noi in salon. ceea ce la stat nici nu e posibil. as plati 100 ron ca sa stau douar cu o alta mamica in salon si sa am baie in camera.


laura ce ma bucur ca sunteti bine!

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2012-08-04 17:09:15)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1015 2012-08-04 17:54:05

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Deno, asa este, eu credeam ca te referisesi strict la spagi  big_smile Si eu am cheltuit pe bagajul de spital si alte chestii necesare foarte mult (vaccinul Rh, medicamente etc). Mancarea de spital este intradevar oribila... eu una nu am baut decat ceai  chicot in rest mi-au adus ai mei mancare  smile. Am crezut ca doar nasterea costa atat, nu si restul. In unele clinici private din Buc, o nastere costa undeva la 5000-6000 sau chiar mai mult, la care se adauga pe nota de plata cazarea, mancarea, medicamentele etc. (separat) si iese o suma ...  yikes
Laura, si noi am plans la prima baitza... cred ca m-a simtit ca eram crispata si nesigura  chicot , dar de la a doua baie... liniste si pace; chiar daca e marait inainte, cand simte apa se calmeaza (bine, dupa ce il scoatem incepe show-ul  chicot  visslar )

Ultima oara a fost editat de honney_bunny (2012-08-04 17:56:17)


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#1016 2012-08-04 18:01:34

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

honney, da stiu! asa costa si in cluj. pt ca nu au contract cu CAS. dar asta e o clinica care are contract si preturile sunt mai mult decat rezonabile.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1017 2012-08-04 18:03:55

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Laura kram ma bucur ca a iesit totul bine pentru voi si ca esti asa de voioasa si incantata

Honey, Deno, Blue par


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1018 2012-08-04 18:12:33

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Laura, tare faza cu pacienta cusuta doar pe jumate de el lol Adevarul e, ca acum nu mai arata rau, dar recuperarea pe partea unde si-a facut de cap rezidenta a fost mai inceata, am avut si dureri, si noduli si hematom tot acolo, deci tipa era cam pe langa... Faza cu nevasta-sa mi-a zis-o si mie smile

Fetele, e normal sa nu le placa la baita, la inceput smile De fapt, lor nu le place dezbracati, incercati sa-i manevrati fooooarte fin, cu incetinitorul, sa nu faceti miscari bruste. Si vorbiti-le tot timpul, ca ei sa se simta in siguranta smile

Va tzuc pe toate, ma duc sa ma joc cu pitica, profit ca e treaza si D. doarme tongue


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1019 2012-08-04 18:25:44

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

blueeyes a scris:

Fetele, e normal sa nu le placa la baita, la inceput smile De fapt, lor nu le place dezbracati, incercati sa-i manevrati fooooarte fin, cu incetinitorul, sa nu faceti miscari bruste. Si vorbiti-le tot timpul, ca ei sa se simta in siguranta smile

Am observat, e super linistit la baita acum, eu vorbesc cu el si ii pun apa pe burtica incet si sta cuminte  tummenupp


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#1020 2012-08-04 19:11:54

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Blu rotfl
Sa stii ca si al meu plange cand il dezbrac, si incerc sa vb cu el, se calmeaza pana la urma.
Honney, da, exact asa face si bb meu smile.
Deno, merita nasterea la privat. Mie la o masa mi-au dat supa de pui, cartofi la cuptor cu somon. Eu somon nu prea imi permit sa imi iau lol.


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#1021 2012-08-04 22:03:20

mikki_20
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-02-15
Mesaje: 4694

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

eu i-am pus la ksti muzica de adormit copii, le-am pus pe burtik  si ce mai da din picioare smile sa nu ziceti k sunt nebuna lol

Ultima oara a fost editat de mikki_20 (2012-08-04 22:04:04)


Avem 1 an si 5 lunite

Offline

 

#1022 2012-08-04 23:05:59

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Laura, Nati si acum mai plange cateodata la baita. La inceput plangea cand o lasa mama in cadita. O tinea de umeri si capusor cu o mana si cu cealalta de picioruse si cand ii dadea drumul la picioruse plangea. sad Si noi vorbim cu ea tot timpul. Eu nu i-am facut baie pana aseara, nu ca nu m-as descurca dar imi place sa-i faca mama, e momentul lor. smile Eu ma invart pe langa ele, dau sapunelul, torn apa de limpezit, etc. smile
Noua ne place fara hainute, dar urlam de mama focului cand trebuie sa ne imbracam.  rotfl2

Mikki, aseara am vazut la mamici un clip cu un bebe care se calma pe muzica rock si azi cand plangea bebe ii zic sotului "pune-i si ei Nightwish, ceva poate tace". I-a pus si ghici ce? A tacut copilul. La care sotul zice "ca sa vezi si noi incercam cu Alunelu, Alunelu si Vine, vine primavara".  rotfl

Deno, 1000 pentru nastere naturala?! La noi se dau 300 la doctor si cate 50 la moase...
Aaa, am uitat sa-ti spun, am rezolvat problema cu adresatul, stii ca vorbeam noi de mamele noastre care parca-s prea tinere sa fie "buni". tongue O s-o invatam pe Nati sa le spuna alor mei "mama Dana" si "tata Gigi", cum le spun eu bunicilor din partea mamei. smile

Bunny, noi avem colici tot timpul.  supa

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-08-04 23:09:21)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1023 2012-08-04 23:44:40

mikki_20
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-02-15
Mesaje: 4694

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

da si da cu piciorusul exact acolo unde e casca lol


Avem 1 an si 5 lunite

Offline

 

#1024 2012-08-05 00:10:04

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Katey, imi pare rau de colici, mi-e teama de ele si mie. Off. Sper sa nu le aiba prea pronuntate.
Frumos cu adresarea catre parintii tai smile.
Miki lol.

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-08-05 00:10:25)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#1025 2012-08-05 10:28:26

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Neata!  wave


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1026 2012-08-05 11:05:59

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Neata wave


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.