homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23-58


#1084 2012-08-06 14:44:05

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Dianah, e frumos patutul hjarta iti doresc sa-l folosesti cat mai mult pe post de depozit de ce vrei tu big_smile

Kata sti ce fain arata lol parca-l si vad scotocind dupa mesajele de pe baloane lol

als si nu e bine cu mami in pat hjarta eu cred ca n-as avea inima sa-l las singur in patut, si pe caine il sufocam la pieptul meu sa doarma lol dar ala nu prea statea, ii placea sa se lafaie pe mijlocul patului astfel incat sa nu mai avem noi loc lol


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#1085 2012-08-06 14:50:56

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

ca tot vini vorba de cine unde doarme, relativ conex, dar super-bune si argumentate: http://alexcreste.blogspot.ro/2012/08/m … itati.html
http://kiddyshopblog.blogspot.ro/2012/0 … ecial.html


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1086 2012-08-06 14:53:33

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deno, stiu exact ce vrei sa spui...si mie mi se pare ireal, mai ales ca l-am asteptat atat de mult...cred ca abia cand il voi naste si il voi tine in brate voi crede cu adevarat ca avem un bebe hjarta
pana atunci abia astept sa il simt si eu miscand prin burtica !!!

dia, este superb patutul !!! sa il stapiniti sanatosi, sa se simta bine bebelina in el smile
acum am vazut ca tu ai DPN exact de ziua mea chicot


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1087 2012-08-06 14:58:49

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

kata, o intrebare totusi ca ai postat din alexcreste. eu am avut de-a lungul sarcinii cateva picaturi de colostru, uneori din ambii sani, alteori doar din dreptul. dar s-a intamplat spontan poate de 3 ori. in rest daca strang sanul stang nu iese nimic niciodata, daca strang sanul drept iese aproape totdeauna o picatura minuscula de tot. fiind cu ceza si nu cred ca voi apuca sa intru in travaliu, in cazul in care nu va veni colostrul mai mult de atat, ce ma fac? am cosmaruri ca va urla de foame cu toate tzatzele mele.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1088 2012-08-06 15:37:03

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

denorah00 a scris:

kata, o intrebare totusi ca ai postat din alexcreste. eu am avut de-a lungul sarcinii cateva picaturi de colostru, uneori din ambii sani, alteori doar din dreptul. dar s-a intamplat spontan poate de 3 ori. in rest daca strang sanul stang nu iese nimic niciodata, daca strang sanul drept iese aproape totdeauna o picatura minuscula de tot. fiind cu ceza si nu cred ca voi apuca sa intru in travaliu, in cazul in care nu va veni colostrul mai mult de atat, ce ma fac? am cosmaruri ca va urla de foame cu toate tzatzele mele.

dupa nastere vei avea. acu... exact cand... nu stiu sa-ti zic....  cesafac


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1089 2012-08-06 16:02:32

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deno, mai esti pe receptie? ce scutece ai pe stoc, pan la urma? io cu am niste bani pt asa ceva, dar nu stiu ce sa aleg disperat


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1090 2012-08-06 16:12:43

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Denorah, eu am facut cezariana la rece (fara travaliu) si am avut colostru de a doua zi. Posibil sa fi avut imediat, insa am fost prea absenta sa mi-l cer la san, deci au trecut mai mult de 24 de ore pana l-am pus la san. Iar a treia zi am avut deja sanii bomba, un soi de furia laptelui nefinalizata, caci D a stat toata ziua sa suga in ziua respectiva.

Pup burticile puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1091 2012-08-06 17:01:19

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

hello burticile

deno la multi ani,cat mai multi sa aveti impreuna,sa fiti fericiti si sa va buucrati de bebe vostru cand se va naste,sa fie sanatos si furmnos

als,la multi ani si voua!!!

eu am avut colostru de pe la 5 luni de cand eram gravi...deci cand am nascut,aveam din plin...depinde acum de fiecare,rabdare sa aveti,ca vine el,inainte ori dupa nastere

vrabi...ce nume ii pui la bebe?v=-ati gandit?

va pup pe toate

diana,e frumos patutul...deci ai fetita la burtica?ca eu am pierdut....aaa,da,ca ai zis ca-i pui numele larisa,scz...uitasem


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#1092 2012-08-06 17:12:37

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

exact sweety,Larisa o va chema.multumim fetelor,imi place si mie tare mult patutul.sa speram ca va sta in el,n-as vrea sa o obisnuiesc cu noi in pat,ca avem patul destul de ingust,iar pe sot nu am unde altundeva sa-l culc  visslar


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 

#1093 2012-08-06 18:20:54

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

kata ti-am raspuns pe fb dar nu mai esti tu pe faza. hai ca tin calc langa mine in caz ca imi scri.

blue, dar ai avut colostru ca lumea si in sarcina? ca eu am, da' asa cu picatura...

dianah lol saracu sot tongue

sweety, multumiiim!


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1094 2012-08-06 18:23:23

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Deno si mie imi e mai comod cu ea in pat decat in patut dar incerc sa o obisnuiesc cu mai multe locuri: in patut, pat, leganut, carut, etc
Dia, sotul doarme pe unde poate...a luat toate camerele la rand. Noroc ca stau la casa si am camere si paturi multe...
De Time ce mai stiti ca vad ca nu este azi?


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#1095 2012-08-06 18:28:12

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deno, La multi ani si de la mine! puss

Am avut colostru, se vedea doar daca apasam de sfarc, in rest nu ma patam sau ceva, poate cel mult faceam pojghita pe sfarc... Imi aduc aminte ca a venit destul de devreme, in sarcina.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1096 2012-08-06 18:43:12

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

blue, multumesc!
exact asa si eu cu colostrul. doamne da sa fie!

als time e bine, a intrat de dimineata.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1097 2012-08-06 19:15:07

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

restul camerelor din casa sunt ocupate,deci chiar nu am unde sa-l culc  pe sotior rodnar .sa vad ce o sa fac cu catelusele  disperat .
fetelor,voi folositi crema garmastan pt sfarcuri?mie mi-a zis asistenta medicului la care merg sa o folosesc incepand cu sapt 28.am inceput sa o folosesc de vreo 3 zile.


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 

#1098 2012-08-06 21:32:58

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Hello wave

Acum am ajuns de la dr.
Bebe e bine, nu e foarte mare aprox 3,1 kg,  a zis dr ca se pregateste si ca el crede ca saptamana asta iese. A zis ca ar fi bine sa se nasca saptamana asta pentru ca placenta e deja maturata de gradul 3. Daca nu se intampla nimic pina Luni, mergem inapoi sa mai vedem ce si cum. Am oprit Gynipralul si de acum stam cuminti si asteptam smile

Als multumesc mult ca te-ai gandit la noi kram

Dia imi place foarte mult patutul, e o culoare superba rock  Si eu am tot intrebat pe aici despre "facutul sfarcului" dar Kata mi-a zis ca nu e necesar si nu am dat cu nimic pe sfarcuri. Garmastan mi-am luat un tub pentru dupa nastere, daca eventual va fi cazul de rani.

Deno si eu am colostru de mult, cateodata am pete pe tricou alte ori doar cojite. Dar de strans nu m-am strans niciodata sa vad daca iese.

Pupam toate fetele. puss


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1099 2012-08-06 22:30:22

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

time ma bucur ca bebe e bine! hai ca nu e nici mic la 3 kg 100, e numa' bun big_smile

m-a scos sotul in oras sa "ne sarbatorim" la un restaurant de fite si-a platit o suma de ma doare mintea si cand am ajuns acasa am vomat tot sad inainte sa mergem am vomat si pranzul ce l-am pregatit pt el...ooof


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1100 2012-08-06 22:54:07

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Burtici puss

Deno puss exact asa am avut si eu colostru, cred ca de doua ori mi s-a intamplat sa apara o picatura mica pe haine fara sa strang / apas eu. Iar in maternitate m-am muls prima data la 2 zile dupa ceza, poate as fi avut si a doua zi dar nu am incercat sa ma mulg. La inceput iesea foarte putin dar cred ca nu stiam eu cum / de unde sa trag / strang. tongue Poate daca Nati ar fi fost mai puternica si ar fi putut sa suga ea iesea mai mult, nu stiu.
Time puss felicitari pentru 1+!
Cris puss
Blu puss
Als puss
Angel puss
Dia puss fain patutul! smile
Sweety puss
Kata puss apropo de link-uri, cu ochii mei am vazut cum i-au dat o siringa de glucoza la un bebe proaspat adus de la sala de nasteri. Nu avea nimic, deci niciun motiv sa-l tina la "primire" (acolo erau si prematurii si eu eram "in vizita" la Nati), de altfel l-au si dus la mamica dupa 2 ore ... La toti le dadeau asa, indiferent daca mamicile ii puteau alapta sau nu.
Si acum sa va povestesc ceva, nu v-am povestit pana acum pentru ca nu vreau sa sperii burticile care se tem de nastere prematura.  cesafac
In aceeasi zi cu mine a nascut o mamica la 30 de saptamani o fetita de 1200kg, iar dupa cateva zile m-au mutat cu ea in salon. Eram doar noi 2 si am vorbit vrute si nevrute. Mamica asta se mulgea pentru ca bebele ei sa pape laptic de la san. Fetitei ii dadeau 7ml la o masa, prin tub. Mamica mulgea vreo 20ml si ii ducea la bebe, apoi se intorecea in salon si se mulgea pana golea sanii ca sa nu piarda laptele. Scotea cam 80-100ml pe care ii arunca. sad Si asta doar ca sa nu piarda laptele in speranta ca la un moment dat fetita va fi suficient de puternica sa suga singurica ...
Langa salonul nostru erau  doi bebei care se nascusera cu greutate foarte mica (in jur de 700-800gr) si ale caror mamici s-au externat dupa un timp. La bebeii astia (care intre timp ajunsesere la greutate normala) nu venea nimeni si urlau saracii de ti se rupea inima. Mamica asta a intrebat daca ar putea sa le dea ea sa suga ca tot avea lapte. Evident ca nu au lasat-o, au zis ca asa se pot transmite tot felul de boli si spitalul poate fi dat in judecata pentru asa ceva.




Despre noi, raportez ca am fost la medicul de familie si avem 3600gr dar suferim groaznic de caldura. Azi am iesit la plimbare la 8 fara un sfert de dimineata si la 9 eram in casa si chiar si asa Nati s-a incins rau in carut. Cand suge transpira de numa pentru ca sta lipita de mine. Cand o doare burtica si o iau in brate iar se incinge. Imi e asa mila de ea. sad

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-08-06 22:57:05)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1101 2012-08-07 00:50:01

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

hello burtici

Am intrat s-o spionez pe Time big_smile . Vad ca vii cu vesti bune tummenupp . E cuminte bebelul,nu e grabit . Deci a asteptat  termenul . Ma bucur ca nu te-au luat frigurile big_smile puss

Deno - la multi ani!

Cris kram

Vrabi ce creste putzulica ta kram

Sa aveti o noapte racoroasa!

Ultima oara a fost editat de smart lady (2012-08-07 00:52:12)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1102 2012-08-07 10:14:27

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Neata dragelor puss

Deno, e numa bun chicot eu ma bucur ca nu e tare mare smile Frumos din partea sotului, doar ca imi pare rau ca ti-a fost rau pe urma

Smartuc puss puss multumesc

Katey kram intradevar e groaznic de cald.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.