homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Artizia-2


#20 2012-07-27 17:34:14

me.lissu
Full member
Inregistrat: 2012-07-17
Mesaje: 197

Re: Artizia

multumesc frumos pt raspuns heimdall...nu eram sigura am zis sa intreb decat sa fac vreo tampenie...e mai greu la inceput big_smile

Offline

 



#21 2012-07-29 15:40:50

me.lissu
Full member
Inregistrat: 2012-07-17
Mesaje: 197

Re: Artizia

In ultima vreme amortesc f des din cauza lipsei de calciu. Ma gandeam sa incep un tratament cu vitamina C vreo 2 saptamani. Am gasit prin casa sunt niste calsule granulate portocalii... intrebarea mea este daca interactioneaza cu anticonceptionalele, daca le scade efectul sau ceva... este ok sa iau vitamina C 2 saptamani? ms frumos

Offline

 

#22 2012-07-29 17:03:37

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Artizia

nu interactioneaza, poti lua linistita

Offline

 

#23 2012-07-29 17:10:53

me.lissu
Full member
Inregistrat: 2012-07-17
Mesaje: 197

Re: Artizia

ms heimdall puss

Offline

 

#24 2012-08-06 20:36:07

Dragadea
Membru
Inregistrat: 2012-08-06
Mesaje: 3

Re: Artizia

Am fost la un cabinet de planning familial unde mi s-a recomandat Artizia.Este prima data cand voi folosi anticonceptionale si as avea cateva intrebari.De ce doamna doctor mi-a recomandat sa iau pastilele dintr-a 5-a zi de menstruatie,cand pe prospect scrie ca trebuiesc luate din prima zi?Si daca apare spottingul,mai sunt protejata?Doamna doctor mi-a spus sa folosesc protectie suplimentara in acest caz timp de 7 zile,insa din cate am citit pe forum spottingul apare destul de des in prima luna.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2012-08-06 20:56:02

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Artizia

spottingul poate aparea, chiar si in primele 3 luni. pt ca, dureaza pana cand organismul se obisnuieste cu ele.
Protectie suplimentara 7 zile trebuie sa folosesti pt ca nu le iei din prima zi de menstruatie, nu pt ca apare spottingul. Spottingul nu are nicio legatura cu protectia suplimentara.

Nu stiu de ce ti-a zis sa le iei din ziua a 5a. Dar se pot lua intradevar din orice zi, doar ca:
-daca le-ai fi luat din prima zi de menstruatie, atunci nu ai mai fi avut nevoie de protectia suplimentara de 7 zile, care, repet, nu are legatura cu spottingul.
-daca le iei din ziua a 5a (sigur are ea un motiv pt care ti le-a recomandat sa le iei asa) te vei proteja 7 zile, corespunzatoare celor 7 pastilute inghitite corect.

Mai apoi, dupa aceste 7 zile de pastilute inghitite corect, in primele 3 luni poti avea spotting, si asta nu inseamna ca ti-a fost afectata  protectia (fireste, atata vreme cat o sa iei corect pastilutele, si nu o sa folosesti si altceva care sa interactioneze, sau nu vomiti pastila etc... - exceptii)

Offline

 

#26 2012-08-06 20:59:52

Dragadea
Membru
Inregistrat: 2012-08-06
Mesaje: 3

Re: Artizia

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Offline

 

#27 2012-08-10 18:59:12

Madutsu
Membru
Inregistrat: 2012-08-10
Mesaje: 2

Re: Artizia

Am inceput sa iau Artizia de o saptamana, la recomandarea medicului de planning doar ca am o nelamurire. Menstruatia mi'a venit vineri noaptea in jur de ora 1 si prima pastila am luat'o sambata seara. Se considera ca am luat pastila in prima zi a ciclului menstrual? Sau trebuie sa ma protejez pana inghit cele 7 pastilute corect? (daca da, atunci la cat timp dupa inghitirea pastilei pot avea contact sexual neprotejat? cesafac)

Offline

 

#28 2012-08-10 19:06:59

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Artizia

eu m-as proteja suplimentar 7 zile
la 4 ore dupa ce ai luat a 7a pastila te poti considera protejata

Offline

 

#29 2012-08-10 19:49:39

Madutsu
Membru
Inregistrat: 2012-08-10
Mesaje: 2

Re: Artizia

mersi pentru raspuns...

sunt in dubii pentru ca am mai cautat pe net diferite situatii de acest gen si am citit un raspun al unui doctor ginecolog care spunea ca daca incepi pastilele in primele 4-5 zile ale CM esti protejata de la prima pastila... pe mine joi a inceput sa ma doara burta si vineri seara cand am mers la culcare mi'am pus un absorbat si dimineata am vazut o mica pata de sange.. si apoi in decursul zilei de sambata a inceput sa curga ca de obicei... am zis k in jur de ora 1 noaptea pentru ca de obicei dupa ce incepe durerea mai dureaza 1-2 zile pana cand si incepe propriu zis menstruatia ... de asta ma gandesc ca pot considera sambata prima zi ...

Offline

 

#30 2012-08-16 22:42:29

me.lissu
Full member
Inregistrat: 2012-07-17
Mesaje: 197

Re: Artizia

fetelor daca iau pentru calmare nurofen express, pt durere etc cand imi vine stop-ul nu are niciun efect asupra protectiei nu? nu interactioneaza cu ac? ms frumos

Offline

 

#31 2012-08-16 23:03:58

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Artizia

nu

Offline

 

#32 2012-08-17 20:34:25

me.lissu
Full member
Inregistrat: 2012-07-17
Mesaje: 197

Re: Artizia

Mai am o nelamurire: ieri (joi) am terminat prima folie de artizia le-am inceput intr-a5a zi de ciclu(m-am protejat in primele 7 zile). Le am luat corect...am inteles ca sunt protejata si in aceasta pauza de 7 zile. Urmeaza sa incep folia nr2  vineri pe 24 aug atunci trebuie iar sa ma protejez suplimentar 7 zile (adica sa fiu protejata de pastile abia in a8a zi) sau sunt protejata mereu? si acum in pauza si imediat dupa? merci merci big_smile

Offline

 

#33 2012-08-17 20:47:04

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Artizia

daca le iei corect si nu iei nimic care sa interactioneze, esti protejata non-stop, deci inclusiv in pauza si dupa.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#34 2012-08-27 12:46:13

rayuela
Full member
De la: dincolo de moarte
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 866

Re: Artizia

am luat desorelle ultimii 5 ani si azi trebuia sa incep o  noua folie. dar le-am schimbat la planning cu unele mai slabe in estrogeni (am mastoza fibrochistica) - artizia (care erau gratuite).
Intrebari: mi-a spus sa le iau azi (cand tbuia sa iau desorelle, deci a 8-a zi), dar ca 10 zile sa nu fac sex sau daca vreau, cu prezervativ, insa e riscant. Asa este? adica pe forum am vazut altceva, e posibil sa fie mai cu mot artizia? sa ma protejez 10 zile, 7 sau deloc? Prospectul e neclar din acest pct de vedere. Mi-a spus ca e nasol cu protectia (doctora de planning) in primele 10 zile, deoarece trec de la un AC cu mai multi estrogeni (desorelle) la unul mai slab (artizia).
Poate doctoressa sa imi spuna mai clar?

La palpare, doctora nu a simtit nimic si s-a mirat ca la sonoelastografie, mi-a gasit mastoza fibrochistica bilaterala.
de timp quick, a zis sa nu intru in chestii complicate.
Cu analizele sange si ecografe sa nu ma stresez.

Sunt cam nedumerita.....Doctoressa sau cele care utilizeaza Artizia pot sa imi dea niste sfaturi?

AAA...si inca ceva. Eu am avut in perioada de pauza contact neprotejat (pt ca eram in pauza de desorelle), mai exact in prima zi de menstra. Ar insemna ca a fost riscant, avand in vedere ce a zis doctorita ca nu sunt protejata 10 zile de acum inainte?


iubind dincolo de moarte

Offline

 

#35 2012-08-27 12:58:40

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Artizia

nu e nevoie de protectie suplimentara, si daca ar fi, ar trebui 7 zile, nu 10; astea-s sfaturi invechite de pe vremea cand ac-urile erau o necunoscuta pt multi doctori, si din pacate multi au ramas cu conceptiile de acum cativa ani.
contactul ala nu pune probleme.

cu analizele de sange ba "streseaza-te", cand iei ac-uri sunt obligatorii o data pe an; o sa caut lista completa, stiu ca a scris-o heim pe undeva.

si eu am luat logest, aceeasi chestie cu artizia aproape 2 ani smile n-am avut neplaceri, doar ca intr-adevar mi s-a "ingrosat" putin sangele; s-a rezolvat cu o cura de aspenter.

LE: analizele astea trebuie facute:

heimdall a scris:

Analizele recomandate sunt : homeleucograma, colesterol (total + fractiuni), trigliceride, glicemie, TGO, TGP si Timp Quick
In afata de Timpul Quick toate sunt gratuite cu trimitere de la medicul de familie


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#36 2012-08-27 15:11:48

rayuela
Full member
De la: dincolo de moarte
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 866

Re: Artizia

ingrosarea sangelui prin ce analiza ai vazut-o?

daca am facut sex in perioada de pauza (prima-a doua zi de menstra, adica acum 2-3 zile) si schimb AC azi in a 8-a zi, deci sigur am fost protejata?
sa ma protejez suplimentar sau nu? nu stiu ce sa fac. ma refer in contextul sfaturilor oferite la planning si schimbarii de la AC cu estrogen mare la AC cu estrogen mai mic. La ea asta a fost explicatia, desi nu am mai auzit, de asta intreb.


iubind dincolo de moarte

Offline

 

#37 2012-08-27 15:29:59

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Artizia

da mai, sigur esti protejata; mai asteapta si alte raspunsuri daca te simti mai bine asa

pai prima oara mi-am dat seama ca ceva era in neregula pt ca se coagula aproape instant sangele pe piele; mi-am facut chestiile alea de mai sus, si timpul quick a iesit foarte scazut; de aia zic ca sunt importante analizele, ca poate la prima vedere lucrurile par ok, dar poate ficatul e slabit, sau sangele se ingroasa si dupa aia nu stii ce te-a lovit


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#38 2012-08-27 15:40:15

rayuela
Full member
De la: dincolo de moarte
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 866

Re: Artizia

multumesc mult pt raspunsuri. sunt paranoica smile ma doare capul de la atata cautat si citit pe net. o sa incerc sa imi fac si eu timpul quick, nu l-am facut niciodata. ai idee daca la analizele obligatorii de la serviciu (asa e la noi), daca nu intra timpul quick si ii zic asistentei sa mi se faca si platesc s-o putea?


iubind dincolo de moarte

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.