homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80-52


#970 2012-08-03 13:00:33

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

desi poate nu prea am ?dreptul? sa scriu pe aici, incerc fara sa supar pe nimeni sa-mi spun si eu parerea.
este adevarat ca Dzeu face si desface, precum este la fel de adevarat ca fiecare om pe lume are soarta si menirea lui. eu consider ca medicii care reusesc sa aduca aceasta speranta cuplurilor reusesc doar cu ajutorul lui Dzeu...precum zic si ei, in multe din boli....de acum inainte cu ajutorul lui Dzeu. pana la urma, dupa parerea mea, medicul respectiv nu se substituie lui Dzeu, doar ajuta sa-si faca lucrarea. Dzeu a creat corpul omenesc in deplina perfectiune si armonie...nu a lasat inertilitatea... El a zis sa ne procream. In corpul unor oameni lucrarea Sa a fost modificata. exact cum ar fi sa suferim de cancer sau de o simpla raceala...sa nu ne tratam ca asa a vrut Dzeu?
anca iti respect punctul de vedere, nu contrazic ceea ce spui, dar eu gandesc asa cum ai zis tu doar in problema clonarii...


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 



#971 2012-08-03 13:03:37

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Cris imi place ce ai scris,si Anca a gandit asa,si eu sunt ferm convinsa,ca de nu vrea DD nu va iesi nimic,putem sa cheltuim toti banii,si sa mergem la toti doctorii din lume,pana nu e ferm convis ca suntem pregatiti ca vrem acest prunc,nu il va da nimanui,la voi s-a convins ca-l vreti si multumire sacrficiilor voastre vi l-a lasat.Pana nu suntem pregatiti,si vom avea temeri,bb nu va veni,putem sa ne dam cu capul de toti peretii si sa ne suparam si sa ne agitam,toate la timpul lor.Pup


Lazy nu esti mare in varsta draga mea,sunt in Italia pe la 40 se gandesc sa isi intemeieze familii,si dupa copii,nu zi asa,o sa apara si mogaldeata mica sa va bucuree.Pup


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#972 2012-08-03 13:03:56

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Amalia, exact asa gandesc si eu...nu pot sa cred ca Dumnezeu vrea sa nu avem copii, cand porunca Lui e sa ne inmultim...

Ioana, exact...eu mi-am dat seama ca la noi a venit bebe exact cand trebuia...chiar daca eu il voiam de acum 6 ani, ACUM sunt cu adevarat pregatita pt asta. Au fost probleme care s-au rezolvat intre timp...am dobandit maturitatea necesara pt a fi mamica...

Ultima oara a fost editat de cris8 (2012-08-03 13:06:14)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#973 2012-08-03 13:08:08

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Buna fetelor !!!!
M-am trezit de dimineata si-am facut curatenie generala in apartament   curat2  rufe , acum am terminat.
Raveca concediu placut, sa va poarte pasii sper o destinatie pe placul inimii voastre  puss si imi place cum ai zis ... sa intorci spatele problemelor voastre si sa te bucuri de viata  puss exact asta voi face si eu in concediu.
Ioana sunt de acceasi parere cu Angel, arunci cu vorbe prea dure in legatura cu sotul tau. Fii mai atenta cand te certi cu el si nu spune cuvinte ce apoi le vei regreta.
Si daca imi permiti un sfat : de ce te-ai casatorit cu el??? Ce te-a atras la el???? Aminteste-ti ce anume ti-a placut, motivul pt care l-ai ales pe el sa fie jumatatea ta... si vei vedea ca vei privi altfel situatia. Si evident ca trebuie sa discutati, calm, sa va spuneti amandoi nemultumirile si sa cautati o solutie impreuna. Si va fi bine  par
Happy ma bucur mult pt tine  puss pt rezultatele analizelor. Sper ca in viitor sa ai rezultate si mai bune  puss
Sonia concediu placut  tummenupp
Ramona poate nu se va intampla nimic, poate se va rezolva de la sine  kram
puss  puss  puss  restul fetelor !!!


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#974 2012-08-03 13:09:40

alesandra
Insomniac member
De la: orasul pierdut
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 8308

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

si eu merg la biserica si am auzit discutia ca acesti copii nu sunt copii Domnului.
dar duhovnicul mi-a spus ca tot Dumnezeu a dat oamenilor inteligenta si ei au descoperit tehnologia care a avansat tocmai in scopul pentru a ajuta hmm  asa ca totusi Cel Mare ne da sanse prin FIV sau IA.


Luxul tine de bani,eleganta de educatie...
Le ofer respectul meu celor care îl merită. Cu restul sunt doar civilizata!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#975 2012-08-03 13:10:15

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

cris8 a scris:

Ioana, exact...eu mi-am dat seama ca la noi a venit bebe exact cand trebuia...chiar daca eu il voiam de acum 6 ani, ACUM sunt cu adevarat pregatita pt asta. Au fost probleme care s-au rezolvat intre timp...am dobandit maturitatea necesara pt a fi mamica...

applause  applause  applause  applause  applause

Uite eu drept dovada nu voi ramane,daca am gandiri asa si nu ne-am hotarat ,nu am un viitor sigur nici eu,ca sa nu mai zic de copil,si asa DD ma intarzie.La doctor cand am fost,stii ce mi-a zis : Tu ai ramas insarcinata deoarece te-ai linistit,nu ti-ai dat seama de ovulatie,nici de sarcina,ca nu ai mai fost stresata,am sau nu am bebe.Stai iar linistita,rupeti un pic mintea de a avea copil,si va fi bine si vei mai ramane,ca sa o tii sarcina te ajut eu,acum sa te straduiesti sa mai ramai.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#976 2012-08-03 13:11:40

lazy_cat
Full member
Inregistrat: 2012-07-25
Mesaje: 774

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Ioana, dupa varsta de 38 fertilitatea scade dramatic. Femeile alea de 40 de care zici tu sunt inconstiente...sau poate au avut ghinion, ca mine...

Ultima oara a fost editat de lazy_cat (2012-08-03 13:13:09)

Offline

 

#977 2012-08-03 13:13:57

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

cris, nici nu ma indoiesc ca este altfel in cazul tau. ce ai povestit tu, sunt semne clare ca d-zeu iti este alaturi. mai sus m-am referit doar la mine. EU simt ca D-zeu nu ar fi de acord ca EU sa fac un copil prin aceasta procedura. tot mai sus spuneam ca fiecare femeie simte pentru ea daca e bine sau nu.

Amalia, ai dreptate. eu imi pun intrebarea de ce "In corpul unor oameni lucrarea Sa a fost modificata"? cine a facut modificarea si in ce scop? ca acei oameni sa lupte sa o repare sau sa invete sa accepte ce le e dat? chiar nu stiu raspunsul, nu zic nici ca e unul, nici ca e altul.
in cazul meu, SIMT ca nu trebuie sa ma lupt, simt ca trebuie sa am incredere in voia divina, oricare e ea. la fel am simtit si in alte dati cand a trebuit sa iau decizii foarte importante si ascultandu-mi instinctele ori semnele ce mi se aratau, am ales varianta corecta.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2012-08-03 13:19:57)

Offline

 

#978 2012-08-03 13:18:26

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

am venit, am citit, v-am pupat, am iesit
nu imi plac discutiile, toti copii sunt dar de la d-zeu
iar de ne vor fi luati mult prea repede, e pentru ca el ii iubeste prea mult si isi vrea ingerasii aproape
ma duc sa pap ravioli cu carne


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#979 2012-08-03 13:19:00

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

lazy, ce ghinion? cesafac daca vrei sa spui, desigur.

madle puss

Offline

 

#980 2012-08-03 13:20:37

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Dzeu sa le aseze in viata fiecareia dintre voi dupa cum simtiti. important este ca la sfarsitul unei zile sa mai aveti puterea sa va uitati in sus spre cer si sa ziceti Multumesc Doamne si pentru aceasta zi!am folosit persoana a 2 a plural pt ca ma refer strict la cazurile de lupta pentru a avea un gangurit in casa, cu care eu am fost binecuvantata.
angel pofta mare. vezi ca ti-am dat add pe mess

Ultima oara a fost editat de AmaliaRaluca1985 (2012-08-03 13:24:18)


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#981 2012-08-03 13:24:19

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Dumnezeu ne ajuta sa avem copii... indiferent de metoda prin care ii avem.. inainte era mult mai simplu sa se intample natural.. insa intre timp factorii externi, poluarea, modul de viata "modern", au facut ca din diferite motive multe femei sa aiba probleme in a concepe natural... tocmai cred ca Dumnezeu a ajutat la dezvoltarea metodelor de tratament medical chiar daca asta se numeste stiinta.. smile

Daca eu am un fibrom uterin care sa zicem ca ma va impiedica sa raman natural, adica fara niciun fel de interventie... ce sa fac? sa consider ca nu trebuie sa am un copil... cand toata fiinta mea simte prin toti porii ca ii trebuie maternitate?! nu consider ca e asa.. cred ca eforturile pe care va trebui sa le depun pentru a imi indeplini visul ma vor face si mai constienta si recunoscatoare pentru minunea mea.. care va veni si la mine!!


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#982 2012-08-03 13:26:45

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Madlena buna ce faci?Eu la nervi zic cuvinte ce le regret mult de tot.Cand l-am cunoscut pe el,am trait cu el 1 an si 1 luna si dupa am venit sa fac starea civila acasa,in acest timp nu i-am cunoscut neamul si mentalitatea lor,cum am mai si zis el e mult schumbat din 1997 in Italia vede viata altfel,nu ca soacra mea care a stat numai in gradina cu gainile si nu stie nici alfabetul.Am zis ca toti sunt aerisiti ca el,dar am gresit,o sa ma gandesc si la viata ce am dus-o cu el inainte de accident,ca in afara de certurile astea eu mai duc in spinare si sanatatea lui,si imi lipsesc vreumurile din inaintea lui 3 mai 2005.Multumesc si te pup.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#983 2012-08-03 13:28:34

lazy_cat
Full member
Inregistrat: 2012-07-25
Mesaje: 774

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Anca, am vrut sa spun ca unele femei se apuca f. tarziu de facut copii, din aceleasi motive ca ale mele: eu am intalnit tarziu barbatul cu care sa ma gandesc ca pot face un copil. N-avem nici 2 ani de cand suntem impreuna. Luna august va fi a 4-a luna de incercari de-a face bebe. Pana la varsta asta n-am ramas insarcinata pt ca m-am protejat cum trebuie.

Offline

 

#984 2012-08-03 13:34:24

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

m-am intors,groaznic de cald.era sa pierd si cheile sad numai neplaceri.si cand am dat sa iau o gura de cafea cand m-am intors,am simtit in dinti ditamai goga grater mai sa nu-mi vomit matele.


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#985 2012-08-03 13:36:10

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

rramoniciule...azi nu e ziua ta forte. ia de te odihneste un pic.


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#986 2012-08-03 13:38:30

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Lazy sa stii ca Ioana a zis bine. In Italia tinerii nu se gandesc prea repede sa intemeieze o familie, pun mare accent pe cariera, abia dupa 30 de ani se gandesc la asa ceva si poate la 35 se casatoresc. Eu vorbesc in general, chiar cunosc multe situatii de genul asta. Asta e motivul pt care dupa 35 o femeie devine mama sau chiar la 40. E riscant sa astepti atat de mult, insa asta e situatia. Desi cunosc care s-au casatorit la 25 si au avut copil repede. Insa sunt cazuri rare.
Iar daca privim cu atentie si in Romania se tinde la acceasi statistica. Tinerii se casatoresc mult mai tarziu. De exemplu toate prietenele mele s-au casatorit avand intre 28 si 33 de ani. Toate !!!!!!! Si aici vorbesc de un numar de 15 persoane.
Iar copii au facut dupa 30 de ani pana in 35.
Anca par buna. Cred ca tie ti-ar face bine sa discuti cu un preot despre subiectul asta.
Ioana ce mi-ai scris mie ia si spune-i sotului tau !! Ca iti lipseste cum era inainte.

Iar in legatura cu copii, vreau sa imi spun si eu parerea : sincer daca eu as avea probleme si nu as reusi sa am un copil, as apela cu siguranta la FIV. As considera ca tot Dumnezeu e cel care ma va ajuta sa am aceasta minune in viata mea.
Pot oamenii sa conceapa un copil in laborator, ok. Dar doar prin Dumnezeu se dezvolta bebele in burtica !!!
Si asa cum sunt oameni care au a doua sansa la viata prin transplant de ficat, rinichi, inima etc, sunt oameni ce se vindeca prin operatii si tratamente,  asa au unele cupluri sansa de a avea o minune in viata lor pe cale medicala cu ajutorul Divin.
Asta e parerea mea.


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#987 2012-08-03 13:41:19

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

amalia,clar nu e sad mai pui invitatia sa o vad si eu cand ai timp,te rog?


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#988 2012-08-03 13:42:14

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

invitatie img

uite ramoniciule

Ultima oara a fost editat de AmaliaRaluca1985 (2012-08-03 13:51:43)


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.