homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80-57


#1065 2012-08-03 17:08:00

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Ramo, bea tată un ceai de tei, dă muzica la maxim, pune-te și dansează, sări prin casă. Impuneți să ai o zi frumoasă. Ia bag-un br?u să vezi ce bine e. Și c?nd vine al tău acasă sari pe el de la ușă.

Lazy, sper să se rezolve problema cu alcoolul ?n cazul soțului. ?ți doresc multă putere să ?l susții pentru că are un drum greu ?n față.

Anca ?ți trimit mail. E doar o propoziție. smile


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 



#1066 2012-08-03 17:08:05

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

rramonel, mai e si distonocalm, si d-astea mai tari...doar ca astia le-au mai restrictionat..daca si algocalminul l-au facut cu reteta, da-ti seama roll Acum fara reteta mai gasesti doar de astea din plante si nu le stiu chiar bine. Mie-mi place sa prescriu rodnar lol lol


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#1067 2012-08-03 17:09:34

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

A, și poți ramo și ceva pe bază de valeriană. Eu am luat și m-a ajutat mult.

Ynnutza, mie mi se pare foarte ?n regulă că nu se mai dau medicamente pe bandă rulantă (deșii la farmaciștii noștri poți să iei și morfină- cunosc caz concret ; nu era nici un fel de cunoștiință). Rom?nii iau mult prea multe medicamente fără să fie nevoie de ele. Orice medicament are efecte adverse, eu refuz să cred că vreo pastiluță sintetizata, fie ea și placebo nu produce undeva și un dezechilibru. Așa că să primească cei ce au nevoie cu adevărat. Pentru cazuri speciale s-a inventat serviciul de urgență. Nu avem scuze să stăm cu farmacia-n casă.

Ultima oara a fost editat de Hellstorm (2012-08-03 17:13:30)


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#1068 2012-08-03 17:10:16

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Fetele nu am timp sa va citesc, caci indata trebe sa ies din casa sa rezolv ceva. Timpul este scurt si mai am multeeeeeee de facut. Va citesc maine dimineata.. adica sper.
Mai este putin si plec si eu. Poimaine am avionul  happy
Va pooppp si ne auzim  wave


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#1069 2012-08-03 17:12:41

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Hellstorm a scris:

?ți doresc multă putere să ?l susții pentru că are un drum greu ?n față.

greu si care ar putea sa nu duca nicaieri... mare, mare grija si cat mai multa ratiune, gandit la rece!

daca e doar atat, ai putea pune aici citatul. nu cred ca se supara cineva...

drum bun, madle! wave

Ultima oara a fost editat de anca90 (2012-08-03 17:13:58)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1070 2012-08-03 17:14:48

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Anca.
Știm că provenim de la Dumnezeu, dar ?ntreaga lumea zace ?n cel rău. (1Ioan5:19)

Madlena, o seară plăcută.

Ultima oara a fost editat de Hellstorm (2012-08-03 17:15:59)


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#1071 2012-08-03 17:16:03

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

fete puss stati linistite ca imi revin eu si singura.greseala mea e ca pic pe moment,dar imi revin mai devreme sau mai tarziu smile


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#1072 2012-08-03 17:21:39

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Hell, iti dau perfecta dreptate. N-am absolut nicio obiectie...la noi se face abuz de medicamente. Algocalminul in schimb...nu reprezinta neaparat un pericol... nustiu

rramonel, n-am nici cea mai mica indoiala puss

Ultima oara a fost editat de x_ynna (2012-08-03 17:22:20)


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#1073 2012-08-03 17:22:05

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

hell, multumesc. nu consider ca pasajul asta raspunde la intrebare, desi sunt de acord cu el. de aici poate rezulta, cel mult, ca infertilitatea o da "cel rau", ca de la el vin bolile. dar atunci inseamna ca ele vin ca raspuns al unui pact de-al nostru cu el, adica al unor fapte sau ganduri necurate. ori ca sa revenim la d-zeu, nu trebuie sa starpim boala (si gata, am rezolvat!), ci sa eliminam raul pe care l-am facut sau il facem in continuare. si sa ne caim pt el.

ynna, pai s-a vehiculat faptul ca algocalimnul face mai mult rau decat bine. nu e asa?

Ultima oara a fost editat de anca90 (2012-08-03 17:23:40)

Offline

 

#1074 2012-08-03 17:24:44

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

anca, se vehiculeaza multe... Eu nu sunt in posesia niciunui studiu care sa certifice acest lucru. Si daca ar face mai mult rau, ar trebui sa il scoata. Daca l-au bagat pe reteta ce? S-a facut cumva bun dintr-o data?

Ma bag la un film. Ne mai citim puss


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#1075 2012-08-03 17:25:39

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

ynut,vizionare placuta puss


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#1076 2012-08-03 17:26:17

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

nu, dar macar nu-l mai ia lumea ca pe bomboane, fiind mai greu accesibil. teoretic smile

Offline

 

#1077 2012-08-03 17:27:56

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Anca doar o intrebare am. Tu daca te imbolnavesti nu te tratezi, nu te duci la medic?


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1078 2012-08-03 17:28:43

lazy_cat
Full member
Inregistrat: 2012-07-25
Mesaje: 774

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Anca, Hellstorm, multumesc! kram
Ynna, dar de ce s-a interzis atunci comercializarea lui in alte tari?

Offline

 

#1079 2012-08-03 17:30:19

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Anca, poi nu răspunde la ?ntrebarea ta ?n totalitate. Este mult mai prfund și trebuie ?nțeles de ce s-a ajuns aici și cum. Dar logica ta e foarte bună. ?mi place cum ai analizat. Eu spun ?n general, nu neapărat legat de infertilitate.
Numai că nu am considerat că e ok să dezvolt aici mai mult subiectul din respect pentru fetele care nu sunt interesate de el.

Ynna, orice calmant luat ?n cantitați mari și fărăr să fie nevoie afectează rinichii și ficatul. Inclusiv banalul algocalmin pe care unii ?l iau de 3 ori pe zi că au capul făcut din material prost ( vorba vine, eu refuz să cred că pe cineva doare zilnic capul ?nc?t să fie nevoie să ia medicamente, dar eistă specimene)


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#1080 2012-08-03 17:35:38

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

adica, noi , care nu avem copii si ne luptam cu infertilitatea avem un pact cu "'cel rau", ganduri, fapte /necurate ... skitarg  nu inteleg de ce se discuta subiectu aici....din rautate, din placerea de invarti cutitu-n rana ...care-i scopul acestei dicuscutii ca eu nu am priceput ...apai cand vb/scrii, mai tii cont si la cei din jur tau...


.

Offline

 

#1081 2012-08-03 17:36:39

lazy_cat
Full member
Inregistrat: 2012-07-25
Mesaje: 774

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Citez: ''Panaceul unei tari cu dureri de cap, Algocalminul, este interzis in majoritatea statelor lumii, din Suedia pina in Ghana , pe motiv ca provoaca scaderea numarului de granulocite din singe, ducind la afectiuni letale. Dupa disparitia streptomicinei, care cauzeaza surzenia, si dupa piramidon, a carui fabricare a fost interzisa in urma unor studii care relevau faptul ca poate fi cancerigen, a venit rindul Algocalminului sa raspunda intrebarii: ne trateaza sau ne omoara?

Moartea la indemina tuturor

Un studiu de specialitate realizat de prof. univ. dr. Ostin C. Mungiu, de la Universitatea de Medicina si Farmacie din Iasi , presedinte al Asociatiei Rom?ne pentru Studiul Durerii, publicat in British Medical Journal, releva faptul ca o serie de derivate pirazolonice, printre care si banalul Algocalmin, fac mai mult rau decit bine, intrucat provoaca o scadere a granulocitelor din sange, fapt ce duce la agranulocitoza, o boala letala care debuteaza ca o infectie supraacuta. Potrivit profesorului Mungiu, o somitate recunoscuta in domeniul analgezicelor, occidentalii vorbesc despre derivatele pirazolonice la timpul trecut, in multe tari fiind interzise. Pe lista analgezicelor considerate nocive de occidentali, dar care se folosesc frecvent in Romania , se regasesc Algocalminul (Metamizol), Dipyrone, Novalgin etc., medicamente care au la baza substanta denumita noramidopirina metansulfonat, si Fenilbutazona, Butazolidine, Rheopirin R, Reumopiryrine etc., care au la baza fenilbutazona. In plus, pe piata rom?neasca se gasesc si combinatii ce contin Metamizol ? Piafen, Scobutil Compus ? sau aminofenazona ? Aminofenazona L, Lizadon.

Tratarea durerilor, distrugerea sangelui
Metamizolul (numele universal al Agocalminului) , a fost lansat pe piata in Germania anului 1921. Un an mai tarziu aparea ?o boala fatala care debuta ca o infectie supraacuta si se insotea de disparitia granulocitelor din sange ? agranulocitoza?, explica profesorul Mungiu. Dupa decenii de cercetare, sustine profesorul Mungiu in lucrarea ?Apusul pirazolonelor?, folosirea Metamizolului a fost asociata cu reactii adverse fatale, in special agranulocitoza.''

Mikado, stai calma, nu trebuie sa interpretezi asa. Te pup, sa-ti treaca. puss

Ultima oara a fost editat de lazy_cat (2012-08-03 17:38:40)

Offline

 

#1082 2012-08-03 17:45:02

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

iar m-am ratoit la mama sad simt ca o iau razna sad acum ma terorizeaza bunica-mio cu un testament,ca vrea sa faca testament si sa il invat eu cum.i-am zis care sunt regulile de baza si tot nu intelege.i le-am explicat mamei ca sa-l ajute si nici asta nu pricepu.de parca e o intreaga filozofie bang


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#1083 2012-08-03 17:45:06

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Eu ma intreb atunci, daca infertilitatea este o pedeapsa, de ce femeile de nimic, gen criminale, femei care au facut rau toata viata, raman gravide imediat? As vrea o explicatie si pt asta...


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.