homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80-64


#1198 2012-08-04 09:03:50

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

nu merge,ioana. sad


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 



#1199 2012-08-04 09:04:29

lazy_cat
Full member
Inregistrat: 2012-07-25
Mesaje: 774

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

'Neata, fetelor!
Ioana, oricine poate scrie ceva in albaneza cu google translate.  wink
Ramo, nu exista reumatism la varste asa tinere. Asa-zisul reumatism ar putea fi din cauza unei infectii bacteriene cu spirochete de borrelia, transmise prin muscatura de capusa. Intr-adevar, sistemul imunitar joaca aici un rol f important. Spirochetele astea sunt greu de tinut sub control si, in timp ce sist.imunitar lupta cu ele, exista riscul sa agati usor si alte bacterii...sau, laolalta cu spirochetele, sunt varsate in sange si alte bacterii (apar ceea ce se cheama co-infectii ? de obicei, cine are borrelii, mai are si mycoplasma, bartonella, toxoplasma, toxocara, etc.). Sper sa n-ai asa ceva, ca ex. riscul sa ti se distruga articulatiile!  sad

Offline

 

#1200 2012-08-04 09:08:15

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

lazy,atat diagnosticul de reumatism articular,cat si cel de artrita a fost pus de medic.nu am stabilit eu nimic.si da,ai dreptate,articualtiile mele au avut de suferit.la radiografie aparea spatiul articular lipsa sad nici nu vreau sa ma mai gandesc,dar voi avea mult de tras cu problema asta.


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#1201 2012-08-04 09:11:21

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Ramona eu sunam prietenele mele care facusera deja nunta si le intrebam : daca ai putea ce ai schimba la nunta ta??? ce nu ai mai vrea???  chicot Si crede-ma ca primeam o gramada de detalii, plus sfaturi, stii cum e  smile
Te astept cu mare drag sa vii cu intrebari cand va fi cazul  tummenupp
O singura chestie iti spun acum, cu 1 an inainte noi am rezervat asa : restaurantul, formatia de muzica si cameraman cu fotograf. Atat. Astea sa le cauti vara asta, sa negociezi (nu te lasa la pret sa te duca unde vor ei) si sa faci contract la toate. Eu asa am facut. Ce-i scris e bun scris  tongue Pt ca astea le gasesti greu sau gasesti la anul ce-a ramas, plus ca la anul au preturi mai mari, ca zic ca nah sunt prinsi, au putine spatii libere, etc.

Indata trec la bagaj. Deja am facut aseara un bagaj de mana, acum trec la bagajul de cala. Sper sa imi incapa tot ce vreau sa duc  roll


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#1202 2012-08-04 09:14:56

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

madle,multumesc puss asa ma gandeam si eu.si sa vorbim cu nasii,sa vedem ce ganduri au.apoi restul la anu'

cand vii in tara? smile


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1203 2012-08-04 09:16:19

lazy_cat
Full member
Inregistrat: 2012-07-25
Mesaje: 774

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Ramo, boala asta e extrem de greu de diagnosticat. E posibil ca reumatismul tau sa fie de fapt artro-borrrelioza.

Offline

 

#1204 2012-08-04 09:18:40

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Ramonici ai vazut articolul ala cu miere si scortisoara,pt cat e de buna in orice problema de sanatate,inclusiv artrita?De ce nu iei?Poate ajuta la arttrita poate ajuta la bebe.Pup


Madlena draguta sa ai un zbor usor si sa ii gasesti bine sanatosi pe toti ai tai.Pup


Ma duc la ultimele cumparaturi ca s-a trezit si A si-mi face gata gratarul sa coc.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1205 2012-08-04 09:19:14

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

lazy,nu cred,adica nu imi aduc aminte de vreun episod cu capusa.si la cate diagnosticuri am primit,nu mai stiu ce sa cred.deocamdata ma las in mainile Domnului,pentru ca inca nu am gasit un medic bun.cand o sa gasesc un medic bun,care sa imi recomande ce investigatii sa fac,sa puna cap la cap tot si macar sa aiba o banuiala cat de cat fondata,atunci o sa continui.pur si simplu sunt satula de sistemul medical,de medici incompetenti.


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#1206 2012-08-04 09:23:22

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Ramona maine !!!!!!!!  happy  Am avion maine dupa-amiaza, abia astept sa plec  rodnar
Da asa e, sa vorbesti si cu nasii. Noi am avut nasi tineri, de fapt nasa e una din cele mai bune prietene ale mele, am fost colege de liceu si suntem nascute in accelasi an. Asa am dorit noi, nasi de acceasi varsta cu care sa ne frecventam, sa iesim la un gratar, sa ne simtim apropiati de ei.
Ioana multumesc  puss Abia astept sa vad luni dimineata ce fata face mama cand apar la usa. Ea stie ca merg in tara pe la jumatatea lui august. Frate-miu ma ajuta, el vine dupa noi la aeroport, dar pastreaza secretul  chicot

Ma duc sa fac bagajele. Ne auzim mai tarziu  puss  puss  puss


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#1207 2012-08-04 09:25:41

lazy_cat
Full member
Inregistrat: 2012-07-25
Mesaje: 774

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Ramo, asa e. Este extrem de greu sa gasesti un medic bun, iar cei care stiu ce-i maladia Lyme si cum s-o trateze ii numeri pe degete.
Daca ai fost ciupita...se poate sa nu-ti amintesti sau sa nu fi simtit, daca respectiva capusa era in stadiul de nimfa, cat o gamalie de ac.
Ioana, daca e o infectie bacteriana, nu trece cu miere...dar mierea ar putea intari un pic sistemul imunitar.
Madlena, spor la facut bagaje! Pleci azi? Sa ai o vacanta plina de surprize placute!

Ultima oara a fost editat de lazy_cat (2012-08-04 09:28:40)

Offline

 

#1208 2012-08-04 09:28:23

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

lazy,si prin absurd,de ar fi vorba despre asa ceva,ma gandesc ca ar fi iesit valori mult modificate la analizele de sange.sau nu?am vazut ca nu e un subiect mult comentat,studiile sunt putinele iar medicii nu prea vorbesc despre asta(ori nu stiu). mai degraba e altceva,dar cine stie ce.

Ultima oara a fost editat de rrammonna (2012-08-04 09:29:11)


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#1209 2012-08-04 09:35:18

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Neata puss

Nici nu stiu daca sa mai comentez discutiile din urma, unele afirmatii m-au lasat fara cuvinte. Atat vrea, sa insist pe faptul ca infertilitatea e o boala, la fel ca orice alta boala. Si cum incercam sa vindecam alte boli, asa incercam sa rezolvam si problema infertilitatii. Iar daca ar fi sa consider ca trebuie sa accept tot ce imi da Dumnezeu, ar trebui ca atunci cand sunt bolnava sa nu fac analize/investigatii si sa nu iau tratament. Sau mai simplu, cand imi apare o carie sa o pastrez, ca Dumnezeu mi-a dat-o si daca o repar, imi voi pierde curand maseaua. Stiu ca nu exista comparatie intre exemplu dat de mine si un copil, dar e absurd, din punctul meu de vedere, sa gandesti ca un copil obtinut prin FIV nu e de la Dumnezeu.
Anca daca citesti, sa nu intelegi ca sunt ironica. Nici gand. E parerea ta si e normal sa poti lua ce decizii vrei tu sa iei ptr tine. Iti si respect parerea, dar simt nevoia sa insist ca atunci cand vorbim de infertilitate vorbim de boala, si atunci cand vorbim de boala nu mai e un pacat sa te vindeci.

Ales puss Mergi la medic. Daca nu e sarcina e o dereglare, mai ales ca pana acum ai avut cicluri destul de regulate.

Eu sunt IAR in ceata si si in dubiu. V-am zis ca s-a imbunatati spermograma in linii mari. Problema e ca am primit si rezultatul spermoculturii si inca apar e-coli. Si atunci ma intreb cum e posibil sa se fi imbunatatit? Si-or fi facut vitaminele efect cu tot cu e-coli? Sau or lucra astia prost? bang

Offline

 

#1210 2012-08-04 09:36:39

lazy_cat
Full member
Inregistrat: 2012-07-25
Mesaje: 774

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Ramo, nu poti descoperi chestiile astea prin analize uzuale de sange. Ex multe laboratoare care testeaza doar tipul borrelia burgdorferi, care nu e specifica zonei noastre...si de obicei trimit sangele congelat in Germania, iar analiza poate iesi fals negativa. In Buc, doar la Fundeni si inca o clinica se fac analize pe sange proaspat, iar analizele sunt sensibile la mai multe tipuri. De asemenea, se face western blot (care identifica exact despre ce tip de borrelie e vorba) si microscopie in camp intunecat, unde se vad spirochetele (daca sunt).

Happy, e-coli e pacatoasa rau, de multe ori necesita luni de zile de tratament! ...iar daca nu v-ati tratat amandoi simultan, probabil v-ati tot pasat-o unu' altuia. Da, eu zic ca vitaminele si-au facut efectul lor, chiar daca e-coli n-a disparut.

Ultima oara a fost editat de lazy_cat (2012-08-04 09:40:44)

Offline

 

#1211 2012-08-04 09:41:31

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

lazy,ma gandeam ca nu se descopera prin astea uzuale.dar am zis ca poate se modifica si valorile la analizele de sange,clar organismul este afectat,ma gandesc eu.nu stiu,de ce sa zic.nu are rost sa mai zic ceva,dat fiind ca nu stiu nimic despre boala respectivă.

happy puss eu nu stiu ce sa zic.


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#1212 2012-08-04 09:45:22

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Lazy, am facut amandoi tratament.. Prima data doar el, apoi am facut impreuna 7 zile.

In fine, o sa vad ce facem. O sa repetam tratamentul si iar trebuie sa refacem spermograma mai devreme decat vroiam. M-am saturat sa dau banii pe analize si medicamente.

Offline

 

#1213 2012-08-04 09:46:04

lazy_cat
Full member
Inregistrat: 2012-07-25
Mesaje: 774

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Ramo, eu sper sa nu fie ce zic eu dar, in caz ca se agraveaza conditia ta, e mai bine sa ai idee incotro s-o iei.
Happy, eu anul trecut am luat antibiotic pt asta si mai rau s-au inmultit coloniile de e-coli! Abia cu vaccin Urovaxom, luat 2 sau 3 luni (nu mai tin minte exact) am scapat de ea. In alte cazuri, stiu ca trece cu antibiotic injectabil.

Offline

 

#1214 2012-08-04 09:51:14

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Cu vaccinurile nu sunt de acord, Lazy.
Dar da, la tratament injectabil ma gandeam si eu. Dar ptr asta trebuie sa mergem iar la medic bang
Sunt mai multe tipuri de e-coli. Cele din aparatul digestiv nu se trateaza cu antiobiotic, dar cele din aparatul urinar, tocmai cu antibiotc se trateaza.

Rramonici puss

Offline

 

#1215 2012-08-04 09:54:56

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

lazy,sper si eu sa nu fie vorba despre asta.vreau sa cred ca e doar reumatism si atat.mai aiurea e ca mai toate analizele de sange ies bune.bine,cu exceptii.om vedea ce o mai fi.cert e ca de cand nu mai merg la medici si iau vitamine,mananc mai sanatos,nici probleme nu prea mai sunt. cat am umblat prin spitale,scapam de una,dadeam de alta diablo


diseara sunt singura  supa   cesafac    cesafac  pentru prima data de cand a murit tati.si mi-e frica sad nu radeti,va rog.dar mi-e tare urat.

Ultima oara a fost editat de rrammonna (2012-08-04 09:55:54)


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#1216 2012-08-04 09:59:53

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 80

Rrammo, e doar o seara o sa treaca. Stai linistita ca nu poti pati nimic, esti acasa la tine, incui usa si esti in siguranata!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.