homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81-57


#1065 2012-08-15 18:44:23

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81

ioana,am fost inr-o scurta plimbare.stiu ce e IA.dar noi nu avem material pt IA si nu ma costa doar 8 mil.si n-are rost.plus sanse f mici de reusita.

miku drag par ai mare dreptate.om vedea ce e scris si pt noi...

anca,peste tot in lume FIV ul e scump.tot ce tine de investigatii de sterilitate e scump.fals nefals eu vreau sa dau 200 mil si sa ma ajute sa am si eu copilul meu.asta e viata.daca nu fac parte din cele care si-au dat seama ca sunt gravide la 5 luni.tu stiu ce vrei sa zici.ti-ai exprimat parerea ieri.eu nu consider ca fortez soarta ca fac FIV.deloc!Dumnezeu a lasat FIV ul ca sa avem si noi copii,astea care "nu muncesc indeajuns" skitarg

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2012-08-15 18:47:42)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 



#1066 2012-08-15 18:50:27

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81

anca90 a scris:

parerea mea despre clinicile de fertilitate (desi nu am niciun drept sa imi formez una cat timp nu am avut de-a face cu ele) e ca profita in cel mai urat mod de necazul cuplurilor infertile sad. eu le vad ca pe o afacere, nu ca pe o intentie de a ajuta. altfel, de ce trebuie sa coste atat de mult toate investigatiile si procedurile de ruam? nu zic ca nu se munceste la un nivel inalt de profesionalism. cu siguranta personalul e foarte bine platit, ca au de unde, deci si motivat sa faca treaba buna. dar toata politetea aia falsa, luxul din clinici, zambetele de pe fetele personalului ma duc cu gandul doar la afacere, la dorinta avida de a castiga noi si noi clienti. doar ca din pacate clientii aceia sunt oameni necajiti, care nu merita sa fie mulsi de bani pt ca isi doresc un copil al lor.
parerea mea, sper sa nu deranjeze...

Anca aici dau dreptate.M-am interesat prin cunostinte sotului in Albania,si in Kosovo este un doctor,care face FIV,si face totul ca la carte.Vrea 2000 de euro,dupa ce nasti iti ia banii,nu vrea nimic inainte,nici bani de analize,tratament si FIV.Daca ai FIV-ul reusit si copilul nascut ii datorezi 2000 de euro,de nu nimic.Cand ma mai duc in Albania vreau sa ma interesez,sa trag o fuga pana in Kosovo,mie mi se pare convenabil asa,nu cand pierzi FIV-ul sau IA sa iti ridice din umeri.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1067 2012-08-15 18:53:10

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81

ioana,nu cred ca exista dr asta in kosovo.

si cand FIV ul nu iti reuseste nu e neaparat vina medicilor.intr-adevar ca trebuie sa cauti cel mai bun dr embriolog,ginecolog cu cea mai buna echipa,da.dar sunt si alte cauze.

asa si eu,miku.ii multumesc dr albu ca mi-a dat carnatu de investigatii sa le fac si am aflat.putini medici recomanda toate acele analize.si cand femeile pierd sarcini zic-selectia naturala.hai,ma lasi!

eu cred din ce am citit ca promedu e singura clinica care nu da AC uri,deci nu face FIV pe loturi.si in ungaria dr da AC uri.si parca si in turcia am citit,la renumita clinica.in tara sigur peste tot.

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2012-08-15 18:57:29)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1068 2012-08-15 18:57:07

bmihaela
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2140

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81

Ioana84 a scris:

anca90 a scris:

parerea mea despre clinicile de fertilitate (desi nu am niciun drept sa imi formez una cat timp nu am avut de-a face cu ele) e ca profita in cel mai urat mod de necazul cuplurilor infertile sad. eu le vad ca pe o afacere, nu ca pe o intentie de a ajuta. altfel, de ce trebuie sa coste atat de mult toate investigatiile si procedurile de ruam? nu zic ca nu se munceste la un nivel inalt de profesionalism. cu siguranta personalul e foarte bine platit, ca au de unde, deci si motivat sa faca treaba buna. dar toata politetea aia falsa, luxul din clinici, zambetele de pe fetele personalului ma duc cu gandul doar la afacere, la dorinta avida de a castiga noi si noi clienti. doar ca din pacate clientii aceia sunt oameni necajiti, care nu merita sa fie mulsi de bani pt ca isi doresc un copil al lor.
parerea mea, sper sa nu deranjeze...

Anca aici dau dreptate.M-am interesat prin cunostinte sotului in Albania,si in Kosovo este un doctor,care face FIV,si face totul ca la carte.Vrea 2000 de euro,dupa ce nasti iti ia banii,nu vrea nimic inainte,nici bani de analize,tratament si FIV.Daca ai FIV-ul reusit si copilul nascut ii datorezi 2000 de euro,de nu nimic.Cand ma mai duc in Albania vreau sa ma interesez,sa trag o fuga pana in Kosovo,mie mi se pare convenabil asa,nu cand pierzi FIV-ul sau IA sa iti ridice din umeri.

Ioana, ce spui tu acolo de medicul din Kosovo mie personal mi se pare ireal... ar fi frumos sa existe astfel de oameni.... la Athena, in Timisoara, unde am facut eu ultimele 2 FIV-uri se incaseaza toti banii in ziua punctiei, nici macar nu asteapta sa vada daca nu cumva ajungi sa nu aiba ce sa iti transfere in ziua ET... lucrul asta mi-a lasat o umbra de indoiala in suflet vis-a-vis de situatia in care de fapt nu s-ar obtine nici un embrion si ei totusi ar minti pacienta ca ii transfera un embrion pentru a nu fi nevoiti sa restituie o parte din suma...
dar stiti voi cum se spune... hotul cu 1 pacat si pagubasul cu 1000...

Offline

 

#1069 2012-08-15 18:58:52

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81

miha,ciudat ca iti iau toti banii inainte de ET.deci clar afaceristi ca lumea!daca nu vrei in alta tara,vino in buc.schimba medic,clinica,dr.si eu luna asta schimb medicul,clinica.

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2012-08-15 18:59:07)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1070 2012-08-15 18:59:45

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81

sonia, aia a fost alta discutie. poate odata o sa imi cunosti stilul astfel incat sa nu mai crezi ca fac aluzii. acum doar atat am vrut sa spun: parerea mea despre clinici, despre sistemul medical privat, in general.

mika, si aici medlife-ul a luat o clinica existenta si i-a schimbat numele fara sa faca imbunatatiri asupra sediului. e mai curat si mai luxos la regina maria, deschisa anul trecut. dar si acolo vad aceleasi zambete false de parca in permanenta vor sa faca negot cu tine, nu sa te ajute sa iti rezolvi problema. sau, dimpotriva, fufe plictisite la receptie care iti raspund cu sictir. au pretentii de clinici de nivel inalt, dar medicii sunt adunati la gramada. de multe ori am iesit din cabinet la fel de (ne)lamurita cum m-am dus si cu impresia ca stiu mai multe despre problema mea decat medicul cu care am vorbit si caruia i-am platit consultatia. asta si faptul ca uneori platesti pentru o analiza care nu e bine facuta ma revolta la maxim! skitarg

Offline

 

#1071 2012-08-15 19:01:06

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81

Sonia iti dai seama ca si eu am ramas masca asa,multe din Albania au fost la el,si vreau sa ma interesez,ca iti dai seama ca de e asa,imi convine,nu?Nu am zis ca e vina doctorului,dar se cam uita cu indiferenta,mai frumos se uita cand dai banii.Trebuie cautat si analizele sa fie facute,macar asa preventiv.Oricum eu ma interesez,o fi n-o fi nu stiu nici eu,stiu care au fost si cu multe sarcini pierdute au reusit.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1072 2012-08-15 19:02:20

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81

anca,da nu zisei ca faci nici o aluzie.nici tu nu imi stii stilu wink eu nu fac aluzii!n-ai vazut de atatia ani?voiam sa zic ca din ce ii spusesi si lu miha cu invartitu soartei,etc,ca tu ocolesti FIV ul si il vezi ca pe o afacere.atata tot.

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2012-08-15 19:03:12)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1073 2012-08-15 19:06:55

bmihaela
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2140

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81

sonia30 a scris:

miha,ciudat ca iti iau toti banii inainte de ET.deci clar afaceristi ca lumea!daca nu vrei in alta tara,vino in buc.schimba medic,clinica,dr.si eu luna asta schimb medicul,clinica.

Sonia, clar o sa schimb clinica... doar ca deocamdata nu stiu unde si inclin sa zic ca o sa fie in alta tara...
la FIV 3 si eu am vrut sa merg la Promed. ghinionul meu a fost ca m-am programat la o dr (al carei nume imi scapa in momentul asta, nu era dr Predoi) care la prima consultatie s-a rezumat doar la a sta de vorba cu mine, asta in ciuda faptului ca eu cand m-am programat am spus la telefon ca vreau sa mi se faca cat mai multe investigatii cu putinta pentru a nu fi nevoita sa fac multe drumuri la Bucuresti daca e sa ma hotarasc sa merg la ei pentru FIV. intamplarea asta pe mine m-a dezamagit si m-a facut sa iau decizia sa continui la Athena... poate asa a fost sa fie.... poate toate au un sens pe lumea asta si inca nu ne-am dat seama care e sensul in situatia asta a noastra...

Offline

 

#1074 2012-08-15 19:11:00

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81

da,miha,si eu asa imi zic-ca toate au un motiv si nu-l stim noi si poate il vom afla mai tarziu.de ce nu am avut copil pana acum.pot fi n explicatii.numai Dumnezeu stie.si daca nu mi-o da copil,tot El e singurul care stie.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1075 2012-08-15 19:11:45

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81

Mihaela nu stiu sigur 100% ce am auzit si eu iti dai seama.O sa ma interesez si o sa va zic.Am si acolo internet,sunt si eu curioasa,mi se pare convenabil,dar nu stiu sigur.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1076 2012-08-15 19:18:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81

nu fiv-ul in sine, sonia. el ar trebui sa aiba alta menire. ci ceea ce se intampla in clinici. faptul ca rar vezi un medic pasionat de ceea ce face si dornic sa ajute. sa il vezi ca e om, ca te intelege si sufleteste, ca nu esti doar un "aparat stricat" pe care el trebuie sa-l repare ca asta-i e meseria. daca stai de vorba cu un medic, el considera normal sa fie asa, cat timp si in alte domenii sunt putini cei care isi fac treaba cu daruire, nu pentru bani. mai ales daca medicul cu care vorbesti lucreaza la stat si e platit prost. dar de la cei din sistemul privat ma asteptam la mai mult.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2012-08-15 19:20:08)

Offline

 

#1077 2012-08-15 19:25:04

bmihaela
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2140

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81

anca90 a scris:

nu fiv-ul in sine, sonia. el ar trebui sa aiba alta menire. ci ceea ce se intampla in clinici. faptul ca rar vezi un medic pasionat de ceea ce face si dornic sa ajute. sa il vezi ca e om, ca te intelege si sufleteste, ca nu esti doar un "aparat stricat" pe care el trebuie sa-l repare ca asta-i e meseria. daca stai de vorba cu un medic, el considera normal sa fie asa, cat timp si in alte domenii sunt putini cei care isi fac treaba cu daruire, nu pentru bani. mai ales daca medicul cu care vorbesti lucreaza la stat si e platit prost. dar de la cei din sistemul privat ma asteptam la mai mult.

Anca, ai perfectadreptate... eu, din pacate, dupa toate cele intamplate nu pot sa spun ca am simtit ca madicii cu care am avut de-a face au facut tot ce se putea face pentru noi; chiar am in suflet sentimentul asta ca nimeni nu mai urmareste decat suma pe care urmeaza sa o incaseze...
de asta am zis cadaca ceeace povesteste Ioana despre medicul din Kosovo e adevarat, din punctul meu de vedere ar pute fi considerat un fel de sfant binefacator... ramane de vazut daca acest om exista cu adevarat...

Offline

 

#1078 2012-08-15 19:30:16

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81

Eu am ajuns la concluzia,ca de vrei sa iti lucreze cu inima cineva si sa fie in primul rand OM si apoi MEDIC.Acea persoana ori iti e tata,ori iti e frate.Restul nu pun baza pe nimic,numai cu voia lui Dumnezeu ma duc sa fac aceste lucrari.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1079 2012-08-15 19:36:34

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81

ioana, iti raspund aici. nu sunt suparata pe tine. am fost prinsa de discutie si mi-a scapat mesajul tau. puss

o seara frumoasa! wave

Ultima oara a fost editat de anca90 (2012-08-16 09:41:56)

Offline

 

#1080 2012-08-15 19:39:11

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81

Buna, fetele! Nu am reusit sa mai intru sa raspund Ancai, asa ca ii raspund acum..
PENTRU ANCA..Prima oara am facut tratament cam 2 luni cu BU, simptomele au disparut complet dupa 2 saptamani, timp in care am avut dureri cumplite, de ziceam zilnic ca nu mai iau "de maine"..smile Am continuat si dupa vreo 2 luni am ramas prima data in viata mea gravida..asta era in 2007..am pierdut sarcina aia,nu stiu exact cauza..A doua oara cand am luat BU a fost in 2008, facusem un tratament pentru infectie urinara cu antibiotic, apoi am luat cam o luna BU, iar in ianuarie am ramas gravida cu Eric.Chisturi am avut destul de mari, in 1999 am avut pe ovarul drept unul de 9/6 cm, care trebuia operat, dar am scapat ca s-a spart la control smile..In rest, chisturile erau mereu prezente si de diferite marimi, cel mai mult am avut dupa prima sarcina pe ovarul stang vreo 6, din care unul de 3,41 cm, iar pe dreptul 8, dintre care cel mai mare de 4,8 cm...Le-am rezolvat cu mercillon o luna...Cam asta e istoria..
Voi ce mai faceti?Ce noutati aveti?Va puss de o mie de ori...
Sa zic la multi ani tuturor sarbatoritelor de astazi, sa traiti cu numele si sa fiti sanatoase!Si sa vina cat mai repede bebe mic si scump la toate!!! birthday


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#1081 2012-08-15 19:42:02

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81

Buck buna seara!!!Ce mai faceti voi?Puiul mic?Bebe mare?Tu ai laptic?Te simti bine,dupa nastere?Eu tare intru in panica repede,si parca vad ca tot cezariana o sa cer,ca imi e o frica cu nastere naturala de mor.Am stat cu 3 fete in sala nasterilor,am zis ca lesin pe langa el.Pup la tine si la trumfi.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1082 2012-08-15 19:43:15

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81

deci imi miroase iar urina si am secretia si mai abundenta.ce sa fac?

1.sa iau nolicin si apoi sa fac urocultura?influenteaza rez la urocultura?stiu ca antibiotic ca n-ai voie decat cu o sapt inainte.

2.astept sa vad cum imi mai e.

ma dor in continuare ovarele.ori am anexita si asta da secretia.ori am luat ceva de la hotel.ori e vaginita mea.dar durerea de ovare?pe-asta nu o am mereu.

buck puss

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2012-08-15 19:46:45)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1083 2012-08-15 19:47:02

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 81

Sonia daca iei antibiotic nu te mai duci la analize,ca nu mai iese nimic.Daca vrei sa vezi neaparat ce ai,dute la urocultura,si dupa antibioticul,daca stii ca nolicin o sa-ti faca bine,ia-l.Eu as face intai analiza sa vad ce si cum e.Parerea mea.Dupa scurgerea asta eu zic ca ai un pic de anexita,si ovarele te dor ca ai racit,si amandoua se pot trata cu antibiotic.Sper sa-ti treaca repede.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.