homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20-38


#704 2012-09-06 20:46:50

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Mamici va scriu numai si numai punctul meu de vedere si nu generalizez. Ceea ce gandesc eu nu se aplica si in alte cazuri.
Nu mai are rost sa repet importanta alaptarii macar pana la 6 luni daca mai mult (sa zicem 1 an) nu se poate. Eu am observat aceste efecte pozitive sub aspect fizic: Carol nu a fost bolnava (inafara unor banale raceli ce au tinut o zi), nu a avut mari probleme cu durerile de dinti, nu a durut-o burtica, nu s-a constipat cat a fost mica etc etc. Mereu m-am ghidat dupa instinctul meu si am stiut mereu ca alaptand-o ii face bine. Mi-am si permis sa o alaptez pana mai tarziu pentru ca am avut conditii: mi-am schimbat programul, am renuntat la anumite lucruri, am crezut in mine si am un sotz extraoridnar, minunat, cel mai bun din lume care mereu m-a incurajat sa continui cand spuneam ca nu mai pot.
Am crezut in ideea de AP si de libertate data copilului si am marsat pe aceasta idee: nu am fortat-o cu nimic, am lasat ca lucrurile sa evolueze natural si am resusit in mare parte: mersul ei, renuntarea la scutece, joaca, lectura si asa mai departe. Am crezut ca si cu alaptatul o sa fie la fel...nu a fost sa fie. Si am continuat sa alaptez ajungand pana la 2,9 ani  de alaptat "la cerere". zi si noapte. Nu stiu daca si tind sa cred nu din cauza alaptarii copilul meu este psihic asa cum este acum. Am intalnit copii destepti (ca toti copii de altfel) care nu au fost alaptati niciodata sau numai vreo 3 luni pt ca mama s-a intors la serviciu. Oricat de multe teorii ar fi despre relatia IQ mare si alaptat EU nu cred in ele, dar m-am bucurat ca am alaptat si, ca orice parinte, am sperat si mai sper ca sa am un copil bun si sa ii mearga mintea smile.
A fost okay pana acum o luna. Au curs lucrurile natural, ea cerea-eu dadeam...insa ceva s-a schimbat: a inceput sa ceara si mai mult. Mereu. Renunta daca ii explicam ca nu se poate acum dar isi reamintea si incepea cererea si oferta. Am observat insa ca ar sta agatata de tzitzi nonstop. Daca nu mai vrea sa faca ceva - sa se joace, de ex- vine si cere titi. II dau ceva de facut si ii place sau nu, ea sare la titi. Am facut niste experimente impreuna cu tati: am lasat-o sa  faca ce vrea ea: astazi suntem liberi, fiecare face ce vrea, nu plecam nicaieri etc etc. Si ea venea la titi. Nu fac comparatie cu alti copii dar totusi, in timp ce altii se joaca, FAC CEVA, copilul meu sta agatat la titi. A devenit un fel de obsesie pentru ea. Si simt asta iar instinctul meu nu ma inseala.
A inceput gradinita si ma uit la ea pe web cam. Vad ce face acolo. Este o gradinita speciala care imbina trei feluri de programe...este extraordinara. Acolo se implica, acasa nu face nimic altceva decat titzi. Mai mult, nu mananca solide, bea apa putina pt ca se bazeaza in titzi. Si noaptea este chin imens pentru ca se trezeste des, ca atunci cand era bebe si vrea tzitzi. Daca nu ii dau se lasa cu urlete si intrebari: de ce? cum adica nu mai este lapte in tzatza?
Pe de alta parte este vorba de mine insami. Nu mai pot! Nu mai suport mental acest cerc vicios, o vad ca din cauza alaptatului nu mananca, nu bea apa, nu face ceva. O vad ca isi ridica tricoul si da tzitzi la papusile ei. Altii spun ca este super bine dar eu sunt ingrijorata pentru ca datul tzitii la papusi este continuu, obsesiv si nu numai o joaca, o imitare. O alaptez inainte de culcare si adoarme caci altfel nu se poate. In cinci minute se trezeste si striga "mama"=tzitzi. Cateodata ii spun ca "mama" s-a dus la baie, sa se spele si stam cate 15 min eu cu sperant aca o sa adoarm asi ea asteptand sa termine "mama" baia. Universul ei este mami, tati si mama. Eu sunt separata de "mama". As trece peste asta dar nu imi place "letargia" ei si refugiul ei la "mama". Este un efect negativ dupa parerea mea al alaptatului pana tarziu. La noi nu se manifesta "cu bine" ca la altii. Sunt frustrata caci noptile dorm cu ea. Este ok coosleepingul dar 3 ani de zile deja este imens de mult. Ma impart intre doua camere, fug de la unul la altul, nu mai vreau si nu mai rezist.
Am un copil mare acum. Si trebuie sa inteleaga ca exista limite sub acest aspect.
Ar fi multe de spus, am exemple concrete...pana si tati care este atat de pro-alaptat si era atat de mandru de noi, de mine mi-a spus ca este timpul sa incetam ccai si el a observat cum Carol se schimba. Si nu vorbesc de aceea anxietate de trei ani. Daca v-as arata ce fac ei la gradinita la aceasta varsta o sa spuneti ca este imposibil; dar la 3 ani sunt mari si isi pot gasi linistea in bratele lui mami si nu la tzatza ei.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 



#705 2012-09-06 20:51:19

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Flow, sper sa fie cum vrei tu si sa renunte fara mari suparari.

Offline

 

#706 2012-09-06 20:55:43

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

rruxxy a scris:

Flow, sper sa fie cum vrei tu si sa renunte fara mari suparari.

Rux o sa fie greu, dar o sa discutam cu ea mereu pe tema asta. Tati se implica si ma ajuta, cautam amandoi solutii ca sa fie cat mai putin dureros pt ea (si pt mine ca o sa sufar si eu poate si fizic dar si psihic cu siguranta). Profitam cat este la gradinita si pana vin bunicii. speram sa reusim. Daca nu se poate cu discutii si ceva metode  bang mai "rele": uite ca mama are gust rau sau ca este bolnava atunci o sa trebuiasca sa stau la un hotel/cineva un timp.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#707 2012-09-06 21:07:10

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Flower, te inteleg atat de bine. Sper sa gasesti metoda cea mai usoara si mai ok pentru voi.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#708 2012-09-06 21:29:37

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Sanca  goodluck  goodluck  goodluck cu jobul. Ma bucur tare mult pentru tine.O pupam pe Daria.

Flower  kram  puss mult succes cu pasul asta mare.


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#709 2012-09-06 21:29:43

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

O vecina de-a mamei mi-a zis in weekend ca si-a alaptat fata(acum de 30 ani aproape) pana la 4 ani.si am intrebat si la 4ani s-a intarcat singura nu? Zice pai am dat-o la cresa saptamanala..si n-a mai supt
sad

Bebe s-a linistit.a facut un kk apos(al doilea pe ziua de azi) si sormea zice ca de la panadol,ca al ei se strica la stomac de la panadol....

Acum dansez cu el in Boba ca beyonce si se distreaza..rade..si-l ia somnul...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#710 2012-09-06 21:34:52

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

bună mămici

nu am citit azi nimic la voi, vă pup pe toate și pe toți pusspusspusspusspusspuss

kata te rog trimite-mi un mail cand ai timp. nu g[sesc mailul tau de pe firma sad . E important. Mulțumesc


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#711 2012-09-06 22:44:29

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

hello!
raresel, sanatate si felicitari! flacau mare si glasan hjarta
lucky, m-am laudat lol azi noapte a vrut sa doarma cu mine lol pana la 1 a dormit tun, s-a terzit plangand, m-am dus langa el in pat, a venit de-a busilea la mine, a pus capul si pieptul pe burta mea si asa a dormit vreo 4 ore.... rotfl2 evident, spatele meu a suferit groaznic, dar cum am incercat sa ma misc cum a ridicat capul si s-a uitat cu niste ochi maaaaaaaaari la mine: aloooo, ce faci aici? rotfl

am citit tot, dar nu am retinut prea multe, sunt obosita franta...ma termina plimbarile lol toata ziua ne plimbam de mana si cand nu ne plimbam stam in brate smile
am incercat s ail leg in wrap, nu mai sta....asa ca o sa il pun in vanzare...
flow, succes!
si succes si micutilor care incep/au inceput gradi!


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#712 2012-09-06 23:03:54

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

hello pe seara

Andre, JAnis multam de raspunsuri

Flower puss si eu va tin pumnii sa fie bine si fara plansete

Janis chiar ca se grabeste flacaul tau dulce hjarta

Tare urata zi a fost azi:

Afara , la locul de joaca o individa ce a nascut 2 copii urla catre baiatul cel mare , sa fi avut vreo maxim 6 ani as zice eu, care era ud un pic in dreptul slitului: "bai x, daca te prind ca te pishi pe tine, iau chibritul si-ti dau foc" va  yikes ... Efectiv m-a socat asta1

Apoi am mers la mama, la nepoata-mea ca mai are cevateva zile si se intoarce in Italia ca incepe scoala. Am facut cu ea restul de teme la engleza si o intreb intr-o doara daca se intelege cu copii la scoala (trece in cls 3) . Imi raspunde: cu fetele ma inteleg bine, dar baietii sunt rai cu mine, imi spun ca put, ca trag parturi si ca ragai, dar eu nu mai nimic din toate astea. Si cand le zic cand m-au vazut ei pe mine ca fac asa, ei imi spun ca asa fac toti tiganii romani...  yikes  supa . Si se vedea pe fata ei cat o dureau vorbele astea si cat de greu ii e , caci e singura romanca in toata clasa aia. Nu pot intelege mamicile care-si invrajbesc copii impotriva altor copii de orice natie ar fi ei  neutral

Apoi , ca sa fie si mai roz treaba, cum stateam noi in fata blocului la ai mei cu copilul afara, vine gandaca sa-si vada nepotul, caci altfel maine venea in vizita si era cu mult mai rau pt nervii mei. Partea buna e ca Alexandru nu vrea la ea, cum da sa-l ia in brate se pune pe plans. I-am multumit mult pt asta ( big_smile ) . Partea proasta e ca m-a innebunit : nu-l lasa sa te muste, nu-l lasa sa te traga de par, nu-l lasa sa puna mana pe masina, nu-l lasa sa ia bete de pe jos, etc. Da sa respire pot sa-l las nebun o? Ce vrei sa faca daca aia nu, ailalta nu? Apoi mergeam in linie si eu si ea si al meu sot, si ea il tot tragea de maneca : hai sa vedem, hai sa vedem. Al meu o tot intreba : ce sa vedem ma? Ea ii susotea ceva. Asta tot n-auzea. Am huiduit-o pe nebuna si am plecat inainte. De fapt vroia sa-i dea 100 lei ca pleaca la un curs, da cica sa nu te auda nevasta. Cum draq vine asta, pt ce sa-i dai bani copilului tau dar sa nu stie nevasta? Habar n0am cum a gandit si mai ales de ce sa fie totul secretomanie, ca si pe al meu l-a mirat.
Si cum ei doi cand se intalnesc nu stiu cre sa se vaite mai repede de cat e de bolnav, incepe al meu ca are nevoie de un masaj ca alergase vreo 5 km in parc. Si ii zic eu (ca eu cred ca el chiar sufera de ipohondrie chicot ) : eu ma mir cum de mai traiesti la cat de bolnav de dai. Aoleu pai incepe gandaca ca saracul normal ca e bolnav ca baga ture la serv, mai apuca si de noapte (de parca eu n-as stii) si de-aia e asa saracul. m-am simtit obligata sa-i raspuns : pai da, el baga ture de nu mai poate si eu stau acasa ca vaca si dorm toata ziua si cand nu dorm ma uit la tv. N-am mai apucat sa ma continui ca a vazut al meu ca m-am atacat rau si a luat-o s=o duca acasa. offf ce-as vrea sa se mute la tara si s-o vad cand oi chema-o eu!

ma scuzati ca m-am intins atat dar am niste nervi...  butter


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#713 2012-09-06 23:23:46

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Salutare!

Janis,uauu!Ce pui grozav si ce bulanase are!Superr!


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#714 2012-09-06 23:26:53

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

lucky777 a scris:

Garga puss imi era dor de voi. Ai spus candva ca sunt ceva probleme. sad Sper sa se rezolve toate. puss

[...]

nu se rezolva....  pupam si noi puss par


Flow.. am inteles. sper sa reusiti, cat mai usor.

Smart, ma scuzi, dar ai un stil de a povesti la faza cu soacra...  rotfl

Offline

 

#715 2012-09-07 00:21:05

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Garga big_smile puss

Ma bag si eu  in pat. Noapte buna!


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#716 2012-09-07 00:38:42

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Garga,chiar,nu ne-ai povestit nimic..

Uitati cat e ceasul si Rares nu doarme lol macar nu urla,se joaca.de la 10 de cand a venit tasu e cuminte..se joaca.se urca pe canapea..i-a trecut si febra.cred ca ii era dor de taica-su smile
De fapt stiu ce avea...panadolul l-a stricat la stomac.a avut 2 scaune apoase.am incercat sa ii dau nurofen ca ii crescuse iar febra,si a urlaaat,scandal pe el..l-a scuipat tot.dar oricum i-a trecut...

Smart esti tare rau cu soacra lol


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#717 2012-09-07 06:53:56

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

puss mamici
Smart cati ani crezi ca are "femeia cu focul"?
Am ras o gramada (sorry) de povestea cu soacra ta si imi pare rau de nepoata ta. Dar vinovati sunt parintii ei ca nu iau atitudine, sa u reclama ce se intampla


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#718 2012-09-07 08:02:51

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Neata  puss  kram

Smart am ras de numa' la faza cu soacra  lol

Garga imi pare rau  supa


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#719 2012-09-07 08:06:20

n_loredana2008
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 2953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

neata puss


Iannis-04.05.2011
Dominic- dpn 31.12.2017
Daca vreodata ma vei intreba ce am simtit in momentul in care ai venit pe lume, nu am sa iti pot spune, pentru ca sentimentul e unic si nu se poate descrie in cuvinte! Pentru ca tu, copilul meu, esti cel mai mare dintre toti si toate!!

Offline

 

#720 2012-09-07 08:22:56

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

neata

smart  rotfl2

garga  sad

janis ce voinic ai tu acolo


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#721 2012-09-07 08:36:02

n_loredana2008
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 2953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

cmin e buna vesta?


Iannis-04.05.2011
Dominic- dpn 31.12.2017
Daca vreodata ma vei intreba ce am simtit in momentul in care ai venit pe lume, nu am sa iti pot spune, pentru ca sentimentul e unic si nu se poate descrie in cuvinte! Pentru ca tu, copilul meu, esti cel mai mare dintre toti si toate!!

Offline

 

#722 2012-09-07 08:42:51

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

da lore, e buna  puss

janis vroiam sa te intreb .. cum e cu scaunul de masa? - ziceai ca l-ai luat pe ala mic de la ikea ... a stat alex la munte intr-unul ff bine .. si mai vroiam o parere


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.