homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20-41


#761 2012-09-07 13:24:20

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Onu, spor la treaba si bafta la vaccin.

Offline

 



#762 2012-09-07 13:37:14

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Onu, spor la treaba si la vaccin! tine-o tu in brate si n-o mai pune jos sa ii faca vaccinul,din experienta iti zic ca ei de-aia se sperie, nu de intepatura in sine.
nu face nicio reactie, al meu am si uitat ca a facut atunci.....


smart,credeam ca burta il doare. l-am imbracat sa il scot pe balcon ca s-a racorit si la noi(22 grade-dar la soare e caaaald) si a adormit afara in boba. cred ca de somn urla.sarmanul sad si acum stau la calc si citesc continuum concept cu el in boba ca mi-e mila sa-l mai mut....poate e obosit dat fiind faptul ca s-a culcat la 1 si s-a trezit la 9.30. a mai dormit de la 11.30 la 12 dar se vede treaba ca nu i-a ajuns....

poate asta va ajuta la pantofiori:
Marimea pantofilor    |    Centimetri in talpa
16    -    10.5 cm
17    -    11 cm
18    -    11,5 cm
19    -    12 cm
20    -    12,7 cm
21    -    13,4 cm
22    -    14 cm
23    -    14,7 cm
24    -    15,3 cm
25    -    16 cm

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2012-09-07 13:39:28)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#763 2012-09-07 13:54:08

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

X_ynna, nu ne laudam. Vreau sa-l duc la un gastroenterolog ca ceva nu-mi place. Face scaune moi de 4-5-6 ori/zi deja de mai bine de 2 saptamani.
Mi-e teama sa nu fie ceva malabsorbtie, sau intoleranta. sad
El a tot avut episoade din astea cu scaune moi si dese. I-am tot facut coproculturi, coproparazitologice, antigen giardia si au iesit negative pana acum.
Acum in coprocultura a iesit klebsiella pneumoniae si medicii mi-au spus sa nu-i dau decat probiotice si sa repet cultura dupa o sapt.
Acum ii dau enterolactis si refflor forte cate un plic din fiecare/zi.
(Ma gandesc sa-i cumpar colostrum cu probiotice de la secom.)

Sunt ingrijorata ca nu ia in greutate ok. La 2 ani are 11 kg si 87-88 cm. sad In conditiile in care mananca...
E un copil vesel, activ, inteligent, daaar tare slabut si mititel. sad

Ultima oara a fost editat de lucky777 (2012-09-07 13:59:31)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#764 2012-09-07 14:00:35

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

da Lucky, cred ca gastro e o solutie buna...bafta!!!

Rares doarme de 1h 20 si sanii mei explodeaza....asa ceva n-am mai vazut.....


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#765 2012-09-07 14:13:26

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Lucky puss, bafta la gastroenterolog...
A fost tata la mine ieri si mi-a zis ca nu ii place deloc cu aratam, adica si eu si Iulia suntem cam slabe, ca cica nu insist eu destul cu mancarea, pai daca ii fac peste cu legume si ei ii e lene sa mestece, ce sa fac?! Ca sa ii dau altceva sa manance, ca daca o las nemancata pana la urmatoarea masa copilul se invata asa, i se micsoreaza stomacul si nu mai mananca cum trebuie... Ca sa ii dau ce mananca, pai eu ii dau dar cat sa puna si ea in greutate din supe creme si ciorbe?!?!
Azi i-am facut paste, pe care acum 5-6 zile le-a papat mai bine, acum nu le-a mai vrut, a papat vreo 7-8 lingurite si gata, a inceput sa mi le scuipe... Cred ca iar are vreo perioada cu mancat mai prost...

Janis, tu produci pt gemeni din cate imi dau eu seama... Mulge-te macar sa se duca din disconfort, nu sta asa, sa nu faci iar febra...

Ultima oara a fost editat de Papucica (2012-09-07 14:17:12)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#766 2012-09-07 14:40:27

llollipop
Full member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Janis, Smart, X_Ynna, multumesc
X_Ynna, ii dau pentru niste pete albe cu aspect de branzica. doc zice ca e candidoza bucala. si mi=a spus sa ii ung gurita cu glicerina boraxata. si ma gandeam ca laptele matern este si dezinfectant si ca poate nu face rau.
Smart, daca el vine si ridica tricoul sa suga nu ma lasa inima sa il refuz.

al meu are 13-14 cm la picior pantofiori marimea 22. ii sunt putin maricei dar merge bine


"Victory belongs to the most persevering."   Napoleon Bonaparte

Offline

 

#767 2012-09-07 14:51:52

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

lucky, Doamne ajuta!!

smart sad bang

flower, cat m-a intristat ce-ai scris (in special partea cu "nu face nimic" - mesajul tau, ca si cel de mai demult pe teme similare, imi face, totusi, si un maaare bine: imi aduce aminte cate momente in care imi desconsider copilul am si eu... astept sa se trezeasca Cris sa-l iau in brate si sa-i cer (iar) iertare pt toate momentele in care cer de la el exagerat de mult supa ). Ma simt obosita sa argumentez si nici nu vad rostul. Dar serios ca "superi zeii"/"ceri osanda", cum zic babele... daca si tu mai esti nemultumita de evolutia copilului (generala, de la somnul de noapte la ce si cat face)  supa

LE1: de pura curiozitate, cauta data ultimului mesaj in care ziceai ca esti satula de alaptat (nu, nu m facut-o eu inainte, nu am timp)

LE2:si tot ce am scris NU e cu rautate si NU neaga realitatea limitei TALE (faptul ca smti ca nu mai poti, nu mai suporti situatia etc). pe aia e f bine sa o iei ca atare, sa o accepti asa, sa o asculti, sa faci ceva in directia asta. DAR corect mi se pare s incepi exact asa: intarc pt ca nu mai pot! cel putin de mine ai scapat in momentul ala, orice om are limitele lui si e bine sa si le respecte, eu cred cu tarie in asta, nu-i nimic de judecat smile dar nu cauta "motivele" in copila smile vezi-o la fel de frumoasa cum e ea).

LLE: is ametita si simt nevoia sa ma explic iar: "limita ta" nu era in sens peiorativ in context puss

Ultima oara a fost editat de katami (2012-09-07 15:08:57)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#768 2012-09-07 15:22:50

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

salut mamici! wave

flow, eu sunt de acord cu tine. desi sebi nu mai suge fiindca nu a mai dorit, acum vad ca e iar interesat de san si cauta, pune gura sa il pupe, il mangaie, iar dupa ce nasc am sa ii dau si lui sa suga daca va dori asta, totusi, daca vad ca merge asa rau cum spui si tu o sa il fac sa inteleaga ca nu e cel mai bine asa.
si parerea mea este ca alaptatul la varste mari e deja patologic, adica undeva la 4-5 ani sa mai suga, nu mi se pare deloc ok! si singura cu probleme la cap este mama, din pacate ii face rau si acelui copil. eu nu am vazut femeie normala si intreaga la minte care sa-si alapteze baietelul de 5-6 ani, alea sunt femei cu probleme serioase. uita-te numai la fetzele lor. o boala mintala se citeste si pe chip, privire.iti poti da seama si fara facultate fiind care e un pic dus de acasa.
te-am citit si cand ai povestit de acea mamica ce-si flutura sanul in parcul de joaca : am alaptat pe strada, in parc, in magazin, in biserica  va  la nunta mea si botezul lui sebi si tot in biserica la alt eveniment ( pt ca ploua tare si nu puteam sa ies nicaieri sa ii dau), in restaurant, cam peste tot. insa in afara de propriul copil, nu mi-a vazut nimeni sanul cand executam procedura asta, a hranitului lui bebe. pentru ca daca vrei, poti alapta in public insa discret. daca vrei, daca nu, urli si faci propaganda din asta, de parca cine stie ce mare branza faci tu alaptandu-ti copilul, te expui si iti place, e alta poveste. si da, daca iti fluturi sanii in parc ( vad mame care intai isi scot fleashca din bluza si abia apoi aseaza frumos copilul la san, in loc sa puna in ordine inversa, hai da-o dracu' ca nu e chiar asa greu! ) si nu iti pasa, noua de ce sa ne pese ca te ofuschezi tu cand esti catalogata nesimtita? nu-mi pasa, pt mine e nesimtire, eu traiesc aici, in anii astia, nu in Africa, nu in alta era, societatea si lumea si civilizatia impune un cod, eu cu particica asta a codului sunt de acord. fac referire aici la tigancile care alapteaza copii intr-o maniera grotesca, cu tigara in gura, scuipand seminte, cu sosetele de sani curgand din bluzele jegoase de lapte si colostru intarit. o fi natural, sa fie la ele in jungla. eu ma scarbesc.  si am destuuule exemple si pe la "case mai mar"i ca sa zic asa, nu tiganci sau aurolace,ex.- o vecina cu care m-am intalnit zilele trecute la fel de "urat" s-a expus cand si-a alaptat odrasla, adica juma' de strada alearga cu un balon de san iesit din bluza, dupa copil si urla"treci ma sa iti dau tzatza, ca parca dau la draci, asa te alerg cand e ora de masa, tu-ti copilu' cui te-a facut", copilu' de 1 an fugea cu chef de joaca. deci. eu NUMAI asa am vazut ca si expunere a alaptatului, numai exemple in genul asta.
succes, sa reusiti cu brio!  tummenupp


garga puss , ce ati patit? de ce esti trista?

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-09-07 15:23:57)

Offline

 

#769 2012-09-07 15:30:55

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

lucky puss va tin pumnii sa fie totul bine. Nu cred ca ai motive de ingrijorare. si eu am fost slabuta cand eram mica. Si ce? is foarte intreaga si sanatoasa chicot Malabsorbtie nu cred ca e, si nici nu cred ca e nimic grav, dar e f bine si responsabil din partea ta ca investighezi. Ma bucur ca pana acum a iesit totul bine.

lolli, o fi dezinfectant si ce mai vrei tu, insa daca ii bagi orice in gurita, efectul glicerinei se duce, pentru ca ea dispare din acele locuri. Asa ca alterneza: lapte, apoi glicerina si o ora repaus de la orice, apoi ce mai consideri tu. Multa sanatate!!

Garga kram nu stiu ce ai patit dar sper sa fiti bine!!

Eu nu stiu cum e ioana pana la urma. Fac ce fac si tot ma gandesc la Priga supa Imi pare rau ca e in Bucuresti si nu am cunostinte acolo sa o pot ajuta.

Ultima oara a fost editat de x_ynna (2012-09-07 15:32:05)


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#770 2012-09-07 15:34:29

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

lucky, dar ati facut copro. din 2 in 2 zile? sau doar unul din cand in cand.

priga, ce a patit Ioana?

Offline

 

#771 2012-09-07 15:40:13

llollipop
Full member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

x_ynna a scris:

l

lolli, o fi dezinfectant si ce mai vrei tu, insa daca ii bagi orice in gurita, efectul glicerinei se duce, pentru ca ea dispare din acele locuri. Asa ca alterneza: lapte, apoi glicerina si o ora repaus de la orice, apoi ce mai consideri tu. Multa sanatate!!

da,da, am inteles. de asta si intrebam. ca tot asa ma gandeam si eu dar am zis sa fiu sigura.
oricum are timp sa stea o ora cu glicerina. ca nu mai e nou-nascut.
multumesc mult.puss


si referitor la alaptat, eu am zis ca ii voi da si pana la 5 ani daca am lapte. asta mi-am propus acum. nu fac aluzii sau referiri la nimeni. este strict parerea mea. smile


"Victory belongs to the most persevering."   Napoleon Bonaparte

Offline

 

#772 2012-09-07 15:45:49

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

wave

Mamici, daca fetita mea are buzitele uscate inseamna ca e deshidratata? sad De supt, suge si uda si scutece. Sotul zice sa-i dau mai mult ceai. Eu ii dau cam 30 ml de ceai Baby Calm  in 2 reprize cu picaturile de fier si nu i-as da deloc daca n-ar fierul pentru ca nici colici nu prea mai are. Totusi as putea face ceva sa nu mai aiba buzitele asa?  nustiu

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-09-07 15:46:04)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#773 2012-09-07 15:48:51

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Coprocultura am facut din cand in cand, cred ca vreo 4-5 in total in astia 2 ani. Coproparazitologice am facut in serii de cate 3, repetate la 2 zile si n-a iesit nimic pana acum.

x_ynna, daca o fi luat bacteria din spital, inca de la nastere?! Si poate de aceea a tot repetat episoadele astea cu scaune moi si dese. sad Si daca bacteria asta l-a sensibilizat si i-a slabit sistemul digestiv?! grater


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#774 2012-09-07 15:49:53

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

loli, poti sa pui glicerina imediat dupa ce mananca, astfel incat sa nu ii fie foame. Multa sanatate!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#775 2012-09-07 15:50:57

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Smartuc, te pupam. Nu am apucat sa citesc din urma, sper ca sunteti bine.
Onu, spor la treaba!
Kata, mai poti?


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#776 2012-09-07 15:54:01

llollipop
Full member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Razu va pupam si noi. spor la treburi.

X_Ynna, asa fac, multumesc la fel si voua, multa sanatate


"Victory belongs to the most persevering."   Napoleon Bonaparte

Offline

 

#777 2012-09-07 16:28:53

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Rares tocmai a facut prima criza de plans cu adevarat criza...a plans de s-a inecat..a icnit sa vomite...abia s-a linistit..ce era la gura lui,nu l-am vazut niciodata asa grater
Are si temperatura,38.7....dar ce sa-i dau ca panadolul mi-e ca i-a facut scaunele asa si la nurofen tzipa..urla..sa nu-i dai...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#778 2012-09-07 16:40:34

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

pune-i putin nurofen (ibalgin) = 1.5 ml max 2 si da-i cu seringa
sau fa-i o baita, cu apa potrivita, si dezbraca-l lasa-l in pampers


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#779 2012-09-07 16:49:38

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Pai cu seringa am incercat.panadolul ieri pe zi l-a mancat imediat...dar nurofenul aseara,si o alta incercare azi....s-a lasat cu scandal..zici ca-i dadeam otrava..urlaaaa cand ma apropiam de el.
Il las in pampers..vorba ta.si am sa il iau in boba pana la farmacie sa iau supozitoare si eubiotic baby.sa-i rezolv scaunele....
Acum a adormit..sarmanul de el sad sper sa nu fie nimic grav...vine si weekendu...offff!! Asa ne apuca pe noi.ce laborator lucreaza in weekend sad


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.