homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tuse seaca seara


#1 2012-09-06 23:52:05

summer_addicted
New member
Inregistrat: 2010-07-14
Mesaje: 80

Tuse seaca seara

Acum 3 saptamani am racit. Durere in gat (vreo 2 sapt.), febra (usoara, in primele 3 zile). Au trecut, a urmat tusea. Acum o saptamana am crezut ca am scapat de ea, insa ma apucă in continuare numai seara, in special daca incep sa vorbesc (in sensul ca scot cateva cuvințele si apoi brusc simt nevoia sa tusesc). Intrebarea mea e urmatoarea: ce-i asta, de ce numai seara? Daca as avea ceva la plamani, as avea toata ziua, nu?!


P.S.: Daca a mai fost postat ceva asemanator, scuze, am cautat, dar nu am gasit.

Offline

 



#2 2012-09-07 12:33:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Tuse seaca seara

Mi s-a intamplat si mie sa fie tusea mai sacaitoare seara si in special noaptea... chiar acum cateva saptamani am avut simptomele tale, durere de gat, raguseala si apoi tuse, intai seaca, apoi a devenit mai umeda si apoi a trecut (un soi de laringita, am zis eu)
Nu cred ca trebuie sa te gandesti ca ai ceva la plamani, ai avea si alte simptome, febra, stare de rau
Eu am luat Stodal si macerat de calin de la Plantextrakt (pui 30 de picaturi intr-un pahar cu apa si bei cate putin din el)

Offline

 

#3 2012-09-07 16:18:31

summer_addicted
New member
Inregistrat: 2010-07-14
Mesaje: 80

Re: Tuse seaca seara

La mine a fost seaca, umeda, am crezut ca a trecut, apoi am inceput din nou cu tusea asta seaca ciudata "de seara" (dar daca nu vorbesc, e ok lol ). Suna bine ce mi-ai recomandat (le-am cautat acum pe net), o sa intreb azi la plafar/farmacie de Stodal, daca nu trece nici asa, incerc si varianta 2. Merci mult!

Ultima oara a fost editat de summer_addicted (2012-09-07 16:20:53)

Offline

 

#4 2012-09-07 16:26:08

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Tuse seaca seara

sa nu fie ceva alergic, o reactie la ceva din casa
oricum, poti sa incerci linistita ce ti-am zis, fiindca nu au efecte secundare
si pe mine m-a tinut destul de mult

Offline

 

#5 2012-09-07 16:55:43

summer_addicted
New member
Inregistrat: 2010-07-14
Mesaje: 80

Re: Tuse seaca seara

M-am gandit si la varianta asta, dar nu prea cred...Eu am luat raceala asta din Grecia - in ultimele mele 2 zile de vacanta acolo (mi s-a zis acolo ca circula un virus, ca multi turisti si greci au simptomele mele si ca trece in 48 ore). Cu febra asa a fost, iar dupa am revenit in tara unde am continuat cu durerea de gat si tusea...deci chestia asta de acum pare o continuitate a racelii (putin ciudata ce-i drept, din moment ce ziua n-am nimic smile )...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-04-18 03:22:12

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Tuse seaca seara

Am si eu tuse seaca de o saptamana. Am luat sirop Stodal pentru tuse, dar nu ma ajuta.

Offline

 

#7 2014-04-18 19:49:31

summer_addicted
New member
Inregistrat: 2010-07-14
Mesaje: 80

Re: Tuse seaca seara

Incearca o chestie naturista care la mine functioneaza de fiecare data: o jumatate de lamaie stoarsa, o lingurita de otet de mere, un varf de lingurita de scortisoara peste care torni apa clocotita (~ o ceasca), astepti un pic sa se raceasca, pui si o lingurita de miere si o bei (sa fie totusi cald lichidul).

Toate astea cresc imunitatea, mai calmeaza gatul si te ajuta sa scapi mai repede de raceala. Eu o beau dimineata pe stomacul gol. Si in maxim 3 zile imi trece. Pe net am vazut ca e recomandat sa bei "potiunea" asta de 2 ori pe zi. La mine e suficient o data... depinde de caz... si poti sa mai cauti si alte variante, sa te mai joci cu ingredientele (mai poti adauga ghimbir, usturoi din ce am mai citit...vezi ce functioneaza la tine).

Offline

 

#8 2015-01-16 15:32:15

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Tuse seaca seara

nu reusesc sa scap de-o tuse seaca inca dinainte de craciun. de ceva vreme iau extract din muguri de calin de la platextrakt, dar nimic. tusesc pe tot parcursul zilei, nu doar seara. un exudat m-ar ajuta sa aflu cauza?

Offline

 

#9 2015-01-18 11:34:02

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Tuse seaca seara

sushi a scris:

nu reusesc sa scap de-o tuse seaca inca dinainte de craciun. de ceva vreme iau extract din muguri de calin de la platextrakt, dar nimic. tusesc pe tot parcursul zilei, nu doar seara. un exudat m-ar ajuta sa aflu cauza?

ar putea fi util un exudat, da.
pe de alta parte, virozele acestei ierni am observat ca lasa in urma lor tuse reziduala.
important e sa avem grija si la cit de uscat e aerul din camera(caloriferul usuca aerul) pentru ca aerul uscat irita caile respiratorii si favorizeaza tusea


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.