homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Efect inves acnee de la ac


#1 2012-09-09 14:45:39

ioanamadalina
Membru
Inregistrat: 2012-09-09
Mesaje: 3

efect inves acnee de la ac

buna,iau de 2 saptamani yaz la recomandarea medicului,la cateva zile dupa ce am inceput sa le iau au inceput sa-mi apara pe fata  cosuri  dureroase pe sub piele,ma confruntam cu aceasta problema si inainte dar doar inainte de menstruatie si atunci erau mai putine dacat acum.imi este clar, acurile au decansat aceasta explozie(10,12 cosuri),intrucat nu am schimbat nimic in activitatile mele zilnice(alimente,odihna stres).intrebarea mea este,asta este un semn clar ca nu sunt bune pt mine sau e doar o reactie care v-a disparea in primele 3 luni de acomodare(alte reactii adverse nu am avut)?s-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema ce a facut pana la urma,nu pot ajunge la medic saptmana asta si sunt cam ingrijorata...poate doamna doctora binevoieste sa-mi dea un raspuns avizat,va pupic:*

Offline

 



#2 2012-09-12 17:15:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: efect inves acnee de la ac

Draga mea, nu e un semn clar ca nu sunt bune pentru tine insa e un motiv extrem de temeinic sa le schimbi. Problema nu va disparea peste 3 luni, nu ai ce astepta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2012-09-14 15:27:31

Sheri
Full member
Inregistrat: 2010-03-02
Mesaje: 176

Re: efect inves acnee de la ac

Patesc ceva asemanator, iau Desorelle de 3 zile, nu stiu insa daca sa pun pe seama lor sau exagerez, mai ales ca stiu ca e si o componenta psihica aici din cauza faptului ca am luat in trecut Marvelon si m-am ingrasat mult de la ele. De la Artizia imi apareau pe brate cosuri rosii, pe sub piele, dureroase. Vad ca acum iarasi mi-au aparut 2 cu acelasi aspect, unul ieri, unul azi. Si tot ieri m-am trezit cu un cos la fel pe barbie si mi-e teama sa nu ma pricopsesc cu mai multe.
Ma gandesc totusi ca dpdv hormonal apar schimbari in corp si poate este o reactie normala de moment?

Ultima oara a fost editat de Sheri (2012-09-14 15:27:54)

Offline

 

#4 2012-09-14 23:02:11

ioanamadalina
Membru
Inregistrat: 2012-09-09
Mesaje: 3

Re: efect inves acnee de la ac

eu ma gandesc ca daca astea cu cel mai mic continut de hormoni da reactia asta ,apoi altele..(.ma refer la organismul meu.)si oare daca ar fi sa mi le schimbe,le shimba tot in baza" culorii ochilor mei"sau ma trimite la niste analize cum ar fi normal?pe astea asa mi le-a dat pe ochi frumosi...oare un medic de planing ma poate ajuta?

Offline

 

#5 2012-09-14 23:05:04

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: efect inves acnee de la ac

draga ioana,analize nu se fac atunci cand ti se prescriu anticonceptionale la ginecolog,ti le da pe baza de niste intrebari legate de boli de inima,de ficat,de starea parintilor tai in sensul sa nu se transmita si la tine.


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-09-15 15:33:16

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: efect inves acnee de la ac

ioanamadalina a scris:

eu ma gandesc ca daca astea cu cel mai mic continut de hormoni da reactia asta ,apoi altele..(.ma refer la organismul meu.)si oare daca ar fi sa mi le schimbe,le shimba tot in baza" culorii ochilor mei"sau ma trimite la niste analize cum ar fi normal?pe astea asa mi le-a dat pe ochi frumosi...oare un medic de planing ma poate ajuta?

tocmai, ca poate ai nevoie de un continut mai mare de estrogen, Yaz avand continut mic de estrogen. medicul de planning se pricepe cel mai bine la a schimba contraceptivul. medicul de familie si ginecologul nu au studii aprofundate despre anticonceptionale, dar totusi le prescriu. box

Sheri a scris:

Patesc ceva asemanator, iau Desorelle de 3 zile, nu stiu insa daca sa pun pe seama lor sau exagerez, mai ales ca stiu ca e si o componenta psihica aici din cauza faptului ca am luat in trecut Marvelon si m-am ingrasat mult de la ele.

Desorelle e tot aia cu Marvelon, ca si continut de hormoni.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-09-15 15:36:33)

Offline

 

#7 2012-09-15 17:29:51

Sheri
Full member
Inregistrat: 2010-03-02
Mesaje: 176

Re: efect inves acnee de la ac

jeannie stiu ca au aceeasi concentratie,de aia sunt sceptica. dar ma gandesc ca au trecut 4ani de atunci si poate organismul meu s-a mai schimbat. am luat si mercilon,cu el mi-a fost bn,stiu ca are concentratie mai mica,dar are acelasi tip de hormoni. plus ca ar fi mai multi factori care ar fi putut sa duca la ingrasare atunci,iar acum nu mai sunt aceleasi circumstante. nu stiu daca acum o sa imi fie mai bine,dar sper ca o sa fie si exista sanse sa fie diferit si sa nu mai am acelasi raspuns,nu?

Offline

 

#8 2012-09-15 23:35:34

ioanamadalina
Membru
Inregistrat: 2012-09-09
Mesaje: 3

Re: efect inves acnee de la ac

continut mic ce-i drept si oi avea nevoie de unul mai mare dar cand nu luam deloc?cum se face ca atunci nu aveam astfel de probleme?o sa ajung sper luni la planning.va multumesc tare pt parerile voastre si doamnei doctorese:*puss

Offline

 

#9 2012-09-16 03:30:53

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: efect inves acnee de la ac

Sheri, posibil sa fie mai ok de la o alta firma, dar am inteles ca ar fi mai mult vorba de cat de "de incredere" este firma producatoare in a doza corect hormonii. nustiu dar, daca e sa apara o problema pe care o asociezi clar contraceptivului, merita sa incerci sa le mai schimbi.

evilpink a scris:

difera firmele au aceiasi concentratie de hormoni totusi nu stiu din ce motive sunt fete care reactineaza mult mai bine cand este schimbata firma producatoare.de ce probabil au mai multa grija la concentratie sunt mai echilibrate.

ioana, inainte sa iei contraceptive, organismul tau avea un echilibru al lui. luand un tratament cu hormoni de sinteza, trebuie facut in asa fel incat echilibrul sa fie pastrat (de multe ori, echilibrul poate fi dat peste cap din cauza tratamentului hormonal). iar daca se dovedeste ca nu te impaci cu Yaz, este posibil ca te-ai impaca mai bine cu un contraceptiv care sa contina un alt progestativ sau o alta doza de estrogen.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-09-16 03:37:50)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.