homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84-11


#191 2012-09-12 14:12:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

madlena puss sa treaca amorteala.
mi-ai dat o idee buna cu scrisoarea. intr-adevar, in scris am timp sa cuget ce scriu, nu scot chiar orice perla pe gurita smile.
ce frumos suna ce povestesti cu scrisorelele! cred ca esti o romantica innascuta! hjarta
pe la inceputul relatiei imi amintesc ca si eu ii scriam mail-uri sotului cu ce imi era rusine sa ii spun in fata rodnar dumbom
mi-am adus aminte si de schimburile de biletele cu baietii din generala lol. ce vremuri!

ionela, te inteleg perfect.
si eu cred ca a inceput sa isi doreasca, mai ales ca pana acum a fost ft atent la protectie.

miha puss. am auzit de locatie, ca e frumoasa. toate vacantele sunt prea scurte chicot

elena, cred ca poti face acum tot ce nu e antibiotic. din ce am citit in prospectul clindamicinei, cred ca este antibiotic. oricum, scrie ca nu e recomandata in sarcina. mai bine astepti cu ovulele astea. ciudat ca ti-a dat ovulele de refacere a florei inaintea celor cu clindamicina. eu le-as pune invers.
bafta la test, sa se adevereasca semnatura ta! goodluck

Ultima oara a fost editat de anca90 (2012-09-12 14:13:57)

Offline

 



#192 2012-09-12 14:23:20

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

Fetelor azi dau de baut !!!!!!!!!
Astazi se implinesc cele 6 luni de pauza  happy 

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/57790_cocktail.jpg

MihaD multumesc. Da acum asteptam rezultatul  smile
Dana puss
Lazy pai e foarte bine ca mi-ai zis, am sa intreb dr meu ginecolog cand voi merge la el sa-mi interpreteze rezultatul analizelor. Imi notez tot ce am sa-l intreb  rodnar Incep de pe-acum  lol
Anca poti incepe scrisoarea ta exact cum ai scris aici... iti amintesti de vremurile cu biletele, scrisorele.. etc etc
Sa stii ca nu toate scrisorile mele au fost romantice si frumoase, unele erau furtunoase si razboinice  lol imi ziceam tot offul pe-acolo. Le scriam caci al meu nu voia sa ma asculte, zicea ca vorbesc si gandesc prea mult si aiurea, caci mie imi trecea prin cap ca nu ma iubeste, ca nu vrea sa se insoare cu mine, ca vrea sa ma trimita in Romania  lol chiar ca gandeam mult si aiurea.
Dar majoritatea sunt romantice, e adevarat  smile Le am pe toate si pe cele razboinice si pe cele romantice. Le-am adunat intr-un dosarel. Acum citindu-le imi dau seama ca nu era asa, insa era vina lui ca gandeam asa, caci el nu imi facea foarte des declaratii si eu o luam razna  lol  Si noi ne-am scris emailuri la inceputul relatiei, caci eu eram in tara si el aici. Pai de la el doar emailuri am, scrisori nici macar una, dupa ce ne-am mutat impreuna a zis ca de-acum ce are de spus imi zice in fata, eu insa am mai scris si scrisorele siropoase, imi place sa fac surprize de genul asta, ce pot sa fac  rodnar

Ultima oara a fost editat de Madlena06 (2012-09-12 14:31:10)


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#193 2012-09-12 14:34:06

lazy_cat
Full member
Inregistrat: 2012-07-25
Mesaje: 774

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

Madle, da, da de baut, ca sa pot sa fac si eu macar un test de ebrietate!  happy ...sa beau si eu de suparare ca spermograma de azi mi-a faultat conceptia unui bebe. Conform testelor, am ovulat ieri...  sad

Offline

 

#194 2012-09-12 14:34:15

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

ce figura esti, Madlena! lol
bine ca s-au incheiat! majoreta acum corpul tau e pregatit de bebe big_smile. sa iasa bine si analizele si sa nu mai existe niciun ghinion de acum incolo! rugaciune
mie mi se pare ca a trecut repede jumatatea asta de an, dar cred ca pt tine nu a fost usoara asteptarea...

off, lazy sad. nu puteati sa o faceti mai incolo, peste 3-4 zile? dar acum gata, e facuta. luna viitoare nu mai ratati.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2012-09-12 14:35:41)

Offline

 

#195 2012-09-12 14:40:14

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

Lazy, ovulul traieste 12-24 ore, daca ai avut noroc si ai ovulat mai inspre seara, sus pe cai azi ca mai sunt ceva sanse si il prind gigeii in timp ce isi face siesta prin trompa.

Madlena, sa vina cel putin 3-4 din paharele alea la mine, de cand astept momentul asta ...

Ultima oara a fost editat de betty200 (2012-09-12 14:41:25)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2012-09-12 14:45:30

lazy_cat
Full member
Inregistrat: 2012-07-25
Mesaje: 774

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

Betty, spermatozoizii ajung in trompe in 18 ore (cf. Discovery), deci nicio sansa...iar ovulul poate trai doar 6 ore daca-i mai slab...

Offline

 

#197 2012-09-12 14:49:33

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

cristina nu am mai scris aici pentru ca trebuia sa recuperez mult din urma si nu am mai avut timp in ultimele zile. iar la burtici mai intreb de una alta despre sarcina.

madlena goodluck

eu tocmai ce am tras o repriza de plans supa m-am certat cu un cumnat. dupa ce i-am ajutat cu niste probleme , el ne considera de neincredere si e nemultumit. ce lume Dumnezeule  va


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#198 2012-09-12 14:52:08

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

Lazy, eu bagam mana in foc ca gigeii ajung in 2-3 ore in trompe si outul traieste cel putin 12 ore, eu asa am citit pe net, daca ar trai doar 6 ore cum se explica procedurile de inseminare care au loc cateodata ulterior momentului ovulatiei?

Ultima oara a fost editat de betty200 (2012-09-12 14:52:54)

Offline

 

#199 2012-09-12 14:52:32

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

Lazy fa-ti test de ebrietate, daca nu sa nu te urci la volan, ca va servesc cu bautura periculoasa  chicot
Voiam sa iti spun sa nu te descurajezi, sa nu abandonezi  par si vorba lui Betty, poate prinzi ovulul de luna asta  tummenupp
Anca ai zis-o bine, sunt mare figura  tummenupp Uneori mai debitez si eu prostii, ce sa fac, in lipsa de alta ocupatie  lol
Betty par  iti dau si 10 pahareee  dance
Lavy  par multumesc. Da-l incolo de cumnat, ca nu se merita, iti zic io  tongue

Deci m-am uitat pe hartii, rezultatul la tampoanele vaginale va fi pe 26 sept, iar la analizele de sange pe 29 septembrie. Eu as suna dr meu ginecolog sa incerc sa imi fac deja programare la el si sa-l pregatesc psihic ca vin cu un dosar de analize, caci el nu are idee ca le fac.
Iar dupa calculele mele ar trebui sa imi vina menstra in 19-20 sept, asta inseamna ca ovulez undeva in data de 30 sept-2 oct. Nu stiu daca sa renuntam la prezervative luna care vine, caci exact in perioada ovulatiei eu sunt la dr cu rezultatul analizelor  spranceana

Ultima oara a fost editat de Madlena06 (2012-09-12 14:54:08)


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#200 2012-09-12 14:55:11

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

Madle, daca analizele vin in 29 cel tarziu eu zic ca iti dai seama si singura daca-i ceva in neregula, eu n-as pierde ovulatia de luna viitoare.

Ultima oara a fost editat de betty200 (2012-09-12 14:55:37)

Offline

 

#201 2012-09-12 14:55:19

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

Anca nu.. clindamicina sunt ovule, iar cele pt refacerea florei sun pastile. Se iau simultan. Asta voi face..mai bine astept inca 5-6 zile sa fac test decat sa risc

Madlena, succes la analize!


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#202 2012-09-12 14:55:48

DannaB78
Full member
Inregistrat: 2011-11-09
Mesaje: 399

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

Madlena, sa ma ierti ca nu mai stiu, dar de ce a trebuit sa astepti 6 luni? Nu-mi mai aduc aminte...sad


"Ceea ce nu traim la timp, nu mai traim niciodata." - Octavian Paler.

Offline

 

#203 2012-09-12 14:59:13

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

betty, lazy spunea ca exista si ovule care nu traiesc mai mult de 6 ore. nu ca toate ar muri dupa 6 ore. doar cele mai slabe.

madlena, poti sa astepti eventual pana primesti rezultatele la analizele de trombofilie si sa renuntati apoi la prezervativ. ati pierde doar primele 9 zile din luna, iar din cate stiu tu ai un ciclu regulat. deci daca aveti contact incepand din 29 sunt sanse mari sa se prinda. eu iti tin pumnii sa fie bine totul! goodluck
nu trebuie sa astepti pana ajungi la doctor. deindata ce primesti rezultatele, vei sti singura daca sunt bune.
ai repetat si rh-ul buclucas? chicot acela ar trebui sa vina repede.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2012-09-12 15:02:06)

Offline

 

#204 2012-09-12 15:02:52

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

wave  wave


Lazy acasa am slabit 3,5 kg si aici inca jumate,deci ma pot mandri cu 4 kg date jos. happy  puss  puss


Sonia cum numai 1 sapt de Paste? wow Pe cat e Pastele Ortodox?Dar cel Catolic?Mi se pare tare putin doar 1 sapt. puss  puss


Anca pe mine nu ma pupi?Eu te pup na  puss  puss


Ronny de ce sa le donezi,poate mai faci tu 1 bebel,ti le congeleaza si cand mai vrei le ai gata. puss  puss


Lavy ce mai faci?Scumpa la vedere te-ai facut.Bebe? puss  puss


Cris ce mai faci?Bebe? puss  puss


Cristinici ce mai faci?Imi e dor de tine.Ti-ai cumparat numar? puss  puss


Miha gata te-ai intors?Cum a fost?Distractie da? puss  puss


Madlena cand a zis ca ai gata rezultatele?Tinem pumnii. puss  puss Nu era femeia acasa,am vb cu ea era in oras ca au inceput copii ei azi scoala,si ma duc dupa amiaza,am fost prin magazine la cascat gura si carutul tot plin a iesit,oare de ce? nustiu  big_smile Gata cele 6 lunite,bunnnn : esti libera la mare.....!!!Pe cai copii!!!Cat ai dat total pe analize?Ai mai facut si AMH-ul?


Elenus te pup eu,tu nu pe mine,lasa lasa. puss  puss


Betty draga mea ce faci??? puss  puss


Va pup pe toate!!!


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#205 2012-09-12 15:07:10

cristina28
Hero member
Inregistrat: 2012-04-13
Mesaje: 2636

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

Laviut puss... si eu o sa am de acum foarte putin timp sa stau cu voi dar printre picaturi voi mai lasa un mesaj .. ceva.Sper sa fiti bine sanatosi .. si imi pare rau de problemele cu, cumnatul.Nu le pune la suflet asa sunt oamenii ... si mai rau cand e vorba de neamuri sad.
Madle puss...in luna octombrie faceti primul pas  gravida  de aceeasi parare sunt si eu ca dupa ce vor ajunge rezultatele vei stii daca au iesit bine... si nu pierdeti luna octombrie hjarta.Ma bucur nespus.... beau si eu un cocktail hjarta pusspusspusspusspuss.
Eu ma pun putin la goblenat...dar cred ca ma va lua repede somnul  chicot .Numai gandul la ce program am ma oboseste lol
Betty puss  suntem amundoua cu cm-ul din ziua 1  hjarta


“Ori de câte ori simțim că nu mai putem continua lupta cu viața, speranța ne șoptește în ureche, pentru a ne reaminti: Sunteți puternici!”

Offline

 

#206 2012-09-12 15:08:22

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

ioana, ba da, cum sa nu? puss
ai facut testul? vad ca ai deja 4+, deci esti in intarziere.

Offline

 

#207 2012-09-12 15:09:18

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

ioana am citit de tine la burtici dar nu stiu daca pana la urma e serios sau nu. ai bebe in burtica? bebele meu a inceput sa fie activ, il simt miscand cand stau intinsa pe spate.

madlena ma doare faptul ca are de suferit soramea. pe ea o iubesc cel mai mult, ea e la mijloc. si se streseaza saraca acum cand are nevoie de liniste ca trebuie sa se apuce de al 3-lea fiv supa

cristina multumesc. de cumnat am zis mai sus ce ma deranjeaza mai mult. asta e. tu de ce nu o sa mai poti intra? serviciul?

Ultima oara a fost editat de lavy20 (2012-09-12 15:11:19)


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#208 2012-09-12 15:11:23

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

Betty am discutat astazi in timp ce eram in sala de asteptare cu o dna daca a mai facut analize aici la laborator si daca rezultatele vin la timp. Ea mi-a zis ca a facut analizele cu prima sarcina aici (acum are 3 ani fetita) si in prezent era gravi in ultimele saptamani si tot aici a venit, cica rezultatele nu intarzie, iar uneori vin si cu 2 zile mai devreme.
Elena multumesc  kram
Dana am ramas gravi insa sarcina nu s-a implantat in uter ci in colul uterin, diagnostic : sarcina cervicala, nu avea cum sa se dezvolte bebele in col, solutia : injectii cu metotrexat si intrerupere chirurgicala. Iar din cauza injectiilor nu am avut voie sa raman timp de 6 luni caci erau toxice pt o viitoare sarcina.
Anca da am ciclu regulat si ovulatia la fel. Am observat ca ovulez in ziua 11-12, cel putin la ultimele CM asa a fost, de aia am si vrut sa imi iau temperatura bazala pe perioada de pauza, ca sa vad cum stau cu ovulatia. Si vad ca e ok.
Am inteles parerea ta, acum sa vad ce decizie o sa iau cu sotul, vom discuta despre asta.
Da sigur am repetat si Rh-ul. Pai toate rezultatele analizelor de sange vin odata, pe 29, desi e posibil ca in 26-27 sa fie deja gata. Voi suna atunci la laborator sa verific.
Ioana pe 29 septembrie. Iti voi scrie un mesaj aici cu toate detaliile, o sa ma uit si pe hartii, daca mai ai intrebari sa-mi zici.
Cristina da, voi pricepe eu rezultatul si singura, daca nu ma ajutati voi   tongue
Lavy imi pare rau  kram


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#209 2012-09-12 15:14:35

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

madlena par iti doresc sa reusiti cat mai repede. si cred ca asa va fi, mai ales ca te-ai pregatit dinainte, stii cand ovulezi, va fi ok


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.