homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84-8


#134 2012-09-12 12:22:39

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

Ca tot a visat Happy lol am visat si eu, ca nascusem (nu imi aduceam aminte cum, unde, desi cik natural nascusem) si aveam un bebe superb, sanatos, cu ochi negri si par negru....poate e un semn ca bebe e bine, daca tot astept rezultatele la dublu test...a, dar nu stiu ce era, baietel sau fetita..exact cum in realitate nu ma intereseaza decat sanatatea.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 



#135 2012-09-12 12:23:48

DannaB78
Full member
Inregistrat: 2011-11-09
Mesaje: 399

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

Ochii mei ...iti doresc sa-ti iasa bine analizele si sa ai bebe sanatos smile


"Ceea ce nu traim la timp, nu mai traim niciodata." - Octavian Paler.

Offline

 

#136 2012-09-12 12:28:00

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

buna fetele

am intrat repejor sa va urez si eu mult succes in noua casuta goodluck

ronny, poti dona eventual embrioni, nu ovulele de la fiv, pt ca la fiv se vor folosi toate ovulele obtinute pt fecundare. Insa la amh sub 1, sincer nu cred ca sunt sanse mari sa ramana ceva, pentru ca din foliculii crescuti in urma stimularii, nu toti contin ovocite, apoi nu toate ovocitele prelevate sunt mature (numai bune pt fertilizare) si apoi din ovocitele fertilizate, nu din toate se obtin embrioni pt transfer. De exemplu, eu am avut 13 foliculi in ziua 2 a CM, din care au crescut 10, din care s-au prelevat 8 ovocite, din care doar 6 ovocite au fost mature, din care s-au obtinut 5 embrioni. Si inca am fost un caz f fericit, am o prietena care a avut initial 13 ovocite si la transfer mai avea doar 1 embrion. Deci daca ajungi la fiv, sa te rogi in primul rand sa ai ce transfera, eu am stat cu niste emotii...ca stiam care e realitatea, si nu ai de unde sti daca ovocitele sunt de calitate sa dezvolte embrioni dupa fertilizare. Afli doar atunci pe loc...

Danna, ai fost la dna dr Predoi? ce ti-a zis?

pup toate fetele puss


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#137 2012-09-12 12:31:39

DannaB78
Full member
Inregistrat: 2011-11-09
Mesaje: 399

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

Buna Cris, am fost luni la d-na Predoi, si sunt la menopauza. Initial mi-a zis de FIV cu donatoare de ovocite, dar dupa aia am fost la eco. Dupa ce a vazut la eco, adica un folicul mare pe ovarul stang, mi-a zis sa incercam FIV pe ciclu natural. Stiu ca sansele sunt mici, dar eu tot sper.


"Ceea ce nu traim la timp, nu mai traim niciodata." - Octavian Paler.

Offline

 

#138 2012-09-12 12:36:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

danna, dar nu sunt probleme si la sot, nu? ca atunci nu inteleg de ce fiv, daca ai un folicul ce urmeaza probabil sa se sparga. sau daca se face fiv pe ciclu natural, nu ar trebui pe ciclul acesta? pt ca luna viitoare nu se stie daca va mai exista un folicul, acum era ceva sigur. sper sa nu te deranjeze intrebarile mele. incerc doar sa inteleg.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2012-09-12 12:36:50)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2012-09-12 12:36:40

lazy_cat
Full member
Inregistrat: 2012-07-25
Mesaje: 774

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

Cris, si ti-a transferat doi embrioni?

Offline

 

#140 2012-09-12 12:36:42

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

danna, dna dr ti-a recomandat exact ce se poate face in conditiile date. Am vazut ca spuneai ca sunt fete care au facut stimulare cu amh mic, dar au facut doar pt ca la eco s-a vazut mai mult de 1 folicul antral. Daca tu ai doar 1 folicul, nu are ce sa iti dea ca sa apara mai multi, pt ca organismul doar atat mai selecteaza lunar. De aceea nu ti se recomanda cu stimulare, ca nu ai nici macar 2 foliculi si chiar nu are ce stimula.
Bineinteles ca atata timp cat mai ai si foliculul ala, sansa exista. Eu in locul tau as incerca fiv pe ciclu natural, fie sansele cat de mici, atata timp cat sunt, poti spera. Si e foarte bine ca speri, o atitudine pozitiva conteaza enorm. Bafta multa!

lazy, da 2 embrioni am transferat, dna dr a propus 2 insa decizia apartine cuplului. Eu i-am dorit pe amandoi dar s-a prins doar unul...pe ceilalti 3 ii am congelati. Eu vreau mai mult de 1 copil...

Ultima oara a fost editat de cris8 (2012-09-12 12:38:11)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#141 2012-09-12 12:37:43

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

Buna Cris puss Ce mai faci, cum te mai simti?
Cris, tu de ce ai facut FIV? Nu ramaneai natural sau erau ceva probleme? puss
Sunt curioasa ce imi recomanda sa fac smile


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#142 2012-09-12 12:38:11

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

cris, deci foliculul acela nu se sparge luna aceasta? el poate produce ovulul in orice luna si nu se stie care sau cum?

Offline

 

#143 2012-09-12 12:41:19

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

ronny, puss eu sunt bine, multumesc.
la noi a fost problema la sot, spermograma proasta. Nu dezastruoasa, dar uite ca in 6 ani nu am ramas niciodata gravi natural. Eu nu aveam absolut nicio problema. Am avut un polip in uter care era cauza de infertilitate, dar dupa ce l-am scos nu mai exista nicio problema.
ronny, eu zic aproape sigur ca iti va recomanda fiv...

anca, foliculul se va sparge in md normal, acum daca va fi apt sau nu de fertilizare...nu putem sti. FIV poate face imediat, insa costa bani....depinde daca dispui de ei asa in scurt.

Ultima oara a fost editat de cris8 (2012-09-12 12:43:02)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#144 2012-09-12 12:42:54

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

cris, dar ce nu inteleg eu e: acel folicul nu se sparge obligatoriu luna asta? si atunci luna viitoare nu ramane nimic?

Offline

 

#145 2012-09-12 12:44:15

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

cris8 a scris:

ronny, puss eu sunt bine, multumesc.
la noi a fost problema la sot, spermograma proasta. Nu dezastruoasa, dar uite ca in 6 ani nu am ramas niciodata gravi natural. Eu nu aveam absolut nicio problema. Am avut un polip in uter care era cauza de infertilitate, dar dupa ce l-am scos nu mai exista nicio problema.
ronny, eu zic aproape sigur ca iti va recomanda fiv...

anca, foliculul se va sparge in md normal, acum daca va fi apt sau nu de fertilizare...nu putem sti. FIV poate face imediat, insa costa bani....depinde daca dispui de ei asa in scurt.

Eu ma bucur mult ca vei fi mamica, mai ales dupa 6 ani de asteptari! puss


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#146 2012-09-12 12:44:47

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

anca foliculul se sparge luna asta, iar daca nu se sparge se resoarbe. dar eu zic ca se sparge... ir luna viitoare, organismul va selecta alt ovul, pana la epuizarea totala a rezervei ovariene.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#147 2012-09-12 12:45:37

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

am priceput acum. multumesc.

Offline

 

#148 2012-09-12 12:50:27

Raveca
Hero member
De la: land of hope...
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 3656

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

Danna, o amica mi-a recomandat medicul homeopat Carmen Badila. Daca vrei iti pot da si nr ei de telefon.


"Nu te teme, că Eu sunt cu tine, nu privi cu îngrijorare, că Eu sunt Dumnezeul tău. Eu îţi dau tărie şi te ocrotesc şi dreapta Mea cea tare te va sprijini!"
Doamne, ajuta-ne sa se implineasca dorinta noastra de-o viata!

Port mereu o parte din tine in sufletul meu ...

Offline

 

#149 2012-09-12 12:53:07

cristina28
Hero member
Inregistrat: 2012-04-13
Mesaje: 2636

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

Buna ziua dragele mele! puss
Miku  birthday Multa sanatate si fericire puss
Lavy .. atata timp de vreme cand nu mai apari pe aici.. ne-ai parasit chicot ... te-am vazut zilele astea pe la topicul cu burticute rodnar .
Sonic puss da am inceput munca grea... azi ce am liber iar 2 saptamani nu voi mai avea liber  cesafac ....deja pic franta seara ... iar al meu deja se gandeste ca in wk-end abia o sa ne vedem ...vom vedea cat vom rezista asa.
Crisulici puss... cand vezi putulica la bebe rodnar ... sunt atat de curioasa hjarta...(oricum stiu ce e visslar )

Eu ma trezi pe la 9 facui mancare ca pleca al meu si nu a avea ce sa ia la el.. acum bagai o masian la spalat .. sa fac putin curat si dupa relax  smile.


“Ori de câte ori simțim că nu mai putem continua lupta cu viața, speranța ne șoptește în ureche, pentru a ne reaminti: Sunteți puternici!”

Offline

 

#150 2012-09-12 12:53:40

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

ronny, puss multumesc
a fost o lupta grea, cu foarte multa suferinta. am incercat la un moment dat sa renunt, sa ma bucur de ce am, sa iau viata asa cum e si atat. sincer, mie nu mi-a iesit. mi-am dat seama ca eu nu m-as fi simtit niciodata pe deplin fericita si implinita fara un copil, si sotul meu simtea la fel. asa ca am zis sa facem tot ce e omeneste posibil, si daca nu reusim, sa adoptam, insa decizia de a adopta nu e deloc una usoara, si nici procesul in sine nu e...fiv am facut dupa 1 an de pauza de la orice tratamente, analize, mers la medici, pentru ca in anul ala mi-am dat seama ca eu nu pot renunta. nici acum nu-mi vine sa cred ca voi fi mamica, efectiv nu mai reuseam sa ma vad in postura asta, desi luptam in continuare.

cristinica puss saptamana viitoare merg la eco, pe 19 sept smile

Ultima oara a fost editat de cris8 (2012-09-12 12:54:38)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#151 2012-09-12 12:55:53

DannaB78
Full member
Inregistrat: 2011-11-09
Mesaje: 399

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

Anca, la al meu exista o usoara teratozoospermie care nu pune mari probleme, dar tot e o problema. Bineinteles ca eu am sa incerc si natural sa raman smile, dar prin orice mijloc vreau sa se intample asta.

Raveca, eu m-am programat la o alta doctorita deja, dar e bine sa mai am inca una. Da-mi te rog nr de telefon. puss


"Ceea ce nu traim la timp, nu mai traim niciodata." - Octavian Paler.

Offline

 

#152 2012-09-12 12:59:36

cristina28
Hero member
Inregistrat: 2012-04-13
Mesaje: 2636

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 84

hjarta Imi vei face un cadou special si mult asteptat bis  bis  bis


“Ori de câte ori simțim că nu mai putem continua lupta cu viața, speranța ne șoptește în ureche, pentru a ne reaminti: Sunteți puternici!”

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.