homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

De la novynette la mercilon


#1 2012-09-30 16:32:43

dracoaica
Full member
Inregistrat: 2006-08-24
Mesaje: 238

de la novynette la mercilon

buna fetelor,

dupa 3 luni in care menstruatia a venit ciudat, am mers la medic. In urma analizelor s-a constatat ca pastilele pe care le iau de 6 ani- Novynette- inca imi priesc, dar medicul a dorit sa le schimbe, pentru a scapa si de acnee, astfel recomandandu-mi Mercilon (SPER SA FIE BUNE).

As vrea sa stiu cand mai exact incep aceasta folie incat sa fiu protejata de la prima pastiluta? in prima de zi de menstruatie, sau dupa cele 7 zile de pauza de la Novynette?  :\ am citit pareri si pareri, de aceea va intreb.

Multumesc anticipat.

Offline

 



#2 2012-09-30 22:29:53

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: de la novynette la mercilon

ai 3 variante, asa, ca regula general valabila:

-dupa pauza de 7 zile. ai terminat novynette, faci 7 zile pauza, incepi cu mercilon
-fara pauza de 7 zile. ai terminat novynette azi, maine iei mercilon - te sare menstra o luna
-in prima zi de sangerare. ai terminat novynette, si cum ar fi pauza de 7 zile, tie o sa iti apara sangerarea intr o zi, si atunci incepi mercilon.

orice varianta ai alege, esti protejata.
daca medicul nu ti a recomandat o varianta anume, poti citit prospectul la mercilon, sunt indicatii acolo despre cum sa incepi mercilon daca treci la el de la alt contraceptiv

Offline

 

#3 2012-10-01 04:29:49

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: de la novynette la mercilon

au exact aceesi compozitie din fiecare hormon. cu alte cuvinte, sunt cam acelasi lucru, doar firma difera. big_smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.