homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diversificarea-4


#1 2012-10-02 16:23:40

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Diversificarea-4

o'hara a scris:

La un copil cu greutate in grafic se incepe diversificarea cu supa crema de legume pe cand la unul mai slabut se va incepe cu cereale fara gluten, adaptate varstei lui. Din proprie experienta recomand humana ? ca aroma si gust. Evident ca puteti alege orice va convine ca pret, marca, alta recomandare, etc.

Dupa ultimele norme OMS diversificarea ar trebui inceputa la 6 luni indiferent ca bebe e alaptat natural sau cu formula. Pana sa fie aplicate si la noi normele astea va mai dura ceva asa ca eu as merge pe varianta 5 luni bebelusul alaptat cu formula si 6 luni cel natural. Daca vreti neaparat evident ca puteti si la 4 luni insa eu nu o recomand ? si in ideea ca stiu baietii aia cu normele ceva tongue

Nu sunt pro suculete, supici, sarmalute si carnaciori de la 2 luni, 3 luni sau chiar 1 luna jumătate in unele cazuri am auzit yikes laptele e foarte important si nu se va mai intalni cu el in formula de inceput asa ca nu faceti rabat, nu ascultati de baba x si baba y care dadea nu stiu ce mancaruri gatite la copii asa de mici. Ascultati-va instinctul dar cu cap 
Bon?acu sa incerc sa va fac si o schema:
-    5 luni - Normotrofic  - supa crema de legume
-    5 luni ? eutrofic ? cereale fara gluten (orez, roscove, porumb)

Supa crema de legume:
Se incepe cu morcov si pastarnac sau patrunjel in cantitate egala, cate 20-30 g pe zi, crescand treptat cantitatea pana ajungeti sa inlocuiti masa de lapte de la ora respectiva. Adica daca bebe papa 200 ml lapte veti ajunge sa ii dati 200 g de supa crema. Evident daca vrea. Daca nu, mergeti pe cantitatea pe care o vrea si completati cu laptic. O data la 4-5 zile, functie de reactia lui la alimentul respectiv, se adauga in ordine ? ceapa la fiert pe care o scoateti cand pasati legumele, dovlecel (ATENTIE sa nu fie si samburii ca sunt cu potential alergen), ardei dar fara coaja (o dati la o parte dupa fiert ca e mai usor de indepartat), cartof. O data introduse puteti sa nu le fierbeti si sa le serviti pe toate o data in acelasi maglavais. Puteti face insa variatiuni pe aceeasi tema tongue

Dupa ce bebe a implinit 6 luni in cazul celui alaptat cu formula si 7 luni cel alaptat natural (decalajul intre ei cu diversificarea e de o luna. Asta e motivul nu pt ca cel alaptat natural nu ar fi pregatit) se poate introduce carnita de pui. Se incepe cu o cantitate care sa incapa intr-o lingurita (cand e deja fiarta si taiata) si se creste treptat pana ajungeti la 30 g zilnic. Nu are nevoie de mai mult.

             Carnea de pui
Se da un clocot intr-o oala separat de legume. Se arunca apa respectiva si i se mai da un clocot intr-o apa noua si curata. Asa zic ei insa eu nu schimbam apa pt ca proteinele ramase in apa aia sunt necesare si ele si cu apa mai subtiam din piureul de legume. Eu puneam carnea la fiert si dupa ce incepea sa bolbocaie o lasam 10 minute si gata carnea. Cumparam piept proaspat sau file ca ala e the best, il portionam in bucatele de vreo 7/7 cm, inveleam fiecare bucatica in folie, bagam totul intr-o cutie pe care scriam data la care am transat the beast si scoteam in fiecare dimineata cate o bucatica pt masa din ziua respectiva. Asa nu trebuia sa merg o data la 2 zile dupa carne.

Tot acum puteti incepe sa diversificati inca o masa si anume cea de la ora 10. Cu fructe si branzica. Fructul cel mai bine tolerat este marul, de preferat in prima faza copt. Eu i l-am dat crud de la inceput si l-a tolerat f bine. La fel ca si la legume, ca si la orice alt aliment nou introdus, se asteapta 4-5 zile pt a vedea cum il tolereaza bebe. La copii constipati se poate face o combinatie de mar cu para sau chiar numai para. Fructe sa fie pe piata ca avem ce sa le dam. ATENTIE la piersici si caise la puful de pe ele pt ca au potential alergen. Eu am preferat de la inceput sa ii dau fructele la borcanel pt ca sunt bio si pt ca sunt pasteurizate. In felul asta potentialii alergeni dispar.

Branzica in prima faza se face din lapte formula cu pastile de calciu. Puneti laptele la fiert si cand incepe sa creasca puneti pastile pasate de calciu gluconic si amestecati pana vedeti ca se separa zerul. Strecurati prin tifon si gata branza. Din 250 ml lapte ies cam 50 g branza, de ajuns pt o masa. Cam dupa o luna am trecut eu la laptele de vaca strict pt branzica si anume la lapte cedra de 1.5% grasime. Dupa vreo 2-3 saptamani puteti trece la cel gras de 3.5% pt ca au nevoie de acele grasimi.

Daca bebe tolereaza totul ok si nu au aparut eventuale alergii sau mofturele puteti introduce si cerealele. Eu nu sunt pro cereale bagate la biberon seara. Incarca burtica si somnul ala de fapt e mai agitat decat unul numai cu lapte. In momentul in care am introdus cerealele am inversat masa de la 10 cu cea de la 4 si anume cerealele le manca la 10 pt ca dau energie, la 13 avea masa de legume si la 16 masa de fructe cu branzica.  Insa eu diversificasem bebelusul de la 4 luni si se cerea de-acum si a treia masa. Voi puteti pune o lingura de cereale la fructe si branza si sa mai asteptati pana la 7 luni pt a diversifica complet a treia masa.

Dupa 6 luni pot fi introduse cerealele cu gluten. Daca aveti o retinere le puteti introduce dupa 7 luni, nu e nicio problema. E de preferat insa sa aveti zilnic masa de cereale, masa de legume cu carnita, masa de fructe, masa de lapte. Asa acoperiti toata piramida alimentelor.

De la 7 respectiv 8 luni puteti introduce iaurtul (ori facut in casa ori cautati unul in magazine care sa va convina ? a mea a mancat humana muuult timp, apoi mili alternativ cu tnuva), ficatelul pe care il fierbeti ca si carnea de pui, carnea de curcan, fasolea verde, conopida, brocoli, rosia decojita si curatata de samburi  si galbenusul de ou. La fel variatiuni pe aceeasi tema :
-    Dimineata lapte
-    La ora 10 ? fructe cu branzica sau fructe simple sau fructe cu cereale
-    Pranz legume + carne de pui/ carne de curcan/ ficatel/ galbenus de ou (in fiecare zi alt aliment alternativ; sa nu lipseasca in nicio zi unul dintre acestea)
-    La ora 16 ? cereale sau iaurt cu branza si mamaliguta daca nu ati dat branza dimineata, etc
-    Seara laptic.


Recapitulare tongue
1.    La 5 luni cereale sau supa de legume
2.    La 6 luni carne, branza, fructe, eventual cereale
3.    La 7 luni iaurt, ficatel, galbenus

La varsta de 7-8 luni ar trebui sa aiba macar 2 mese diversificate dar nu mai mult de 3. Din momentul asta, avand alimentele de baza introduse, puteti jongla cu mancaruri mai deosebite ? o ciorba de perisoare, un bors de pui, o tocanita de ficatei, paste cu un sos de rosii, pilaf de orez, etc. totul adaptat varstei lor si numarului de dinti big_smile  ? ca si cantitate si fara sare (condimente insa puteti pune)

La 8-9 luni va ramane de introdus carnea de vita care nu e necesara mai mult de 1 data pe saptamana daca nu chiar 2. Pana la 1 an EXCLUS albusul de ou, cacao, dulciuri din comert, peste.
Asta e graficul meu. Fiecare il poate adapta dupa cum vrea si dupa cum i se spune de la foruri mai inalte big_smile nu garantez ca e the best, etc insa eu zic ca e destul de sanatos si de actualitate. Parerea mea evident tongue

Pofta mare la pitici!

Offline

 



#2 2012-10-02 17:01:53

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Diversificarea-4

Multumesc de raspunsuri. Deocamdata asta e ce mi-a zis medicul de familie care la baza nici nu e pediatru.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#3 2012-10-02 17:41:43

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-4

stai chill pana mai tarziu wink

deci asa fetele, cum sa ii dau branza? mie mi s-a parut suuuper bune, dar textura fiind ciudata si sfaramicioasa si eu ca bang i-am dat si mult s-a inecat si a vomat..
am facut-o din Nan2


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#4 2012-10-02 18:07:56

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Diversificarea-4

janis eu cand i-am dat branzica  si inca nu stia ea sa mestece bine,o impreunam cu fructe,piersica,para ,le blenduiam impreuna si ii dadeam...asta pana mai tarziu,cand a inceput ea sa manance bucati mai mari,deci nu i-am dat-o asa ppropiu zisa,caci inca nu stia sa mestece bine,si se si faramiteaza ,de aia s-a inecat  rares cu ea...acum tot cu fructe i-o dau,dar nu o mai blenduiesc,si i-o pun direct in fructe si amestec bien cu lingura

katey,mai asteapta,e prea devreme...

eu i-am pregatit spaghete integrale cu legume sa-i dau cand s etrezeste
am cumparat si o branzica de la covalact...sa vad cum e,poate e buna sa-i dau si ei

am cumparat si faina integrala,maine vreau sa-i fac praitura cu prune

Ultima oara a fost editat de sweetygirl27 (2012-10-02 18:10:09)


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#5 2012-10-02 19:24:35

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-4

multumesc sweety ! vezi daca nu intreb, inec copilasul sad


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-10-02 21:36:28

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Diversificarea-4

HELLO!
janis, felicitari pt branzica. sper maine sa fie mai bine!
noi azi
8.30-240 lp
12-fructe: dovleac copt+mar+suc de la jumatate de porto
17-legume: cartof+cartof dulce+spanac+out
19.30-iaurt+cereale
21-120 ml lapte si probabil ii voi mai da la noapte o portie mica...


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#7 2012-10-02 21:37:06

llollipop
Full member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 868

Re: Diversificarea-4

al meu nu papa branzica. numai cu putina smantana, dar nu  stiu cand poti sa ii introduci branzica.


Andreed, Razu, multumesc fetelor.

Gargarit, am si eu o rugaminte la tine. cand ai tu timp, maine, poimaine peste cateva zile. daca vrei sa stergi pozele de la ultima pagina topicul3. multumesc. cand ai tu timp si chef. am observat ca nu mai pot umbla pe acolo puss


nu,acum nu mai face mutritele astea. acum daca ii place deschide gura maaare, mare, daca nu imi intoarce capul, si impinge lingurita.


si Janis, sa stii ca nici al meu nu vroia cu lingurita sau furculita eu i-am dat cu mana multa vreme. si acum prefera sa ii dau cu mana sau sa ia el cu lingurita singurel. e asa haios cand vrea sa ia supa si tine lingurita invers, curge toata rotfl

Ultima oara a fost editat de llollipop (2012-10-02 21:43:37)


"Victory belongs to the most persevering."   Napoleon Bonaparte

Offline

 

#8 2012-10-02 23:27:36

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Diversificarea-4

llolli, sigur.

Offline

 

#9 2012-10-03 09:30:12

llollipop
Full member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 868

Re: Diversificarea-4

multumesc Garga.
noi am papat la micul dejun gris cu lapte, gris de la costello din lidl. cel mai minunat gris. e asa de fin.
sigur nu fac reclama, doar spun ca e buuuun.


"Victory belongs to the most persevering."   Napoleon Bonaparte

Offline

 

#10 2012-10-03 09:39:34

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Diversificarea-4

sweety, cum faci tarta? si eu azi vreau sa ii fac o placinta cu mere, am mere aduse de la tara.

janis, branza aia nici nu o sa ii placa veci daca i-o dai asa chioara, e ciudata rau. Uscata. Amesteca in blender cu banana sau piersica, sau chiar para si pune si un sfert de biscuite din ala de bebei daca ii dai asa ceva, si ai masa de fructe cu branza.

Offline

 

#11 2012-10-03 09:57:32

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Diversificarea-4

Da, vreau si eu retete de tarte pt bebelini. smile


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#12 2012-10-03 10:27:52

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Diversificarea-4

pai la 2-3 ani nu prea mai sunt bebelini,  lol  ma gandesc acum ca reteta clasica merge, inlocuiesti faina cu cea integrala , pui oua de tara si nu din astea de gaini stresate, zahar brun, iaurt, fructe multe bio si buna e. mere de dat la copii de 2-3 ani.  nustiu

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-10-03 10:28:09)

Offline

 

#13 2012-10-03 10:45:18

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-4

multumesc de idee passenger.
mie imi placea mult asa chioara lol


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#14 2012-10-03 12:01:16

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Diversificarea-4

intrebare: voi ce faceti cu legumele/fructele pe care nu le dati intr-o zi?
de ex, avocado...noi nu mancam, deci nu il pot pune in mancarurile noastre si lui nu ii pot da intr-o zi un avocado....eu il bag in punga, in frigi si data viitoare cand ii dau, tai felia care ia contact cu aerul si o arunc. dar nu stiu daca fac bine...
la fel procedam si cu pepenele galben, sau cu cartoful dulce...
si cu dovleacul cum faceti? ca e uroas unul din ala si noi nu prea mancam...dar ii coc lui bebe si ii dau...si cu restul ce fac? care e crud?


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#15 2012-10-03 12:03:35

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-4

Poke avocado rezista cateva ore daca pui in el samburele ala mare si rotund pe care l-ai scos din el
eu am cumparat un dovleac atat toamna asta, si i-am dat de muulte ori. l-am taiat bucatele si l-am congelat, seara scot cateva bucati de la congelator pt dimineata si atat...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#16 2012-10-03 12:59:00

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Diversificarea-4

Peste avocado stoarceti  niste zeama de lamaie ca sa nu se oxideze, puneti o folie si la frigider cu el. A doua zi se poate folosi.
Si ma rog, Poke big_smile Tu ce ai daca-ti pui in salata de rosii si castraveti niste bucati de avocado? Crezi ca-ti strica niste "unt vegetal"? Niste grasimi nesaturate?! wink big_smile

Passuc, io asa-i spun puiului meu...bebelacus. hjarta


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#17 2012-10-03 13:08:50

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Diversificarea-4

lucky lol poate ma strica big_smile eh, uite o sa incerc, da' nush daca imi place...
cand am pus avocado nu am gustat nici din mancarea lui bebe rotfl sar'mana pt ideea cu lamaia!


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#18 2012-10-03 13:14:35

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Diversificarea-4

Avocado nu prea are gust, e mai fad asa. Una dintre calitatile lui este ca preia din gustul alimentelor cu care-l combini. wink
Cica ar fi indicat sa mancam cate un avocado zilnic...si daca se poate, organic. sad

Ioi, ce pasta se poate face din avocado, cu usturoi, rosii si ierburi, tartinabila. Yaaaamiiii.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#19 2012-10-03 13:17:36

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Diversificarea-4

hai ca ma faci curioasa lol si o sa incerc chicot


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.