homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4-38


#704 2015-02-01 16:24:27

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

da, e normal daca le intrerupi sa-ti vina menstruatia, asa functioneaza ele
cat despre ce ti-a zis medicul, nu stiu ce sa spun, scopul fiind care ? sa ti se opreasca menstruatia ?

Ultima oara a fost editat de heimdall (2015-02-01 16:24:39)

Offline

 



#705 2015-02-01 19:01:45

Carmeen
Full member
Inregistrat: 2007-10-13
Mesaje: 144

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Nu mi-a spus scopul ..
A spus doar sa iau 3 pastile timp de 3 zile, primele doua deodată si cea de-a 3-a la ora la care o iau de obicei . Si sa continui astea 3 zile cu cate 3 pastile si următoarele cu cate 1 ca de obicei, pana cand termin blisterul smile

Poate sa il regleze, de aceea a zis, numai ca mi se par prea multe pastile sa iau intr-o zi :-/

Offline

 

#706 2015-02-01 19:33:17

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

eu le-as reincepe normal, evident cu protectie suplimentara 7 zile
ai avut si contacte neprotejate ? stiu ca metoda asta cu multe pastile luate deodata se folosea pe post de pastila de a doua zi

Offline

 

#707 2015-02-02 17:12:39

ramona34
New member
Inregistrat: 2015-01-31
Mesaje: 9

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Buna fetelor... revin cu noutati... mi-a veniiiiiiiiiiiit  majoreta Mai am motive de ingrijorare in cazul asta? Sa incep de azi pastilele sau le pot lua normal adica fac pauza de 7 zile si le incep vineri? Am continuat si cu norfloxacinul sa fac tratamentul complet daca tot sunt in pauza si nu afecteaza AC-urile...

Offline

 

#708 2015-02-02 18:16:37

anamariar
Membru
Inregistrat: 2015-02-02
Mesaje: 1

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Buna ziua! Am fost diagnosticata cu sindromul ovarelor polichistice de la 15-16 ani, iar acum am 27 de ani. De la diagnosticare si pana in prezent am urmat tratament cu diverse anticonceptionale, facand mici pauze pentru repetarea analizelor endocrine. Medicul ginecolog care ma trata pana in urma cu 2 ani mi-a recomandat sa nu fac pauza, prin urmare pauzele erau destul de rare (o data la 2-3 ani). Recent am descoperit la o ecografie ca, pe parcursul ultimilor 2 ani, dimensiunea ovarelor aproape ca s-a injumatatit, medicul ginecolog care ma trateaza in prezent spunandu-mi ca este posibil sa fie din cauza administrarii pe termen lung a contraceptivelor. In curand imi voi face analiza AMH, insa as dori sa stiu daca este posibil ca administrarea pe termen lung a anticonceptionalelor sa duca intr-adevar la insuficienta ovariana si daca, in acest caz, insuficienta poate fi reversibila. Am cautat informatii online, insa ele sunt contradictorii.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#709 2015-02-05 08:50:25

blonda92
Full member
Inregistrat: 2010-10-14
Mesaje: 229

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

buna fetelor.am revenit cu noutati.ieri am fost la medicul ginecolog pentru un control, tinand cont de simptomele pe care vi le-am prezentat mai inainte. mi-a facut testul papanicolau(proba am vazut ca a luat-o si cu sange de acolo din interior) si la consult mi-a zis ca am o secretie cam vascoasa, am uterul mic(cred ca a vrut sa zica normal), si ovarul drept inflamat si dureros la palpare, cel stang mai putin inflamat si mai putin dureros la palpare este.a zis ca am anexita (de aceea avem eu toate starile alea prezentate anterior?).mi-a dat tratament pt 10 zile cu: aceclofenacum, clindamycinum 600mg si combinatii capsule moi vaginale fara concentratie. si pe o alta reteta pentru '' in caz de nevoie'' piafen, tantum rosa cred ca e. voi ce credeti?
1. ce tratament este si cat de eficient este?
2. anexita este periculoasa?
3. daca am uterul mic inseamna ca nu este nicio sarcina, menstra mi-a venit pe 26 ianuarie
4. o sarcina de cateva saptamani se cunoaste la un consult ginecologic? ceea ce am citit ieri pe internet  despre sarcina peste anticoncetionale si cu venirea menstrei ma ingrozit. toate simptomele pe care le aveam m-au dus ieri cu gandul direct la o sarcina, dar cu menstruatie venita pe 26 ianuarie, deci paranoica. deci daca mi-a venit menstra nu are cum sa fie o sarcina, se cunostea la consultul de ieri, nu este asa?
inca ceva ce mi-a zis doctora: nu este nevoie de o pauza dupa antibebe daca vrei sa faci un copil, poti incerca sa ramai insarcinata imediat, ca nu este o problema . voi ce stiti?

Offline

 

#710 2015-02-05 12:13:40

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

1 e tratamentul clasic pentru acest tip de probleme. e eficient
2.da, anexita netratata e periculoasa, poate duce la infertilitate
3.exact asta inseamna
4.sarcina se cunoaste la orice dupa 6 saptamini. cu menstra venita pe 26 nu esti insarcinata, iar daca ai luat pastilele contraceptive corect nici nu vad nici un motiv sa iti pui problema
este exact asa cum ti-a spus doctorita


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#711 2015-02-05 12:50:25

blonda92
Full member
Inregistrat: 2010-10-14
Mesaje: 229

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

multumesc mult.

Offline

 

#712 2015-02-07 11:21:21

ramona34
New member
Inregistrat: 2015-01-31
Mesaje: 9

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Revin si eu cu noutati... mi-a venit totul normal pana ieri, ziua 5 cand brusc s-a oprit, nu mai curge... aseara am reinceput si blisterul nou de Logest. O fi ceva totusi dat peste cap ca am luat luna trecuta alea 3 somnifere? Nu mai inteleg. A venit normal si la timp, totul ok pana ieri. In mod normal inca si duminica mai curgea putin, deci si cu AC ma tine 7 zile, acum in ziua 5 deja gata, insa ma doare putin burta si acum. Nu stiu ce sa mai cred... ce parere aveti? E normal? Ca pentru mine e ceva ciudat...

Ah si aseara a existat un contact daca tot nu mai curge dar ne-am protejat suplimentar, am zis ca fac asta primele 7 zile de AC

Ultima oara a fost editat de ramona34 (2015-02-07 11:23:08)

Offline

 

#713 2015-02-07 13:40:44

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

eu cred ca e ok, nu-ti face griji

Offline

 

#714 2015-02-17 21:34:02

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Buna,

Stiu ca s-a mai discutat problema, dar e  chiar asa mare riscul de tromboza cauzata de anticonceptionale? am vauzt acum un documentar la TV si m-a speriat ... mie mi le-a dat ginecologul doar pt 3 luni, sa imi curete ovarele, pe urma sa incerc sa fac bebe .... pot sa fac ceva in perioada aceasta sa minimizez riscul unei potentiale tromboze?
mersi

Offline

 

#715 2015-02-17 22:40:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

riscul de tromboza nu e al anticonceptionalelor in sine. aceasta apare la persoane cu deficiente preexistente(insa necunoscute probabil)de coagulare.
din pacate nu cred ca e posibil sa recomandam teste de coagulare la persoanele care au nevoie de contraceptie fara sa avem o argumentatie clinica pentru asta, intrucit sunt destul de scumpe.
despre faptul ca nu am auzit in viata mea de curatarea ovarelor cu ajutorul contraceptivelor orale nu am sa fac mare haz acum.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#716 2015-02-18 08:15:09

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

eu am mai auzit tratamente de 3 luni prescrise pt ovare cu chisturi ... o prietena a luat de exemplu Diane timp de 3 luni si a zis ca e mult mai ok acum ......

Offline

 

#717 2015-02-18 15:05:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Pai o fi, citeva luni...chisturile dispar doar daca sunt functionale(datorita faptului ca anticonceptionalele pun in repaus ovarul). vor reaparea fireste, pe masura ce ovarul isi reia functionalitatea.Ele oricum nu sunt un pericol pentru sanatatea femeii si nici pentru fertilitate. Chisturile care ridica probleme nu sunt influentate de anticonceptionale.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#718 2015-02-25 10:00:44

blonda92
Full member
Inregistrat: 2010-10-14
Mesaje: 229

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

buna. duminica mi-a venit menstra in cantitate mica.luni si marti a venit in cantitate mica, cam o jumatate de absorbant sa zic asa.este in regula?oare tratamentul de 10 zile de antibiotic influenteaza?

Offline

 

#719 2015-02-25 20:19:06

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

blonda92 a scris:

buna. duminica mi-a venit menstra in cantitate mica.luni si marti a venit in cantitate mica, cam o jumatate de absorbant sa zic asa.este in regula?oare tratamentul de 10 zile de antibiotic influenteaza?

nu are de-a face cu antibioticul. sigur nu e risc de sarcina? nu imi reiese daca iei sau nu contraceptive. daca iei, e ok cum e menstra. daca nu, repet intrebarea cu sarcina


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#720 2015-02-26 07:53:03

blonda92
Full member
Inregistrat: 2010-10-14
Mesaje: 229

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

buna dimineata. iau anticonceptionale karissa. pe mine ma sperie ca a venit in cantitate mica,ieri au fost doar cateva picaturi. deci este ok?nu are cum sa fie sarcina, nu?

Offline

 

#721 2015-02-26 10:41:11

vasiliuandreea
Membru
Inregistrat: 2015-02-24
Mesaje: 1

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Din cate stiu eu antibioticul scade protectia mai bn ai merge la un control pt a fi mai sigura ��

Offline

 

#722 2015-02-26 11:08:21

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

hey, atat timp cat iei contraceptive menstruatia in cantitatea aceasta e ok, asa cum a spus doctoressa dar cu conditia ca pe timpul tratamentului cu antibiotice sa te fi protejat suplimentar plus 7 zile dupa aceea pana inghiteai sapte pastilute.
Asa ai facut?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.