homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Renuntare anticonceptionale


#1 2013-02-23 17:52:44

kyttyux
Full member
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 117

renuntare anticonceptionale

Salut, tuturor! As avea nevoie de cateva sfaturi. Sa va povestesc tot. Ultimele 2 sapt din ianuarie am fost racita rau , tuseam, ma durea capul, gatul foarte rau si vedeam ciudat, pe 1 feb am ajuns la urgenta cu frisoane , batai ale inimii extrem de rapide (tahicardie)si eram galbena rau, mi-au facut perfuzie cu glucoza, niste vitamine si mi-au dat drumul acasa. Dupa 2 zile iar am ajuns la urgenta cu aceleasi simptome, la fel mi s-a facut o perfuzie  au pus diagnostic de anemie si lipotimie si mi-a spus doctorul sa iau artrocalcium si fier timp de o saptamana. Nu au vrut sa imi faca internare si nici sa imi ia analizele pt k probabil le era mult prea lene ( toti sunt niste idioti in ziua de azi) insa dupa ce am terminat tratamentul cu fier si calciu am reusit sa conving  o doctorita pt a-mi lua analizele ca sa fiu linistita sa stiu de unde au fost episoadele acelea. Doctorita mi-a spus k sunt bune si k am doar unele marite probabil de la vreo infectie, raceaala si mi-a spus sa  iau magneziu cu vit b 6.( as putea sa atasez analizele dk stiti cumva sa le interpretati)  Tot din ianuarie am observat o umflatura la axila si ma dureau sanii rau de tot, am zis k e din cauza k treb sa apara menstruatia insa nici dupa menstruatie nu mi-a trecut, am fost la o ecografie mamara si doctorita mi-a spus k sunt noduli intr-adevar dar nu e nimic ingrijorator momentan, e o dereglare hormonala, mi-a spus sa folosesc Mameldin gel si sa revin la control peste 3 luni. Eu iau Stodette de un an si jumate, nu am avut probleme cu ele si ma gandeam sa fie oare din cauza lor aceasta dereglare si toate durerile acelea de cap? Doctorita mi-a spus k nu au legatura cu asa ceva si mi-a recomandat artizia, nu pt k mi-ar face bn la sani ci pt k mi le poate procura gratis fiind de la planning insa au aceeasi concentratie de hormoni ca si stodette. Intrebarea mea este sa le schimb sau nu dk sunt la fel? Sa incep sa iau artizia? nu prea am incredere pt k am citit si prospectul si scrie pe ele k dk ai noduli la sani sa nu le utilizezi, atunci dc doctorita mi le-a recomandat?  Azi e a 7-a zi de pauza iar maine treb sa incep iar cu ele, imi spuneti va rog ce sa fac? eu as vrea sa iau stodette pt k artizia sunt nou aparute pe piata si sunt produse in romania si nu prea am incredere in ele. Insa pe viitor kiar m-as gandi la sterilet pt k prietenele imi spun k ac duc la aparitia cancerului si mi-e teama si de lucrul acesta. Multumesc si astept pareri

Offline

 



#2 2013-02-23 18:02:11

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: renuntare anticonceptionale

Artizia si Stodette au fix aceeasi concentratie de hormoni, doar producatorul difera, asa ca nu ar fi o schimbare propriu-zisa, e acelasi lucru
Nu vad cum simptomele tale si raceala ar putea avea legatura cu AC, nodulii de la san ar putea... sunt chisturi sau fibroadenoame ? Daca sunt chisturi poti lua AC in continuare, daca sunt fibroadenoame ar putea creste din cauza anticonceptionalelor - asta iti poate spune medicul
Ca prietenele iti spun ca AC duc la cancer nu mi se pare un argument, poti citi despre asta, AC chiar scad riscul de aparitia a anumitor tipuri de cancer
Iar sterilet in Romania cel putin nu prea se pune daca nu ai facut un copil

Offline

 

#3 2013-02-23 18:43:36

kyttyux
Full member
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 117

Re: renuntare anticonceptionale

Doctorita nu mi-a spus dk am chisturi sau fiboadenoame, mi-a spus doar ca am noduli, timp de o jumatate de ora mi-a facut ecografia la ambii sani si am rugat-o sa imi spuna daca este ceva mai grav din moment ce a durat atat de mult controlul dar mi-a spus sa stau linistita pt ca momentan nu isi poate da seama daca este ceva grav sau nu si sa revin peste 3 luni la control.Stiu ca nu se pune sterilet mai ales ca am si 24 de ani si nu am copii dar as dori o metoda nehormonala de contraceptie. Eu sunt alergica la latex si nu suport prezervativul, am incercat inainte de ac si peliculele contraceptive asociate cu metoda calendarului dar nu am avut incredere mare si am trecut la ac. In leg cu pauza de ac, am intrebat doctorita si mi-a spus ca daca eu ma simt bine cu ac si am analizele bune in special cele de ficat, nu e nevoie de nicio pauza, eu ma gandeam sa fac pauza dupa 2 ani.  Nu cred k renunt la ele acum dar ma doare capul rau si o sa merg si la un control neurologic, eventual un rmn sa vad de unde vin durerile de cap si gat. Ms mult pt raspuns. O sa continui cu stodette

Offline

 

#4 2013-05-07 09:10:21

Andra Barna
Membru
Inregistrat: 2013-05-07
Mesaje: 2

Re: renuntare anticonceptionale

Buna!ma poate ajuta si pe mine cineva?Am luat in ianuarie myfegyne si in februarie mi-a venit menstruatia normal. Apoi am luat in februarie yasmine si in martie m-am despartit de fostul. Acum sunt singura, practic nu intretin relatii sexuale si am inceput sa ma si ingras de la pastile. Nu as vrea sa le mai iau, dar mi-e frica sa nu mai patesc ceva. Data trecuta am luat doi ani Diane si am facut o pauza, iar atunci din pacate s-a intamplat sa raman insarcinata. Acum nu mai vreau sa le iau, dar nu stiu ce sa fac...va rog dati-mi un sfat

Offline

 

#5 2013-05-07 11:25:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: renuntare anticonceptionale

nu inteleg de ce ti-e frica... insarcinata fara sa faci sex nu ai cum sa ramai
numai sa duci folia pana la capat, nu o intrerupi la jumatate

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-05-07 14:04:33

Andra Barna
Membru
Inregistrat: 2013-05-07
Mesaje: 2

Re: renuntare anticonceptionale

Am terminat folia, astazi ar trebui sa incep alta, dar nu mai vreau. Acum nu mi-e frica, dar pe viitor va trebui neaparat sa folosesc alte metode, prezervativul etc. V-am intrebat ca stiu ca nu e bine sa tot iau si apoi sa ma las ca imi dau pest cap organismul. mersi pentru raspuns

Offline

 

#7 2013-05-07 14:20:08

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: renuntare anticonceptionale

Poti lua alte pastile cand va fi cazul daca zici ca de la astea te ingrasi... mergi la planning sa ti se recomande altele

Offline

 

#8 2013-10-17 19:57:54

sweet_dream
New member
Inregistrat: 2012-04-09
Mesaje: 17

Re: renuntare anticonceptionale

buna.am si eu o nelamurire.folosesc anticonceptionale yasmin de doi ani si m-am gandit sa renunt la ele.duminica iau ultima pastila.pot sa am contacte neprotejate pana atunci fara sa risc vreo sarcina dupa ce le intrerup?

Offline

 

#9 2013-10-17 20:57:49

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: renuntare anticonceptionale

Da, poti, esti protejata


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#10 2013-10-28 19:48:22

ellx
Membru
Inregistrat: 2013-05-14
Mesaje: 3

Re: renuntare anticonceptionale

Buna fetelor! Am intrerupt si eu anticonceptionalele in data de 17 sept ziua in care am terminat si blisterul. Menstuatia a venit normal in data de 20sept. Problema mea este ca luna aceasta intarzie destul de mult. Sunt diagnosticata cu sindromul ovarelor micropolichistice dar chiar si asa ma ingrijoreaza intarzierea asta destul de mare(10 zile). De o posibila sarcina nu se pune problema (sex protejat si un test de sarcina facut la 5 zile de intarziere negativ). La medic nu prea am cum sa ajung momentan. Ce ar trebui sa fac?

Offline

 

#11 2013-10-29 07:27:19

daenarys
Vizitator

Re: renuntare anticonceptionale

pai,nu prea ai ce sa faci.doar sa astepti sa vina menstra si sa incerci sa nu te stresezi.
daca inainte de ac aveai un ciclu neregulat asa o sa fie si dupa ce ai renuntat la ele.

 

#12 2013-11-08 13:00:55

Scarletgirl
New member
Inregistrat: 2009-01-07
Mesaje: 86

Re: renuntare anticonceptionale

Salut! Am renuntat la anticonceptionale, miercuri a fost ultima pastila. Saptamana asta teoretic ar fi fost saptamana de "pauza", doar ca acum dupa pauza nu vor mai urma alte pastile. Trebuie sa ma protejez zilele astea sau se mentine protectia?

Offline

 

#13 2013-11-08 14:30:34

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: renuntare anticonceptionale

esti protejata doar pana vine menstruatia daca nu mai incepi alta folie dupa pauza

Offline

 

#14 2013-12-02 09:43:45

adinaingrid
Full member
Inregistrat: 2009-10-03
Mesaje: 133

Re: renuntare anticonceptionale

Buna fetelor. Spuneti-mi si mie daca este normal ca dupa 5 luni de la renuntarea la anticonceptionale sa imi mai intarzie ciclul asa de mult. Am renuntat la ele in luna  mai, in iunie mi-a venit bine, apoi mi-a intarziat 3 saptamani si in sept din nou bine, dar uite ca acum mi-a intarziat o luna de zile. Am intrebat si eu prietene si mi-au zis ca este de la renuntarea la pastile. Mi-am facut si test de sarcina, a iesit negativ. Ce ziceti voi?

Offline

 

#15 2013-12-02 13:35:17

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: renuntare anticonceptionale

daca inainte de a lua anticoncept, aveai menstruatia neregulata, asa o vei avea si acum pt ca practic organismul isi revine la normalul sau, la cum era inainte de pastile. de aici si intarzierile. daca il avea regulat inainte, poate doar dureaza putin pana se va obisnui organismul fara pastile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#16 2013-12-03 12:02:33

adinaingrid
Full member
Inregistrat: 2009-10-03
Mesaje: 133

Re: renuntare anticonceptionale

intr-adevar pana sa i-au pastilele ciclul il aveam neregulat dar nu era  luna in care sa nu vina....Imi venea la 40 chiar 45 zile, dar niciodata nu s-a intamplat sa nu imi vina. ce ziceti sa fac. sa mai astept.

Offline

 

#17 2013-12-19 11:56:50

mada.elena
New member
Inregistrat: 2012-02-25
Mesaje: 31

Re: renuntare anticonceptionale

Buna, tuturor!

Am 24 de ani, iau Diane 35 de 5 ani, pt ca am ovare polichistice si am avut multe probleme din cauza asta. Dupa 3 ani de AC am renuntat la ele, tenul s-a umplut de bube, am mai facut o ecografie si mi s-au dat iar AC.

Intrebarea mea este, pana cand trebuie sa iau aceste pastile?? Nu mai vreau, as vrea sa renunt la ele. Dar cum pot rezolva problema cu ovarele polichistice, pt ca nu putem lua Ac toata viata? M-am gandit sa renunt vreo 2 luni, sa merg iar la ecografie si analize hormonale si sa vedem atunci... E ok asa? Voi ce spuneti, ati avut astfel de experiente??
Multumesc!

Offline

 

#18 2013-12-19 12:41:20

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: renuntare anticonceptionale

pai te-ai umplut de bube ca ai renuntat la ele. eu iau ceva mult mai usor decat diane si in mod normal nu am cosuri, nici in adolescenta nu am avut deloc (exceptand puncte negre). cand renunt la ac primele maxim 3 luni "ma umplu de bube" adica imi ies 3, 4, 5 cosoaie din alea cum nici la 12 ani n-aveam pe fata simultan. asta e temporar pentru ca ai bagat hormoni care au influenta asupra tenului, adica te scapa de cosuri, si brusc ii iei  corpului hormonii aia in plus. nu e motiv de ingrijorare. anticonceptionalele stiu ca sunt singurele care tin sub control chisturile si cand renunti apar la loc in timp... poti incerca si cu ecografia, insa 2 luni nu stiu daca sunt suficiente. eu stiu totusi ca nu-ti trec fara pastile pentru ca tu in mod natural ai o dereglare hormonala.

Offline

 

#19 2013-12-22 17:30:52

mada.elena
New member
Inregistrat: 2012-02-25
Mesaje: 31

Re: renuntare anticonceptionale

Da, ma intrebam oare cum se poate rezolva aceasta dereglare hormonala, daca se rezolva...
Eu in max 3 ani vreau un bebe si vreau sa gasesc o solutie sa nu mai iau AC, dar sa nu mai am nici probleme cu chisturile. Vise sad

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.