homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Yasmin-spotting


#1 2013-03-11 15:40:32

cristina.ionescu
New member
Inregistrat: 2010-05-05
Mesaje: 24

Yasmin-spotting

Buna ziua,

Am inceput sa iau acc yasmin de o luna(in trecut,adica acum 3 ani am luat pt prima data tot yasmin,apoi am continuat cu mercilon) si inca de cand le am administrat(adica prima zi a ciclului menstrual) si pana acum am avut acel spotting de care vorbeste toata lumea(lichid de culoare maronie,care nu mi a trecut nici acum). Sunt in a 5 a zi de pauza si ciclul nu mi a venit,insa am in continuare acel spotting plus simptomele ciclului(dureri de sani si spate). As dori sa intreb daca e normal ca acest spotting sa dureze atat de mult si daca am fost protejata luna aceasta cu toate ca am avut acest spotting. Ce e de facut daca ciclul nu apare?am citit in prospect ca trebuie sa nu intrerupi pastilele, doar dc nici in cea de a doua luna de la administrare nu iti vine,atunci ar fi cazul sa consulti un medic caci ceva nu e in ordine.
Prima data cand am luat yasmin nu am avut aceasta problema..

Va multumesc frumos!


Frumusetea stilului, a gratiei, a ritmului si armoniei depinde de simplitate.

Offline

 



#2 2013-03-11 15:53:32

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Yasmin-spotting

Ai fost protejata, dar avand in vedere ca ai avut spotting toata luna, e foarte posibil sa nu-ti mai vina si menstruatia. In cazul asta incepi folia urmatoare normal si vezi cum e in lunile urmatoare

Offline

 

#3 2013-03-11 15:57:34

cristina.ionescu
New member
Inregistrat: 2010-05-05
Mesaje: 24

Re: Yasmin-spotting

Am inteles. Mi se pare foarte ciudat..nu am mai auzit sa fi patit cineva asa. Iti multumesc pentru raspuns, voi incepe o alta folie in ziua a 8a si daca si luna urmatoare e la fel probabil voi renunta la ele si voi face si un consult sa vad ce se intampla.


Frumusetea stilului, a gratiei, a ritmului si armoniei depinde de simplitate.

Offline

 

#4 2013-03-11 15:59:31

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Yasmin-spotting

Nu e ciudat, e un efect secundar al pastilelor... e mai rar sa dureze toata luna, dar se intampla

Offline

 

#5 2013-03-19 17:16:03

criss94
Membru
Inregistrat: 2013-03-19
Mesaje: 2

Re: Yasmin-spotting

Buna ziua! Am si eu o intrebare  iau ant. yasmin de o saptamana ,dar in paralel mai iau si Aloe ferox(ceva naturist pt. intarirea sistemului imunitar si mai mlte chestii) ,acest medicament naturist poate influenta efectul acestor ant.? multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-03-19 17:22:44

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Yasmin-spotting

nu, nu influenteaza

Offline

 

#7 2013-03-20 13:14:58

criss94
Membru
Inregistrat: 2013-03-19
Mesaje: 2

Re: Yasmin-spotting

multumesc puss

Offline

 

#8 2013-03-20 17:41:29

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: Yasmin-spotting

Buna fetelor,

Am si eu o nelamurire ..eu sunt in perioada de pauza de Yasmin (a doua zi de pauza).. dar de vreo saptamana am acest spotting maroniu, care vad ca pare mai intens de ieri..e prima oara cand iau yasmin (am luat inainte 4 luni karissa..dar erau slabe si mi le-a schimbat doctora cu yasmin)..

Acelasi spotting l-am avut si la inceputu administrarii (le-am administrat prima oara in a 8-a zi de pauza dupa karissa..asa mi-a zis doctora sa le incep..gen sa nu intrerup)

Intrebarea mea este urmatoarea..acest spotting de vreo saptamana este normal la sfarsitul foliei?

Am fost protejata luna asta daca le-am inceput in a 8-a zi dupa pauza de la karissa si nu in prima zi de menstruatie cum se iau prima oara anticonceptionalele? (adica ca si cum as fi continuat cu karissa..dar am inceput altele)

Exista vreo posibilitate ca stopu sa nu apara decat sub forma asta?ca dureri nu am decat de sani care sunt cam tari..voi ce parere aveti?

Ultima oara a fost editat de NeBuNiKa (2013-03-20 17:49:45)


"Just Breathe"

Offline

 

#9 2013-03-20 18:13:51

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Yasmin-spotting

e normal sa ai spotting avand in vedere ca e prima luna de yasmin
de protejata esti protejata
dar de ce le-ai schimbat mai exact ?

Offline

 

#10 2013-03-20 18:51:26

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: Yasmin-spotting

Am inteles..pai am facut initial o ecografie transvaginala si analize hormonale (venisem de la mare si avusesem scurgeri maronii intre menstre) si mi-a gasit chisturi si un posibil polip...mi-a dat sa iau karissa vreo 3 luni, nu mai luasem niciodata anticoncept (am luat 4 luni pana sa ajung iar la doctora..sarbatori si etc la mijloc) si am refacut ecografia..si nu s-a gasit nicio schimbare asupra chisturilor dupa ce luasem 4 luni de karissa..si doctora a considerat ca sunt slabe ptr organismul meu si mi-a dat yasmin..

mi-a zis sa iau vreo 2 luni si sa revin..probabil ptr alta ecografie (alti bani, alta distractie)..am zis ca o sa ajung si la alt doctor sa ii cer parerea cu privire la ecografii..ce ar fi ok sa fac in privinta chisturilor si daca sunt bune pastilele..ca sa fac ecografii la nesfarsit..n-am buzunaru asa mare.

Deci zici ca e doar spotting sa nu ma sperii..acu astept sa vad in ce zi vine menstra de la pastilele astea..ca de la karissa imi venea in a 4-a zi de pauza..adica vineri acum..daca ar veni tot asa..ar fi ok smile.. multumesc de raspuns puss


"Just Breathe"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.