homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ovare


#1 2013-03-13 20:36:26

Alleexandra
New member
Inregistrat: 2010-09-20
Mesaje: 11

ovare

buna fetelor. am si eu o problema, nu stiu exact ce ma doare, dar daca ma apas pe burta am impresia ca ii intarita si simt oarecum un discomfort si parca ovarul drept imi este umflat, defapt imi este ceva umflat in partea dreapta jos. M-am gandit ca daca sunt insarcinata dar nu am cum pt ca m-am protejat pana am luat anti, dar totusi..m-am speriat mi-am facut 4teste cam in 2 saptamani toate mi-au iesit negative si nu am nici o simptoma, inca nu mi-am terminat prima folie de anti deci cm inca nu o venit, dar ma gandesc ca nu sunt din moment ce toate testele mi-au iesit negative si am o scurgere urata, da nu in fiecare zi, imi curge ceva albicios si branzos...sunt cam speriata..aveti idee ce poate fi?

Offline

 



#2 2013-03-13 20:52:45

darkmelania
Sr. member
De la: iasi
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 1186

Re: ovare

nu mai fa postari multiple . de gravida nu esti gravida.banuiesc ca antibebele ai inceput sa l iei din prima zi de ciclu ... posibil sa ai o anexita cu infectie . tre sa ti faci o consultatie la medic si sa i ceri sa ti faca analize la secretie(stie el ce are de facut cand mergi la consultatie si ii zici ce te doare).


nu vreau sa fiu citata!

m-as baga intr-o relatie serioasa , dar nu stiu in a cui.

Offline

 

#3 2013-03-15 14:40:08

ancutza_b
New member
Inregistrat: 2013-03-15
Mesaje: 13

Re: ovare

Stimata Doctoressa,
Am si eu o problema,sunt noua pe site,  am 26 de ani,anul trecut (2012) in urma unui consult medical mi-a depsitat ovarul drept de aspect micropolichistic si cel stang de aspect polichistic (mentioneze ca pana atunci ciclul menstrual era neregulat intre 28-30 zile  si nu aveam dureri sau alte simptome) dr care ma consultat mi-a recomandat sa iau anticonceptionale Diane 35 pt 6 luni ca sa scap de problema (mentionez ca imi doresc tare mult un copil), recomandate sa imi regleze CM si sa ma scape de probleme, le-am luat numai 5 luni ca am inceput sa simt rau de la ele,cand l-am intrerupt am fost iar la medic pt consultatie sa ii pun care este situatia,in urma ecogrf.trasvaginala ovarele mele erau ambele aspect normal la fel si uterul ( 27 decembrie 2012),mi s-a spus ca ii sansa mea sa incerc pt bebe k voi ramane mai usor dupa Diane35,am incercat dar nu am rama.Pe 30 ianuarie 2013 mi-a venit Cm care a durat doar 2-3 zile si ff putin, nu  cum era inainte 3-5 zile,am incercat si luna februarie si nimic,iar nici acum nu am Cm(deci mi-a intrziat  peste 16 zile) mi-am facut un test si mi-a iesit negativ,problema este ca sunt plecata din tara si nu stiu ce sa fac,sunt disperata:(((...si acum urinez ff mult si am o intepatura in partea dreapta,si am luat Duphaston pt ca aveam 2/zi timp de 5/zile si acum astept sa imi vina Cm macar pana reusesc sa merg la medic k asta este singura solutie pt moment,ce mi-se poate intampla??posiblil sa am cicilu luna viitoare???chisturile sa nu fii trecut???parca dupa diane35 trebuia sa vina Cm,nu stiu ce sa cred..Astept sa imi dati un sfat daca binevoiti.Sanatate multa.Ancutza

Offline

 

#4 2013-03-15 17:42:04

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ovare

in primul rand, daca ciclul venea la 28-30 zile, nu era absolut nicio problema. ciclu dereglat e ce ai tu acum, cu intarzieri de 16 zile, nu de 2. sunt ft, ft rare persoanele cu ciclu ceas, de 28 zile. deci din punctul asta de vedere, nu se justifica tratamentul cu diane. acum, daca intr-adevar au fost microchisturi si nu foliculi ovarieni ce a vazut medicul la ecograf, atunci poate ca era necesar un tratament. dar uite ca te-ai dereglat mai rau dupa el. ar trebui sa vina menstra in cel mult 5 zile de cand termini duphastonul. poate veni si in timp ce-l iei, depinde.

e posibil sa fi reaparut chisturile, caci anticonceptionalele n-au facut decat sa rezolve pe moment problema (cat timp le-ai luat). nu exista tratament pe termen lung. daca e o dereglare hormonala, trebuie tratata ea, deci cauza, nu efectele. se poate incerca un tratament homeopat, e inofensiv fata de cel hormonal, care se poate dovedi un experiment esuat.

iti recomand sa faci analizele hormonale dupa ce vine menstra. mai jos ai o posibila lista; una mai precisa, iti prescrie medicul endocrinolog.
- Ziua 2-4: FSH, LH, Prolactina, Estradiol, TSH, Testosteron
- Ziua 14 (faza ovulatorie): FSH, LH, Estradiol
- Ziua 21 (mai precis ziua a 7-a dupa ovulatie, daca poti afla cand si daca se petrece ovulatia): Progesteron, Prolactina, Estradiol

daca se descopera o dereglare, poti incerca sa tratezi intai homeopat.

urinezi mult cantitativ sau ft des si relativ putin? te si ustura? ar putea fi o raceala (fie infectie urinara, fie anexita), dar si un chist mai maricel. daca simptomele sunt de raceala, atunci trebuie sa ajungi cat mai repede la medic. infectia urinara nu trece de la sine, iar anexita impiedica instalarea menstrei si nu trebuie lasata netratata, caci poate da infertilitate pe viitor. daca e doar un chist, atunci mai poate astepta o luna. iei duphaston si atat.

cel mai bine ar fi totusi sa ajungi la medic, sa iti faca o ecografie si sa te indrume el. sanatate!

Offline

 

#5 2013-03-15 18:49:52

ancutza_b
New member
Inregistrat: 2013-03-15
Mesaje: 13

Re: ovare

Va multumesc tare mult pentru sfatul dvs,eu sunt in anglia dar maine incerc sa vad daca reusesc sa gasesc um medic,ca aici sistemul este mult mai nasol.sad
Deci am luat diane 35 in 2 randuri, inainte sa le iau am avut ciclu ok,dupa ce am luat 3 luni a zi sa le intreup, dupa ce l-am intrerupt prima luna am avut ciclu dar a doua luna nu a mai venit si am mers la medic si ce sa vezi chisturile era mai mari casi prima data asa ca mi-a scris duphaston ca sa imi vina ciclu ca sa pot lua iar diane35,l-am luat 5 luni (trebuia 6 dar dupa ce le luam aveam o durere in piept) asa ca l-am intrerupt,la cateva zile am fost la ginecolog si mi-a zis ca ovarele au aspect normal si ca acum ii sansa mea dar nu a fost,si iar am inceput o luna cu ciclu,si acum fara,sigur din cauza diane35.Infectie urinara nu am ca am facut un test de urina si a iesit bine,urinez frecvent mult fara dureri sau usturimi si nici nu are miros sau culoare ciudata,culoare ca si lamaia. Si nu sunt grasa sau sa fi luat in greutate din cauza polichisturilor am greutate normala,nu stiu ce sa cred..sper sa reusesc sa ajung cat mai curand la un medic bun.sanatate!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-03-28 21:10:04

andal_1
New member
Inregistrat: 2007-10-02
Mesaje: 77

Re: ovare

buna. va rog sa ma ajutati su interpretarea rezultatelor:
Anti receptor TSH (TRAB ) - ser  - 0.48 u/l     (negativ:  < 1,0; pozitiv: > 1,5; echivoc:  1,0 - 1,5)
SHBG(Sex Hormone Binding Globulin ) - ser  - ELISA Kit 1 (cantitativ)     54.73 nmol/L     (Barbati:  15 - 100
Femei:   15 - 120)
Androstendion - ser ()()  - ELISA Kit 2 (cantitativ)     3.92ng/ml ( Femei :18 - 53 ani : 1,23 - 3,92)
SH (Hormon de stimulare tiroidiana)- ser   - Chemiluminescenta kit A 1 cant     3.23     ?UI/mL     0,35 - 4,94
Testosteron - ser
  - Chemiluminescenta cant kit I1     64.2     ng/dl     Femei:
-fertile(au ovulatie) : =< 80
-menopauza :         =< 62

La o ecografie  mi s-au gasit ovarele micropolichistice, ciclul imi vine doar cu duphaston (2/zi  - intre zilele 15 - 24 ale cm) si vine din ce in ce mai putin cantitativ.
Analizele de mai sus mi-au fost date de dr endoctinolog (de aici am primit tratament cu Euthyrox 25, o pastila pe zi). Credeti ca ma apropii de menopauza? Am 28 de ani si de 1 an am intrerupt anticonceptionalele si de atunci am numai pb cu menstruatia, adica vine din ce in ce mai rar si mai putin cantitativ.

Offline

 

#7 2013-04-04 23:46:52

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: ovare

Buna seara fetelor,

Nu stiu daca am ales bine sectiunea..dar eu pun intrebarea..

Tocmai am descoperit de dimineata dupa ce mi-am facut dus..ca am un ovar cam tare la pipait..se simte ca o umflatura asa ..nu ma doare cand il ating nu nimic..eu iau anticonceptionale yasmin de 2 luni (am luat inainte de ele karissa vreo 4 luni, dar nu au fost eficiente si mi le-a schimbat doctora cu yasmin)..pentru chisturi (ca la ecografie mi-a iesit ca am 2 chisturi pe ovarul stang..si ca am si sindromul ovarului polichistic, dar cica si un posibil polip endometrial)..ma cam sperie faptul ca e tare la atingere, dar fara durere si nu stiu de la ce ar putea fi..o sa ajung saptamana viitoare la doctora..

Pana atunci voi ce parere aveti? poate sa fie de la anticonceptionale, vreo raceala, de la chisturile? Astept raspunsuri va rog frumos sad

Ultima oara a fost editat de NeBuNiKa (2013-04-05 00:21:00)


"Just Breathe"

Offline

 

#8 2013-04-05 09:55:39

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ovare

eu nu cred ca e ovarul ceea ce simti tu, prin zona aceea sunt multe alte lucruri pe care le-ai putea simti tari la pipait, cel mai probabil continutul colonului

Offline

 

#9 2013-04-05 23:54:15

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: ovare

mei nu stiu ce sa zic..ca si in partea dreapta se simte la fel..mai putin tare intradevar..dar sunt ca niste bilute si in dreapta si in stanga..exact la incheietura unde incepe picioru..si chiar acolo ma doare cand sunt la menstruatie..daca nu-s ovarele..colonul nu-mi dau seama cum ar putea ramane umflat asa 2 zile..poate nu ma pricep eu..cine stie..mai astept pareri..oricum multumesc de raspuns heimdall puss


"Just Breathe"

Offline

 

#10 2013-05-14 20:35:17

ramona24
New member
Inregistrat: 2013-05-14
Mesaje: 37

Re: ovare

Buna fetelor. Am o problema de cateva zile. Am luat timp de 6 luni anticonceptionale diane35 si doctorul mi-a spus ca sunt prea puternice sa le schimb pe logest, insa fara pauza. Nu stiu de ce, am luat hotararea de a face o pauza, auzisem ca e bine sa faci pauza odata la jumatate de an sau la un an. Asa ca nu le-am mai luat cand trebuia sa le iau. La o saptamana dupa terminarea menstruatiei am avut un contact sexual initial neprotejat, apoi protejat, insa imi curge o secretie maronie. Dupa terminarea menstruatiei a fost mai putin, acum tot mai abundenta si a inceput sa ma doara si burta. Doctorul meu e plecat din localitate, caci am incercat sa il contactez. Credeti ca de la atat pot sa fiu insarcinata? De la ce e acea scurgere si durerea de burta ca si inainte de ciclu? Ciclul ar trebui sa imi vina abia peste doua saptamani. Ar trebui sa-mi fac griji?

Am uitat sa mentionez, ca diane 35 mi-au fost prescrise pentru ovare micropolichistice de catre domnul doctor si datorita faptului ca ma dureau prea tare sanii, a considerat ca sunt prea puternice si mi-a recomandat logest.

Ultima oara a fost editat de ramona24 (2013-05-14 20:37:14)

Offline

 

#11 2013-05-15 13:41:06

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ovare

ar putea fi de la schimbarea anticonceptionalelor acea surgere.

Offline

 

#12 2013-05-15 15:12:27

ramona24
New member
Inregistrat: 2013-05-14
Mesaje: 37

Re: ovare

Dar nu le-am mai schimbat in cele din urma ci am renuntat de tot la ele...


Nu e nimeni pe aici? sad incep sa disper... au trecut 5 zile de la contactul acela... se mai poate face ceva?

Ultima oara a fost editat de ramona24 (2013-05-15 15:49:14)

Offline

 

#13 2013-05-15 16:50:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ovare

daca partenerul nu ejaculase recent inainte de penetrarea fara protectie, sansele de sarcina sunt aproape nule.
probabil e o dereglare hormonala, din cauza ca ai lasat anticonceptionalele si tu aveai oricum probleme (ovare micropolichistice)

Offline

 

#14 2013-05-15 16:55:05

ramona24
New member
Inregistrat: 2013-05-14
Mesaje: 37

Re: ovare

Nu ejaculase, a fost prima si ultima "partida". Dar e ciudat ca aceasta scurgere a aparut dupa acel contact mai mult. La fel si durerile de burta. Mi-e frica sa nu fie ceva infectie, n-am patit niciodata sa am asa scurgere maronie si asa dureri de parca as fi la menstruatie si totusi nu sunt

Offline

 

#15 2013-05-15 17:16:30

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ovare

acum vad ca ai si dureri... in cazul asta, ar putea fi anexita. mai bine mergi la doctor.

Offline

 

#16 2013-05-15 17:19:16

ramona24
New member
Inregistrat: 2013-05-14
Mesaje: 37

Re: ovare

Mi-am facut o programare la doctor maine, insa din cate stiu eu, o sarcina nu poate sa fie depistata la 6 zile de la contact, deci e posibil sa nu-mi dea tratament pana nu stie sigur daca e posibila o sarcina sau nu? Nici din sange nu poate sa fie depistata atat de repede din cate stiu eu. Programarea e facuta, dar simt ca merg degeaba sad

Ultima oara a fost editat de ramona24 (2013-05-15 17:22:54)

Offline

 

#17 2013-05-15 17:50:14

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ovare

sarcina nu ar fi dat nici simptome la 6 zile de la contact. deci ce experimentezi acum, nu e de la o eventuala sarcina.
nu mergi degeaba. verifica daca ai anexita si daca da, poti sa faci tratamentul, nu cred ca ai ramas insarcinata, vede cum mai sunt ovarele, cum se prezinta uterul, colul, isi poate da seama de la ce e sangerarea. e posibil sa-ti prescrie din nou AC, sau sa iti dea sa faci dozarile hormonale. succes!

Offline

 

#18 2013-05-15 17:58:37

ramona24
New member
Inregistrat: 2013-05-14
Mesaje: 37

Re: ovare

Multumesc, am sa vad maine dimineata ce-mi spune, pana atunci nu stiu cum va trece noaptea asta caci am tot felul de ganduri prin cap:(( M-as bucura sa fie anexita sau efect advers de la anticonceptionale si nu altceva. Inainte de AC aveam un ciclu tare neregulat si ma gandeam ca poate urmeaza sa-mi vina acum desi a trecut acum o saptamana, pt ca e dat peste cap. Nu stiu sad Sunt tare ingrijorata

Offline

 

#19 2013-05-15 18:13:25

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ovare

ti-am zis, si daca ai ramane insarcinata luna asta (ceea ce nu cred), simptomele astea au alta cauza. la 5 zile de la contact, ovulul fecundat e inca in trompe, nici n-a ajuns in uter. nu are cum sa produca sangerari.
nu te bucura de anexita, ca e tare pacatoasa. poate recidiva si lasa urmari.
nici dereglarea hormonala nu-i o bucurie, atunci cand nu reusesti sa-i dai de cap.
sa ne spui ce ti-a zis medicul. bafta!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.