homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Expectoratie tuse productiva sarcina


#1 2013-04-02 14:17:37

natalia_braila
Membru
Inregistrat: 2013-04-02
Mesaje: 3

Expectoratie tuse productiva sarcina

Buna,

sunt noua pe acest forum, deși citesc des ce se ?nt?mpla aici, e prima data cand va scriu pentru a va cere sfatul. Pe scurt, sunt ?nsărcinată in 11 saptam?ni de amenoree , iar acum o săptăm?na am racit, ?ncep?nd cu dure in g?t, nas inundat. Am luat in prima zi paracetamol ( dr mi a spus ca pot lua 1g la 8 ore), am consumat Citruce, ceai, in fine, temperatura nu am facut, cea mai ridicată a fost 37,3. Acum e la sf?rșit, cand s a rupt coptura din gat( cum zice mama). Problema este ca nu reușesc mereu sa dau afara ce se rupe din g?t, si de cele mai multe. ori ?nghit ( scuze pentru detalii). Dr zice ca nu este periculos pt bebe, insa stau cu teama. A mai trecut cineva dintre voi prin așa ceva?

Iar alta problema care mi a dat dureri de cap in prima zi de ratează a fost ca m am dus sa mi iau un ceai de Citrice, si am luat unul de la lipton, din acela Piramida. Am băut in prima zi mult, vreo jumătate de cutie, cu lamaie si miere, ca am zis ca poate potolesc durerea de g?t si nu ma mai ia raceala.  A doua zi uitandu ma mai atent pe cutie vad ca scrie ceai de Citrice cu aroma de ceai negru. de fapt, contInea 75% ceai negru. am văzut si eu negru in fata ochilor, știind ca ceaiul negru conține cofeina, iar eu bausem destul. Am sunat la urgente, mi au zis ca nu e grav, dar sa nu mai beau cantitati industriale de ceai. Si sora mea, care e mare butoare de ceaiul mi a zis ca ceaiurile de la lipton sunt cam ăla de ploaie, fata de un ceai negru pur. Sper sa fie așa.

Acum aștept ecografia de 12 saptam?ni, cand voi face si triplul test, sa vad ca totul e ok cu bebe. Este un copil mult dorit, așteptat vreo 5 ani si obținut prin fiv. Sper sa aveți răbdare sa cititi tot si poate sa ma ajutati cu un sfat. Eu locuiesc in Belgia si sfaturilele am primit de la dr de aici, poate nu concorda cu cele din tara.

va multumesc,

Offline

 



#2 2013-04-02 14:39:37

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Expectoratie tuse productiva sarcina

Natalia sarcina usoara si la termen!

In ceea ce priveste ceaiul, stai linistita. Mai ales cel din comert e nesanatos ptr ca e plin de chimicale dar faptul ca ai baut o jumatate de cutie nu inseamna mare lucru.

Cat despre raceala..eu n-as fi luat paracetamol daca nu aveai febra..dar oricum e permis in sarcina. Iar faptul ca inghiti ce se rupe din gat, nu cred ca asta in sine afecteaza cu ceva sarcina. Poti ruga medicul sa-ti recomande un sirop homeopat care sa te ajute sa expectorezi ce mai e pe acolo.

Presupun ca ai un medic ok si e de preferat sa ai incredere in recomandarile lui.

Offline

 

#3 2013-04-02 14:40:59

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Expectoratie tuse productiva sarcina

eu am baut ceai verde de la lipton si ceai vrede de la fares. ala de la lipton e o prostie scumpa, nici nu pot sa-l compar cu cel de la fares desi cel de la fares e la pret de jumatate, e muuuult mai bun. ii dau dreptate surorii tale. cu altceva nu pot sa te ajut mai mult. sanatate la bebe si tie!


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#4 2013-04-02 14:45:21

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Expectoratie tuse productiva sarcina

Melita, ai baut ceai negru in sarcina? Ma rog, o ceasca presupun ca nu face rau neaparat, atata timp cat si o ceasca de cafea e permisa. Dar in cantitati mari nu stiu daca e tocmai indicat

Offline

 

#5 2013-04-02 14:57:02

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Expectoratie tuse productiva sarcina

Ceaiul negru e ceai negru, ca e mai bun sau mai prost conteaza mai putin, si cel prost are cofeina, nu e "diluat" cu nimic ca e prea ieftin pentru asta. Singura problema la Lipton e ca are tot soiul de arome artificiale.
Acum asta e, nu cred ca a avut vreun efect negativ, dar sa ai grija pe viitor.

Ultima oara a fost editat de heimdall (2013-04-02 14:59:06)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-04-02 15:12:26

natalia_braila
Membru
Inregistrat: 2013-04-02
Mesaje: 3

Re: Expectoratie tuse productiva sarcina

multumesc pentru răspunsuri. Daca are vreo importanta, a fost prima data cand am consumat ceva cu cofeina in sarcina, de altfel nici cand nu eram ?nsărcinată nu beam cafea, cola sau ceaiuri, căci nu imi plac. Atunci a fost singura data, de atunci imi fac apa fiarta c lăm?ie si miere. problema nu era neaparat ca bausem, căci ai voie pana la 200 mg cofeina in sarcina, ci ca bausem o mare cantitate intr un timp scurt. Oricum, sper sa fie totul bine. La c?t am tot racolit netul, studii clare nu sunt făcute cu privire la efectele cofeinei, poate accelera bătălie inimii la bebe, se poate naște cu greutate mică...dar asta la un consum regulat si peste limita. La mine cred ca ce a putut face a fost sa accelereze bătălie inimii. Dureri de burta nu am avut, nici pierderi de s?nge..daca era ceva grav, gen avort spontan. cred ca aveam vreun simptom.

Offline

 

#7 2013-04-02 15:17:34

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Expectoratie tuse productiva sarcina

Cu siguranta te gandesti mult prea departe, stai linistita.
Sa nu pui mierea in apa fierbinte, sau mai ales in timpul fierberii apei ptr ca devine toxica.

Offline

 

#8 2013-04-02 15:25:43

natalia_braila
Membru
Inregistrat: 2013-04-02
Mesaje: 3

Re: Expectoratie tuse productiva sarcina

ms pentru sfat be_happy! Nu știam! Iti dai seama ca am pus miere in apa fierbinte! Oricum, sunt at?tea lucruri de care te lovesti in sarcina, incat oric?t ai vrea e greu sa ai o conduita 100% corecta pt bebe.

Offline

 

#9 2013-04-02 15:57:03

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Expectoratie tuse productiva sarcina

Natalia nici nu trebuie sa picam in extrema cealalta, sa ne stresam ptr fiecare lucru sau sa analizam fiecare lucru. Da, trebuie sa avem mai multa grija la ce mancam, sa evitam anumite produse care chiar fac rau. Dar sarcina nu e o boala si nu ar trebui transformata intr-o perioada de griji excesive si stres.

Cum ai zis si tu e imposibil ca in lumea in care traim sa ne alimentam perfect sanatos, sa facem totul perfect

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.