homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Probleme cu Cerazette


#1 2013-04-24 13:44:23

toxique
Membru
Inregistrat: 2013-04-24
Mesaje: 1

probleme cu Cerazette

Draga Doctoressa, daca ai timp te rog mult sfatuieste-ma ca nu mai stiu ce sa cred si ce sa fac! Am 37 de ani, nu am copii, uter bicorn si fibromatos. in urma cu 3 sapt am pierdut o sarcina (singura din viata mea si foarte dorita) la 9 saptamani. in urma curetajului mi s-a recomandat de catre medicul ginecolog Cerazette, avand in vedere ca am un uter fibromatos. Le-am luat, de fapt inca le iau de 18 zile dar in acest timp am fost in continuu pe sangerare (cand mai usor, cand mai tare). M-am intors la doctora si i-am spus, m-a vazut echografic, mi-a spus ca uterul e bine, curat, deci sangerarea nu e ceva "rau" in urma curetajului. Mi-a mai spus ca unele femei sufera de aceste efecte ale Cerazette, dar ca nu asa de tare ca mine si cam atat. Totusi nu m-a sfatuit sa le opresc acum, ci daca chiar nu le mai suport sa merg la ea la final de folie si sa vedem cu ce le schimbam. Sincera sa fiu, deja nu mai suport, sangerarea e si mai mare dupa ce am vb cu doctora. Le-as lasa de acum dar nu stiu la ce ma expun dupa. si in plus nici nu mai vreau sa iau pastile contraceptive ca nu le suport bine, am mai incercat mai demult cu cele combinate. Intrebarea/rugamintea mea este: ce sa fac?! sa le intrerup acum sau sa rezist pe rosu cu stoicism inca 2 saptamani? (deja sunt daramata psihic de toate astea la rand) sa ma duc iar la doctora? (o sa zica ca sunt nebuna) dar chiar m-am saturat de sange de 3 saptamani (si nu e spotting, e rosu, destul de mult, fara pauze) Daca le intrerup, la ce sa ma astept dupa?  Daca nu, cum sa fac fata, sau sa combat acest efect secundar? aaa, la ultima consultatie mi-a dat trat cu tinctura de cretisoara, 3 lingurite pe zi. o iau dar parca o pun la gard, in 4 zile nu s-a schimbat nimic. Te rog, Doctoressa, help!!!

Offline

 



#2 2013-04-24 13:54:13

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: probleme cu Cerazette

daca le intrerupi acum nu rezolvi nimic, oricum vei sangera in continuare smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#3 2013-04-26 21:20:53

j3ssy
New member
De la: Bacau
Inregistrat: 2013-04-26
Mesaje: 5

Re: probleme cu Cerazette

Problema ta e complicata neutral Si eu am luat Cerazette ,prescris de medic, si mi-a dereglat  tot.. Sangeram mereu.. [nu am fost gravida niciodata...] Si din cauza lor mi-a scazut imunitatea, si m-am ales cu o frumoasa candidoza.


A iubi o ora e ceva animalic, o zi e ceva omenesc, o viata intreaga e ceva ingeresc, dar a iubi toata viata o singura fiinta e divin!

Offline

 

#4 2013-05-20 11:43:48

yna.yna88
Membru
Inregistrat: 2013-05-20
Mesaje: 1

Re: probleme cu Cerazette

buna ziua.am si eu o intrebare care ma framanta..am nascut in februarie si in urma unui control medicul mi'a prescris cerazette.urmez cu ele de la inceputul lunii aprilie..dar spre mirarea mea,se pare ca am omis 2 pastile..am luat una azi,imediat ce am observat si le voi lua in continuare..dar ideea este k intre timp am avut contact neprotejat..asta inseamna ca pot ramane? sad astept raspuns urgent

Offline

 

#5 2013-05-20 11:46:19

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: probleme cu Cerazette

Mai stii cd ai uitat pastilele?
Menstruatiaa revenit dupa sarcina, alaptezi?


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.