homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Infectie urinara-2


#20 2013-08-03 22:32:37

firuta
New member
Inregistrat: 2013-08-03
Mesaje: 7

Re: Infectie urinara

Am facut urocutura si sumar urina inainte da a avea infectie urinala si in timpul infectiei urinare (pentru a putea compara ) si fara a lua antibiotice.
Am refacut urocultura de 2 ori si nimic! Sincer m-am cam plictisit : du-te du proba , du-te ia proba ... si cand nu esti in oras e cam nasol!

Offline

 



#21 2013-08-03 22:35:03

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Infectie urinara

hmm dar ce simptome ai? e putin ciudat ca totusi nu iti iese nimic la nici una


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#22 2013-08-03 22:46:38

firuta
New member
Inregistrat: 2013-08-03
Mesaje: 7

Re: Infectie urinara

Tot ce gasesti scris despre ITU:
- dimineata ma trezesc "bn merci"
- pe la ora 10 la o eventuala urina simt o usoara usturime
- in doua ore ma pune la pat: urinari cu usturimi din ce in ce mai mari, dese, daca stau pe toaeta totul e OK, pot sa si dorm acolo, simt nevoia sa-mi eliberez intestinul gros (iarna se asociaza cu constipatia, vara nu e cazul-legume, fructe)
Pentru calmare fac bai calde, stau pe o caramida incalzita pe aragaz si multa orizontala....
Cateadata e de ajuns, dar de cele mai mute ori nu tr sa iau ceva..

Offline

 

#23 2013-08-03 22:51:20

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Infectie urinara

de ce nu faci si un echograf la rinichi ?


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#24 2013-08-03 23:04:45

firuta
New member
Inregistrat: 2013-08-03
Mesaje: 7

Re: Infectie urinara

Am facut si, culmea,  nu am nimic!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2013-08-03 23:38:03

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Infectie urinara

Ceaiul de merisor am auzit ca e bun si incearca sa ai tot timpul spatele si burta imbracate bine cand e rece si nu sta cu picioarele goale pe gresie, parchet, ciment etc.
Ecografie la ovare si vezica ai facut? Eu faceam si baie de aburi cand aveam raceala...
Sper sa iti treaca puss

Offline

 

#26 2013-08-03 23:43:08

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Infectie urinara

la ginecolog ai fost nustiu poate e de natura ginecologica


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#27 2013-08-04 10:21:30

firuta
New member
Inregistrat: 2013-08-03
Mesaje: 7

Re: Infectie urinara

Asta a fost primul pas la fiecare medic: - Citologie, Papanicolau, ecografie.
Totdeauna a fost OK din pct de vedere ginecologic.
Multumesc pentru urari!
Imi trece in cateva zile, dar bineinteles cu tratament si..... astept luna viitoare... :rugaciune

Offline

 

#28 2013-08-04 13:08:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Infectie urinara

firuta, citeste topicul asta, am scri cam tot ce am facut eu, ce suplimente am luat... nici acum nu sunt 100% ok, dar e ceva mai bine, eu o tin asa de vreun an si jumatate : http://forum.anticonceptionale.ro/t3917 … inare.html
NU mai lua antibiotic daca nu ai infectie, iti faci mai mult rau; citeste mai mult despre cistita interstitiala
si mergi la un homeopat, medicina alopata nu stie ce sa faca atata timp cat uroculturile ies sterile

Offline

 

#29 2013-08-05 23:34:35

firuta
New member
Inregistrat: 2013-08-03
Mesaje: 7

Re: Infectie urinara

Iti multumesc heimdall!
Chiar e de citit!!!
De asta nu stiam. Se potriveste cu simtomele mele... Ce nu am inteles e ca in cazul cistitei interstitiale cred ca e o durere pelvina "PERMANENTA
Ramane de studiat.
Crezi ca o ecografie a vezicii ar arata ceva in cazul asta?

Offline

 

#30 2013-08-06 11:22:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Infectie urinara

Nu e neaparat sa ai toate simptomele, cu atat mai bine ca nu ai dureri, unele persoane au dureri ingrozitoare, eu am rar si nu sunt foarte puternice
La ecografie in cazul meu se vad peretii vezicii ingrosati, fiind o inflamatie veche, dar asta nu spune nimic despre cauza
Daca mergi la un urolog o sa-ti recomande o cistoscopie (o camera introdusa in vezica), dar si acolo probabil se va vedea mucoasa inflamata, fara sa se stie cauza (eu am refuzat, fiindca riscul de a contracta o infectie urinara REALA in urma procedurii e foarte mare si nu mi-ar fi folosit la nimic - e utila ca sa se faca biopsie, in caz ca urinezi si cu sange sau exista motive pentru suspiciunea de cancer)
poti sa citesti pe forumul asta : http://www.ic-network.com/forum/
inteleg ca la tine e determinata cumva hormonal, daca apare in aceeasi zi a ciclului, acolo am vazut mai multe cazuri asemanatoare
in rest gassti in postul meu ce suplimente am luat / iau ca sa mai amelioreze situatia

Offline

 

#31 2013-08-14 14:46:01

diana_p
New member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 20

Re: Infectie urinara

Si eu am avut probleme cu infectiile urinare cu ecoli si nu le tratam chiar pe toate, simptomele treceau de la sine dupa 3-4 saptamani, cam de 2 ori pe an le tratam sa nu fac complicatii.
Faceam mereu aproape dupa fiecare contact sexual (ma saturasem de cate ori auzisem ca e de la faptul ca eu nu ma excit suficient - exclus, sau de la igiena insuficienta cand eu stiam ca ma spalam si inainte si dupa fiecare contact sexual)

Toata lumea imi spunea ca nu are legatura cu actul sexual insa pana sa imi incep viata sexuala nu am avut niciodata probleme. Totul a inceput dupa un weekend cand am exagerat si am facut sex de prea multe ori. Vreo 4 ani am avut recidive tot la 2-3 luni, chiar si dupa tratament cu antibiotic.

Apoi dintr-o data nu am mai facut. Singura diferenta din viata mea a fost ca m-am mutat impreuna cu prietenul meu si aveam o viata sexuala regulata. Inainte ne vedeam cam o data la 3 saptamani.

Pot sa va spun sincer cel mai bine imi era cu antibiotice, caldura locala (o sticla cu apa fierbinte intre picioare noaptea in timp ce dormi) si foarte multe lichide.

Aproape toate femeile au infectii urinare. Majoritatea prietenelor mele au avut experiente similare si pur si simplu intr-o zi ne-a trecut fara sa stim de ce.

Ultima oara a fost editat de diana_p (2013-08-14 14:46:35)

Offline

 

#32 2013-08-14 16:31:27

firuta
New member
Inregistrat: 2013-08-03
Mesaje: 7

Re: Infectie urinara

Ma bucur pentru tine.
Imi pare bine sa mai aud si ca cineva s-a vindecat.

In ultimul timp am citit numai ca nu va trece toata viata.
Eu sunt casatorita de 15 ani, am doua fetite (14 si 9) si in urma cu 4 ani nu aveam nicio problema cu infectia urinara, nici nu stiam ca exista asa ceva. O verisoara mi-a recomandat NOLICIN , mi-a trecut de la 2 comprimate si ... povestea continua .
Sanatate multa in continuare diana_p, si tuturor fetelor!

Iata o reteta de la o romanca (doctor) plecata demult in Italia ( scrierea literara lasa de dorit, dar mesajul se intelege)

"Doresc sa va instiintez ca infecia urinara nu se transmite,nu este contagioasa, fiind o raceala a paratului urogenital.

In primul rand trebuie sa faceti o curatire atat interioara cat interioara a organoizmului, atat dvs, cum si sotul.

Se bea ceai de patrunjel, musetel, coada calului, vasc in cantitati egale, se pune si se face o infuzie, la 6 litri de ala se pune cate 100g de fiecare planta, se lasa fierband 5 min, se stinge focul, si se lasa sa se receasca, dupa care se strecuara. Planta nu se arunca, se reutilizeaza pentru urmatoarea runda de ceai, din aceasi cantitate de plante se fierbe acum in 3 litri de apa, acelasi procedeu.


acest ceai se bea zilnic, intre 1 si 2 litri zilnic, complectand cu apa, ajungad  zilnic la 3-4 litri de  lichid / zi.


Curatirea externa, este curatirea organelor genitale, se spala f bine cu un gel de aie sau sapun neutru, pe afara, in nautru vaginului, nu se adauga, dupa care se face un amestec intro sticla de medio litru de apa in care se adauga 2 linguri de bicarbonat de sodio. La dopul sticlei se face o gaura, ca sa se facilideze stropirea cu aceasta apa in vagin, spalind bine in nauntru cu aceasta apa cu bicarbonat, iar penisul se spala la fel cu aceasta apa.

dupa spalarea si secarea vaginului, se pune intrun servetel cu care se curata fata de miachiaj, din cele rotunde, se pune iaurt natural si se introduce in vagin - iaurtul ajuta la reconstruirea florei vaginale de forma naturala, si calmarea arsurilor.

In toata aceasta perioada de tratament se inghite de 3 ori pe zi, inaintea orelor de masa cate un catel de usturoi.

La fel de bine este indicat  sa se bea tinctura de propolis, si laptisor de matca... care este un antibiotic si un antioxidante f bun, util pentru toate bolile si afectiunile organice, atat intern, cat extern.

Tratamentul se poate utiliza atata timp cat este nevoie, schimband plantele si alterlandule intre ele, 10 zile se folosesc toate4, urmatoarele 10, doar tres dintre ele si in urmatoarele 10 schimband o planta cu alta.



obs.: Aceasta boala nu se vindeca de tot, se poate stopa, si elimina reactile, ajungand in timp sa nu simtit sintome, dar intrun moment de descuido se poate reintoarce"
wave

Ultima oara a fost editat de firuta (2013-08-14 16:36:29)

Offline

 

#33 2013-08-15 09:17:49

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: Infectie urinara

Salutare..cred ca am infectie urinara si intrebarea mea este daca eu sunt alergica la Zinnat(cefuroxima)e posibil sa fiu si la celelalte cefalosporine cum ar fi cefaclor cefalexin?

Offline

 

#34 2013-08-18 22:52:48

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: Infectie urinara

fetelor ajutati ma si pe mine va rog...dar sa va spun istoria...am luat augmentinn acum vreo luna, 5 zile,pt infectie la o masea,fara antifungice sau probiotice..apoi am fost la mare.a fost ok ...dupa cateva zile,m-am trezit dimineata cu durere la ovarul stang si o jena in vezica..cred ca mi fusese frig..am luat antiinflamatoare,uricol,dar mai rau era..am crezut ca am infectie urinara,ca urina era tulbure si urinam des..am luat din nou augmentin 5 zile fara protectie..s-a mai ameliorat situatia dar nu de tot...uitasesm sa zic ca aveam si o iritatie vaginala,si o senzatie de mancarime atat vaginal cat si in vezica..am luat ovule poligynax...si am asteptat...dar simptomele nu au disparut...dupa o saptamana am facut urocultura negativ..urina e mai limpede..problema este ca am ramas cu aceleasi simptome,mai mult simt in uretra,disconfortul,mancarimea si usturimea,si mai e un pic vaginal...deci ce naiba analize sa mai fac?o fi mycoplasma?mi-a scazut sist imun,si am facut vaginita asta si s-a extins si la vezica?voi ce ziceti?

Offline

 

#35 2013-08-20 14:51:52

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: Infectie urinara

nimic?

Offline

 

#36 2013-08-20 14:58:25

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Infectie urinara

pai ar trebui sa repeti urocultura, sa nu fi facut-o prea devreme
si poti face si testul pentru ureaplasma, mycoplasma si chlamydia, care pot da simptome asemanatoare + niste culturi din col, ca sa nu fie alta infectie

Ultima oara a fost editat de heimdall (2013-08-20 14:58:49)

Offline

 

#37 2013-08-20 15:01:43

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Infectie urinara

mai degraba ai facut candida de la atata antibiotic. daca tot te tratezi singura, macar fa niste culturi cu antibiograma / fungigrama inainte, sa stii concret ce ai si cum se trateaza. daca urocultura e sterila, fa o cultura de secretie vaginala si cere fungigrama la ea.

Offline

 

#38 2013-08-20 17:42:37

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: Infectie urinara

daca fac exam bacteriologic din secretie si ureaplasma si myco din col?e ok?ciudat e ca secetia nu e abundenta si nici aspect de candida..of sper sa mi iasaa ceva sa scap... clamydia nu cred ca am ca am facut anul trecut test si am acelasi partener..si mai am o intrebare daca stiti,ce analize sunt gratuite cu trimitere?ca nu cred ca pt urea si myco ti le face gratuit?ca asa ma duc singura la synevo si le fac decat sa mai astept dupa medicul de familie sa mi dea trimitere programeaza te la gineco apoi pana la recoltare  cred ca secretia bacteriologica si urocultura parca nu?ma gandesc la o uretrita ceva cu manacrimile astea...mersi fetelor

Ultima oara a fost editat de Rhea (2013-08-20 17:44:33)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.