homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Otrava numita anticonceptionale


#1 2013-06-12 14:08:12

vio2055
New member
Inregistrat: 2013-06-12
Mesaje: 8

Otrava numita anticonceptionale

Buna dragele mele,

Vreau sa va impartasesc una dintre cea mai mare problema a mea legata de anticonceptionale. In urma cu 3 ani am mers la dr. pt a mi prescrie niste anticonceptionale potrivite organismului meu din doua motive, unul nu doream o sarcina neprevazuta si 2 aveam un chist pe ovar. Mi au fost recomandate banalele diane 35, pe care le am luat constincios luna de luna timp de un an de zile. In momentul in care am renuntat la ele, menstruatia nu mai mi a venit. De atunci am mers pe la tot felul de dr si pana in prezent mi au fost gasite fel si fel de solutii dar nimic permanent. Eu in prezent trebuie sa iau pastile pt a mi stimula ovarele sa mi vina ciclu. De curand am mers si la un dr. homeopat care mi a recomandat niste pastilute sa vedem acum ce rezultat voi avea cu ele. Drept urmare lipsa ciclului menstrual duce la lipsa ovulatiei asa ca nici bebelus nu pot face acum din cauza acestor nenorociri. Mare grija fetelor cu otravurile astea. Mai nou azi am mai citit un articol va invit si pe voi sa l cititi despre faimoasele Yaz si  Yasmine.

http://ro.stiri.yahoo.com/anticoncep%C8 … 06122.html

Exista reactii adverse atunci cand luati anticonceptionale si intradevar poate nu la toate persoanele se manifesta asa cred ca depinde de organism dar totusi...de ce sa riscati asa ceva. Cel mai bine folositi metoda calendarului sau ejacularea in afara vaginului. Eu nu voi mai recomanda la nimeni nici o data anticonceptionalele sunt otravuri care te pot afecta pe termen lung, asa cum a fost si in cazul meu.

Offline

 



#2 2013-06-12 14:29:54

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Otrava numita anticonceptionale

Nu! Cel mai bine folositi prezervativul daca nu vreti sarcina! Nu metoda lu' peste prajit - calendarul si ejacularea afara. Inteleg ca ai avut probleme de la ac, dar nu sari sa spui niste lucruri doar de dragul de a fi spuse ca sunt fete care citesc si iau de buna ce zici, din pacate. Nu oricine se descurca cu metoda calendarului, iar ejacularea afara e o tampenie cat china. Asa ramai gravida si pe urma te minunezi cum. Mama lui de lichid preejaculator e dat uitarii sau nici nu se stie ca "exista".


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#3 2013-06-12 14:40:29

vio2055
New member
Inregistrat: 2013-06-12
Mesaje: 8

Re: Otrava numita anticonceptionale

eu pana la ac asa m am ferit si nu sa intamplat nimic, daca ai un ciclu regulat si stii sa recunosti semnele ovulatiei eu zic ca reusesti, asa a fost la mine, fetelor voi faceti cum credeti voi ca e mai bine, eu mi am expus parerea si vreau sa stie cat mai multe fete ca pastilele astea chiar sunt o nenorocire pt organism, folositi ce credeti voi de cuvinta pt contraceptie dar nu ac.

Offline

 

#4 2013-06-12 17:00:54

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Otrava numita anticonceptionale

Vio, diane35 sunt indicate pe termen scurt, nu ani de zile! nu stiu la ce doctor ai fost tu, dar trebuia sa mai citesti si pe net sau sa schimbi doctorul. Nu putine cazuri au fost cand prescriau doctorii anumite medicamente pentru ca aveau contract cu firma respectiva care le fabrica si evident le iesea si doctorilor castig, asa si cu ac.
Stiu femei care nu au facut in viata lor pauza de ac si n-au avut nimic, iar dupa aceea au ramas insarcinate foarte usor. Depinde si de organism. Inainte de a le lua, trebuie sa iti faci niste analize, controale medicale sa vada doctorul daca esti ok, ca nu cumva luand ac sa iti agraveze boala.
Sper sa reusesti sa faci bebe si sa fie sanatos, voinic si sa te bucuri de el puss

Offline

 

#5 2013-06-12 18:52:07

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Otrava numita anticonceptionale

e cum ai spus si tu: depinde de organism. pt ca tie ti-au facut rau ac, nu inseamna ca vor face si altora. pt ca tu nu ai avut probleme cu metoda calendarului nu inseamna ca la toate va merge cum trebuie. nu mai zic de ejacularea afara. am o prietena ce o foloseste de 3 ani ca metoda si nu a ramas (trecem peste stresul de ii dadeau fire albe atunci cand ii intarzia cateva zile). dar pt ca ea a avut noroc (sau o avea probleme si nu poate ramane gravida - nu ai de unde sa stii) nu inseamna ca toate vor avea norocu' asta.

normal ca fiecare va face cum crede de cuviinta, dar mai intra una-doua cu varste de 12-13 ani pe aici care nu au de gand sa mearga la medic si atunci "se conving" ca e bine fara prezervativ, fara ac (deci metodele cele mai la indemana si sigure de a evita o sarcina). si se conving ca e buna si metoda cu ejaculatu' afara pt ca este "recomandata".


bebe V., soarele si luna

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-06-12 19:42:00

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Otrava numita anticonceptionale

3 ani si n-a ramas? wow va
La faza cu fetitele de 12-13 ani sunt de acord cu tine, april si la cat de multe stiu ele despre actul sexual, nu m-as mira sa faca asta. Ca oricum nu le face nimeni educatie sexuala.

Offline

 

#7 2013-06-12 19:54:44

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Otrava numita anticonceptionale

Cu certitudine nu anul de utilizare a Diane-35 a lasat-o pe vio fara menstra....
si vio, daca nu esti medic cu conostinte solide in contraceptie asa ar trebui, sa nu recomanzi la nimeni anticonceptionale, nu ar fi trebuit sa recomanzi nici pina acum
tot asa, cu toata empatia pentru problemele tale, sunt totusi de parere nici sa nu extrapolam experienta mai bina sau mai proasta dar sigur individuala


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2013-06-13 12:09:34

vio2055
New member
Inregistrat: 2013-06-12
Mesaje: 8

Re: Otrava numita anticonceptionale

doctoressa,

cu certitudine iti spun ca anul de folosire a diane 35 m a lasat fara menstra, aceasta certitudine e data in mod clar de mai multi medici printre care si renumitul dl. dr. Tutunaru a carei pacienta sunt!

Offline

 

#9 2013-06-13 14:07:31

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Otrava numita anticonceptionale

Vio ... eu sunt fosta utilizatoare de diane 35 (doctoressa si fetele vechi stiu) si dupa cum vezi la semnatura mea, sunt insarcinata acum, desi inainte de Diane am fost diagnosticata cu SOPC ... sindrom despre care toata lumea stie ca poate duce la infertilitate sau la obtinerea unei sarcini extrem de greu. Eu am luat diane 35 timp de doi ani jumate fara pauza si dupa intreruperea lor am avut un ciclu regulat la 28 de zile, ceea ce inainte nu se intampla.

Eu cred ca problemele tale vin din alta parte, poate aveai alte afectiuni care s-au agravat sub diane. Insa nu cred ca trebuie sa generalizezi si cu atat mai putin sa recomanzi pe un forum public doua dintre cele mai nesigure metode contraceptive.

In cazul tau tind sa arunc cu pietre in medicul care ti-a recomandat diane si nu in medicament in sine. Poate nu trebuia sa iei deloc anticonceptionale sau nu trebuia sa iei diane ...


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#10 2013-06-13 14:40:42

vio2055
New member
Inregistrat: 2013-06-12
Mesaje: 8

Re: Otrava numita anticonceptionale

Felicitari draga mea, sarcina usoara si fara probleme si un bb sanatos. Sper ca si problema mea sa se rezolve si sa am si eu un bb mic in burtica. Eu am spus ca asa a fost la mine nu generalizez, da medicul idiot care mi le-a recomandat a gresit enorm si acum trag aia e. Menstrele mele inainte de diane erau fix la 28 de zile luna de luna, alte prob de sanatate nu am, am facut analize peste analize si s-a stabilit ca ac-urile au fost de vina, eu mi am expus problema aici ca alte fete sa nu faca ca mine, clar astea nu sunt bune si duc la o gramada de dezechilibruri in organism, cea mai frecventa fiind dezechilibrarea hormonala si retentia de apa, si sa nu mai zic de ingrasare ca majoritatea ne-am ingrasta de la ele, fiecare le incearca pe pielea ei, dar astea toate dar toate ac-urile sunt pline de reactii adverse si cu toate astea sunt multe dintre noi care le inghitim zilnic si sa nu mai zic de diverse probleme la ficat care pot aparea. Intradevar poate eu am avut un organism mai slab dar asta nu ma impiedica cu absolut nimic sa nu fiu anti acestor prostii pe baza experientei mele. Repet nu generalizez dar totusi stiu f multe fete care au avut diverse probleme de la ele. Apropo a citit cineva articolul din primul post postat cel in care se spunea ca 23 de tinere au murit dupa ce au folosit celebrele Yaz si  Yasmin, sunt 23 de fete din sute de mii probabil dar nu mai bine inainte de a baga chestiile astea in gura nu ti pui intrebarea daca eu voi fi una din cele care voi experimenta unul sau mai multe dintre reactiile adverse inscrise pe prospect? Eu nu mi-am pus acesta intrebare si acum trag, si gata nu ma mai lungesc, fiecare sa faca cum il taie capul, asta a fost doar o parere de a mea!

Va pop

Offline

 

#11 2013-06-13 15:05:50

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Otrava numita anticonceptionale

Vio ... te-as ruga numai sa-mi spui ce medicament, indiferent de afectiunea pe care o trateaza, nu are efecte secundare?


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#12 2013-06-13 15:13:34

vio2055
New member
Inregistrat: 2013-06-12
Mesaje: 8

Re: Otrava numita anticonceptionale

Intradevar sunt multe cu efecte secundare dar poate pe multe suntem nevoiti sa le luam din diverse probleme, astea (ac) sunt optiunea fiecaruia, eu una nu m as mai risca de acum incolo cu nimic, eu sunt stan patitul, ce am avut de spus am spus cine a avut ochi sa citeasca si sa inteleaga ce am zis bine cine nu aia e, daia sunt forumuri cu pareri pro si contra, fiecare e liber sa si exprieme optiunea, eu mi am exprimat o! nu trebuie neapart sa faceti ce zic eu asta a fost experienta mea si opinia mea despre astea.

Offline

 

#13 2013-06-14 15:49:17

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Otrava numita anticonceptionale

Una e experienta ta, alta e sa incepi sa "recomanzi" ca "metoda" ejacularea afara.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#14 2013-06-14 19:03:19

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Otrava numita anticonceptionale

Vio, nu vreau sa te superi pe mine dar ac nu sunt doar pentru a preveni o sarcina si am vazut ca stii asta ca ai un chist,sau ai avut. Eu am SOPC si la mine se manifesta ingrozitor. Nu imi vine o luna si ceva si apoi cand vine ma tine si cate 2 saptamani si am impresia ca lesin de la dureri,ca dovada bag in mine nurofen cu kila. Si de 2 ani iau ac si sincer prefer asa decat cum era inainte de ele.
Nu ai zis deloc bine faza cu ejaculatul afara sau metoda calendarului. Metodele asta functioneaza sau nu si un copil e greu de crescut. Cred ca nu esti singura ce a patit ceva rau de la ac dar sa nu le luam drept "otrava" pentru ca toate pastilele sunt otravuri asa ca sa mai luam pastile de nici un fel ca ne otravim.
Diane 35 se stie bine ca sunt cum sunt. Imi pare fiarte rau pentru ceea ce ai patit si sper sa se rezolve. Sanatate


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#15 2013-06-14 19:45:13

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Otrava numita anticonceptionale

Johanne12 a scris:

Vio, nu vreau sa te superi pe mine dar ac nu sunt doar pentru a preveni o sarcina si am vazut ca stii asta ca ai un chist,sau ai avut. Eu am SOPC si la mine se manifesta ingrozitor. Nu imi vine o luna si ceva si apoi cand vine ma tine si cate 2 saptamani si am impresia ca lesin de la dureri,ca dovada bag in mine nurofen cu kila. Si de 2 ani iau ac si sincer prefer asa decat cum era inainte de ele.
Nu ai zis deloc bine faza cu ejaculatul afara sau metoda calendarului. Metodele asta functioneaza sau nu si un copil e greu de crescut. Cred ca nu esti singura ce a patit ceva rau de la ac dar sa nu le luam drept "otrava" pentru ca toate pastilele sunt otravuri asa ca sa mai luam pastile de nici un fel ca ne otravim.
Diane 35 se stie bine ca sunt cum sunt. Imi pare fiarte rau pentru ceea ce ai patit si sper sa se rezolve. Sanatate

offtopic  Johanne, chiar asa tare te doare?  supa Sper sa nu zic prostii, dar eu stiam ca, daca opresti tratament cu ac pentru SOPC iar ti se fac dupa  grater si eu am avut, am luat extract de mugur de zmeura si dupa 4 luni n-am mai avut nimic. Nu vreau sa te superi, dar cred ca pentru SOPC ar trebui sa mergi la endocrinolog, mi se pare mai competent. te pup puss

Offline

 

#16 2013-06-15 10:44:15

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Otrava numita anticonceptionale

Pinky. Vreau sa ma directionez spre un endocrinolog dar momentan ma simt bine..acum depinde de fiecare organism. Eu de obicei faceam ca trenul la menstruatie,luam nurofen forte dimineata si nurofen plus seara si aveam o stare de moleseala mai mereu.


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#17 2013-06-15 13:34:15

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Otrava numita anticonceptionale

Vezi sa nu faci rezistenta la nurofen.. Sanatate maxima big_smile

Offline

 

#18 2013-06-18 14:22:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Otrava numita anticonceptionale

pinkyheels a scris:

Vezi sa nu faci rezistenta la nurofen.. Sanatate maxima big_smile

Nu exista rezistenta la Nurofen


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#19 2013-06-18 19:54:13

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Otrava numita anticonceptionale

doctoressa a scris:

pinkyheels a scris:

Vezi sa nu faci rezistenta la nurofen.. Sanatate maxima big_smile

Nu exista rezistenta la Nurofen

multumesc de corectare, doc! puss eu asa stiam, ca se poate face rezistenta, dar cine stie, stie!  chicot

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.