homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

YAZ, Yasmine si cheagurile de sange


#1 2013-06-13 15:13:24

and112
New member
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 84

YAZ, Yasmine si cheagurile de sange

Buna, Tocmai am aflat ca au aparut niste probleme cu ac mai sus mentionate si ca ar creste riscul formarii de cheaguri de sange mai de 3 ori mai mult decat alte ac din generatiile trecute. Se pare ca ac acestea sunt legate de 23 de decese printre care cea mai tanara avea 14 ani si niciuna nu trecea de 26. Se pare si ca mai mult de 500 de persoane au dat firma Bayer in judecata pentru efecte adverse datorate medicamentelor acestora. Sunt constienta de faptul ca in cazul deceselor ar fi putut contribui si alti factori si totusi cat de sigure sunt? Eu le iau de cand au aparut in Romania si am avut efecte adverse precum schimbari de stare, sensibilitate afective si poate moleseala uneori fara motiv. Analizele mi-au iesit mereu ok. As vrea sa stiu cat de sigure sunt si aici am avea nevoie de parerea unui medic.

http://www.cbc.ca/news/canada/british-c … asmin.html

Offline

 



#2 2013-06-18 14:15:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YAZ, Yasmine si cheagurile de sange

and112, sunt foarte sigure, daca te referi la eficienta contraceptiva.
Daca te referi la riscul de accidente trombotice, el este mentionat si in prospect deci nu cred ca cele 500persoane(putine dealtfel in raport cu cit de multe utilizatoare de Yaz/Yasmin sunt in lume!) au vreo sansa de succes.
In ceea ce priveste decesele dar si accidentele trombotice in sine, ele apar la persoanele cu predispozitie la asa ceva(tulburari preexistente de coagulare|) si de mare regula in primele 3 luni de utilizare. Orice accident trombembolic aparut dupa un interval lung de utilizare a COC nu poate fi pus in circa lor, deci are cu totul alta cauza, de regula nici defecte de coagulare nu exista si deci trebuie cautata atent cauza(desi stiu ca e mai simplu sa dai vina pe COC)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2013-06-19 22:11:13

and112
New member
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 84

Re: YAZ, Yasmine si cheagurile de sange

Se pare ca cele 600 au castigat procesul cu o suma totala de 7 milioane de $ despagubiri. Intradevar am citit inca de la inceput ca exista riscul de formare a cheagurilor de sange dar abia acum am aflat ca este mai mare decat la altele fiind (se pare) in prezent ac cu cel mai mare risc in acest sens. Eu imi fac analizele specifice in fiecare an si ies mereu ok. Chiar ma gandeam serios sa le schimb dar acum nu mai sunt asa de sigura din moment ce spuneti ca sunt riscuri in primele 3 luni iar eu le iau de cand au aparut la noi.

Offline

 

#4 2013-06-20 09:18:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YAZ, Yasmine si cheagurile de sange

Bravo lor si avocatilor lor...daca au cistigat procesele.
Ideea ramine aceeasi insa


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2013-06-20 19:44:50

AndreeaCosmina90
New member
Inregistrat: 2011-04-30
Mesaje: 14

Re: YAZ, Yasmine si cheagurile de sange

Buna! Iau Yasmin de aprox 2 ani, cu pauze dupa fiecare 6 luni, iar acum eram la a 3a folie dupa pauza. Din cauza stresului si a oboselii, am avut ceva probleme cu ficatul, nu foarte serioase si am continuat sa iau anticonceptionalele, dar am observat ca dupa 10 pastile,am inceput sa ma simt destul de rau, in sensul ca aveam dificultati la respiratie, simteam o greutate pe piept. Asociat cu starea de rau provocata de ficat, am decis sa intrerup pastilele, dupa cele 10 pastile luate. Dupa 4 zile de la intrerupere , mi-a si venit menstruatia. Intrebarea mea este daca este posibil sa imi mai vina menstruatia si la termenul la care ar fi venit daca as fi terminat folia. N-am avut dereglari pana acum din cauza anticonceptionalelor, dar este si prima data cand le intrerup la jumatatea foliei.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-06-20 23:15:36

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: YAZ, Yasmine si cheagurile de sange

Nu cred ca iti va mai veni menstra cand ar f trebuit sa termini folia. Cel mai probabil iti va veni in mod normal, ca inainte de a lua anticonceptionale.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#7 2013-06-23 16:23:37

AndreeaCosmina90
New member
Inregistrat: 2011-04-30
Mesaje: 14

Re: YAZ, Yasmine si cheagurile de sange

multumesc pentru raspuns!

Offline

 

#8 2013-07-11 18:14:24

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: YAZ, Yasmine si cheagurile de sange

ti-am raspuns dincolo. nu mai face postari multiple

Offline

 

#9 2013-07-12 12:41:23

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: YAZ, Yasmine si cheagurile de sange

Nicollee ai warn pentru postare multipla. Te rog citeste si respecta regulamentul forumului.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.