homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

O mare dilema! am nevoie de ajutor.


#1 2013-07-05 07:55:58

always
New member
Inregistrat: 2012-09-18
Mesaje: 8

o mare dilema! am nevoie de ajutor.

buna! am o mare mare problema. miercuri, am luat pilula dupa aceea cam la o ora am avut contact sexual iar aseara(joi) am uitat sa  o iau. stiu ca poate o sa vi se para o intrebare prosteasca, dar sunt sanse sa raman?
daca are vreo importanta, era a 11-a pilula din prima folie, am inceput sa le iau din prima zi in care mi-a venit.
va rog, un raspuns. multumesc.

Offline

 



#2 2013-07-05 08:14:51

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: o mare dilema! am nevoie de ajutor.

Erai protejata. Cate ore trecusera de la pastila uitata pana ti-ai amintit si ai luat-o? Daca sunt mai mult de 12 ore, trebuie protectie suplimentara 7 zile

Offline

 

#3 2013-07-05 08:20:09

always
New member
Inregistrat: 2012-09-18
Mesaje: 8

Re: o mare dilema! am nevoie de ajutor.

sunt cam fix 12 ore, am luat-o acum dimineata.. oricum, voi folosi protectie suplimentara...
deci pot sta linistita? smile

Offline

 

#4 2013-07-05 08:24:54

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: o mare dilema! am nevoie de ajutor.

Da

Offline

 

#5 2013-07-05 08:30:02

always
New member
Inregistrat: 2012-09-18
Mesaje: 8

Re: o mare dilema! am nevoie de ajutor.

multumesc!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-08-16 03:25:20

ruki
New member
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 28

Re: o mare dilema! am nevoie de ajutor.

Am urmatoarea ingrijorare: anul acesta au fost doua stiri alarmante cu privire la anticonceptionale si efectele lor negative ? retragerea Diane 35 de pe piata si moartea unor femei din cauza unor tromboze care se prea poate sa fi fost cauzate de pilule.
Eu iau anticonceptionale de 4 ani, in prezent iau Yasmine (si acesta e unul din produsele controversate) recomandat de doctor. Inainte sa iau pilule m-am documentat, am fost la medic ( la 3 medici chiar, inclusiv la cabinet planning). Nici un medic nu m-a intrebat nimic despre istoricul bolilor mele sau ale familei. Ba chiar la planning mi-au dat ce aveau prin cabinet. Ingrijorarea vine din faptul ca mama sufera de aceste tromboze si eu am inceput in ultimii doi ani sa am dureri de picioare, sa mi se umfle, sa-mi apara mici vene colorate pe ici pe colo desi am o greutate normala (ba chiar putin sub normal), mananc sanatos, nu fumez, nu beau (nici macar sucuri), si incerc sa mai fac si miscare cand am timp.
Am migrene frecvent (pot fi si de la oboseala, am un serviciu solicitant), un inceput de ulcer. La ultimul ecograf doctorul mi-a spus ca ,,aveti o bila cat pentru 3 persoanee,, , desi repet am o dieta normala, chiar sanatoasa. 
Nu stiu daca sa continui cu pilulele ? si no offense voua (anticonceptionale.ro) ?ati fost prima sursa de informare pentru mine si credibila dar imi pare ca doar ati ,,trecut in revista,,  riscurile pilulelor si ati detaliat in schimb avantajele ? cred ca fetele ar trebui sa fie mai ,,tare,, constientizate de faptul ca utilizarea pilulelor prezinta riscuri, de exemplu la voi topicul despre tromboza si anticonceptionale e relativ recent desi scrieti intr-unul din articole ca tromboza era o reactie adversa destul de intalnita cand abia aparusera anticonceptionalele; chiar daca nu mai suntem in anii 60? cand au aparut, si sunt ele microdozate ? mai mult sau mai putin - Diane 35  tot a fost retras, si femeile alea tot au murit si nu putine la numar?. Pe mine nu m-au constientizat nici macar medicii? si au fost 3 ?deci n-am cerut nici un fel de analize  la vremea aia ?

Offline

 

#7 2013-08-16 10:07:50

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: o mare dilema! am nevoie de ajutor.

In primul rand anticonceptionale.ro nu promoveaza luarea anticonceptionalelor,in nici un caz,aici se vorbeste despre orice fel de metode si le promovam pe toate sa zic asa.
In al doilea rand,cand vezi ca nu te simti bine si stii cauza e logic ca o opresti. Iti dai seama ca femeile alea care au murit au avut niste simptome si nu au murit pur si simplu. Daca vezi ca iti apar migrene,umflaturi,venisoare pe picioare si inainte de anticonceptionale nu aveai asa ceva e logic sa le opresti nu? Sau te duci la medic si ii spui toate astea in speranta ca ti le va schimba. Nu dam vina pe nici o pastila ca pana la urma nimeni nu ni le baga pe gat fortat,e alegerea noastra.


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#8 2013-08-16 13:53:38

ruki
New member
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 28

Re: o mare dilema! am nevoie de ajutor.

Ca sa completez, nu dau vina pe pilule, nu m-a obligat nimeni sa le iau dar nici nu m-a informat complet despre ce iau. Pe asta dau vina. Diane 35 de exemplu, din cate scrie in presa cel putin, nici nu aveau un prospect complet sau accurate sa zicem iar acum le-au repus pe piata insa cu mai multe restrictii in ce priveste prescrierea. Deci aceeasi poveste, daca li se prescriau femeilor chiar de catre doctori, fara analize si informare, cum puteau ele sa constientizeze de fapt ce riscuri prezinta?




Cel mai probabil ca o sa le opresc. De dus, dupa cum am povestit, m-am dus la 3 medici - la toti ,,consultatia,, pe tema anticonceptionale a durat un minut. Ultima data am fost la ginecolog pentru ca nu se mai importau Marvelon (primite de la planning, ca pe astea le aveau in cabinet, gratis) si deci trebuia sa le schimb. Doamna doctor mi-a prescris Yasmin pentru ca a zis ea ca daca ovarele mele s-au obisnuit cu concentratii mari de hormoni, atunci va trebui sa iau acelasi tip de pilule. Chiar, e adevarat ce mi-a spus? N-as fi putut lua oare pilule cu concentratii mai mici?
In rest, ce vreau sa spun e ca nu mi se pare mare diferenta in educatia sexuala a femeilor ca acestea sa stie ca pot sa inghita o pastila ca sa nu ramana insarcinate si doar atat. Mi se pare fix la fel cu a topai de 3 ori dupa ce faci sex ca sa nu ramai insarcinata. Trebuie sa fie cu adevarat infomate despre acea pilula, sa stie sa ceara analize, investigatii, informatii. Voi spuneti adesea aici ,,medicul va va recomanda pilulele care vi se potrivesc in urma unor analize,, dar e foooarteee posibil ca medicul sa-ti dea ce pastile are prin cabinet si atat cum mi s-a intamplat mie. De aici am concluzionat la vremea aia, ca sunt profesionisti ei si daca nu insista pe analize si istoric al bolilor, si in general pe nici un fel de informare, inseamna ca nu e mare scofala cu pastilele astea si sunt safe.

Ultima oara a fost editat de ruki (2013-08-16 14:04:19)

Offline

 

#9 2013-08-16 14:50:29

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: o mare dilema! am nevoie de ajutor.

Pai tu daca sustii de analize si restul de ce cand ai fost la doctor nu ai cerut acele analize? Te-ai conformat in cabinetul lui ca asa zice el si aici spui de analize. Dute la medic si spunei ca vrei analize hormonale.


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#10 2013-08-16 15:12:03

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: o mare dilema! am nevoie de ajutor.

informatii exista, trebuie sa fii dispusa sa le cauti.

stai linistita, ca femeile alea care au murit mai mult ca sigur ca nu erau la zi cu analizele anuale de sange care se impun a fi facute cand esti sub tratament cu anticonceptionale smile intr-adevar, daca iei pastile de capul tau, fara supraveghere medicala, te poti astepta la efecte secundare grave.

si ca sa lamurim treaba: diane 35 sunt medicamente care se iau sub stricta supraveghere medicala, nu anticonceptionale uzuale.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#11 2013-08-16 15:38:37

ruki
New member
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 28

Re: o mare dilema! am nevoie de ajutor.

Vreau sa spun ca cele mai multe fete nu au maturitatea necesara pentru a se gandi la riscuri si a cere investigatii daca nu le sunt facute aceste investigatii de catre profesionisti si nici nu sunt educate in acest sens. Cand spun constientizare la asta ma refer - nu prea poti la varste foarte tinere si cand esti poate si destul de sanatoasa sa te gandesti tu ca poate vei suferi de nu stiu ce mai tarziu si sa soliciti doctorului sa cerceteze acest lucru. Deci educatia ar trebui sa mearga in acest sens mai degraba sdecat in sensul ca mai bine sa vada una de 15 ani ca exista pilule, sa le ia, no matter what, decat sa nu le ia.

Eu zic ca mai bine sa mergem spre o educatie temeinica si sanatoasa care presupune sa stie cat se poate de multe despre corpul ei, ce se intampla si cum se intampla.

Dar sper ca e in regula sa venim si cu critici aici si recomandari si ca n-am deranjat pe nimeni.

A propos am terminat sociologie - deci sunt si eu avizata nu in medicina dar in oaresce educatie si comportament da, si am deschis aceste discutii pentru ca mi se pare ca educatia e o problema in randul tinerilor.




Cand am inceput sa iau ac aveam 20 de ani, si am explicat aici ca m-am documentat si am fost la medici, care medici n-au respectat nici o procedura din cele despre care se vorbeste asa frumos si corect pe site-urile de specialitate, adica nu mi-au facut nici o investigatie, nici macar verbal. La 20 de ani, cand abia ma dumiream ce e cu pastilele astea, cand te duci la mai multi profesionisti pe care nu-i intereseaza sa te informeze si sa-ti dea acele pastile cu simt de raspundere, cred ca ti-e greu de una singura sa  te gandesti ca poti sa patesti o tromboza mai tarziu (mai ales ca repet, am in familie membri cu astfel de afectiuni) si mai ales ca la vremea aia eram sanatoasa tun. Deci daca un profesionist nu-ti spune la ce e important sa fii atenta, atunci inseamna ca puteam mi le aleg si singura, in functie de culoare  eventual si sa ghicesc tot singura cam ce afectiuni as putea suferi eu personal, doar informandu-ma de pe net. Acum sigur ca o sa ma apuc sa-mi fac analize dar cred ca the damage is done si orice ati zice... partea asta de informare si constientizare (nu ma refer la site-ul asta neaparat) e slabuta si neprofesionista in randul nepermis de multor medici...

As vrea sa-mi raspundeti totusi la intrebare: e corect ce mi-a spus gincologul cand mi-a prescris Yasmin, si anume ca trebuia sa iau in continuare ac cu concentratie mare daca o vreme luasem Marvelon care avea tot concentratie mare (si Marvelon si Yasmin mi-au fost prescrise de doctori) sau as fi putut sa iau ac cu concentratii mai mici?  Multumesc

Ultima oara a fost editat de ruki (2013-08-16 16:12:11)

Offline

 

#12 2013-08-16 15:41:29

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: o mare dilema! am nevoie de ajutor.

teoretic daca nu ai probleme cu ovarele (chisturi & co.) si nu esti supraponderala nu ai nevoie de o doza mare de hormoni, cu toate ca in primele luni de luat anticonceptionale mai "slabe" s-ar putea sa te confrunti cu spotting, aparitia cosurilor si alte asemenea efecte "nedorite" pana se acomodeaza organismul cu noua doza de hormoni.

sunt femei care fac tratament cu diane-35 ca mai apoi sa treaca la anticonceptionale cu doza redusa de hormoni fara nici o problema.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.