homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pastile uitate


#1 2013-07-09 11:19:36

brunetzyk_daniela18
Membru
Inregistrat: 2013-07-09
Mesaje: 2

pastile uitate

Buna ziua! ma numesc daniela! sunt noua pe forum!
am o problema si imi este foarte frica. iau anticonceptionalele yasmin, am inceput folia pe data de 29 iunie...pana in ziua de astazi am uitat sa iau 2 pastile dar la intervale de cateva zile...bineinteles ca le-am luat a doua zi...impreuna cu cea din ziua respctiva! am avut si contact neprotejat... este posibil sa raman gravida?
tin sa mentionez ca m-ai am 11 pastile de luat...menstruatia ar trebui sa imi vina pe 22-23 iulie...help me!!!  cesafac   cesafac   cesafac   grater   grater   grater

Offline

 



#2 2013-07-09 11:20:39

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: pastile uitate

trebuia sa te protejezi cu prezervativ 7 zile dupa ce ai uitat o pastila; daca n-ai facut-o, exista risc de sarcina.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#3 2013-07-09 11:22:21

brunetzyk_daniela18
Membru
Inregistrat: 2013-07-09
Mesaje: 2

Re: pastile uitate

sad asta mi-a fost folia buclucasa

Offline

 

#4 2013-07-26 02:35:12

Orange
Full member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 723

Re: pastile uitate

Iau Diane 35 de peste un an. Contactele sexuale ?s protejate doar ?n acest mod. Nu mi s-a ?nt?mplat să uit vreo pastilă p?nă zilele trecute c?nd am ?nt?rziat una cu 18 ore. Menționez că era ?n săptăm?na a treia(a 5-a de la urmă). Prostepctul zice că ar trebui să ?ncep următoarea folie fără pauză, totuși sunt confuză.. Ce ar trebui să fac? Dacă le unesc, o să mai vină menstruația? Dacă nu le unesc, ce risc?


Am invatat ca nu merita sa irosesti nici macar o clipa din viata pentru a te gandi la oamenii care nu iti plac sau nu te plac hjarta Va pup si aveti grija de vOi hjarta

Offline

 

#5 2013-07-26 03:02:42

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: pastile uitate

in acest caz trebuie sa te protejezi suplimentar 7 zile. in cazul de fata ai 2 alegeri de facut: ori te protejezi suplimentar de acum incolo si pe durata pauzei+inca 7 zile dupa pauza ori (dupa parerea mea, cum am procedat si eu) in loc sa termin folia in ziua x, am mers inainte cu inca o saptamana, in felul acesta mi-am reinstalat protectia.practic mi-am amanat menstra cu o saptamana smile


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-07-26 12:37:54

Orange
Full member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 723

Re: pastile uitate

următoarea folie o iau numai o săptăm?nă sau integral?


Am invatat ca nu merita sa irosesti nici macar o clipa din viata pentru a te gandi la oamenii care nu iti plac sau nu te plac hjarta Va pup si aveti grija de vOi hjarta

Offline

 

#7 2013-07-26 12:40:29

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: pastile uitate

orange,mergi cu folia inainte pana faci acele 7 zile pana se reinstaleaza protectia,apoi faci pauza si apoi incepi normal cealalta folie fiind protejata


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.