homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sarcina ... probleme ???!!!


#1 2013-07-10 20:25:10

ffflorina
New member
Inregistrat: 2013-07-10
Mesaje: 7

sarcina ... probleme ???!!!

buna ziua tuturor,
am o mare dilema/problema , am facut un test de sarcina pe la sfarsitul lunii iunie, test care a iesit pozitiv   dupa care am considerat ca trebuie sa merg la medic pentru mai multe detalii, mentionez ca dupa calculele mele si ale primului ginecolog sarcina ar fi cam de 7 saptamani acum (prima zi a ultimului cm fiind 21 mai) , acest medic mi-a facut o ecografie transvaginala pe 04.07.2013 la care s-a vazut saculetul insa in interior nu s-a vazut nimic altceva, mi-a recoltat niste probe si pentru un Papanicolau( rezultatul a fost foarte bun la acest test), mi-a spus sa merg saptamana aceasta la o ecografie, la care am fost aseara 09.07.2013.Ajunsa la ecografie, doamna m-a intrebat data ultimei cm si a spus "e prea mica" si am facut tot transvaginala, la care mentionez ca saculetul dupa parerea mea s-a vazut mai mare, primul comentariu a fost"nu vreau sa te dezamagesc de la inceput"dupa care a intrebat la final daca ne dorim acest copil, nici de data acesta nu s-a vazut in interior nimic, decat "sacul ovular septat de 1.18 cm,  vezicula vitelina de 5.6 mm, trofoblast omogen, anterior si spre fundul uterin, cu lipsa de coalescenta a membranelor la polul inferior, unde se vizualizeaza o zona transonica de 5.7/3.3mm" asta a scris pe buletinul de analiza, mentionand ca in sarcina trebuie sa scazi o saptamana intotdeuna , adica  ar fi cam de 6 sapt, dupa care a vorbit la telefon pana am plecat.
VA ROG mult sa imi dati un sfat si ce ar trebui facut in acest caz, este foarte grav, mai exista vreo sansa sa fie totul bine? eu am avut simptomele obisnuite de sarcina, insa de cateva zile am un gust amar...
astept cu nerabdare un raspuns cat mai urgent.
Va multumesc !!!

Offline

 



#2 2013-07-11 10:52:39

enea2013
New member
Inregistrat: 2013-05-12
Mesaje: 16

Re: sarcina ... probleme ???!!!

buna

BHCG la 48h ca sa vezi evolutia sarcinii(la o sarcina normala se dubleaza valoarea, la una extrauterina nu,la avort scade in 48h) si as spune progesteron cat mai rpd pentru sustinerea sarcinii si cel mai important multa putere si forta si incredere.Trebuie tu sa crezi ca o sa fie bine si o sa fie bine bebe.Daca o sa fie pb si cu aceasta sarcina iti recomand analize amanuntite pentru a se afla cauza pierderilor.
rugaciune  sa fie bine bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.