homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Hepatoprotect


#1 2013-07-15 15:05:11

Delilah13
New member
Inregistrat: 2012-05-30
Mesaje: 11

Hepatoprotect

Buna !
Am o dilema in legatura cu ac si pastilele pentru protectia ficatului. De cate ori ma duc la farmacie sa-mi cumpar ac sunt intrebata daca iau pastile pt protejarea ficatului asa ca am inceput sa ma documentez. Problema e in felul urmator : in prospect scrie ca se folosesc doar sub supraveghere medicala, farmacista mi-a spus ca trebuie sa le iau pe toata perioada administrarii ac, iar doctorul mi-a spus ca nu e nevoie sa iau deloc.
Poate sa ma lamureasca cineva?

Offline

 



#2 2013-07-15 15:19:11

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Hepatoprotect

Ca orice alt medicament, si anticonceptionalele se metabolizeaza in ficat. De-asta e bine sa iei si un hepatoprotector pe perioada administrarii de anticonceptionale, macar sa faci cate o cura de minim 3 luni din cand in cand.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2013-12-08 19:32:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Hepatoprotect

Delilah13 a scris:

Buna !
Am o dilema in legatura cu ac si pastilele pentru protectia ficatului. De cate ori ma duc la farmacie sa-mi cumpar ac sunt intrebata daca iau pastile pt protejarea ficatului asa ca am inceput sa ma documentez. Problema e in felul urmator : in prospect scrie ca se folosesc doar sub supraveghere medicala, farmacista mi-a spus ca trebuie sa le iau pe toata perioada administrarii ac, iar doctorul mi-a spus ca nu e nevoie sa iau deloc.
Poate sa ma lamureasca cineva?

Ca de obicei dreptate are medicul. Nu e nevoie sa le iei deloc. Pentru simplul motiv ca ficatul face fata fara probleme faptului ca existi, maninci si iei contraceptive....
Daca ai avea boli cronice, ai inghti minim 6medicamente zilnic.....m-as gindi si eu ca poate e potrivit s ajuti ficatul sa faca fata....dar nu e cazul, nu e asa?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.