homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Determinare anticorpi in sange gravida sapt 28 de sarcina


#1 2013-07-15 23:38:06

mycky2007
New member
Inregistrat: 2008-10-22
Mesaje: 21

determinare anticorpi in sange gravida sapt 28 de sarcina

Buna seara fetelor,nu stiu daca s-a mai dezbatut subiectul asta dar am si eu o mare nelamurire.am fost astazi la gineco la controlul lunar,tre' sa specific c a sunt insarcinata in 28 de sapt inainte de toate.doctora mi-a spus ca datorita faptului ca eu am grupa de sange 01 si sotul A2 trebuie sa fac aceasta analiza acum la 28 de sapt.la mine UM a fost pe 30 dec deci ar trebui sa fac analiza sapt asta din cate inteleg.marea nelamurire este ce inseamna analiza????pt ce se face mai exact ce trebuie sa determine???e vreun risc pentru bebe sau mai bine zis se poate sa fie ceva in neregula cu el???? toate analizele si eco facute doctora mi-a zis ca sunt ok si ca bebe e sanatos....pe mine ma sperie deoarece nu inteleg daca e vorba de vreo incompatibilitate si daca e vreun risc sa fie ceva cu bebe...va rog mult sa ma lamuriti si pe mine.........trebuia facuta mai devreme analiza si a omis doctora sa-mi spuna sau acum trebuie facuta????
multumesc anticipat

Offline

 



#2 2013-07-16 10:11:58

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: determinare anticorpi in sange gravida sapt 28 de sarcina

nu grupa de sange ar putea fi o problema, ci rh-ul. sa inteleg ca tu ai rh negativ si sotul pozitiv? in cazul asta, daca ai mai avut sarcini anterioare, corpul a putut dezvolta anticorpi fata de rh-ul pozitiv. acesti anticorpi ar putea ataca "sangele" copilului, in cazul in care copilul are rh pozitiv. insa, problema asta e foarte cunoscuta in ziua de azi si exista tratamente prin care se evita foarte bine o astfel de situatie. nu e ceva iesit din comun sau cu risc. cat timp iti faci analizele solicitate si urmezi sfatul medicului, nu e absolut niciun pericol.

Offline

 

#3 2013-07-16 12:52:49

mycky2007
New member
Inregistrat: 2008-10-22
Mesaje: 21

Re: determinare anticorpi in sange gravida sapt 28 de sarcina

Buna,referitor la rh eu il am pozitiv si sotul negativ,doctora mi-a spus ca nu e nimic in neregula cu rh-urile a specificat doar de grupele de sange,asta e motivul pt care nu inteleg motivul pt care fac analiza.
as mai vrea sa intreb daca "dozare anticorpi" cum mi-a spus doctora si "determinare anticorpi la gravide" cum se numeste analiza la sanador e acelasi lucru??
fetele as aprecia un raspuns de la cele care va pricepeti mai mult plsssss ca sa stau linistita
multumesc

Ultima oara a fost editat de mycky2007 (2013-07-16 17:14:28)

Offline

 

#4 2013-07-17 15:52:39

mycky2007
New member
Inregistrat: 2008-10-22
Mesaje: 21

Re: determinare anticorpi in sange gravida sapt 28 de sarcina

Buna,referitor la rh eu il am pozitiv si sotul negativ,doctora mi-a spus ca nu e nimic in neregula cu rh-urile a specificat doar de grupele de sange,asta e motivul pt care nu inteleg motivul pt care fac analiza.
as mai vrea sa intreb daca "dozare anticorpi" cum mi-a spus doctora si "determinare anticorpi la gravide" cum se numeste analiza la sanador e acelasi lucru??
fetele as aprecia un raspuns de la cele care va pricepeti mai mult plsssss ca sa stau linistita
multumesc

Offline

 

#5 2013-07-17 17:34:26

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: determinare anticorpi in sange gravida sapt 28 de sarcina

cred, fara a fi 100% sigura ca dozare se refera la valorile anticorpilor iar la determinare se primeste un rezultat de tip da/ nu (prezenti/ absenti). cel mai sigur este sa iti suni medicul si sa intrebi. curiozitatea mea este... dozare sau determinare anticorpi anti CE?
am mai auzit de faza cu incompatibilitate de grupa dar n-am avut interes la momentul respectiv sa aprofundez.

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.