homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mersul cu avionu in timpul sarcinii


#1 2013-07-17 08:41:22

denyysaa
New member
Inregistrat: 2013-04-20
Mesaje: 8

mersul cu avionu in timpul sarcinii

Buna tuturor...mamicilor....Am si eu o nelamurire...sunt insarcinata..in 8 sapt..si..la sfarsituluii lunii august doresc sa vin in romania cu avionu..si..am oarecare teama...zborul va fi doar de 2 ore si 20 de min...ma puteti ajuta cu niste sfaturi...Va multumesc.

Offline

 



#2 2013-07-17 10:01:21

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: mersul cu avionu in timpul sarcinii

la sfarsitul lui august vei fi in al doilea trimestru, cand e mai sigur sa calatoresti. tot ce trebuie sa ai grija, e sa specifici la controalele de la porti ca esti insarcinata si ca nu doresti sa treci prin detectoarele de metale. ceri "pat down", adica un control corporal pe care e obligat sa ti-l faca un ofiter de sex feminin.
pt radiatiile din aer sa nu-ti faci griji; la 2h si jumatate, ele sunt echivalentul unei zile de stat pe afara, tot atatea radiatii solare acumulezi.
daca iti este rau acum, in primul trimestru, e posibil ca prin sapt 13-14 cand vei calatori tu, sa nu dispara complet aceste stari si pe durata zborului sa se accentueze. dar speram ca nu va fi cazul.
calatorie placuta si fara griji!

Offline

 

#3 2013-07-29 15:13:28

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: mersul cu avionu in timpul sarcinii

eu am zburat cu avionul cand eram insarcinata in 6 luni, un zbor de mai mult de 3 ore...fii relaxata, daca ai mai zburat stii senzatia...fly safe!


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#4 2013-07-29 15:22:50

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: mersul cu avionu in timpul sarcinii

Denisa, iti iei cu tine pungi (pentru vomat), pentru orice eventualitate. La 2 luni e ok cu avionul, parca peste 7 luni unele companii aeriene trebuie sa isi dea acceptul. Calatorie placuta!


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.