homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29-16


#286 2013-07-31 14:42:52

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Elenus, am incepu sarcina cu 58 de kg si fara burtica. Oi fi slaba? lol


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 



#287 2013-07-31 14:44:10

enea2013
New member
Inregistrat: 2013-05-12
Mesaje: 16

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Elena sunt burtica si vreau sa cred ca viitoare mamica smile.Te urmaresc de mult si imi esti tare draga tu si Madlena si stiu prin ce ati trecut .Eu am nascut la 42 fara 3 zile,dar bebe era cu 2 sapt mai mic la echo.Depinde de multe ,DPN e cam maximul nasterii.

Offline

 

#288 2013-07-31 14:47:29

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Geta DAA , Eu am inceput la 71 kg de data asta. 

Enea, aa, deci sa inteleg ca mai ai un bebe. Acum cate saptamani ai?


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#289 2013-07-31 15:02:18

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Anoriem  kram
Ioana da mergem acasa, am scris mai sus ca mergem. Multumesc si tie la fel !!
Enea nu e nimic, durerea asta va exista toata viata, nu se poate uita, doar ca inveti sa traiesti cu ea  smile
Intr-o zi va veni ziua mea ...
Sarcina usoara si la termen !!!!!
Elena intra in categoria de sarcini extrauterine da... insa o sarcina carvicala unde bebele e pozitionat in col nu poate fi la fel cu o sarcina extrauterina unde bebele e in trompa... sau o sarcina extrauterina abdominala unde bebele e in abdomen (am citit ca exista sia stfel de cazuri extrem de rare).
La mine in dosarul de la spital (ca am platit si il am acasa) nu exista diagnosticul de "extrauterina" peste tot e "cervicala"... pentru ca nu e accelasi lucru. Insa da.. intra in categoria aia. Eu am specificat diferenta pt ca sunt foarte diferite.


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#290 2013-07-31 15:03:09

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Buna dragelor!
Am revenit si noi, v-am citit toata perioada cat am lipsit.
Elenush, doamne ajuta sa fie bine, eu cred, sper si ma rog pentru tine sa fie bine. Uite de asta am renuntat eu la dr la care mg tu (la inceput am crezut ca am eu probl cu ea, dar am mai discutat cu persoane cu care s-a purtat la fel). Acum tot ce conteaza e sa fii bine tu si bebe, si sa fie sarcina unde trebuie si sa o duci la termen.
Vorbeati de polipi...eu am avut pe uter, care a trebuit musai scos inainte de o eventuala sarcina pt ca 1.ma impiedica sa raman insarcinata; 2. daca totusi ramaneam si sarcina se prindea ff aproape de polip, as fi pierdut-o.
Va pup pe toate, fara exceptie.
Eu sunt terminate, de vinery fata mea mananca f putin, la unele mesei e agitate in timpul mesei, nu stiu ce sa ma fac; nu numai ca nu mai ia in greutate, dar de vinery pana luni slabise 50 gr; azi o cantarim din nou. Vineri sper sa mergem la pediatra. In rest nu face febra, sau altceva, e vesela, se joaca, doar ca la unele mese si in rest o apuca pansul tare si se trage de gingii....o fi de la dinti?!


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#291 2013-07-31 15:10:14

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Ochisori puss Sa treceti cu binew peste etapa asta! Are gingiile, rosii, dure, inflamate?
Nu stiam ca ai fost pacienta ei.

Elena, chiar, pe tine ce te-a determinat sa mergi la ea? Intentionezi sa scvhimbi?

Offline

 

#292 2013-07-31 15:14:30

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Buna Happy puss ,ce faci?

Jasmina puss buna , ooff ce mai tragi si tu cu maselele si durerile.Asa am acasa 2 perne mai mari dar peste zi de la caldura se umfla iarasi.O sa incerc si apa cu sare.Nepoatele rad de mine ca imi apasa unde e umflat si ramane gaura de la degetelul lor smile

Enea puss

Ionus puss

Elenuta eu sper sa nasc macar la 39+ ,e si dr. in concediu luna august grater(


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#293 2013-07-31 15:16:55

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Alinuzta puss o pazesc pe Sara care doamre de 2 ore..am stat si eu langa ea vreo 40 de min si asa binea fost!!
Tu cum mai esti? ce putin mai ai! Mai deunazi aveam si eu 33+ si acu am bebe mare, nu-mi vine sa cred.

Offline

 

#294 2013-07-31 15:18:03

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Jasmina de asta zic,ca zicea nenea ala,cine vine in primele 5 zile inainte sa se faca luna plina,are fetita,cine in urmatoarele 5 zile dupa luna plina,e baiat.De asta te-am intrebat esti sigura cu fetita.O sa vina cand va crede domnisoara de cuviinta,la urma urmei este un joc,nu?Sa stii ca am o prietena aici,a venit fata la 10 zile dupa termen,deci nu se stie niciodata. puss

Elenus nici eu nu cred ,sunt putine care trec de 40+ cu nasterea.Si aici zic la fel,un copil poate veni dupa 37 de sapt,si nu e nici o problema. puss

Enea o sarcina usoara si la termen!! puss

Ochisori poate o doare saracuta la dintisori,tot pediatra iti va zice sigur,si poate si cu caldura asta nu mai are asa mare pofta de mancare.Sa fie bine Ariana mica!! puss  rugaciune


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#295 2013-07-31 15:23:15

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Madlena  puss

Ochisori poate s-a dat peste cap din cauza drumului dar stiu ca voi ati mai fost la drum si ziceai ca i-a prins chiar bine.E posibil sa fie si dintisorii,nu face febra nu?

Elenuta poate ai noroc sa nu iei prea mult ,eu am plecat de la 55kg si am ajuns la 79 acum,ma tot gandesc mereu daca am sa reusesc sa mai slabesc vreodata.

Happy in afara de caldura suntem bine sper sa nu zic intr-un ceas rau doamne fereste.Uff cand vine sa schimb saptamana si vad ca ma tot apropii cu atat am emotii mai mari,parca ieri schimbam prefixul la 10+ si abia asteptam sa treaca sa am si eu mai mult.Ce bine doarme gargarita,seara la cat se culca?


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#296 2013-07-31 15:24:18

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Madle, inteleg

Ochisori, multumesc. Sper sa pape mai bine fetita ta.

Happy, am facut cautari multe si pe net si am intrebat mai multe gravidute, Toatea mi-au spus ca e super buna profesionista dar e foarte rece si rezervata...nu stiam ca nu pot sa o sun cand am nevoie. Eu eram obisnuita sa pot suna zi si noapte, asa era la dr la care am fost sarcina trecuta, care era si ea cu bune si cu rele, dar mi se pare vital sa o pot suna la probleme. Cat despre schimbat doctorul..nu stiu, sa vedem intai daca e in regula sarcina..

Alinuta, o sa iau mult, crede-ma lol ajung la 90 kg 100%.. Acu sa fie bine sarcina ca kilele nu-s problema, se dau jos dupa.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2013-07-31 15:26:40)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#297 2013-07-31 15:24:24

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Happy, da, jos la cei doi dintisori e inflamata de vreo 5 sapt, si rosie, dar acum si mai umflata.
Da am fost pacienta ei in 2008, de asta vorbeam si in posturile anterioare de ea ca fiind rece si expeditiva, ca nu ma pronuntam eu asa, din auzite. La prima intalnire " tu nu o sa faci copii usor, si daca faci, doar cu injectii de stimulare"...am mai fost la ea vreo 2 luni cu rezultate, analize, si cand am vazut ca doar dadea din cap, trebuia sa trag vorbele cu clestele de la ea, am considerat ca nu suntem compatibile si eu cu asemenea medic nu pot duce o lupta ptr a avea bebe.

Sara cum e cu regurgitatl?
Ionush, speram de la dintisori. Nu face febra, nimic.
Alinush, e asa dinainte sa plecam.

Ultima oara a fost editat de ochii_mei (2013-07-31 15:27:01)


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#298 2013-07-31 15:31:41

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Ochisori, imi pare rau sa aud de Ariana. E posibil sa fie de la dinti, dar cred ca mamicile pot sa-ti spuna mai bine. Te lasa sa o dai cu gel de gingii? Ai observat imbunatatiri?


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#299 2013-07-31 15:33:10

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Getutz, da o dau cu gel, gengigel baby, mi se pare apa de ploaie sincer. II dau uneori nurofen pentru durere, cand e ff puternica durerea , dar evit mult nurofenul, ca mi se pare ca anuleaza efectul Infacolului si are parturele puternice dupa.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#300 2013-07-31 15:33:38

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Am intles Elena. Pe mine nu m-a deranjat si mi s-a parut logica cerinta ei: in timpul zilei daca se intampla ceva mergi la urgente. Daca intr-adevar e o problema o anunta medicul de garda imediat. Ptr alte neclaritati seara dupa 8 e disponibila. E de intles ptr ca od eranjeaza sa-i sune tel in timupl ecografiilor, de ex. Dar da, poate fi si un mare inconvenient

Ochisori, nu stiam. Dar clar e vb si de compatibilitate. Eu m-am intles f bine cu ea, mi-a raspuns f pe larg si deschis la toate intrebarile, mi-a explicat de fiecare data ce si cum.
La fel in spital, dupa ce am nasuct, a fost f draguta.
Dar e adevarat ca e mai rece si asta poate fi o bariere. Pe de alta parte sora mea are ambii copii datorita ei, dupa cateva sarcini pierdute.
Succes sa depasiti cu bine perioada dintilor

Sara a regurgitat f putin spre deloc cateva zile. Aseara si azi a reinceput la fel ca inainte sad chiar ma bucuram ca am scapat dar se pare ca minunea a tinut 3 zile!

Alinutza, seara adoarme la 8, 8 si ceva.  As vrea s-o culc mai tarziu dar devine nervoasa si tipaaa intr-o gura. Drept urmare se trzeste la 6 dimineata

Ultima oara a fost editat de be_happy (2013-07-31 15:34:55)

Offline

 

#301 2013-07-31 15:38:36

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Happy, daca imi zicea ea chestia asta era ceva ( inante de 8 sa merg la urgente). Dar nu mi-a zis... De exemplu dr cealalta se supara daca mergeam la urgente fara sa o anunt , deci fiecare cu principiile ei.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#302 2013-07-31 15:43:11

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Ochii, noi ii dam Ossanit pt. durerea de dinti, iar gel Dentinox. Nu stiu cum e la Ariana, dar la Natalia se vedeau dintisorii prin gingie si pediatra ne-a zis ca cel putin o luna mai dureaza pana sparg si fix o luna a mai fost. Eu as evita Nurofenul daca nu face febra.
De scazutul in greutate nu stiu ce sa zic...

Ah, i-am dat si eu Infacol o perioada si la un moment dat mi se parea ca nu mai are efect. L-am oprit si duse au fost si colicile din clipa aia.  nustiu

Ultima oara a fost editat de Katey (2013-07-31 15:43:52)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#303 2013-07-31 15:46:13

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Katey, O sa intreb pediatra de ossanit. Dentinox ti se pare ca are effect? Am zis I eu ca nu-I mai dau delc nurofn. Mi-e teama sa opresc infacolul, dei si mie mi se pare ca nu mai are effect. Cu greutate eu cred ca si caldurile sunt de vina. O sa vedem. Pupici.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#304 2013-07-31 15:47:42

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Scuza-ma Elena imi poti spune ce valori ai avut la beta??? Ca sa nu le caut in urma... caci e mult de citit....


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.