homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29-52


#970 2013-08-07 09:41:22

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

buna dimineata!

emilya, eu cred ca a fost bebe ce ai simtit. asa l-am simtit si eu prima data. si da, era la suprafata, s-a si vazut. poate nu-l vei simti in fiecare zi, insa o sa recunosti "contractia" asta curand smile.
eu cred ca ai fetita, ele sunt mai precoce. cand mergi la eco?

ano, ma bucur ca ai gasit un doctor bun si ca bebe e bine!

geta, cine te-a pus sa mananci mujdei? lol eu de pe la 6-7 sapt n-am mai pus gura pe usturoi (tot din cauza ca mi-a fost rau de la el) si mi-e asa de poftaaa!!!

alinutza, de ce ti-e frica? de nastere sau de cum te vei descurca dupa? eu abia astept nasterea dar am emotii legate de cum va fi dupa, mi-e teama sa nu clachez hmm.

ioana kram ce probleme s-au ivit? cesafac

Offline

 



#971 2013-08-07 09:46:44

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Ales puss buna dimineata.

Ionus ,ce ai patit ce e cu tine?Hai sa ne luam de mana sad

Anca puss buna dimineata.Imi este teama si de nastere si cum o sa fie dupa,ca nu o sa ma descurc,daca o sa fiu ok sa nu plang odata cu el. Ce faci,cum esti?


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#972 2013-08-07 09:54:03

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Anca, neata. Nu stiu cine naiba m-a pus sa mananc mujdei, dar e clar ca nu o sa mai repet aventura prea curand...bleah bleah.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#973 2013-08-07 09:56:09

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Getuta și sarcinile fără greturi cum sunt?  sad sunt riscuri mai mari sa nu fie bine pana la capăt?  hmm

Ioana,  ?mi pare rău de probleme.  kram

Alinutza,  e normal ce simți. Cred ca fiecare din noi vom simți teama pe măsură ce se apropie termenul. Dar instinctul și hormonii te vor ajuta sa treci cu bine de aceste temeri.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#974 2013-08-07 09:56:33

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Fetele am gasit un articol interesant despre scutecele refolosibile si am cautat,se pare ca sunt destul de utilizate.Mamici ati incercat ,cum vi se par?Uite un model:

http://www.scutecila.ro/cumpara/chilote … ap-4055660


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#975 2013-08-07 10:00:17

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

neata fetelor

eu incep sa simt bebe mai des, mai ales noaptea cand ma intorc de pe o parte pe alta.
inainte il simteam mai putin, acum seara e destuld e activ. la voi cum este?


2 ani +

Offline

 

#976 2013-08-07 10:05:04

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Ano, la sarcinile fara greturi cred ca riscurile sunt cele normale, de care stim si noi. Eu asa citisem, dar de ex Cris nu a avut greturi deloc si are o fetita minunata acum. Nu te stresa.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#977 2013-08-07 10:20:53

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

alinutza puss nasterea trece repede. dupa va fi greu, dar te vei descurca, la fel ca toate mamicile. eu cu asta ma incurajez, ca n-am auzit de vreo mama care sa nu faca fata. dragostea fata de ei o sa ne dea putere, ai sa vezi.
imi pare asa de rau ca nu poate veni sotul sa stea cu tine sad, macar la nastere si o sapt-doua, dupa. avem mare nevoie de ei atunci, poate reusiti sa aranjati cumva sa vina.
eu sunt bine, dar de dimineata experimentez si eu intepaturile in partea de jos a burtii, atunci cand ma ridic de pe scaun smile. m-am ingrijorat putin, dar stiind ca si tu le simti, ma gandesc ca sunt ceva normal si ma linistesc.

geta, pe mine numai gandul la cat de rau mi-a fost de la el m-a motivat sa ma abtin. groaznic m-am simtit, mai eram si in perioada de greturi acklad. acum mi-e frica sa incerc, desi poftesc la multe mancaruri cu usturoi.

ano, nici vorba! depinde cum suporta organismul fiecareia sarcina. nu cred ca se poate spune ceva pe termen lung despre evolutia sarcinii, pe seama greturilor. eu cred ca e doar o garantie (simptom) de moment.

alinutza, ma interesasem si eu intr-un timp despre scutecele acestea. ma incanta faptul ca sunt din material textil si nu irita pielea bebelusului. cand am auzit insa ca in primele luni schimbi scutece la fiecare 1-2 ore, mi-a pierit elanul de a spala atatea scutece cesafac. eu oricum ma tem de cum voi reactiona in fata scutecelor murdare, ma scarbesc ft usor. poate le voi incerca pe cele refolosibile mai tarziu, cand incep sa ma deprind cu programul lui de "evacuare" smile. pentru inceput, as opta pt scutecele de unica folosinta. am inteles ca pampersii sunt ca absorbantele always, au suprafata plastifiata - motiv pt care i-as evita, dar cred ca sunt singurii cu indicator de urina, ft util in primele luni... puffies am auzit ca au suprafata mai ok, neiritanta. trebuie sa ma mai intersez sau sa cumpar cate un pachet din fiecare.
tu spuneai ca ai mai avut grija de nepotica ta, nu? eu o sa vad pt prima data un scutec si cum se "monteaza" in maternitate smile.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-08-07 10:22:27)

Offline

 

#978 2013-08-07 10:24:24

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Alesuc puss puss au aparut da!! Bafta azi la medic! La cat mergi?


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 

#979 2013-08-07 10:29:07

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Alluna, azi aveai programare la medic. Bafta mare.
Alesuc, bafta si tie si poate intri sa ne zici ce e bebele tau.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#980 2013-08-07 10:37:40

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Da Anca,macar la asta ma pricep si eu sa schimb scutecelul.Hmmm daca au suprafata plastifiata e cam aiurea ,daca e si cald se opareste imediat,eu asa pateam vara cu always nu le puteam suporta deloc.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#981 2013-08-07 10:40:19

alesandra
Insomniac member
De la: orasul pierdut
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 8308

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

alinuta puss neata
scarletico multumesc puss la 14 30 am programare
geta mutumesc puss da am sa scriu


Luxul tine de bani,eleganta de educatie...
Le ofer respectul meu celor care îl merită. Cu restul sunt doar civilizata!

Offline

 

#982 2013-08-07 10:50:50

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Neața puss  happy

Ano, Elena, mă bucur că ați venit cu vești bune de la dr. smile așa să fie și de acum p?nă la 40 +  rugaciune

Succes fetelor care merg azi la dr. smile  goodluck

Adelina, o să ?ncepi să-l simți din ce ?n ce mai bine. Și bebelușa mea era mai activă seara, mai ales c?nd mă puneam să dorm avea chef de joacă, așa și acum., Numai că acum e mult mai puternică și am impresia că mă clatină și pe mine lol

Emi, da, e posibil să fi fost bebe smile și eu am ?nceput s-o simt de la 17s 4z, dar cel mai bine de la 18s smile și vei simți o bună perioadă mișcările jos, pe linia chilotului smile

Ali, puss și pe mine mă cuprind niște emoții c?nd mă g?ndesc la momentul nașterii....pe c?t de mult ?l aștept, pe at?t mă iau g?ndurile cum mă voi descurca big_smile  disperat

Ioana, puss poi de ce ești tristă? eu cred că la noi e pe bază hormonală, că și pe mine mă mai apucă uneori.. supa

Anca, puss nici eu nu aș folosi scutece refolosibile, mai ?nt?i trebuie să mă obișnuiesc cu cele de unică folosință. Eu acum c?teva zile am cumpărat un pachet de pampers de 2-5 kg, cel pe care trebuie să-l avem ?n spital dacă am ?nțeles eu bine. Chiar i-am zis soțului aseară că trebuie să desfacem pachetul și să luam un scutec să facem experiență lol V-ați g?ndit la nume pt flăcăul vostru? smile

Vă pup pe toate !!

Ultima oara a fost editat de Jasmina (2013-08-07 10:53:22)


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

#983 2013-08-07 11:11:23

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Jasmina puss buna ,ce faci?Suntem in aceeasi oala rotfl2


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#984 2013-08-07 11:20:34

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

alinutza, eu n-am vazut inca nici un pampers smile. am auzit doar ce spuneau alte mamici.

jasmina puss vei naste la maternitatea de stat? noua de la clinica ne-au spus ca nu trebuie sa cumparam scutece pt cele 3 zile, au ei. ajunge un pachet? nici nu stiu cate bucati sunt intr-unul.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-08-08 15:15:00)

Offline

 

#985 2013-08-07 11:28:19

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Fete puss

NU au suprafata plastificata pampersii. Nu ca absorbantele.
Eu am fost atat de impotriva lor incat am investit 2 salarii in scutece textile pe care nu le-am putut folosi sad
Lasa pielea foarte uda, cu toate variantele de fleece si antiumezeala, era ca o muratura copilu meu. Ceea ce cu pampersi nu se intampla. Nu s-a iritat niciodata, decat de la panadol, dar aia e alta poveste. Si eu nici nu I-am pus crema preventiv. I-am lasat pielea sa respire.
Asa ca, buna inventie pampersii astia.

Dar, ceva ce eu nu am facut niciodata la yannick, nu I-am dat body-uri si pantaloni stramti pe el. Lui pampersul ii sta f larg, pentru ca ii dau numai pantaloni cu tuul lasat.
Cand il port in marsupi si il scot e tot urme pe buci cum il strange acolo. Si se roseste.
Cat am fost gravida I-am cusut cu mana mea pantaloni cu turul lasat pentru ca nu gaseam atat de mici.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2013-08-07 11:32:18)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#986 2013-08-07 11:34:49

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Anca, da, la stat voi naște. Pachetul are 45 buc. Chiar dacă nu ?mi va trebui la maternitate, ?mi va trebui acasă smile

Deno, mulțumim că ne-ai ?mpărtășit experința ta puss Nu s-a iritat Yannick dacă nu ?i puneai cremă?

Ali, sunt bine, pe acasă cu prințesa mea din burtică hjarta

Ultima oara a fost editat de Jasmina (2013-08-07 11:36:08)


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

#987 2013-08-07 11:35:33

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Deno puss buna.

Multumim pentru pareri,e bine ca nu sunt ca absorbantele.Despre cele textile am citit pe net dar nu am cautat si pareri ale mamicilor,deci nu sunt ok pt.bebe mai rau ii fac.Ce faceti voi?


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#988 2013-08-07 11:39:39

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Neata fete,

Cum spune si deno, pampersii NU au suprafata plastifiata absolut deloc. In niciun caz nu se compara cu absorbantele. Eu am folosit numai pampersi marca Pampers cu indicator de umezeala (vad repede cand a facut pisu) si fata mea nu s-a iritat niciodata nici macar putin, iar Bepanthen ii dau ff rar, insa cu pampersi pielea ei chiar ramane uscata tot timpul.
Iar dupa caca, e bine sa spalati copilul la fundulet, nu sters cu servetele umede, mie neonatologul asa mi-a zis in maternitate, apa e sfanta.

Mai fetelor nu au nicio legatura greturile/simptomele de sarcina cu riscurile ca sarcina sa nu decurga bine. Este doar reactia fiecarui organism la sarcina, la avalansa de hormoni ce se produce in corp..

Ano relax, daca nu ai greturi bucura-te, nu e nimic placut sa le ai, eu nici nu am stiut ce sunt alea si sarcina mea a decurs perfect, fara nicio problema, bebe intotdeauna crestea ff bine, de altfel am facut o grasuta la 38 de saptamani. smile

O zi minunata tuturor!

Ultima oara a fost editat de cris8 (2013-08-07 11:42:46)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.