homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29-59


#1103 2013-08-08 10:32:14

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Geta, sagetari si crampe am si eu aproape zilnic, uneori destul de dureroase. Sagetarile de obicei sunt doar pe o anumita parte, ori stanga, ori dreapta, pe laterala, cam la ovare. Iar crampele de obicei sunt fix sub buric.
I-am zis noului meu dr si a zis ca la varsta asta mica a sarcinii la mine, nu e de la bb, e ori de la balonare, ori de la ligamentele uterului care creste in volum. Dr meu nu prea agreeaza no-spa (cica nu sunt multe tari unde e permis no-spa in sarcina) si mi-a zis sa iau doar la nevoie, cand durerea persista. Deocamdata, la mine e trecator, ca o fulgerare, iar crampele dureaza maxim cateva minute si uneori se repeta, dar nu des.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 



#1104 2013-08-08 10:34:45

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Ano da, cam asa era si la mine, deocamdata acum nu am sagetari si spre surprinderea mea, nici crampe...doar greata lol Nici eu nu iau pastile, no spa doar daca ma doare de nu mai pot...acum sunt foarte atenta la ce iau, de cand cu alergia...


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 

#1105 2013-08-08 10:45:43

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Scarlett, despre ce alergie e vorba?


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1106 2013-08-08 11:04:19

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

mi-am facut si eu programare ptr marti la echo ... stau ca pe ghimpi pana atunci ...
V-am zis ca imi tin respiratia la fiecare echogafie pana il gaseste pe bebe si vad ca misca pe acolo? lol


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1107 2013-08-08 11:07:10

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

neata fetelor,

sunteti bine voi si bebeii?

eu m-am suparat cu colegele de la servici, colegele care desigur nu au copii si tot ce stiu e din filme.

Cica de ce vreau ca bebe sa se nasca la termen? am ramas masca..pai cum, le-am explicat ca asa e sanatos si bine, sa stea si creasca pana la termen. Ele au zis ca e mai bine mai devreme si ca de ce imi doresc sa stau cu burta pana la data scrisa la ecograf sad asa gust amar mi-a lasat discutia asta.


2 ani +

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1108 2013-08-08 11:07:29

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Succes la eco marti, Emi.
Da, e stresant pana nu stii ca e ok, eu mereu transpir de stres (si eu nu transpir aproape niciodata).


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1109 2013-08-08 11:08:36

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Emilya a scris:

mi-am facut si eu programare ptr marti la echo ... stau ca pe ghimpi pana atunci ...
V-am zis ca imi tin respiratia la fiecare echogafie pana il gaseste pe bebe si vad ca misca pe acolo? lol

ce eco ai, dublu sau triplu? sau e eco normala, de rutina?


2 ani +

Offline

 

#1110 2013-08-08 11:11:26

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Geta eu de fiecare data sunt "Da Doamne sa fie bine, da Doamne sa fie bine" ... ma bate gandul sa imi iau un aparat de ala cu care asculti bataile inimii poate ma mai linistesc ... ca ma imbolnavesc de stress asa
adelina nu baga in seama toate proastele puss in zilele noastre esti privita ca o ciudata daca vrei sa nasti natural, la termen, fara interventii inutile ... de ce sa faci asta cand te poti duce foarte elegant sa te lauzi la prietene "maine ma duc sa nasc"


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1111 2013-08-08 11:12:00

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

adelina_1985 a scris:

Emilya a scris:

mi-am facut si eu programare ptr marti la echo ... stau ca pe ghimpi pana atunci ...
V-am zis ca imi tin respiratia la fiecare echogafie pana il gaseste pe bebe si vad ca misca pe acolo? lol

ce eco ai, dublu sau triplu? sau e eco normala, de rutina?

ade ecografie de rutina, nu fac nici dublu nici triplu


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1112 2013-08-08 11:13:02

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

La sarcina trecuta, la 10 saptamani mi s-a declansat o alergie foarte urata...ce a dus la pierderea sarcinii, dar nu conteaza acum. Atunci mi s-a spus ca ar fi sost de la un complex de vitamine pe care il luam...a doua zi eram plina din cap pana in picioare de bube sad


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 

#1113 2013-08-08 11:16:26

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Emilya a scris:

Geta eu de fiecare data sunt "Da Doamne sa fie bine, da Doamne sa fie bine" ... ma bate gandul sa imi iau un aparat de ala cu care asculti bataile inimii poate ma mai linistesc ... ca ma imbolnavesc de stress asa
adelina nu baga in seama toate proastele puss in zilele noastre esti privita ca o ciudata daca vrei sa nasti natural, la termen, fara interventii inutile ... de ce sa faci asta cand te poti duce foarte elegant sa te lauzi la prietene "maine ma duc sa nasc"

oricum m-au hulit cand le-am zis ca imi doresc nastere naturala, daca nu apar alte probleme. si ca dr-ul meu sustine nasterea naturala si chiar mi-a zis ca la miopia mea, care e medie, pot naste natural.

au zis ca sunt dusa, ca vreau sa fiu sado-maso, ca e primitiv etc


2 ani +

Offline

 

#1114 2013-08-08 11:20:20

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Scarlett, imi pare rau pentru sarcina trecuta kram
Poti sa imi zici, te rog, ce complex de vitamine luai, sa stiu si eu sa evit.

Te pup si de data asta va fi bine, ai sa vezi kram


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1115 2013-08-08 11:20:49

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Neata fete,

adelina, nu lua in seama...cum Dumnezeu sa fie bine mai devreme???  bang Doamne mor cand aud asta...nici macar o femeie care nu are copii nu  se poate sa gandeasca asa...e la mintea cocosului ca un copil nascut la termen are sanse muult mai mari sa nu aibe probleme de sanatate...zi-le sa nasca ele mai devreme cand or fi ele gravide...eu cred ca sunt doar frustrate...ca e plina lumea de oameni din astia...mamaaa dar ce le-as fi pus la punct...

Iar de burtica...chiar daca la mine era enorma si imi era greu spre final, tot nu ma grabeam sa scap de ea, e asa frumos sa iti simti copilul cum misca acolo... hjarta

O zi frumoasa fetele!

Ultima oara a fost editat de cris8 (2013-08-08 11:23:40)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1116 2013-08-08 11:21:35

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

adelina eu zic nici sa nu te mai lansezi in discutii de astea cu ele daca stii ca n-ai cu cine. Asa sunt unii oameni, au impresia ca detin adevarul absolut


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1117 2013-08-08 11:23:09

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Emilya a scris:

adelina_1985 a scris:

Emilya a scris:

mi-am facut si eu programare ptr marti la echo ... stau ca pe ghimpi pana atunci ...
V-am zis ca imi tin respiratia la fiecare echogafie pana il gaseste pe bebe si vad ca misca pe acolo? lol

ce eco ai, dublu sau triplu? sau e eco normala, de rutina?

ade ecografie de rutina, nu fac nici dublu nici triplu

nu stiu daca ai spus sau poate mi-a scapat mie mesjul...de ce nu vrei sa le faci? nu crezi ca rezultat? stiu ca oricum rezultatul e cu valoare statistica, nu de diagnostic.


2 ani +

Offline

 

#1118 2013-08-08 11:25:18

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Ano stiu ca va fi bine puss Se numeste FEMOSUN. Ulterior am vorbit cu un medic farmacist si mi-a spus ca acest medicament era de putina vreme introdus pe piata si nu erau teste suficiente efctuate pt el. Acum nu mai conteaza...a trecut, cu greu, dar a trecut.


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 

#1119 2013-08-08 11:28:51

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

exact nu cred in rezultat si cred ca e un motiv inutil de stress pana la 9 luni


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1120 2013-08-08 11:42:29

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

buna!

alinutza hjarta abia astept sa dormim si noi asa langa puii nostri!

ano, eu te intrebam de rochita. e tare frumoasa, te vei simti speciala in ea! acum inteleg si problema cu sanii... nu are corset, nu se strange la spate? ma tem sa nu stea departata de corp in partea de sus.
ft frumos gestul vostru de a pastra numele sotului. eu regret ca nu are cine sa duca numele tatei mai departe, fiind singura la parinti. e un nume deosebit si imi pare rau ca se va pierde.
interesant ce ti-a spus medicul referitor la no-spa...

alle, gargarita a avut piercing cand a ramas insarcinata. daca ai intrebari, o gasesti la mamici.

emilya, la fel de stresata am stat si eu inaintea fiecarei ecografii. la prima tin minte ca am asteptat o ora in hol, timp in care mi se racisera si-mi transpirasera mainile, ii spuneam sotului sa taca (el incerca sa ma linisteasca, dar eu n-aveam chef de vorba), tremuram si mi-era rau. cand l-am vazut, am inceput sa plang si cand am iesit din cabinet eram ca o floare, radiam toata de bucurie smile.
tu deja l-ai simtit pe bebe, ar trebui sa fii mult mai linistita.
nu pareai genul panicos smile.

adelina, obisnuieste-te sa le repezi cand mai aduc in discutie sarcina ta. nu-ti fac bine vorbele astea, nu le mai tolera. nu ai nimic de castigat pastrand niste relatii "bune" doar in aparenta. mai bine te lipsesti, chit ca te vor considera neprietenoasa.
aceeasi parere ca si emilya o am si eu despre dublu si triplu test.

cris, intr-adevar, e ft frumos. mi-e asa de drag cand il simt! hjarta ma face sa zambesc si sa il mangai prin burtica.

Offline

 

#1121 2013-08-08 11:44:51

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

anca daca intradevar l-am simtit pe bb, asta a fost duminica si ma intreb de ce nu am mai simtit nimic pana acum sad Nu sunt panicoasa de obicei dar am ajuns in perioada aia a sarcinii unde parca nici nu sunt gravida, nu imi mai e greata dar nici pe bebe miscand nu il simt sad


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.