homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29-65


#1217 2013-08-09 08:38:57

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

buna dimineata
eu am avut parte de o sperietura de zile mari in dimineata asta. M-am trezit bine merci si dupa cateva minute dupa ce m-am ridicat din pat m-a luat o durere de burta jos pe linia chilotului cum nu am mai avut in viata mea yikes L-am speriat si pe sot, era gata sa sune la salvare ca a crezut ca e ceva cu bebe, atat de tare ma durea ca nici sa vb cu el nu puteam ... m-am dus la baie si cu chiu cu vai am eliminat ceva (scuzati detaliile dar nu-mi revin) pentru ca ma durea mai tare cand incercam sa imping. Toata durerea asociata si cu senzatie e voma. m-a mai durut cateva minute asa acut si acum vad ca e o durere surda in partea stanga jos.
eu din cate stiu durerea de bebe e asemanatoare cu cea de la menstra, asta nu avea nimic in comun, Am luat un no-spa preventiv
azi implinim 17 saptamani hjarta


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 



#1218 2013-08-09 08:41:05

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

puss  neata burtici! Da, Elena, m-am liniștit un pic. .acum sper sa ma și relaxez puțin,  daca vreau bb, sper sa reușesc in concediu smile
Am intrat sa va salut,  dar si sa va cer ajutorul. .nu vreau sa par ignoranta, in cele mai multe cazuri ma nimeresc sa fiu sad , dar a fost cineva la control la endocrinolog?  Cum se desfășoară?  Adica sa fiu mai clara, cu riscul de a cadea in ridicol, ce controleaza? Stiu ca gatul, acolo fiind tiroida...se face eco? Ar trebui ca la palpare sa simta ceva pt a imi recomanda analize, nu?  ce b?ta sunt rotfl nu vreau sa par stangace la vizita fiind prima oara ...


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1219 2013-08-09 08:51:00

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Em puss buna dimineata ,poate au fost crampe de la stomac,te-ai si deranjat?Asociata si cu stari de voma poate fi o toxiinfectie alimentara.

Iulia puss buna dimineata.Eu nu iti pot raspunde,nu am fost la endocrinolog.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#1220 2013-08-09 08:55:25

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

alinutza crampe am mai avut da erau pozitionate in toata burta astea erau localizate in partea de jos a burtii, pe linia chilotului ... stomacul nu m-a deranjat zilele astea ... acum vad ca mi-a tecut


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1221 2013-08-09 09:13:02

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Em bine ca au trecut si te-ai linistit.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1222 2013-08-09 09:18:44

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

burtici puss

Offline

 

#1223 2013-08-09 09:19:11

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

au trecut ele da imi tremurau picioarele sincer va spun lol si ma luasera toate transpiratiile ...
incep sa iau in considerare si varianta epiduralei la nastere :s


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1224 2013-08-09 09:22:17

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

iuliabebe a scris:

puss  neata burtici! Da, Elena, m-am liniștit un pic. .acum sper sa ma și relaxez puțin,  daca vreau bb, sper sa reușesc in concediu smile
Am intrat sa va salut,  dar si sa va cer ajutorul. .nu vreau sa par ignoranta, in cele mai multe cazuri ma nimeresc sa fiu sad , dar a fost cineva la control la endocrinolog?  Cum se desfășoară?  Adica sa fiu mai clara, cu riscul de a cadea in ridicol, ce controleaza? Stiu ca gatul, acolo fiind tiroida...se face eco? Ar trebui ca la palpare sa simta ceva pt a imi recomanda analize, nu?  ce b?ta sunt rotfl nu vreau sa par stangace la vizita fiind prima oara ...

neata
eu am fost la endocrinolog si merg aproape lunar pt ca am pb cu tiroida

pai la eco face ca la o eco normala, pune aparatul acela pe gat si se plimba usor, apoi la palpare o sa puna mana la baza gatului ca sa simta daca e marita tiroida.  nu e nevoie sa fie ceva vizibil, el poate simti si daca este mai mica. nu te panica, pipaitul gatului e usor, nu strange si nu doare.

daca la palpare si la eco vede sau simte ceva dubios o sa iti dea sa faci analize de sange. cu analizele te intorci la dr si iti da tratament daca e cazul.


2 ani +

Offline

 

#1225 2013-08-09 09:26:22

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Neata,

Em. Imi pare rau de sperietura, e bine ca acum ti-a trecut. Poate a fost de la ceva ce ai mancat. Felicitari pentru 17 saptamani!!

Alinus: yay, ultima zi de munca. Nu stiu cum ai rezistat atata, eu de pe acuma nu mai am stare la munca, in mare parte pentru ca sunt somnolenta tot timpul.

Ioana: cum ai dormit? ai mai avut crampe?

Eu aseara in sfarsit am reusit sa adorm de la 10 la 8 dimineata, in sfarsit simt ca m-am odihnit. Asa bine e! Sper sa adorm in fiecare zi la 10, macar dupa ce trece saptamana nuntii. Inca nu m-au apucat emotiile, ba din contra, abia astept sa treaca nunta sa plecam la munte sa ne odihnim cesafac O sa fie o saptamana nebuna, cu rude ce vin inca de luni, cu iesit in fiecare zi, ba dupa cumparaturi, ba cu rudele. Uh hmm


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1226 2013-08-09 09:33:29

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Neata fete.
Elenus, stiu ca Usca ti-a zis atunci ca deocamdata mergi asa, si cealalta doctorita la fel. Poate poti sa revii la ele cu un mail si sa intrebi daca sa iei sau nu? Dar un hematolog bun la privat unde sa nu astepti cu zilele nu este? Sau doctorita aia la care te-ai dus tu la stat nu are si cabinet la privat?
Emi, bine ca au trecut crampele si te-ai linistit si felicitari pentru 17+
Ano, o sa treaca si nunta, eu abia asteptam sa treaca odata ca era prea mult stres si bataie de cap, noi am cam facut tot singuri.
Adelina, Happy  puss
Alinus, dar nu trebuia pe 15 sa intri? Asa ce ma bucur, bravo fata. Lasa ca nu o sa te plictisesti, bine ca te poti in sfarsit odihni, uite ca meriti un mare pup.  puss  puss  puss


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1227 2013-08-09 09:45:12

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

ano esti o eroina pentru mine ... cand ma gandesc cum eram eu la 7 saptamani ca nu am rezistat la o nunta decat pana pe la 11 jumate ca simteam ca imi dau stomacul afara .. nici nu vreau sa imi imaginez sa fi fost nunta mea


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1228 2013-08-09 09:49:45

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

buna dimineata!

emilya, era localizata intr-un singur punct (stanga, jos) durerea sau pe toata linia chilotului? te-ai simtit paralizata in timpul crizei, te puteai misca? daca te puteai misca, nu gaseai pozitie in care sa ameliorezi durerea, era mereu la fel de acuta, simteai ca explodeaza ceva in tine? daca ai raspuns cu "da" la intrebarile de mai sus smile, e posibil sa fi patit ca mine in sapt 28-30. la mine am convingerea ca au fost colici intestinale cauzate de presarea intestinelor de catre sarcina => tranzit ft slab, inflamatie.
nu stiu daca e acelasi lucru, pe mine prima criza m-a tinut mai mult. si mie dimpotriva, experienta asta mi-a dat un curaj fantastic sa nasc natural, fara analgezic, nu cred ca poate fi o durere mai crunta decat ce am trait atunci. am avut nopti cu crize acute la fiecare 5 minute, ore in sir n-am inchis un ochi sau n-am putut sa ma misc din loc. in travaliu tot te mai poti misca, nu cred ca e atat de cumplit.

iulia puss ma bucur sa te revad pe aici. eu am fost la consultatii endocrinologice dar nu mi-au facut ecografie (nici nu aveau ecograf in cabinet), mi-au controlat (palpat) doar tiroida, mi-au pus intrebari si mi-au dat sa fac analize.

alinutza, ce fain ca ai scapat! majoreta sa te odihnesti si sa-ti incarci bateriile in sapt urmatoare.

ano, doar primul trimestru e asa. in 2 si 3 nu mai esti somnoroasa.
si mie mi-a fost ft greu in primul trimestru la munca, aveam acea stare continua de rau, greata, ameteala, nod in gat. nu ma puteam concetra la nimic, eram o leguma, faceam doar act de prezenta.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-08-09 09:54:09)

Offline

 

#1229 2013-08-09 09:54:22

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Ano puss buna dimi ,ce faci.Sper sa nu ma plictisesc prea mult acasa.

Get puss buna dimineata ,esti bine?Am primit pupicii hjarta hjarta hjarta

Anca puss ,ce faci?

Ultima oara a fost editat de Alinutza30 (2013-08-09 09:55:17)


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#1230 2013-08-09 09:54:26

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

anca90 a scris:

buna dimineata!

emilya, era localizata intr-un singur punct (stanga, jos) durerea sau pe toata linia chilotului? te-ai simtit paralizata in timpul crizei, te puteai misca? daca te puteai misca, nu gaseai pozitie in care sa ameliorezi durerea, era mereu la fel de acuta, simteai ca explodeaza ceva in tine? daca ai raspuns cu "da" la intrebarile de mai sus smile, e posibil sa fi patit ca mine in sapt 28-30. la mine am convingerea ca au fost colici intestinale cauzate de presarea intestinelor de catre sarcina => tranzit ft slab, inflamatie.
nu stiu daca e acelasi lucru, pe mine prima criza m-a tinut mai mult. si mie dimpotriva, experienta asta mi-a dat un curaj fantastic sa nasc natural, fara analgezic, nu cred ca poate fi o durere mai crunta decat ce am trait atunci. am avut nopti cu crize acute la fiecare 5 minute, ore in sir n-am inchis un ochi sau n-am putut sa ma misc din loc. in travaliu tot te mai poti misca, nu cred ca e atat de cumplit.

iulia puss ma bucur sa te revad pe aici. eu am fost la consultatii endocrinologice dar nu mi-au facut ecografie (nici nu aveau ecograf in cabinet), mi-au controlat (palpat) doar tiroida, mi-au pus intrebari si mi-au dat sa fac analize.

alinutza, ce fain ca ai scapat! majoreta sa te odihnesti si sa-ti incarci bateriile in sapt urmatoare.

asta am vrut sa completez si eu,dar nu am apucat pt ca trebuie sa postez la 15 min sad
am avut si eu cateva crize de genul acesta, dar inainte de sarcina, cu niste dureri fantastice si cu tremurat si transnpiratii reci. era fie o balonare f aiurea, fie o colici.

am fost crunt si m-a tinut 1 ora si nici nu reuseam sa elimin nimic.

si da, durerea aia mi-a dat curaj. sunt convinsa ca nastere anaturala va fi mai grea, dar cred ca pot indura.


2 ani +

Offline

 

#1231 2013-08-09 10:04:08

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Neata, burtici!

Em, mie mi se intampla sa am o durere de ma treceau transpiratiile, dar in tot abdomenul inferior. Tinea cateva minute si in maxim o ora simteam nevoia sa merg la baie. Primele dati m-am speriat rau, am crezut ca sunt contractii, dar apoi am vazut ca erau asociate cu mersul la baie si m-am calmat.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1232 2013-08-09 10:05:28

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Em: deocamdata am noroc ca nu am greata de niciun fel cesafac sper sa fie la fel si saptamana care vine si sa rezist la masa la nunta smile)
Pe mine ma ingrijoreaza somnul, eu pic de somn oricand, asa din picioare mi se inchid ochii, cum stau eu pana la 7 dimineata treaza? Pana acum nici gravida n-am rezistat la nicio nunta mai tarziu de ora 3. Deci deocamdata e un mister cesafac

Tot legat de mancare: sa stiti ca nici extrema cealalta nu e f placuta, dar probabil mai suportabila: adica mancatul intruna, din 2 in 2 ore mananc ca  o scrofita si m-am umflat de numa numa sad Eu nici macar nu am voie sa ma ingras mai mult de 15-20 de kg in sarcina asta: tumora mea e din cartilagiu,  a inlocuit parte din osul capului femural, acel os rotund care intra in articulatia soldului si care sustine greutatea. mi s-a zis clar ca risc fractura de cap femural daca apasa greutate mare pe femur, caz in care nu stiu ce s-ar intampla, cum as intra eu in operatie gravida fiind, dar incerc sa nu ma gandesc la asta. Totusi mi-e f greu sa ma abtin din a ingurgita ca un purcel si tot timpul dupa ce termin de umflat ma simt vinovata ca o sa ajung de 80 de kg si o sa imi rup piciorul big_smile


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1233 2013-08-09 10:08:34

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

adelina, anca si restul burticilor puss va mai citesc uneori, ma simt bine-venita aici la voi, e frumoasa atmosfera cu  gravida si ma gandesc ca se ia daca mai intru pe la voi smile multumesc pentru raspunsuri  ... ma gandeam eu ca asta se intampla, dar mi-era teama sa nu par vreo ametita prin cabinetul doctorului dumbom... acum nu stiu daca au ecograf la clinica spranceana ... o colega imi povestea ca pe ea a tinut-o o zi intreaga sa o intepe in deget, asta dupa ecografie... n-am prea inteles de ce, ceva legat de glicemie  cesafac ... eu stiu ca am ceva probleme cu colesterolul... o sa vad dupa ce analize imi da

va pup fetelor si sa aveti zile linistite  nails


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1234 2013-08-09 10:18:30

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

ano, daca o sa poti manca ceva la nunta chicot. eu de dimineata si pana pe la 4, dupa dansul mirilor, n-am putut sa inghit nimic smile. apoi, n-am mai avut timp si ajungeam la masa tot dupa ce se racea mancarea.
si eu mancam mult in primul trimestru si nu m-am ingrasat. desi aveam greturi mari, aveam o pofta de mancare nebuna. nu era pofta fata de anumite mancaruri, ci una "cantitativa", adica bagam ca sparta in mine, orice mancare mi se parea super gustoasa si nu reuseam sa ma desprind de la masa cand ar fi trebuit. din trim 2 s-a calmat, am inceput sa mananc mai normal.
in cazul in care doamne fereste vei strange prea multe kg, probabil va trebui sa stai mai mult in pat in ultimele saptamani, nu cred ca te opereaza in sarcina.

iulia, pai sa se ia! goodluck

Offline

 

#1235 2013-08-09 10:21:49

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Buna dimineata.
O noapte de calvar,pana la 2:15 am stat in balcon si la 8:20 eram trezita. cascat

Alinus ma bucur ca intri in concediu,bravooo!! puss

Emy ai grija poate te-ai miscat cumva brusc,asa mai patesc si eu. applause  pt 17+!! puss

Iulia buna dimineata!!Succes la vizita!! puss

Happy puss Adelina puss Anca  puss Katey puss

Ano neata!!Nu am avut crampe,dar nu am dormit,sunt rupta de oboseala,dar ochii cat cepele  va Ai grija cu iesitul,si sa nu ridici sau sa faci eforturi mari!! puss

Getut buna!!Ce mai faci? puss


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.