homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Endometrioza produce dereglari de CM?


#1 2013-07-31 10:44:46

Felycity
Membru
Inregistrat: 2013-07-31
Mesaje: 1

Endometrioza produce dereglari de CM?

Buna ziua ! Am 29 de ani, si acum 3 saptamani am fost la controlul ginecologic periodic, avand in vedere ca acum 3 ani am fost diagnosticata cu uter retrovers antero-deviat dreapta si suspiciune de endometrioza. Ecografia endovaginala, examenul clinic, si testul Papanicolau mi-au iesit toate normale. Insa de pe 28 iulie, am o scurgere maronie rozalie, iar de astazi e din ce in ce mai rosiatica, nu multa cantitativ. Ultima menstruatie a fost pe 11 iulie, deci acum a aparut la interval de 17-20 de zile acest spotting suspect. De cand ma stiu am avut ciclu regulat, 28-29-30 de zile, niciodata nu mi-a venit la un interval atat de scurt. Anticonceptionale Marvelon am luat 1 an si 6 luni, la recomandarea medicului, pentru a-mi ameliora SPM, dar le-am intrerupt acum 9 luni, pentru ca mi-au agravat mastoza fibrochistica pe care o am din adolescenta la ambii sani. Acum, la ultimul consult, medicul mi-a spus sa iau Cerazette doar in cazul in care SPM este greu de suportat, si sa revin peste un an. Mi s-a parut putin nepotrivit ca mi-a recomandat atat Marvelon in trecut cat si acum Cerazette fara nici o analiza de sange prealabila...dar m-am increzut pentru ca e un medic foarte renumit, cu experienta, deschis si atent cu pacientii. Ovarul drept, care are ligamentul scurtat, ma mai doare uneori, in anumite momente ale lunii, o durere suportabila, difuza. Mentionez ca nu am o viata sexuala activa de mai bine de 1 an, nu sunt fumatoare, si de fel sunt o persoana care ma consum si ma agit, iar ultima perioada a fost destul de stresanta pentru mine. Sunt atenta la alimentatie si fac miscare de intensitate medie. Alte probleme medicale nu am, doar o litiaza renala pentru care iau ceva naturist, mai fac cate o colica renala periodic, si o aritmie cardiaca, pe care am tratat-o cu Lokren, si vad ca efectele pe termen lung sunt benefice.
Va rog tare mult sa ma ajutati cu un sfat, de ce am aceste scurgei sangerii la interval asa de scurt, si mai ales dupa ce controlul ginecologic recent a iesit ok sub toate aspectele. Va multumesc.

Offline

 



#2 2013-08-10 00:13:22

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Endometrioza produce dereglari de CM?

Cred ca dai acestor singerari o importanta mai mare decit merita...in conditiile climatologice specifice verii, cu temperaturi deseori foarte ridicate, pot aparea astfel de mici dereglari. Nimic alarmant


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2014-02-16 18:20:44

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Endometrioza produce dereglari de CM?

Problema mea o reprezinta o dismenoree foarte urata in prima zi de menstra. Iau pastile inainte sa astept ca durerea sa creasca, pentru ca altfel e jale; si, chiar si asa, abia ma misc prin casa. Chlamydia, ureaplasma si mycoplasma mi-au iesit absente, analize hormonale bune, Papanicolau clasa I.
Ciclul meu vine in general la 30-42 de zile, dintotdeauna.
Intrebarea mea este: are rost sa fac RMN de abdomen inferior, inainte de a ajunge la laparoscopie, pentru a investiga daca poate fi vorba de endometrioza? Se vede ceva mai mult la RMN decat la ecografie? Dereglarea menstruatiei si absența unei cauze hormonale inclina catre acest diagnostic?
Ceva pareri?

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-09-21 23:39:23)

Offline

 

#4 2014-02-17 09:06:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Endometrioza produce dereglari de CM?

Evident se vede mult mai mult la RMN decit la ecografie.
Adesea insa, dismenoreea mai ales asociata cu un ciclu menstrual neregulat nu are nici o cauza organica(deci nu e vorba nici de dereglari hormonale si nici de vreo endometrioza ci pur si simplu asa esti tu).
Fireste, e mai greu sa accepti ideea asta decit sa te gindesti ca ar putea fi o cauza organica, pe care sa o poti indeparta si sa stea lucrurile altfel apoi.....de aceea, fa toate investigatiile pe care tile poate recomanda vreun medic insa daca se intimpla sa nu se gaseasca nimic(cum adesea se intimpla) te rog sa nu ajungi la concluzia ca sunt medicii prosti sau dezinteresati ca nu ar fi corect


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2014-02-17 10:32:46

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Endometrioza produce dereglari de CM?

multumesc, doctoressa.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-02-17 10:34:00)

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.