homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale


#1 2013-08-12 22:17:23

roxana988
New member
Inregistrat: 2013-07-25
Mesaje: 15

anticonceptionale

salutare, am si eu o mik nelamurire daca m-ati putea ajuta. Am inceput de 2 luni sa iau anticonceptionale Zoely (nu stiu daca exista in romania, eu sunt stabilita in alta tara) si as vrea sa schimb data cand imi vine stopu deoarece de fiecare data cade in weekend si nu stiu cum trebuie sa procedez , si notice nu mai am cesafac  sad

Offline

 



#2 2013-08-13 10:09:13

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: anticonceptionale

ca sa schimbi data trebuie ori sa scurtezi pauza dintre 2 folii ori sa iei cateva pastile in plus de pe o folie de rezerva


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#3 2013-08-18 12:23:12

roxana988
New member
Inregistrat: 2013-07-25
Mesaje: 15

Re: anticonceptionale

si cum scurtez pauza? se poate sa nu am ciclu o luna sa continui direct urmatoarea tableta?

Offline

 

#4 2013-08-18 12:28:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionale

da, se poate sa iei 2 folii unite, numai sa nu faci asta prea des

Offline

 

#5 2013-08-31 00:24:23

Miss_Dy
New member
Inregistrat: 2013-07-20
Mesaje: 5

Re: anticonceptionale

Buna seara am si eu o intrebare care ma macina putin...am aflat de curand ca Melleva 35(pe care le iau de 5 ani) au fost scoase de pe piata dintr-un motiv anume, am fost la medic pentru a lua alte pastile pentru ca deja intarziasem inceperea lor cu o zi.Adica ieri, joi trebuia sa le iau si abia astazi am luat. Mi-a recomandat Marvelon 21 si am luat astazi 2 pilule, una dimineata una seara. Intrebarea mea este: in prospect scrie ca daca ai avut contact sexual in saptamana antecedenta uitarii pilulei e posibil sa fi ramas gravida daca ai intarziat blisterul, este vreo sansa daca am avut contact marti, miercuri , incepand folia mai tarziu cu o zi sa existe posibilitatea asta? in conditiile in care iau de atata timp...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-08-31 11:52:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionale

Miss_Dy a scris:

Buna seara am si eu o intrebare care ma macina putin...am aflat de curand ca Melleva 35(pe care le iau de 5 ani) au fost scoase de pe piata dintr-un motiv anume, am fost la medic pentru a lua alte pastile pentru ca deja intarziasem inceperea lor cu o zi.Adica ieri, joi trebuia sa le iau si abia astazi am luat. Mi-a recomandat Marvelon 21 si am luat astazi 2 pilule, una dimineata una seara. Intrebarea mea este: in prospect scrie ca daca ai avut contact sexual in saptamana antecedenta uitarii pilulei e posibil sa fi ramas gravida daca ai intarziat blisterul, este vreo sansa daca am avut contact marti, miercuri , incepand folia mai tarziu cu o zi sa existe posibilitatea asta? in conditiile in care iau de atata timp...

Nici un risc, stai linistita


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2013-08-31 12:00:19

Miss_Dy
New member
Inregistrat: 2013-07-20
Mesaje: 5

Re: anticonceptionale

Multumesc mult pentru raspuns

Offline

 

#8 2013-10-02 10:47:19

roxana988
New member
Inregistrat: 2013-07-25
Mesaje: 15

Re: anticonceptionale

Heei mai am o intrebare am luat o tableta una dupa alta pentru a schimba data menstruatiei si acum sunt in a 4a zi si ink nu mia venit e normal ? Doar in a 3a zi mia curs putin si doar atat ? Suunt putin ingrijorata . Care ma poate ajuta . Multumesc

Offline

 

#9 2013-10-02 11:57:50

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: anticonceptionale

tableta = pastila
folie = blister = 21 de pastile (sau mai multe, dupa caz).

deci reformuleaza te rog smile ai unit doua folii sau ai luat niste pastile in plus de pe o alta folie?

in orice caz, trebuia sa sari peste pastilele placebo si sa iei pastile active; daca ai facut asa, totul e ok.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#10 2013-10-02 16:23:12

roxana988
New member
Inregistrat: 2013-07-25
Mesaje: 15

Re: anticonceptionale

Am sarit peste placebo smile dar gata mia venit chiar azi lol mersi faain

Offline

 

#11 2013-11-09 17:27:10

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: anticonceptionale

Buna fetelor, am si eu o intrebare: in romania am luat 6 ani novynette si 1 an artizia si apoi am renuntat la pastilele. Nu mai iau pastile de 8 luni si tinand cont ca acum stau cu prietenul meu m-am decis sa incep pastilele pentru a nu avea altfel de "probleme". Acum problema este ca aici inca nu am medic de familie sa imi dea trimitere la gineco sau planning (in tara le luam mereu de planning) deci....nu am cum sa merg la medic cesafac  . M-am uitat aici pe farmacie.online si singurele de care am auzit si la noi sunt yasmin. Ce parere aveti daca in trecut am luat novynette si artizia as putea lua acum yasmin pana in ianuarie cand vin in tara? nustiu
Multumesc anticipat


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.