homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30-19


#343 2013-08-22 14:18:39

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Alle buna!!Cum te mai simti?Cand mai mergi sa vezi pe bebe? puss

Emy cam asa e,asa si eu cand m-am dus la urgente,si am lesinat de durere,imi zicea asistenta:ce vei face tu la nastere,si i-am zis:macar stiu ca trebuie sa ma doara,si stiu ca va fi cu un happy end,acum nu stiu de ce ma doare,si nu sunt pregatita psihic.Cu durerile menstruale,nici eu nu iau,si am inceput sa suport si cea de dinti,deci creierul e invatat.La urma urmei de vezi ca travaliul e lunf si fff dureros,faci epidurala. puss

Anca buna!!Cine stie daca chiar nu ti-a pus cineva sare,oricum se pune fara sa stii. chicot  puss

Ano multumesc.Tu ce mai faci,cum te mai simti?Lasa sexul,ca nu patesti nimic si fara el.Succes pe 27 la eco. puss

Alinus ce faci?Gata cumparaturile? puss

Jasmina nu zi cu intorsul,ca e nebuneala,trec secunde bune si la mine.Imi e frica sa nu ma apuce carcei la burta si la picioare,cu miscari bruste.In rest totul ok? puss

Am observat ca obosesc mult mai repede,orice as face. supa

Va rog sa-mi scuzati modul de exprimere,dar vreau sa stiu daca la fel a patit cineva dintre voi,trim.3 sau deja mamici? buga

Cand ma asez sa ma spal jos,sau pe toaleta sa ma sterg dupa pipi,zona vaginala o simt mult mai tare,mai joasa si putin dureroasa la atingere.Ca si cum zic ca-mi iese bebe.Asa tare e normal sa simt?Imi fac mii de griji. cesafac Va multumesc.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 



#344 2013-08-22 14:20:15

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Jasmina a scris:

Ioana, hai că am pus pe h?rtie ce am cumpărat p?nă acum smile

Pt bebelină:
- pătuț din lemn transformers cu sistem de legănare (saltea, baldachin, saltea pt ?nfășat, lenjerie, pilotă)
- cărucior 3 ?n 1
- cădiță + reductor
- coș gunoi pt pampers
- protecție saltea impermeabilă
- scutece Pampers new born - 1 pachet, Premium Care - 1 pachet
- 2 pachete șervețele umede
- piaptăn + perie
- set forfecuță + unghieră+ pilă
- săpun Johnsons
- 1 biberon mic
- bețișoare urechi cu opritor
- cremă gălbenele
- Baneocin pulbere pt buric
- termometru digital (aveam deja)

Ce mai trebuie să iau:
- șampon + gel+ ulei de masaj
- aspirator nazal
- suzetă (aici sunt ?n dubii dacă să iau acum sau după ce se naște)
- un biberon mai mare și din sticlă

Pt. mine:
- 2 cămăși cu nasturi pe lateral
- papuci casă + papuci din gumă
- tampoane s?ni
-sutien de alăptat
Pt spital am mai pus:
- h?rtie igienică (2 buc)
- role de șervețele (1 buc)
- șervețele de nas (2 buc)
- periuță de dinți + pastă de dinți
- șervețele umede + șervețele umede intime
- lamă de ras de unică folosință (cică dacă ajungi neepilată te fac asistentele și aș vrea să o am pe a mea, dacă cumva nu am timp să mă fac inainte de a pleca la spital - sper să nu am parte de situația asta)
- deodorant

Mai trebuie să fac rost de ser, comprese sterile, vată, tifon - pe astea mi le trimite mami

Ce nu aș lua de pe acum și aș lăsa să ia soțul după naștere dacă e nevoie: pompă de s?n, sterilizator, apărători s?ni, garmastan

Nu am zis nimic de hainele buburuzei, pt că eu am destule primite și am mai cumpărat eu pantalonași (1 pereche), 2 body-uri, căciulițe, ciorăpei. Lenjerii, prosopele am primite destule. La haine trebuie să fac un inventar serios, să le sortez pe mărimi și atunci văd dacă ?mi mai trebuie ceva.

O să vorbesc și cu dr. să ?mi spună ce mai trebuie să adaug sau să scot de pe lista de spital.

Burtici, vă rog, să mă completați dacă ați mai luat ceva ?n plus smile

Nasti prin cezariana sau normal?

Eu as mai completa: sapun pentru tine (daca iti face clisma o sa ai nevoie), vata din abundenta... indiferent daca nasti normal sau prin cezariana... absorbante de noapte as adauga ca te mai poti pata...daca faci cezariana eu zic sa ai preventiv niste pansamente pentru cezariana (25x10 cm intrebi special la farmacie ca au- mie una mi-au cerut la spital, acum depinde de spital), garmastanul la mine nu a dat rezultate, in schimb a dat rezultate extraordinar de bune vitamina a- solutie... e vreo 5 lei in farmacie... e ideala pentru ranile de la san... aparatori de san siliconate eu zic sa iei si la spital, in caz ca nu ai sfarcurile formate si bebele nu prea poate prinde...iar la suzeta... sa ai mai multe feluri de suzeta...ortodontica, rotunda etc. Eu am cumparat vreo 7 suzete din care doar una imi accepta... deci nu orice fel de suzeta accepta bebele...de asta zic sa iei mai multe forme...
Iar ca biberoane... recomand cele din sticla... pentru ca cele din plastic se fac fff urate din cauza sterilizatului... devin opace si daca mai ai si desene pe ele... eu am unul singur din plastic, mititel pentru ceiut.. cand ies cu el pe afara. Si daca e sa ai nevoie de tetine pentru biberon... sa cauti cele cu gaura cea mai mica... ca sa se invete sa traga, sa nu iti respinga pe urma sanul si bineinteles sa nu inghita mult aer (cele cu gaura larga permit laptelui/ ceaiului sa curga mai usor) si din cand in cand sa le verifici gaurica... mie mi s-a intamplat sa muste cu gingiile de tetina... nu stiu cum a reusit dar a crapat gaurica si nu stiam de ce termina asa de repede de papat.

Ultima oara a fost editat de Khristall (2013-08-22 14:23:25)


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#345 2013-08-22 14:58:06

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Ionus puss buna ,ce faci.Gata cumparaturile ,trebuie sa montez patutul dar mai am ceva de  reparat prin casa,si sa merg sa mai imi iau un sapun(nu folosesc niciodata)sa mai iau niste vat si vit.a ,noroc cu Khris ca ne inspira.

Buna Khriss puss ce faci?


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#346 2013-08-22 15:29:03

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Khriss, mulțumesc pt completări puss Eu aș vrea să nasc normal, dar nu sunt nici contra ceza...
Ce săpun să cumpăr pt clismă?
Și tare mi-e teamă că nu va putea suge bebelina la țiți, sf?rcurile mele nu sunt așa ieșite ?n relief...e mic față de cum trebuie să fie, cred, deși areolele mamare sunt mariiiiii sad și atunci sper să fie ok cu apărătorile  de s?n sad
Dar oare e bine să se obișnuiască bebe de mic cu suzeta? tu c?nd i-o dai? la culcare numai? sau? nu știu ce să fac, se spune că i-ar modifica bolta...


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

#347 2013-08-22 15:40:34

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

ioana luni la 4 am programare big_smile abia astept sa merg iar desi e doar o saptamana diferenta de cand am fost big_smile , in rest sunt ok cred ca incep si eu cu carceii am avut niste dureri iingrozitoare de sold ieri noapte sad
cum a fost la 4D, emotionant? se vedea bine bebelusa?


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

 Publicitate


loading...

#348 2013-08-22 15:44:09

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Va mai ajut cu sfaturi oricand... ca eu sunt patita... lol
Eu suzeta i-am dat-o cand am ajuns acasa de la spital... cand urla sunt in stare sa fac orice numai sa taca... si se mai calmeaza cu ea. Ii dau suzeta cand sta pe pat si vad ca incearca sa adoarma... si adoarme repede... apoi o da singurel jos din gurita.
Vit. A o puteti folosi dupa fiecare alaptare si pe urma, inainte sa puneti bebele din nou la san sa spalati bine sfarcul... oricum ei fiind mititei, nu reusesc sa prinda calumea sfarcul si va face rani.
Eu am avut sapun solid... am luat ce am gasit prin casa... ca eram disperata ca mi s-a rupt apa si am luat si eu la nimereala.
La spital am avut asa daca va intereseaza:
3 camasi de noapte cu nasturei
brau clasic... nu luati din ala cu scaieti... pentru ca atunci cand va asezati jos se desprinde si va loveste (pe mine m-a lovit la operatie) si purtati-l daca vreti sa vi se traga burtica... acuma dupa o luna de la nastere am trecut la chiloti cu burtiera... sunt super... ma fac supla
sapun, pasta de dinti, periuta, 2 prosoape (imi aducea sotul altele curate)
biberon mic, suzeta, pampers (vreo 30 de buc mi-au trebuit pentru 5 zile ), samponel si gel de dus pentru bebe, prosopel, 2 paturele, 4 schimburi pentru bebe, un pachet mare de servetele umede, pudra
absorbante pt mine de noapte, 4 perechi de chiloti si tot asa imi mai aducea sotul cand aveam nevoie de altii
papuci de casa
ulei de masaj pt bebe nu am avut nevoie la spital pt ca nu aveau asistentele timp sa ii uleiasca
pansamente cezariana
vata cat cuprinde
garmastan si vitamina a
servetele umede pentru mine
ceaiuri de lactatie- imi facea sotul cate o sticla si imi aducea
cana, o lingura si o furculita
sosete (am mereu picioarele reci)
hartie igienica
aparatori sfarcuri... apropo daca aveti sfarcuri mici fiti atente la marime... eu am luat mai mari si nu mi-au folosit.
babetele pentru bebe... ca mai scot lapte afara uneori... si sa puteti sa ii stergeti si important: dupa masa sa ii puneti pe umar sa ragaie... ca sa nu ramana aer (asta la cei alimentati cu lapte praf la cei alimentati la tzitzi sincer nu stiu... dar nu cred ca strica)
tifon si ser fiziologic pentru ochi... baietelului meu i-a curs si inca ii mai curge putin un ochisor... cica se desfunda canalele si il sterg din abundenta si foarte important masaj cu degetul intre ochisori sa se desfunde canalele...
sirop colici in caz ca e nevoie... am incercat toate pana acuma si cu Infacol ne intelegem


iar in casa sa am am cumaprat supozitor paracetamol 125 mg in caz de febra, supozitor cu glicerina in caz de constipatie... bebelusul meu e mai constipat putin pt ca ii dau lapte praf... dar ii mai dau ceai de musetel sau apa fiarta si racita... cele care alapteaza exclusiv la san nu au nevoie de apa si ceai pt ca bebele ia din lapte tot ce are nevoie.
si mai completez lista cand imi aduc aminte... sper sa nu fi uitat ceva


P.S. mie imi pare rau ca nu am luat o cutie de lapte praf de rezerva sa am la mine... ca eu nu am avut lapte aproape deloc... urla copilul de foame si proastele astea de asistente care sunt responsabile cu completarea de lapte praf a copiilor faceau figuri... sa il pun la san... nu prea vroiau sa imi dea... tot imi ziceau rabdareee si mananca la san... dar de unde daca sanul meu era gol? si uite asa am bocit pe culoarele spitalului iar in ultima zi l-am dat la o colega de salon sa suga ca saracul nu mai putea de foame. Niste afurisite de asistente... le bagi bani in buzunar si tot stramba din nas... ele cica incurajeaza alaptatul dar nici una nu a venit sa imi arate cum se pune copilul corect la san, nimeni nu m-a controlat sa vada ca intr-adevar nu am lapte... asta este... crestem mari si frumos si cu lapte praf... daca mami n-are tzitzi... doar nu m-oi strica de cap.


Alina eu fac bine.. bebe face nanita si eu ma odihnesc putintel. Sambata ne botezam hjarta

Ultima oara a fost editat de Khristall (2013-08-22 16:00:43)


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#349 2013-08-22 16:00:14

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Buna ziua!

Ano, hexoraletten iau, e scris pe prospect ca e permis in sarcina. Farmacistele au zis ca asta iau gravidele in general. Mai e permis si homeovox.

Am fost la doctor, bebe e bine, are 1 cm si jumatate, e cu 2 zile mai grasunel. Deja se distinge bine capsorul de restul corpului.
Doctorul a fost atent si rabdator, am stat mult la consultatie, am discutat in special problema trombofiliei. A zis ca acum la inceput e ok aspenterul, ce vom face mai departe vom hotara in si functie de ce va zice si dna Uscatescu si ca se va consulta si el anume in legatura cu combinatia mea de mutatii ca e discutabila problema clexaneului in cazul meu. Si ca in mare parte e o combinatie " slaba" , ca pierdera bebelusului in cel mai fericit caz poate fi ca o urmare a unor circumstante nefericite din sarcina respectiva ca nu neaparat trebuie sa se repete...asta avand in vedere ca nu s-au gasit motive clare. Mi-a dat si analize de facut.. de-acu o sa merg la laborator.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#350 2013-08-22 16:02:16

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Eu am folosit Garmastan si Vea Olio trimis de o prietena din Italia.

Nu mi-au facut clisma.

La noi nu iti dau voie cu lapte praf de acasa si cred ca in majoritatea spitalelor e la fel. In plus, cutia de lapte praf "just in case" e ispita mareee. Va spun din proprie experienta.
Si, apropo de "nu am lapte" m-am convins inca o data ca bebe stimuleaza cel mai bine lactatia. La mine productia scazut considerabil de cand am inceput munca si Natalia suge mai rar. Insa de trei nopti a supt mult si des noaptea iar ieri deja aveam sanii pietroi si aseara aproape curgeau.

Ceai de lactatie am baut Fares (nu prea e indicat daca aveti probleme cu constipatia pt. ca are si menta) sau ceai de chimen si anason, cumparate de la plafar. Ce-as mai bea si acum ca-s bune la gust dar mi-e frica sa nu creasca productia si s-o dau in altele.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#351 2013-08-22 16:07:26

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Khristal multumim de completare!!Voi ce faceti? puss

Alinus ce sa fac,uite mi-am comandat cateva mizilicuri : nsite hainute la puiuta in oferta, 2 pachete de tampoane mari,o jucarie ei sa-i cante, shampoo pt ea...ca sunt cu reducere. puss

Alle tinem pumnii la eco.Mandra mea capoasa,nu a vrut sa stea prea bine,si alea sunt singurele 2 pozici cu ea 4d,ce sa-i fac,o sa ma satur sa o privesc,cand o tin in brate. chicot Oricum ma gandeam eu ca e o falcoasa,are cu cine semana. chicot  puss

Elenus ma bucur ca e totul bine si doctorul,ti-am zis eu ca e fff calm,a fost si dr. Bors acolo? puss


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#352 2013-08-22 16:08:48

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Ionus, multumesc! nu era dr. Bors acolo.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#353 2013-08-22 16:09:49

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Bebele meu a fost tinut sub observatie 3 zile, a fost hranit la siringa si nu am nici sfarcuri si nici nu a vrut sa prinda si sa traga... plangea pana se invinetea la fata... asta este.
Eeee da, asa ziceau si la noi ca nu e voie cu lapte praf... dar ce ma controla careva in geanta? E copilul meu si daca vreau sa ii dau, putea sa stea tot spitalu`n cap, nu aveau ce sa faca... la cum s-au comportat cu mine cat am stat in spital... numai sa fi comentat careva ca imediat faceam cerere sa ma externez pe propria raspundere... eram cat pe ce sa o fac atunci cand am vazut ca o fata plangea la usa asistentei sa ii dea lapte praf in completare fetitei si ea tipa la ea spunandu-i: cum ai stiut sa iti faci tatuaj pe picior, invata sa-ti alaptezi copilul. Daca e sa mai nasc vreodata, nu ma mai duc la spitalul judetean in veci... le bagi cate 50 lei in buzunar si te trateaza ca pe o carpa.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#354 2013-08-22 16:14:45

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

ioana, daca mi-a pus cineva fara sa stiu, sa fie sanatoasa. ideea era sa nu simt sarea pe mine, ca atunci as fi facut urat smile.

khris, ft util ce ne-ai scris, multumim puss.
sa aveti un botez frumos sambata!

Offline

 

#355 2013-08-22 16:15:42

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Multumim Anca...
Tu cum te simti? Totul e ok?


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#356 2013-08-22 16:16:41

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Khris, si bebele meu a fost tinut sub observatie 4 zile si hranit la siringa timp de 6 zile. Cu lapte muls si in completare lp pt. ca nu reuseam sa mulg mai mult de 10ml cu mana.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#357 2013-08-22 16:18:23

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

elena ma bucur ca insfarsit te-ai linistit si ai putut sa discuti cu cineva calumea smile felicitari pt bebe maricel puss


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#358 2013-08-22 16:21:16

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Multumesc Alle! Tu ai acut morfologia fetala? Ca nu mai tin minte...


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#359 2013-08-22 16:25:11

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

inca nu, luni pe 26 merg


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#360 2013-08-22 16:30:46

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Succes! Cred ca esti nerabdatoare sa vezi pe bebe miscacios smile


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#361 2013-08-22 16:44:51

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

elena, ma bucur ca sarcina evolueaza bine si ca ai gasit un doctor cu rabdare si cu care sa te intelegi bine.

katey, n-ai avut probleme in a o obisnui pe natalia la san dupa ce a papat din seringa o sapt? nu stiu cine mi-a bagat in cap ca daca bebe prinde biberon si lapte praf, e aproape imposibil sa-l faci sa mai suga la san.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.