homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30-31


#571 2013-08-27 09:35:11

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Neața burtici,
?n sf?rșit a venit marti.  La ora 2  am programarea.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 



#572 2013-08-27 09:36:19

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Neata fete,

Elena, multumim puss
Ce bebe  frumos ai la avatar!!! hjarta Seamana cu fata mea, ca asa e si ea bucalata (din profil i se vad numai falcutele chicot ) si zambeste continuu, doar ca e bruneta. smile

Getutu puss multumim. Pai am fost plecati la mare cu piticot cu tot, a fost super, ea a papat si a dormit ff bine. Maine plecam si la munte 4 zile, si apoi gata ca se termina concediul lui tati.

O zi frumoasa tuturor!

Ultima oara a fost editat de cris8 (2013-08-27 09:36:39)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#573 2013-08-27 09:39:11

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Buna dimineata domnitelor !!

Cris ma bucur sa va citesc!!Felicitari pentru dintisorul fetei!!Distractie maine la munte!! puss

Andy ai fost la doctor,motivul cu apa,cam care ar fi?Am auzit multe fete care la sfarsit se umflau,tot asa apa in organism.Ma bucur ca sunteti bine,si ma bucur ca esti una din putinele persoane care nu se plang,bravo.Mai ai putin,o sa fie bine. puss

Getut buna dimineata!!Asa e,sa vezi pe cei mici ,cu ghiozdanele alea mari,si cu flori e o nebunie  hjarta Cum te simti?Te-ai calmat cu borcanele pt toamna?Sau mai ai ceva in plan? chicot Ca o furnicuta esti tu,sa ai camara plina la iarna. puss

Ano neata!!Succes la vizita!! puss


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#574 2013-08-27 09:55:12

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

neata gagici puss

ano puss bafta astazi la doc sa fie totul bine si sa vezi bebe miscaret big_smile
cris puss felicitari pentru dintisor, ce fain ca ati fost in concediu cu pitica abia astept sa mergem si noi la anu' big_smile
get puss si mie imi plac scolareii cu ghiozdane si flori hjarta
ioana puss ce face mogaldeata, tu cum te mai simti, ai mai avut carcei?


eu ma cam lupt cu constipatia, e adevarat ca nu e bine sa impingi sau sa te fortezi cand esti constipata? poate pati ceva bebe?


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#575 2013-08-27 09:56:20

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Cris, ai o fata cuminte, concediu placut in continuare, sa va bucurati pe deplin de el. Tu cat stai acasa, 1 an sau 2?
Ano, succes la eco!
Ionus, mai vreau sa fac bulion si sa imi pun mere calite in congelator pentru placinta la iarna. Si as mai coace cateva vinete ca nu sunt multumita de productie lol


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#576 2013-08-27 10:05:52

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

buna dimineata! ... sper ca la voi e buna, eu am inceput cu un car de nervi! skitarg am fost la dr de fam sa-mi dea prenatal din sept si am asteptat-o 30 min ca sa-mi spuna sa ma duc pe 2, ca nu-mi poate da de acum concediul incepand cu 2 sept bang. si pe voi tot asa v-a chemat, fix in ziua din care incepe concediul? mi se pare aiurea ca in prima zi de concediu sa faci drumuri intre medicul de familie si servici - ce concediu mai e ala? sad.

andy, ma bucur ca sunteti bine si imi pare rau pt retentia de apa. tu bei suficienta pe zi?

alinutza puss multumesc pt raspuns

alle, ma bucur ca e bine bebe. eu stiu ca daca te fortezi prea tare, poti declansa contractii. incearca sa combati din alimentatie constipatia.

cris, ce curajoasa ai fost sa mergi cu bebe mic la mare! ma bucur ca v-ati simtit bine si felicitari pt primul dintisor!

o zi frumoasa tuturor!

Offline

 

#577 2013-08-27 10:06:00

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Alle bonjurica mamica!!Mogaldeata mea imensa,mi-a mancat sufletul toata seara,nu isi gasea locul  chicot ,si pe mine m-a intors pe dos.Sper sa nu-mi faca asa si cand e afara,ziua calma si doarme,noaptea incepe discoteca. cesafac Eu ma simt bine,multumesc lui Dumnezeu ca nu am luat nici 1 gram pe sarcina,in schimb am slabit,si nici un simptom.Cu constipatia si eu de 8 luni ma lupt.Mi-a prescris doctorita mea ceva pe baze de plante,e ca un ceai de lamaie,pliculete,1 pliculet il dizolv in 1 litru de apa,si ma curata,cat de cat.Nu e bine,sa impingi asa am auzit si eu.Stii ce imi mai era eficace mie,dar acum pe sarcina nu pot  acklad  1-2 linguri de ulei de masline pe stomacul gol.Tu cum te simti in rest?O zi frumoasa. puss

Getut atunci ce sa-ti zica Ionus decat mult spor si forta de a face ce ti-ai propus.Nu vad ora sa se raceasca aici sa-mi fac si eu o salata de vinete.Imi e frica cu maioneza din ou crud,dar sa vedem. puss


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#578 2013-08-27 10:09:06

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Eu nu am mai mancat maioneza de cand ma ramas, mor de pofta in salata, dar asta este, nu fac.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#579 2013-08-27 10:09:31

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

buna dimineata burtici
anca si mie mi-a zis ca fiecare asigurat beneficiaza de 1 act medical pe luna, atat neutral Deci daca ti-a dat concediu si mai ai nevoie de altceva luna aia, ghinion


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#580 2013-08-27 10:10:33

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Getaway a scris:

Eu nu am mai mancat maioneza de cand ma ramas, mor de pofta in salata, dar asta este, nu fac.

Si cum mananci salata asa fara,doar cu sare? spranceana


Emy buna dimineata!! puss


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#581 2013-08-27 10:21:13

Alluna
Full member
De la: Braila, Romania
Inregistrat: 2012-08-04
Mesaje: 449

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Buna dimi fete!
Getut, mie imi place toamna sa ma plimb prin covorul de frunze cazut, pe sub castani. cand eram scolarita mereu ajungeam acasa cu ghiozdanul plin de frunze si castane smile
Ano, bafta la medic!
Allle, tu la cat ai facut dublu test? 12 saptamani si?


Nu-ti fie frica de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo!
Inger in ceruri!

Offline

 

#582 2013-08-27 10:21:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

emilya, nu, nu mi-a dat nimic. eu inca vin la munca. am adeverinta cu 0 zile de medical pe ultimele 12 luni. desi am dreptul la prenatal inca de acum 7 sapt, n-am luat nici o zi din el, vreau sa-l incep din data de 2. si ea imi zice sa vin pe 2, ca nu-mi poate da de azi certificatul pt data de 2 grater. eu as fi vrut sa rezolv sapt asta cu firma, sa nu umblu pe drumuri si sapt viitoare, ca doar de-aia imi iau concediu, sa nu mai fac efort.
parca vad ca ma enervez si pe 2, probabil imi va da cu taraita din el (numai pe o luna sau cum se da?). ceea ce iarasi nu inteleg; cat timp e dreptul meu la 126 zile, de ce nu mi le da pe toate odata?

Offline

 

#583 2013-08-27 10:22:58

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Ioana puss multumim

Alle, a fost cel mai frumos concediu din viata mea, tocmai pt ca am fost in 3, lasa ca vei vedea tu la anul... smile

Getut, chiar e tare cumintica...doarme toata noaptea fara trezire, ziua papa bine, e vesela...e o placere sa stau cu ea. Eu voi sta 1 an, pt ca 1200 ron cat imi da statul roman dupa ce am cotizat la greu ani de zile, e muult prea putin fata de salariul meu, si in aceste conditii cu banii aia eu chiar nu pot trai, si mai ales ca mai am si fata si vreau sa ii ofer tot ce e mai bun. Chiar si cu plafonarea de 3400 simt diferenta, dar la 1200 nici nu pot pune problema. Asta este...as fi vrut sa stau 2 ani dar in conditiile astea nu pot...macar am gasit deja bona, pe cineva cunoscut, o doamna ff draguta, cu experienta cu copii mici, si cu multa rabdare.

Anca, multumim pt felicitari. puss Pai nu e vorba de curaj, medicii chiar recomanda sa ii duci la mare pe bebei, fata mea are deja aproape 7 luni dar erau si bebei muult mai mici. Le face ff bine aerul de la mare, evident nu am stat la plaja decat dimineata si seara, cand nu ardea soarele, si chiar si asa ea statea in carut sub umbrela, acum nu mai mergem pt noi ci pt ea. smile Aerosolii de la mare nu se compara cu nimic pt bebe...am vazut cat de mult i-a priit...anul viitor am zis ca vom sta 2 saptamani. Am luat toata casa cu mine lol si i-am gatit papica ei ca si acasa, i-am dat totul proaspat si facut de mine.

LE Anca asa se procedeaza cu concediul, se da lunar, si nu il poate da inainte. Nu e rea vointa din partea medicului, asta e legea...au si ei controale...si ginecologul mi-a zis ca daca am nevoie de medical imi da dar sa o anunt in ziua in care vreau, ca nici din urma nu imi poate da, nici macar cu o zi. La mine se ducea sotul sa imi ia concediul de la medicul de familie in fiecare luna, ca eu nu prea ma mai puteam deplasa.

Ultima oara a fost editat de cris8 (2013-08-27 10:27:12)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#584 2013-08-27 10:27:48

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

anca si eu stiu ca se da pe maxim 30 de zile o data . Poate nu iti poate da pentru septembrie in luna august nustiu Da, e foarte aiurea, si doctorita mea are niste reguli doar de ea stiute ... pe mine asta cu 1 singur act medical pe luna m-a lasat masca. Eu fusesem la consultatia prenatala lunara si n-a vrut sa imi dea o trimitere care imi trebuia ptr concediu medical neutral
Uite de asta mi se pare total inutil sa ai medic de familie


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#585 2013-08-27 10:37:09

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Da, Ionus, pun ulei, ceapa si sare si gata. Ce sa-i fac.
Cris, inteleg cu banii. Asta este, nu ai ce face, mi-au zis multi ca pierzi mult din dezvoltarea copilului daca stai numai 1 an, dar nici eu nu pot sta 2, as vrea, dar nu pot.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#586 2013-08-27 10:39:52

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

ioana eu ma simt bine in general, nu prea am probleme doar asta cu constipatia si la inceputul sarcinii ma laudam ca eu merg ceas in fiecare dimineata, la mine functioneaza si cu kiwi dar trebuie sa ma obisnuiesc sa pap unul inainte de culcare sau dimineata pe stomacul gol big_smile cu ulei de masline nu am incercat dar numai cand ma gandesc pare gretos  acklad

alluna puss eu nu fac dublu test dar triplu, ieri am facut doar masuratorile la eco

Ultima oara a fost editat de allle (2013-08-27 10:43:50)


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#587 2013-08-27 10:48:32

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Getut, eu si pt diferenta de bani ma intorc la serviciu, dar nu numai, ci mai ales ca am un job cu program destul de lejer, eu maxim la 17.30 sunt acasa, iar vinerea am zi scurta, la 14.30 sunt acasa. Pana acum nu apreciam asta f tare, dar tocmai pt fata nu vreau sa pierd jobul, pt ca imi va permite sa stau destul cu ea, si cel putin in Bucuresti, ff greu gasesti un job cu program asa scurt... Mi s-a spus clar ca pt 1 an imi pastreaza postul dar daca stau 2 nu imi garanteaza, si stiu ca legea nu ii obliga sa iti mai pastreze postul daca stai 2 ani.Eu nu cred ca pierzi nimic din dezvoltarea copilului, ca doar stam zilnic cu ei, si tot timpul de acasa i-l voi aloca ei...pai cei care ii duc la bunici sa ii creasca si ii vad doar o data pe saptamana ce sa mai zica?!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#588 2013-08-27 10:48:34

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

ooff, ce legi tampite! bang
atata au complicat lucrurile si pt medicalul obisnuit, incat daca te simti rau o zi, doua, e mai simplu sa-ti iei din zilele tale de concediu de odihna decat sa obtii actele necesare pt a beneficia de dreptul tau legal sad. daca te trezesti dimineata si te simti atat de rau incat nu te poti ridica din pat, e clar ca nu ai cum sa ajungi la servici sa iei adeverinta, sa te duci cu ea la medicul de familie sa-ti dea certificatul de concediu medical cu care sa te intorci iar la locul de munca. pt atatea drumuri, trebuie sa fii sanatos, ori daca esti sanatos, vii la munca. pe bune, ce-a fost in capul lor cand au formulat procedurile astea? inteleg ca au vrut sa combata fraudele, ca se faceau destule, dar oare o solutie mai buna nu exista?

limitarea indemnizatiilor de crestere a copilului ma oftica si pe mine, dar ii si inteleg ca n-au de unde sa dea mai mult, la ce buget prost are tara asta. si eu voi lua tot pana la un an, dar ma gandesc sa ma apuc de ceva pe cont propriu in timpul asta, sa pot lucra de acasa.

cris, e ft bun programul!

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-08-27 10:50:38)

Offline

 

#589 2013-08-27 10:53:15

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Anca, si crezi tu ca vei avea timp sa lucrezi de acasa in primul an de viata a lui bebe? smile Nici gand...abia daca apuci sa te speli... smile

da..stiu...e perfect programul meu de lucru acum ca am un copil de crescut...asta e, cred ca o sa ma pensionez de la ei lol


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.