homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30-42


#780 2013-08-30 10:06:58

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Ionus, sunt bine cred. Mai am intepaturi pe jos, cred ca de la ligamente. Ma tot doare spatele de la scaun la serviciu.
Control am pe 19 septembrie abia, mi se pare ca trece asa de greu timpul.
As vrea si eu sa il simt, sa stiu ca e bine smile
Pofta buna la salata de vinete.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 



#781 2013-08-30 10:22:38

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Alinutza puss felicitari pentru bebe, ti-a zis cum nasti? curaj ca mai ai un picut puss


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#782 2013-08-30 10:59:25

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Burtici puss

Ochisori, NU trebuie s-o pui pe burtica, daca ei nu ii place. Natalia abia pe la 4 luni si-a tinut bine capul asa ca eu nu prea o puneam pe burtica fiindca venea in nas. Dupa ce a inceput sa-si tina capul au inceput si incercarile de a se intoarce pe burtica. In vreo 2 saptamani le-a dat de cap si de atunci, si treaza si in somn, ar fi stat numai pe burtica. smile Abia dupa a inceput sa se intoarca si invers (de pe burtica pe spate), iar pana la 11 luni asta a fost singurul ei mod de deplasare, prin rostogolire.  rotfl Ea abia la 11 luni a mers de-a busilea. tongue

Fetita unei prietene a purtat orteza din aia pt. displazie de sold pana la 5 luni si nu au pus-o deloc pe burtica. Face 2 ani luna viitoare si un copil perfect normal (in picioare, de exemplu, a mers inainte de un an).

Happy, nici Natalia nu s-a jucat singura pana pe la 5 luni. Iar in carut statea doar daca dormea. O plimbam pe afara si adormea repede, pana sa apuce sa "protesteze", dar cum se trezea ma pregateam sufleteste de carat bebe in brate si impins carutul gol. Si nu se trezea des, decat de fiecare data cand se oprea carutul. Imi intrase in reflex sa legam carutul cand stateam pe loc. Am mai povestit ca m-am trezit leganand carutul de cumparaturi in Kaufland. chicot

Em, felicitari pentru jumatatea de drum! smile

Ioana, felicitari pentru 32+!

Ultima oara a fost editat de Katey (2013-08-30 11:03:47)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#783 2013-08-30 11:07:50

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Neatza.
Rose nu prea ii place pe burtica

Katey fix asa ne.a zis si ped si ortopedul: nu.i place sa n.o pun oblig ca nu e probl. O sa faca de toate cand va fi preg. Sa stii ca eu legan carutul cand e gol... si carutul de cump...cunoastem.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#784 2013-08-30 11:20:03

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Geta,  nu ai primit la munca de la medicul ?n medicina muncii pauza de plimbare? La mine,  la evaluarea riscurilor a ieșit risc 0 pt fat,  dar risc scăzut pt mama datorat poziției șez?nd ?ndelungat și am 10 minute pauza la fiecare ora.  Deocamdată nici eu nu plec la fiecare ora,  e ?ncă mica burta,  acum plec cam de 2-3 ori ?n cele 8 ore,  dar sa știi ca ?mi prinde bine plimbarea,  plus ca e și relaxanta.  Mai t?rziu,  c?nd va fi burta mare,  am de  g?nd sa ?mi iau toate pauzele,  deși nu e ușor pt  firma,   sunt singura și la  v?nzări și l la achiziții și la proiecte/licitații,  dar sănătatea mea și implicit a lui bb sunt mai presus de firmă.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

 Publicitate


loading...

#785 2013-08-30 11:25:15

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Exact, Ochii.

Uite, a mea are un an si 2 luni si nu merge singura. Face 2-3 pasi pana isi da seama ca nu o tine nimeni si atunci   se lasa jos si incepe sa maraie. Poate sa mearga, ne tine doar de un deget, dar ii e frica singura. Nu pot s-o oblig.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#786 2013-08-30 11:30:48

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

NEata puss

Ochisori, o sa se rostogoleasca Ariana cand va vrea ea. Sara de doua ori s-a intors singurica dar de pe burta pe spate. Invers, incearca dar nu reuseste. Nici ea n-a prea stat pe burtica, acum a inceput sa-i placa. dar nu mult, maxim 10 minute sta.
Nu pot s-o fortez cu carutul. Tipa, se ridica spre fundulet , mi-e mila s-o vad ca se tot chinuie sa se ridice. E clar ca nu-i convine. Mai degraba in casa o mai pun cate 5-10 minute cat mananc si eu ceva.

Katey puss da stiu ca ai mai povestit de faza cu carutul chicot sper sa stea mai multicel si aSara pe pat mai incolo, e grelut asa mai mult ibn brate dar n-am ce face, sa fie sanatoasa

Alinutza puss ma bucur ca suntei bine.

Offline

 

#787 2013-08-30 11:38:08

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Neața, dragele mele! puss

Em și Ioana, felicitări pentru schimbarea săpt puss puss eu am schimbat ieri săpt și așa de m?ndră sunt c?nd văd că mă apropii de marea ?nt?lnire smile

Eu sunt programată marți la 15:45 la dr., abia așteptăm să mergem să o vedem hjarta

Am mai pus o tură la spălat din hăinuțele buburuzei, mă pun să le calc pe cele spălate și să le sortez ?n dulap wink)

Vă pup pe toate


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

#788 2013-08-30 12:08:32

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Jas, felicitari pentru 34+, acusi te intalnesti cu puiuta.
Ano, mie nu trebuie sa imi dea pauze, firma mea este libertina, poti pleca in timpul programului, veni mai tarziu, pleca mai devreme, din punctul asta de vedere chiar e ok. Nu imi place mie sa ma plimb, asta e partea a doua. Dar chiar daca stau pe scaun 30 min tot ma doare spatele.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#789 2013-08-30 12:24:11

alanis
Full member
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 343

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

buna dimineata, o zi frumoasa va doresc!

am mai facut azi doua teste de sarcina, mai bine stateam locului.
amandoua au liniuta mai putin intensa, iar unul din ele este chiar marca de test ce am folosit-o la primul test. si liniuta e mult mai slaba.

sunt putin trista.astazi ma duc sa imi rezolv cu asigurarea medicala ca sa pot ajunge la medic cat mai repede.

Ultima oara a fost editat de alanis (2013-08-30 12:27:29)

Offline

 

#790 2013-08-30 12:29:32

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Alanis, fa beta hcg din sange la 48 de ore, e singura cale sa vezi deocamdata ca sarcina e in regula. Degeaba mergi la doctor acum, e prea mica si nu cred ca vede nimic.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#791 2013-08-30 12:31:13

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Buna dimineata  fete puss ,va multumesc din suflet pentru urari.Voi sunteti bine cu toate?


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#792 2013-08-30 12:41:00

PiciMC
Full member
Inregistrat: 2013-03-26
Mesaje: 254

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Salutare burtici,

Sa-mi fie rusine ca nu am mai intrat de mult am fost in concediu si nu prea am avut acces la net, sper ca sunteti bine toate.

Ioana felicitari pentru 32+.

Elena ma bucur sa vad ca burtica creste, te-am vazut la pozici smile

Alinuta mai ai putin si vine bebe, Doamne ajuta!

Eu sunt bine, burtica creste e totul in regula

Va pup pe toate

Ultima oara a fost editat de PiciMC (2013-08-30 12:46:42)


Bine ai venit minune mica, te iubim mult!

Offline

 

#793 2013-08-30 12:48:22

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Alanis, și eu ?ți zic să ?ți faci m?ine dimineață un beta hcg. Cred că și medicul ar vedea sarcina, eu am fost la 5 săpt fix și s-a văzut sacul, dar eu am avut ?n ziua 31 două teste f pozitive, a doua linie era la fel de roz ca prima...după 2 zile am făcut beta și mi s-a confirmat.
Tu de c?te zile ai de obicei ciclul?

De fapt, cred că se poate face beta și ?n timpul zilei, dacă ai timp, dă fuga la un laborator smile baftă!!

Geta, mulțumesc puss

Ali, felicitări pt bebe grăsunel puss ați hotăr?t cum naști?

Pic, mă bucur că e totul bine și te așteptăm mai des pe la noi smile


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

#794 2013-08-30 12:49:22

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Rose nu te stresa sa il pui pe burtica, yannick nu a stat niciodata pana la 4 luni jumate cand s-a pus singur.
De rostogolit si eu cred ca nu avea chef. Cum n-are chef de f multe.
Eu ce sa mai zic ca are 11 luni si nu face pasi, nu vrea sa puna manutele sa se ridice, nu vrea nimic. Asta e, a face el...


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#795 2013-08-30 13:14:53

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Pici puss multumesc,da foarte putin.Ma bucur ca esti bine.

Jasmina puss multumesc,pana acum dr. merge pe normal ca totul decurge bine,doar daca apare ceva pe parcurs se schimba pt cezariana.tu ce faci,ai tot o treaba cu hanutele.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#796 2013-08-30 13:25:57

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

'Neatza!!!

Just ... nu am cuvinte! Am ramas cu gura cascata cand am citit. Dumnezeu sa va intareasca si sa va dea putere sa depasiti aceste momente cumplite.

Alinush, felicitari pentru vestile bune de la control.

Em ... ai ajuns la jumatate de drum. Felicitari din suflet si sa stea bebe la caldurica pana la termen.

Nu mai stiu ce am citit...

Eu din pacate nu am vesti prea bune. Se pare ca va trebui sa ajung la urgente pana la urma cu piciorul meu umflat. Cel putin asa zice medicul meu de familie, sa nu mai stau sa astept sa vina doctorita mea din concediu (adica sapt viitoare) si sa merg chiar azi sa ma vada un medic, fie el si de la urgente. Eu inca nu stiu ce sa fac. Parca nu m-as da pe mana oricui, dar parca nici asa nu as mai sta. Mi-e teama sa nu se intample ceva mai rau. Habar nu am de la ce ar putea fi aceste probleme.

Va pup pe toate!!!


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#797 2013-08-30 13:28:54

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

andreea, mergi la spital


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#798 2013-08-30 13:47:07

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Salutare  wave

Adina de ce nu bebe 2 ? puss

Alle buna draguta!Da in mare 8,sper vreo 6 si dupa sa fac POC !! chicot Tu cum te simti? puss

Getut valeu cu intepaturile si durerile jos,e aiurea spre sfarsit,deci ar fi bine sa rezisti,mai incercata esti la sfarsit.Lasa ca va trece timpul,ai sa vezi cum te prinde 40 acusica.Asa am zis si eu,nu simt pe bebe,si acum imi mananca ficatii noaptea. chicot Salata o las pe maine,ca am musafiri maine dimineata,si miroase in casa de fac azi.Tu le faci pe aragaz,sau in cuptor? puss

Katey iti multumesc!!Pupici la mamica si Ionica mica.Cand te apuci de bebe 2? puss

Happy buna!!Si la multi ani domnisoarei pentru 4 lunite !! puss

Jasminel multumesc.Felicitari si tie pt 34+!!Eu ma uit la saptamanile tale,si-mi fac curaj singura,ca mai am putin. chicot Eu inca nu le spal,saptamana viitoare ma duc sa-mi iau dulapiorul fetei,care l-am comandat,asa spalate am unde sa le las. puss

Alanis stai linistita,ca poate ai baut inainte de test,asa a iesit mai slab pozitiva,bebe e bine,si succes sa gasesti un doct cat mai repede. puss

Alinus ce faci? puss

Piciiii lume noua!! chicot  Te iertam acum ca ai scris,dar sa intri si tu mai des.Puiuta ta ce face? puss

Andy buna!!Ar fi bine sa mergi,cineva tot te va vedea,chiar daca nu doctorita ta.Succes. rugaciune  puss


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.