homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30-52


#970 2013-09-03 10:37:24

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Buna dimineata fetele.
Aseara Cris dupa ce am citit numele medicamentului m-am dus sa vad pretul si info despre spermotrend si culmea am gasit un forum aici cu multe pers. care il folosesc deci acum abia astept sa treaca astea 2 saptamani cat mai avem pana mergem acasa sa il cumparam...prefer din ro ca e mult mai ieftin ca aici...multumesc din inima pentru idee si incurajari. hjarta  hjarta  hjarta
O zi buna sa aveti  puss  la toate.


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 



#971 2013-09-03 10:43:55

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Buna dimineata burtici
V-am povestit ca am de cateva zile niste gaze in burta .. am ajuns la concluzia ca e bebelina care face gimnastica ptr ca balonarea o simt altfel (am experimentat aseara din plin)
In plus la anumite miscari simt lovituri in vezica ca imi vine sa ma duc la baie lol ... faza e ca le simt miscarile astea doar cand stau pe scaun, daca sunt relaxata in pat pauza


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#972 2013-09-03 11:28:01

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Oau, Emi! Ce fain e smile E putin deranjant asa ca nu ne dam seama la inceput daca sunt gaze sau bebe, mai incolo o sa fie din ce in ce mai puternice si nu o sa le mai putem confunda smile


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#973 2013-09-03 11:42:19

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Happy, aproape 7 lunite avem, fara cateva zile. Stiu ca e devreme, dar ea e ff energica, se rostogoleste de pe la 4 luni si ceva, nu sta locului o clipa, si de aceea a inceput si sa mearga de-a busilea. La inceput se arunca inainte pe burta smile ca nu stia miscarea...dar a invatat singurica ce are de facut. Acum nu te gandi ca merge in viteza, merge asa usurel, mai da si in spate, dar merge...


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#974 2013-09-03 12:19:27

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Burtici puss


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Publicitate


loading...

#975 2013-09-03 12:21:39

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Cris, multe lunite inainte! e harnicuta fetita ta, bravo!

Offline

 

#976 2013-09-03 12:25:52

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Buna ziua fete scumpe puss puss


Noi suntem bine,am trecut cu bine si peste noaptea asta eu tot sper macar sa trec de sapt asta apoi cand o vrea Dumnezeu.Vineri merg la control dar la maternitate nu ma mai duc la cabinet si ma gandeam sa imi iau si bagajul cu mine in caz de orice eventualitate dar ai mei spun ca nu,nici nu stiu cum sa fac.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#977 2013-09-03 12:33:36

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Buna ziua!

Ano, merci pentru articol.
Au dreptate doctorii, eu am patit exact asa, bebe nu mai misca si am pus dopplerul si avea batai cardiace. Am mai incercat peste o ora si nu le mai avea. Cand am mers la urgente abia de 3 ore nu misca... Adica am simtit ultima miscare pe la 11 si la 2 eram la urgente.
Cred ca e util dopplerul inainte sa inceapa sa miste bebe.. Cand nu mai stii nimic de el de 2 saptamani...

Get, acu se aude inimioara fix deasupra pubisului.. dealtfel si la 15 saptamani tot pe acolo. SI am prins batai foarte clare si rapide. Mai rapide decat erau la Mariuca.

Em applause pentru miscari!   
Eu de data asta ma gandesc ca voi recunoaste mai repede miscarile de bebe, fara sa le confund cu gaze nustiu

Alinus  goodluck

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2013-09-03 12:34:46)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#978 2013-09-03 12:37:56

nati17
New member
Inregistrat: 2013-04-01
Mesaje: 63

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Buna mamici si bebei,intram mai rar dar ne bucuram, ca toata lumea e oki

Alinutza,   doamne ajuta asa ai parte de nastere usoara.
In rest tuturor burticiilor,numai bine ,bebei sanatosi si la termen.

Si noi crestem de zor am intrat in 28 de saptamani si incet ,incet ne organizam.
Dragelor sunt in cautare de patut si ma tot uit pe diferite  oferte,voi de unde ati cumparat,aveti ceva adrese??????

Offline

 

#979 2013-09-03 12:42:52

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Bună, fete dragi!

Ioana, bine că m-ai ?nțeles puss

Get, puss da, mă bucur că pot naște normal din punctul ăsta de vedere, vedem ce mai zice și dr. gineco. Așa e, mai am puțin, parcă mă aștept din clipă ?n clipă să mă ia cu durerile nașterii big_smile

Cris, ce fetiță energică ai tu puss

Em, simți numai c?nd stai pe scaun aplecată ușor ?n față?  și eu mai simțeam așa pe la ?nceput c?nd stăteam la masă, undeva pe linia chilotului. E posibil să nu-i placă, mă g?ndesc că dacă stai așa, ?i restr?ngi puțin spațiul de joacă big_smile

Ali puss, tu c?nd faci 39 s? duminică?

Eu dorm tot mai rău, de ceva timp am ?nceput să sforăi grater și chestia e că atunci c?nd ațipesc mă aud lol sunt de r?sul curcilor lol fac cumva din g?t sad

La 15:45 am programare la dr. De azi merg la soțul doamnei dr. la care am mers, el se ocupă de nașteri. ?l știm din vedere, dar sunt curioasă cum rezonăm smile Am emoții...

Și vouă vi se ?ntărește burtica și noaptea? dar cu forme? ?n sensul că nu e ca un balon, rotundă, ci parcă a fugit bebe ?ntr-o parte?

Vă pup pe toate pusspusspuss


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

#980 2013-09-03 12:50:28

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Jasmina, si eu am inceput sa sforai in sarcina si am ramas cu sforaitul si dupa. sad Eu nu sforaiam inainte...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#981 2013-09-03 12:56:31

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Buna fetelor!!

Angel buna!!Ce mai faceti voi?Mandrutele tale frumoase??Nu , poza asta am gasit-o pe google,dar numarul e de la 2 in sus si e intre 3 si 6 kg,sper sa fie bune macar numarul 2.Oare sunt multe / putine pentru inceput 10 pachete?Adica 441 de pampersi intre 3 si 6 kg?Deci sa cumpar tot ce au marca Huggies? puss

Cris incep sa le caut,si sa le las in boxa jos,ca de ma las pe ultima suta,poate nu pot,si sotul e mai  dumbom  in cap ca mine. chicot  puss Valeuuuu  hjarta  ce scumpi sunt bebei asa de-a busilea!!! puss  puss

Getut da,joi ma duc,am facut un calcul vine cam 0,10 centi la pampers,si mi se pare convenabil.Tu ce faci,cum te simti? puss

Happy buna!!Pupici la fete frumoase!! puss  puss

Kristinika ce faci? puss

Emy felicitari pentru gazele-miscatoare  chicot  !! puss

Katey buna!!Pupici la fete frumoase!! puss  puss

Alinus buna!!Cu ce te duci la control?Eu daca as fi,as lua gentuta cu mine,poate poate vine bebelinul asa nu mai faci 2 drumuri.Dar stai putin la urma urmei de trebuie sa ramai,ti-o pot aduce ai tai. puss

Elenus buna!!Sunt de acord cu tine,e fff util doppler-ul,si eu m-am calmat de multe ori,tinand cont ca buburuza mea nu misca mult. puss

Nati buna!!De ce nu scrii cand ai DPN -ul ?Asa te trec fetele la listuta?Si ce sex e bebe tau!!Cam rarut pe la noi!!Bine ca sunteti bine!! puss

Jasmina buna!! rotfl2 Si eu ma aud,cand imi canta gatul!! rotfl2 Fac si eu e fac,ca se sperie si al meu!! rotfl Succes la doctor si la vizita!!Aoleu nu-mi zi cu burta,parca e turnul Eifel!!O jumate e groapa,si celalta e bloc cu 10 etaje!! rotfl2  puss


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#982 2013-09-03 12:56:35

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Alinus drag, nu-mi vine sa cred ca acusi vine baiatul tau, acusica.
Elenus, dupa graficul ala al tau parca pe la 16 sapt era cu o palma sub buric daac tin eu bine minte, pe site-uri zic 8 cm sub buric. Ei, pe acolo prin zona oricum.
Jas, succes la doctor.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#983 2013-09-03 13:06:07

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Kate, nici eu nu sforăiam ?nainte sad chiar am fost f mirată acum c?teva săpt c?nd mi-a zis soțul că sforăi, chiar m-am prăpădit de r?s, crez?nd că el face glume cu mine....și tot ?mi spunea că ?l trezesc din somn. I-am zis să mă ?nregistreze și nu-mi venea să cred sad Iar de c?teva zile mă aud și eu grater Pfoaii, și acum faci la fel ca ?n sarcină sau numai c?nd ești obosită?

Ioana, deci și tu cu sforăitul și cu burtica ?ntr-o parte lol și soțul tău se sperie, ai? rotfl mie mi-e o ciudă pe mine, zici că-s babă rotfl

Get, mulțu puss


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

#984 2013-09-03 13:10:53

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

buna, fetele!

jas puss noi suntem bine, ma simt ft ok - chiar spuneam zilele trecute ca nu mi se pare deloc greu trim al 3-lea, mult mai dificil a fost primul, cu stare de rau 24/24. noaptea e mai ciudatel - cand ma ridic in fund ca sa ma dau jost din pat, imi trosneste un os undeva intre picioare cesafac. apoi, cand fac primii pasi, am senzatia ca merg pe proteze din lemn hmm. peste zi, se intampla sa mai am dureri de burta, insa suportabile.
sper sa stea bebe cuminte pana miercurea viitoare, cand avem consultatia si intocmim planul de nastere. am emotii in legatura cu consultatia asta. pe de o parte ca nu l-am mai vazut pe bebe de la 15s, pe de alta sa apuc sa o fac smile si pe de alta  parte, sa fie bine pozitionat si sa-mi iasa bune analizele (iarasi, sper sa astepte bebe pana vin rezultatele smile ). abia astept ziua de 11, numar orele pana atunci smile.
voi cand mai mergeti la control?

wow, elena, super devreme ai auzit inimioara! eu am incercat sa folosesc un astfel de aparat la 21s si nu m-am descurcat.
ce bine ca poti sta linistita astfel! de multe ori ma intreb cum am reusit sa rezist pana la 24s fara sa am un indiciu zilnic ca bebe e bine. de cand incepi sa-l simti miscand, e cu totul altceva, se duc o multime de griji!

doamne, andy, ce medici! sad cum naiba sa-ti dea antibiotic si paracetamol pt picioare umflate? offf! bine ca ai descoperit o metoda sa fie mai bine... cand ziceai ca se intoarce doctorita ta si poti vorbi cu ea?
eu in ultimele saptamani am avut cateva zile in care mi se umflau gleznele, se formau niste pernute cu lichid sub oscioare, devenea zona uniforma, oasele nu se mai recunosteau. asa patesti si tu, se umfla doar gleznele sau si restul piciorului? de regula treceau a doua zi, insa la sfarsitul sapt trecute m-a tinut 3 zile asa. am incercat sa stau si sa dorm cu picioarele mai sus decat restul corpului, degeaba. abia in weekend si-au revenit. de cand sunt acasa, n-am mai patit. cred ca erau din cauza faptului ca stateam mult pe scaun.
ma bucur ca e bine bebelusa si tu esti pregatita. doamne ajuta, sa nasti usor!

cris, ce frumos povestesti! hjarta trebuie sa fie tare dragalasa fetita ta!

geta, 36. de ieri sunt in concediu big_smile.

kristinika, sa va fie de folos tratamentul! ma bucur ca te-a ajutat cris si ai aflat ce poate lua sotul pana in octombrie. cine stie, poate nu mai e nevoie de controlul la androlog! big_smile goodluck

alinutza, e posibil sa ramai internata vineri, a zis doctorul ceva? altfel, tu cum te gandesti sa procedezi cand incepe travaliul? are cine sa te duca la maternitate, cu masina? sau chemi ambulanta? cam cat faci cu masina de la tine pana in bv?

jasmina, ai dreptate cu miscarile bebelului. eu acum simt ce zici tu: daca stau pe scaun, usor aplecata in fata, misca foarte puternic, probabil din cauza ca nu-i ajunge spatiul hmm. cand il simt asa, ma las repede pe spate.
esti de coma cu sforaitul! lol eu nu stiu cum dorm, sotul nu mi-a zis nimic cesafac.
multa bafta azi la doctor, sa va intelegeti bine! goodluck
eu de pe la 20s am burta intarita peste noapte. initial ma ingrijora, acum e ceva obisnuit.
cu forme, cum zici tu, patesc peste zi (noaptea nu realizez, daca dorm). se intareste doar o zona si parca da sa iasa ceva prin piele de acolo smile. eu presupun ca e bebe, se intinde.

iar am scris un roman roll

o zi frumoasa, va pup!

Offline

 

#985 2013-09-03 13:21:11

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Elenus puss multumesc !

Nati ,doamne ajuta la toata lumea.Eu de patut m-am dus si am luat direct din magazin,de fel vreau sa vad ce iau.

Jasmina :8 ,da atunci intru in 39 s.

Ionus puss ,merg cu sotul unei prietene cu masina si in cazul in care ma opreste e distanta cam mare ca sa mi-l aduca(la 50km),nu ar ajunge prea repede.E rau tare fara sot,trebuie sa ma descurc singura.

Get puss asa e ,a trecut timpul de nici nu stiu.

Anca puss buna,dr. nu mi-a spus absolut nimic sa vin pregatita doar sa merg cu o trimitere la control si sa fiu la 8 dimineata acolo.Cand o sa inceapa travaliul o sa sun pe cineva cu masina sa ma duca facem in jur de 30-45 de minute,ambulanta va trebui sa o platesc mai ales ca e alt judet.

Fetele vroiam sa va intreb ,mi-a spus cineva acum ca nu ma lasa sa ies din spital fara certificatul de nastere.Asa e?
Eu vroiam sa il fac atunci cand ma externez ca nu are cine altcineva.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#986 2013-09-03 13:24:35

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

jas, exact, cand stau putin aplecata in fata (la computer de exemplu sau la masa) si se simt jos deasupra liniei chilotului

de cand incepi sa-l simti miscand, e cu totul altceva, se duc o multime de griji!

anca in cazul meu cred ca or sa dispara grijile cand incepe sa ma boxeze mai cu putere si nu mai am niciun dubiu ca e bb. Se zice ca fetitele lovesc mai putin si sunt mai delicate in miscari decat baieteii.


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#987 2013-09-03 13:24:42

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Anca, mă bucur că sunteți bine puss
Da, și mie mi se ?ntărește și peste zi burtica așa cu forme, dar văd că și noaptea tot mai mult. Se pare că așa e normal, dacă și la voi e la fel smile Și eu cred că se ?ntinde bebe sau pur și simplu ?și găsește o poziție faină de somn big_smile
Deci tu nu te alături gradiduțelor care sforăie, a? rotfl2
Oricum, văd că avem simptome asemănătoare, cu excepția sforăitului, bine?nțeles lol
Baftă și ție pe 11 la dr., să stea bebe acolo cuminte puss


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

#988 2013-09-03 13:25:50

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Jasminel daaaa,zici ca si-a luat gentuta,si pleaca la cumparaturi,imi las jumatate de burta goala,goluta.Vezi cum fac eu,fac acel zgomot ,il trezesc si pe el,si dupa incep sa tusesc,ii zic ca mi-a intrat ceva in gat  rotfl2  si el rade pe infundatelea cand imi aude scuza. rotfl2  puss

Alinus deci e bine,daca esti cu masina,ia si gentuta cu tine,doar nu o duci in spinare.Asa e,cand esti singura,nu prea ai pe cine pune baza.Atunci da sunt ok pt a lua geanta.Mult succes. puss

Emy mai delicate fetitele??Inseamna ca a mea e o baietoaica,cand da,ramane semn!!  rotfl  puss


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.