homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30-56


#1046 2013-09-04 12:18:42

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

get eu nu am facut dublu, fac doar triplu si consultatie am pe 25 big_smile dupa tine tu parca ai pe 19, nu ?
elena si pe mine tot de la constipatie ma iau crampele dupa ce scap de ea trece si burtica. eu am inceput sa mananc kiwi dimineata pe stomacul gol si dupa sa beau un pahar de apa calduta si functioneaza dar se obisnuieste corpul cu timpul si trebuie sa ne gandim la altceva big_smile


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 



#1047 2013-09-04 12:21:51

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Am aterizat si eu.
Am spalat prunele,sa fac magium.
Si dupa amiaza fac salata de vinete.

Angel multumesc ca mi-ai zis.Ma bucur ca sunteti bine. puss

Emy puss  Katey   puss   neata!!

Getut multumesc,tu ce faci cum te mai simti? puss

Happy am inteles.Chiar sunt curioasa si eu,cati voi folosi. puss

Alle iti multumesc,nu mi-a facut,deoarece a zis ca si asa am programat luni eco,nu mai face acum. puss

Adina multumesc,dar aici in Italica nu am auzit magazinul asta,oricum sper sa gasesc in alta parte. puss

Elenus imi pare rau cu durerile astea,oare nu ai racit tu jos? puss


Eu la vizita sunt intoarsa cu "un gust amar" sa zic asa.

1)Cu greutatea tot acolo,ca acum 3 sapt,adica 129,deci nu am mai dat jos nimic.
2)Zeci de analize la sange si urina,si un tampon vaginal-rectal  cesafac
3)Eco nu mi-a facut sa astept luni 9 sept.
4)In caz ca luni la eco fata e tot sus.Deoarece azi cu mana m-a controlat pe jos,si mandra tot sus e  supa  sa sunam sa programam cezariana. grater  grater
5)De luni nu ma mai lasa sa iau cardioaspirina,ca poate afecta pe bebe.

Cica cezariana se face cu 1 sapt inainte de termen,de ce eu stiam ca mai repede??? nustiu
Oricum o sa fac tot posibilul sa-i rog sa ma programeze pentru 14 octombrie.Si asa am avut visul ala cu Sf.Parascheva,daca vreau copil sa-i duc de ziua ei 5 trandafiri albi,voi alege ziua Sfintei ca sa aduc pe lume pe Ami a mea. angel

Ultima oara a fost editat de Ioana84 (2013-09-04 12:22:39)


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1048 2013-09-04 12:27:49

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

SUnt ciudatele.. gen menstra si sureri lombare+ parca trage durerea spre picioare si ma dor pulpele, genunchii.
Am vorbit, o sa merg azi la dr in loc de poimaine  . La 6:45.
E mai ok asa.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1049 2013-09-04 12:30:44

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Ioana eu nu inteleg, e sus sau nu e intoarsa?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1050 2013-09-04 12:31:06

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Ioana,  ?mi pare rău că ai venit supărată de la dr.  Dar ceea mica ?ncă mai are timp sa coboare,  nu? Adică dacă te programezi la cezariana și intre timp coboara fata,  te vor lăsa natural?
Nu te mai ?ngrijora cu greutatea,  nu e momentul sa dai acum jos,  faptul ca te menții e f bine,  pt ca bebelusa a crescut,  dar greutatea nu.

Getuta : pe 12 sept am dublu test.

Fetelor,  pe mine m-a luat o foame constanta.  Și desigur,  nu am nici o ggreața care sa ma ?mpiedice sa măn?nc,  și e o foame reala, cu zgomote la stomac.  Am luat 1.4 kg ?n 11 săptăm?ni.  O fi rău? O sa ma fac c?t casa.  Ortopedul a zis ca ideal ar fi sa nu depășesc 15 kg pe sarcina.  Uha


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1051 2013-09-04 12:32:27

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Emy m-am exprimat gresit,e sus,ma refer cu capusorul in stomacul meu,adica nu e intoarsa in jos.Sper sa se mai intoarca,sigur luni voi sti,si sa vad daca s-a mai ingrasat mult vacuta.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1052 2013-09-04 12:32:35

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

IOnus, nu stiu daca am racit, merg azi la control.
Imi pare rau ca nu s-a intors amina, dar pe de alta parte ar mai fi timp.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1053 2013-09-04 12:51:37

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Dr Uscatescu nu mi-a mai raspuns la mail.. i-am trimis unul acu 2 sapt jumate si inca unul acu o saptamana jumate.. SI le-a raspuns fetelor care au trimis mailuri acu 2 zile... Nici nu stiu ce sa mai fac.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1054 2013-09-04 12:54:00

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Ano si eu sper se mai intoarca pana la nastere.Da ma voi programa eventual nu se intoarce ,daca se intoarce si e ok pt nastere,ma vor lasa natural.De mancat mananc,dar ma bucur ca nu am pus,si sunt inca in cele - 6 kg din ianuarie.Nu ai luat mult pana acum.Asa ziceam si eu la inceput,avand aici exemple de 25-30-40 de kg pe sarcina,si uite ca eu am slabit 6 kg,deci nu te alarma,nu cred ca vei lua mult. puss

Elenus cine stie,daca creste asa mult,iti dai seama ca si locul e incet incet mai mic.Sunt curioasa ce faci la doctor.Eu nu mai iau cardioasprina de luni incolo puss
Am schimbat avatarul,ca ne amestecam amandoua aici.

I-am zis doctoritei de durerile de jos,inclusiv in vagin,a zis ca sunt normale.
Radeam cu al meu acum,am zis da cu piciorul fata asta acolo jos,exact ca vaca ce o mulgi,si-ti rastoarna galeata cu lapte.Are o forta in picioare,sa fereasca Dumnezeu.  signof10


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1055 2013-09-04 13:02:08

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Ce drăguț.  Suna ciudat,  dar abia aștept sa ?mi iau și eu picioare!


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1056 2013-09-04 13:08:46

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

IOnus, si eu sunt cu minus la kg (-2) ..deocamdata.. ca din trim 2 se pune la loc inzecit.

Imi vine sa plang.. de pe 9 pe 12 am restante la master.. si am o tona de munca si ma simt asa molesita, si mi-e greata..si am o stare de disconfort si somnolenta...si moral la pamant, Nu reusesc sa ma apuc de nimic.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1057 2013-09-04 13:09:31

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

ioana puss nu fi supi, daca e sa  fie cezriana asta e, important este sa fiti voi sanatoase  puss


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#1058 2013-09-04 13:29:34

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

buna, fetelor!

jasmina, ma bucur ca v-ati inteles bine cu medicul!
daca nu iti repugna ideea (ca mie), apuca-te de masaj perineal si exercitii kegel. mai ales ca spui ca te-a jenat cand a introdus "despartitoarele".

elena, imi pare rau de durerile de peste noapte sad.
mai scrie-i un mail dr u. poate le-a citit pe cele vechi si a uitat sa raspunda.

ioana, mai e inca timp destul sa se intoarca fetita.

Offline

 

#1059 2013-09-04 13:31:47

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Anca, si tu ai avut dureri din cate imi amintesc. Cat de intense erau?


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1060 2013-09-04 13:38:16

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Fete puss

Mulțumim puss

Andre, la Karadja Eugen merg, p?nă acum mergeam la soția lui smile

Ele, știi că ți-am zis că și eu am o restanță și disertația acum ?n septembrie. Am vorbit și cu soțul și răm?ne să le dau la anul. Restanța mi-ar fi pe 12 sept și noi suntem plecați acasă atunci, plus că nu sunt ?n stare să ?nvăț, nu mă pot concentra. La diserțație nu am lucrat și oricum ar fi trebuit să o dau pe 23 sept, f aproape de dpn și nu am chef să mi se declanșeze nașterea din cauza emoțiilor big_smile pentru că eu sunt fff emotivă, ?mi bate inima ca nebuna c?nd am examene și mai ales că disertația ar fi trebuit să o susțin oral, ?ți dai seama....
Eu zic să le am?ni și tu, dacă ai posibilitatea și nu te simți ?n stare să le dai acum. Eu te ?nțeleg perfect sad puss numai că dacă le-ai da la anul, cred că va trebui să le plătești, nu știu ce sistem e la voi, dar aici te usucă de bani sad

Ioana, păi cum stă Amina? cu capul ?n stomacul tău și cu fundulețul pe vezica ta? ea a stat vreodată cu căpuțul ?n jos și apoi s-a ?ntors invers? Vezi tu luni și dacă nu stă cum trebuie, roag-o să se ?ntoarcă bine, mai ales dacă vrei natural smile
A mea văd că e cu capul ?n jos de la 26s. Asta-i pregătită ca și mine, din timp ?i place să aibă tot aranjat rotfl
Draga mea, avem fete cu personalitate smile
Și mie mi-a dat să fac hemoleucograma, sumar urină + urocultură cu antibiogramă și cele de coagulare a s?ngelui + cele hepatice. Trebuie să sun să văd c?t mai costă, dar m?ine merg la dr de familie poate ?mi dă să fac gratuit....sper să mă mai scutească de niște bani. Că peste 2 săpt iar trebuie să merg la control....

Vă pup pe toate!!!

L.E: Anca, nu-mi place ideea, am citit ce ?nseamnă masaj perinial....exerciții kegel mai fac c?nd ?mi amintesc, astea sunt simple și ușor de făcut big_smile pfffff, sper să nu mă doară prea tare la naștere...deja visez cu ochii deschiși....ce speranțe am eu rotfl dar m-oi descurca eu smile

Ultima oara a fost editat de Jasmina (2013-09-04 13:43:00)


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

#1061 2013-09-04 13:41:02

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Ioana, nu fi suparata. Stiu si de la Angel si de la cunostinte care sunt in It., ca acolo nu se face cezariana cu una cu doua. Daca se intoarce Ami si nu sunt alte riscuri, eu cred ca te vor lasa natural. smile
Iar daca ai totusi indicatie de cezariana gandeste-te ca e pentru binele tau si al Aminei. smile

Anca, nu stiu cat ajuta masajul si exercitiile, toate fetele cu care am vorbit au fost de acord ca in sarcina controlul e mult mai neplacut. sad

Jasmina, si crezi ca la anul vei avea timp sa inveti? chicot

Ultima oara a fost editat de Katey (2013-09-04 13:46:21)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1062 2013-09-04 13:47:01

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Hellooo, am baiattttt lol e cu cuuuuuuc lol

Offline

 

#1063 2013-09-04 13:48:08

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Jas, vreau sa scap de primul an de master odata, mai ales ca am facut deja o parte din proiecte si am nevoie de un ghiont sa trag tare zilele astea si sa termin de tot, avem si profesori destul de indulgenti... cred ca se poate, daca n-as mai fi asa o lesinatura. A, si ca sa repet trebuie sa platesc cei 2 ani de master ( 2000 de euro). Nu e de ici de colo.
Anul asta ar fi dizertatia, si cred ca as avea timp sa o fac.. pentru ca nu mai avem teme noi.. nimic, ne ocupam doar de dizertatie tot anul.
SI de pe la 7 luni as renunta la serviciu ca mi-ar fi greu sa ma impart in 2 parti.. si munca si master.
Acu numai sa fie sarcina bine ca restul le rezolvam cumva.

Jas applause pentru cuculet. Eu cred ca s-a terminat era fetelor si vine era baietilor lol Ca-s aproape numai fete pe-aici la burticile mari.

Da.. in sarcina e controlul mai neplacut... Dar cel mai rau si mai rau e controlul dilatatiei colului. deci nu stiu cum fac ei controlul ala la col.. cred ca il intind cat de tare pot cu degetele..

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2013-09-04 13:56:26)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1064 2013-09-04 13:59:20

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

elena, eu n-am avut in primul trimestru, ci intre 29 si 30s. erau atat de intense incat mi-am zis ca nasterea naturala trebuie sa fie flit pe langa ele lol. serios, era o durere care ma paraliza (fara exagerare, in timpul crizelor nu ma puteam misca. erau si dese si din cauza asta nu ajungeam la sertar sa iau no-spa-ul). au fost cumplite. niste dureri ascutite, care imi dadeau senzatia ca un organ e pe cale sa explodeze.

jas, mie nu-mi plac ambele. si eu sunt ft stramta si sunt aproape sigura ca ma voi rupe... sau il voi lasa pe dr sa-mi faca epiziotomie sad, poate e mai bine asa.

katey, despre masaj se spune ca chiar ajuta. nu la dureri, ci la elasticitate, sa nu te rupi rau. de durut tot o sa doara.

jacqui lol bravo, ai patit ca mine! in primele sapt ceva imi spunea ca e baiat, dar inaintea controlului decisiv eram ferm convinsa ca am fetita. mi-a picat fata cand mi-a zis dr "asta-i pensiul" lol. tu cum ai primit vestea?
sa-ti traiasca baietelul, sa te bucuri de el!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.