homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30-63


#1179 2013-09-06 09:40:24

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Neata,

Maje, ce inseamna tensiune mica? adica cat e? eu toata sarcina am avut 10 cu 6 si a fost bine, doctora era multumita. Mie nu mi se infundau urechile, ma simteam f bine, si dimineata beam o cafea mica si mai slaba, medicul mi-a zis ca e ok sa beau cata vreme nu am tensiunea mare. Cafeaua nu e nociva ca si tutunul, doar daca creste tensiunea e o problema.

pup fetele!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 



#1180 2013-09-06 09:45:31

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Neata burtici,
Cris, probabil asta e explicatia. Eu nu mai beau cafea, iar urechile sunt infundate dimineata pana spre amiaza, probabil dimineata am o tensiune mai mica decat in restul zilei.

Ioana, uff, ce te mai chinuie carceii astia grater Dar ce frumos ca ai un sot alaturi de tine. Parca il si vad pe al meu cu o falca in cer si una in pamant cand l-as trezi din somn rotfl

Fetelor, eu aseara am auzit iarasi o veste proasta, inca un ingeras a plecat in ceruri sad O colega de scoala era graviduta in 31 de saptamani si acum cateva zile pusese status ca e din nou la spital internata (a avut o sarcina cu probleme, mai mult prin spital), iar acum, o saptamana mai tarziu punea pe FB poze cu ingerasi si cuvinte dureroase de la revedere grater si sotul a anuntat ca au pierdut copilasul. Sunt distrusi, va dati seama, asa cum ar fi oricine sad


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1181 2013-09-06 09:45:34

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Ioana, eu la munca, Ionica la cresa.
Of, durerile astea ale tale... Hai, ca mai ai putin. smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1182 2013-09-06 10:00:30

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Ano buna!!Imi pare sincer rau de colega ta,e o durere mare sa traiesti cu pruncul in pantec ,sa-l simti,si dupa sa nu-l ai.

Katey a inceput cresa,bravoo.Mai am putin,mai am o gramada,cand ma apuca asa,imi vine sa ma duc sa nasc.Sper dupa ce nasc,sa scap de monstrii astia la picioare.

Nu sunt ,sau eu nu-i pot numi carceii.E ca si cum cineva mi-ar impinge laba piciorului in sus,degetele raman spre mine,muschii de aici din fata se fac pietroi si trag de os,zici ca ma taie cu ferastraul.Carceii la muschi in spate,sunt floare la ureche,dar nu mai am din aia.Nu stiu cum as putea sa-i numesc pe astia.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1183 2013-09-06 10:30:03

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Neata burtici puss

Ano,Cris, tensiunea 9 cu 6. Suficient de mica incat sa i se faca rau, aproape sa lesine..De faza cu dormitul pe perne nu stiam smile
Ea nu are voie sa bea cafea, e si anemica, i s.a activat si glanda hipertiroida pe sarcinma si ia ceva sa o tina sub control..are mai multe forgetit


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1184 2013-09-06 10:45:44

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Maje imi pare rau ca are problemele astea...eu zic ca nu ar fi grav tensiunea mica, daca ea ar suporta-o bine...problema este ca ei i se face rau...dar s-ar putea sa fie un efect cumulat al tuturor problemelor, mai ales ca are si anemia.. Banuiesc ca ceva suplimente de vitamine ia..In sarcina tensiunea are tendinta sa scada, eu normal o am mereu 12 cu 7, doar in sarcina a fost scazuta, insa spre sfarsitul sarcinii a mai crescut. Pt bebe problema e tensiunea mare, eu asa stiu..
Nu stiu ce sfat sa va dau.. sad


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1185 2013-09-06 10:55:19

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Neatza de la mine... rar in ultima perioada, doar va citesc.
Maje, eu toata sarcina am av 9.5, 9.6.... cand aveam 10.6 era sarbatoare...dar eu mereu am avut tensiunea mica. Desi am av anemie mare aveam voie o cafea cu lapte pe zi....si eu am hipotirpidie.... niciodata nu mi.a fost rau de la tensiune si nici dr nu a fost ingrijorata. Deci depinde de organism cum suporta...pt mine e ceva normal.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#1186 2013-09-06 10:56:14

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Cris, da, ia vitamine..
Multumesc oricum puss O sa.i zic de faza cu dormitul pe perne.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1187 2013-09-06 11:15:14

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Ochisori puss ce faci? cum merge diversificarea? dintisorii au iesit la suprafata?

Eu am pauza acum ca doarme fata. Cand sa ii dau fructele, a adormit. smile O astept sa se trezeasca, sa vedem daca le vrea..

Maje, puss deci o sa fii matusica!! Felicitari!! Nepotel sau nepotica?

Ultima oara a fost editat de cris8 (2013-09-06 11:23:51)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1188 2013-09-06 11:41:14

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Cris...cu diversificarea..rabdare.
Piureul sau sucul dw morcov cu fructe ii place...deschide gurita ca mai vrea. Supica ( o fac mai grosuta...nici piure dar nici supa) mai greu. Branzica calcica nu o ia deloc..de fapt ia 2-3 guri dupa isi face greata si o da afara. Sa vedem de acum...am intrat in luna a doua de diversificare, poate o sa ne impacam mai bine cu alte alimente. Dintisorii sunt iesiti bine in afara, se vad albi, dar pielicica nu e pocnita inca. La voi cum e cu diversificarea? Cum e mucuta, mai e bolnavioara?
Maje...vei fi matusica..si eu tare mult imi doresc, dar e un drum mai greu. Eduard ce face? Ati incepur diversificarea?
Pupici burtici...
Alinush....ce putin mai ai..
Ioana, ce aproape esti de top in lista.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#1189 2013-09-06 11:42:33

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Buna ziua tuturor puss puss

Eu sunt acasa,am ajuns de la control totul a iesit bine ,a zis ca nici gand de nastere colul e foarte lung,bebe nu a coborat,nonstresul a iesit foarte bine daca nu intervine ceva ,vinerea viitoare la control iar.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#1190 2013-09-06 12:00:22

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

neata burtici si mamici puss
alinuta am tot vrut sa-ti spun si ieri, curaj ca in curand o sa-ti ti voinicul in brate si o sa vezi ce bine o sa fie big_smile ma bucur ca a fost totul ok la control puss

ioana imi pare rau de durerile tale la picioare eu cred ca tot carcei sunt dar in talpa si de acolo se inclesteaza muschii sad

mie aseara mi-a fost rau acklad m-a durut capul asa tare pana am vomitat si am plans, as fi luat un paracetamol dar nu am avut in casa si imi era si frica sa iau. fetelor, voi va chinuiti cand vomitati? eu sunt terminata in momentele alea aseara mi-am iritat gatul pana la sange, adevarul e ca nici nu am vomitat de prea multe ori in viata mea.

va pup puss sa aveti un week-end placut, eu la noapte iar merg dupa marfa la bucuresti sper sa treaca repede si sa nu fie obositor


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#1191 2013-09-06 12:17:10

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Ochisori lasa ca incet incet o sa pape ea si legumele. La noi papa ff bine legumele cu carnita dar mai greu fructele. Ei nu ii place gustul dulce, cand a fost racita abia i-am putut da Nurofenul si siropul de tuse, ii era greata de la ele, nu le voia deloc...si atunci mi-am explicat de ce nu prea vrea fructele...pt ca sunt dulci.
In schimba legume cu carnita a papat si 260 ml, casca gurita continuu pana ii dau tot. Acum de dimineata vad ca a papat si fructele...insa jumatate cu lingurita, jumatate cu biberonul (eu i le fac la aburi, iese un piure mai subtirel ca se lasa multa zeama) . Am observat ca din biberon le papa fara probleme, asa ca i le mai dau si asa...desi pediatra mi-a zis ca din biberon sa ii dau decat lapticul. Dar asta e, pana se invata cu gustul...oricum mai intai incerc cu lingurita... Branzica calcica nici ei nu ii place, dar ieri i-am pus o lingurita de cereale si putina apa, le-am mixat si asa a papat tot.
Cu raceala, i-a trecut, dar mai are inca putini muci.
Daca se vad dintisorii la Ariana, o sa ii crape curand...la noi i-a dat si putin sange cand au iesit, dar ea nu a reactionat, a fost tot vesela. smile Deja dintisorii nostri sunt maricei,) parca e un iepuras.. smile dar e si mai mare cu o luna fata mea decat Ariana..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1192 2013-09-06 12:32:53

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Asa e Cris, sunteti mai mari ca noi. Cum sa spun, nici Ari nu a facut urat rau la dinti, cum mai aud; doar mai maraita, alintata, daca nu ma vede urla. Trec si astea. Eu la incepur sucutul de fructe i.l dadea cu bibe...dupa m.am incapatanat sa ii dau cu lingurita.....mai greu,dar am reusit. Uneori sunt tentata supica sa i.o fac subtire si s.o dau ci bibe...dar momentan mai incercam. Sa stii ca o sa incerc si eu branzica calcica cu cereale
I.ai inlocuit vreo masa de lapte?


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#1193 2013-09-06 12:38:42

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

ochii acum vad ca ariana e nascuta pe 5 martie big_smile eu am dpn-ul atunci, de curiozitate cand ai avut dpn-ul?


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#1194 2013-09-06 12:45:14

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Ochisori la 10-11 ii dau fructele si nu ii mai dau deloc lapte, deci la ora asta a disparut complet laptele. Dar papa cam 180 ml piure de fructe.. La pranz ii mai dau lapte in completarea mesei doar uneori, cand o vad ca vrea, desi ea papa minim 200 ml piure de legume cu carnita. Deci teoretic am inlocuit 2 mese de lapte. Peste vreo 2 saptamani o sa inlocuim si masa de la ora 17 cu iaurtel, daca il vrea, bineinteles.
Branzica cu cerealele le-am incercat abia ieri la masa de la ora 17, dar nu i-am dat prea mult, si a baut si laptic.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1195 2013-09-06 13:07:50

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

ieri am fost la clinica la Brasov. Fetelor am ramas impresionata, parca esti pe alta lume cand intri. Am citit contractul, ne-a aratat clinica (salile de nasteri nu au putut sa ni le arate ca erau amandoua ocupate), la neonato un bebe facea baita hjarta il tinea o asistenta sub jetul de apa in chiuveta si nu zicea nici pas, cred ca ii placea sub apa calca. Ne-s luat si pe mine si pe sot cu arcanul de acolo lol Am fost topiti amandoi. Ne-a aratat si rezervele drool va jur ca nici nu zici ca esti intr-o clinica, parca esti la hotel, nimic nimic nu iti aduce a spital.
Dr. Baiulescu un om de nota 1000, din pacate am intrat la consultatie la 4 in loc de 1 ptr ca cele doua nasteri erau ale lui si la una din paciente s-a complicat si a trebuit sa ii faca ceza la urgenta (ne povestea dupa ca bebe avea tripla circulara de cordon si un nod). Am discutat legat de nastere, m-a controlat si pe capra (colul e inchis si mi-a zis ca si bazinul e ok) si apoi echo pe burtica unde am vazut pitica hjarta Nu am facut morfo da ne-a aratat organele, creierul, inima plamani, stomac, vezica etc Am mai crescut putin, i-a masurat capul, toracele si femurul (avem 3 cm si ceva de femur lol), mi-a zis sa renunt la Natalvit ca da pofta de mancare si sa suplimentez cu fier si sa iau acid folic.
A ramas sa ma mai vada o data in noiembrie si apoi mi-a zis ca daca ma duc la BV la 38 de saptamani e perfect. I-am zis ca as vrea Nastere cu blendete in principiu, dar ca e posibil pe moment sa ma razgandesc, mi-a zis ca asta e greseala pe care o fac majoritatea mamicilor, se fixeaza pe un tip de nastere si apoi sunt dezamagite si dau in depresie daca nu merge conform planului, de asta e bine sa fiu flexibila

Cam asta e cu noi, scuzat romanul tongue


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1196 2013-09-06 13:45:34

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

Ochisori buna draguta!!Mai am pana la top.Luni am eco,sunt curioasa cum e mandra asta pozitionata,si de e totusi sus,voi prenota marti cezariana.Sper sa nu se fi ingrasat iar mult.Durerile astea de picioare mi-au mancat sufletul,abia astept sa nasc,si sper sa scap de ele.Voi sunteti bine amandoua? puss  puss

Alinus buna!!Ma bucur ca totul e bine,deci inca 1 saptamana de asteptari,important e sa fiti bine amandoi!! puss

Alle mi-am intalnit azi in piata doctorita de familiea si mi-a zis : cu siguranta cred ca copilul era plasat pe un nerv si pe timp de noapte atunci cand sunt la somn apar si aceste spasme din cauza stresului pe care le-a primit ?n timpul zilei. nustiu Ca vor trece dupa ce nasc,si sa beau multa apa,dar mai mult de 3 litri eu nu pot. puss

Emy felicitari pentru eco frumos,ma bucur ca sunteti bine,atat tu cat si puiuta.Te-am intrebat dimineata,de ce nu ai schimbat semnatura? puss

Va pup pe toateeeee.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1197 2013-09-06 13:46:06

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 30

am uitat ioana lol


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.