homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Shopping de cosmetice - 4-15


#267 2014-06-08 03:39:05

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Shopping de cosmetice - 4

heart, pana acum ma faceam pe pielea ochilor cu Avene Hydrance Optimale Riche - crema simpla hidratanta, din aceea mare. Tot asa ma gandeam, ca e acelasi lucru o crema mare cu una mica.
Legat de prevenirea ridurilor, am aflat ca trebuie sa dormim pe fetze de perna din matase, ca sa nu ne mai stea falcile "turtite" in perna. lol

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-09-21 23:32:19)

Offline

 



#268 2014-06-08 10:35:44

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Shopping de cosmetice - 4

jeannie, nu stiu, te-am intrebat pur si simplu. Eu nu stiu cu ce e mai "smecher" un produs cu antioxidanti decat unul cu acid hialuronic, de exemplu. Eu inca nu simt nevoia uneie creme speciale pt ochi si de asta voiam sa stiu de la tine daca e acelasi lucru sau altceva. Am avut o mostra de la Mario Badescu de crema de ochi sub forma de gel, dar era f lipicioasa, nu mi-a placut, pur si simplu se lipeau pleoapele cand clipeam. lol Am mai avut tot un tester de la Clinique (all about eyes) si nu mi s-a parut ca face mare lucru. Eu nu am cearcane, doar riduri fine de expresie. Teoria mea e ca trebuie sa hidratez bine toata fata, inclusiv zona ochilor si sa folosesc spf zi de zi si ochelari de soare vara. Cat despre lenjeria de matase, am impresia ca alunec din pat noaptea. lol

Offline

 

#269 2014-06-08 10:48:49

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Shopping de cosmetice - 4

offtopic adevarul e ca de la o vreme am o problema mare cu dungile de pe fata de la cearsaf (eu nu dorm cu perna)... sunt foarte adanci si dureaza ore bune, efectiv am fata deformata cand ma trezesc, nu stiu ce s-a intamplat, pesemne s-a schimbat ceva in textura pielii / tesuturilor, e mai putin elastica si nu-si revine imediat la loc, ca nu-mi explic
cat despre antioxidanti, mie imi plac foarte mult cremele si serurile cu vitamina C, mi se pare ca imi fac tenul mai luminos - daca n-as observa un efect n-as tine neaparat sa folosesc
cum zice si heart, importanta e hidratarea (intern si extern), odihna, sa te protejezi de soare... chiar si o crema ieftina e ok atata timp cat hidrateaza

Offline

 

#270 2014-06-08 11:51:37

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Shopping de cosmetice - 4

offtopic eu n-am probleme cu semnele de la dormit, pt ca dorm numai pe spate, cu mainile pe piept lol dubios, stiu...
Eu caut mai mult creme moisturizer decat hydrating. Am impresia ca oricat de mixt ar fi tenul meu, in profunzime e f deshidratat. De asta mie imi sunt mai potrivite produsele destinate tenului uscat spre f uscat, cele pt ten mixt sunt apa de ploaie. Am renuntat demult sa mai tin cont pt ce tip de ten sunt formulate, caci la mine nu corespunde...

Offline

 

#271 2014-06-08 12:07:20

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Shopping de cosmetice - 4

da, crema mea preferata de la Aubrey (care acum nu se mai fabrica) era pentru ten mixt-uscat, m-am bucurat ca s-a gandit cineva si la asta
dar sunt putine creme pentru ten uscat care sa nu fie extrem de grase, nu suport nici sa am fata unsuroasa

Ultima oara a fost editat de heimdall (2014-06-08 12:07:33)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#272 2014-06-08 12:17:25

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Shopping de cosmetice - 4

Da, si eu urasc pelicula aia unsuroasa care ramane. Ideal ar fi o textura gel, care sa hidrateze si sa matifieze in acelasi timp. lol Stiu, sunt prea pretentioasa. Cred ca pana la urma o sa ma apuc sa-mi creez singura crema. lol Eu, daca as fi producator de cosmetice as face produse pentru: ten gras-deshidratat, ten gras-normal, ten mixt-deshidratat, ten mixt-normal, ten uscat si ten f uscat.

In alta ordine de idei, ca tot suntem la shopping de cosmetice... Ce parere aveti de site-ul carespot.ro? E de incredere? Eu mi-am mai luat de la ei cosmetice si chestii pt par, dar vad ca au niste promotii faine la seturi de parfumuri si ma cam tenteaza. Nu stiu daca sa risc sau sa iau din magazin.

Offline

 

#273 2014-06-08 12:23:45

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Shopping de cosmetice - 4

De pe carespot cred ca niste oje mi-am luat si au fost ok... in rest nu stiu ce sa zic

Offline

 

#274 2014-06-08 18:45:28

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Shopping de cosmetice - 4

Eu de la o vreme am cautat mereu produse tocmai pentru tipul de ten "gras si deshidratat". alcool
- Printre dermatocosmetice, exista o categorie speciala de creme "complementare tratamentelor dermatologice" - le-am incercat cam pe toate, pentru ca trebuie sa fac necontenit tratament dermatologic local, care usuca. sad
- Si mai exista creme speciale pentru ten uscat si foarte uscat/deshidratat, care sa nu fie grase (Alegand produse necomedogene, m-am gandit ca nu vor agrava acneea; pe de alta parte, cremele obisnuite pentru ten uscat contin lanolina - asa folosea Marilyn Monroe tongue - si alte drăcii comedogene si iritante care fac rau unui ten acneic): Ivatherm Ivahidra+, pentru ten foarte uscat sau deshidratat, era bun mai ales iarna (este prea lucios pentru a fi folosit ca baza pentru fondul de ten dar, daca e aplicat seara, tenul arata luminos dimineata); Avene Hydrance Optimale Riche, pentru ten uscat si foarte uscat, are o textura foarte ok pentru tenul meu deshidratat (dar imi pusesem si eu intrebarea daca nu cumva trebuie sa tin cont exact de tipul meu de ten).

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-06-08 23:13:45)

Offline

 

#275 2014-06-15 22:12:15

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Shopping de cosmetice - 4

Fond de ten MAC Pro Longwear. Ma dusesem in magazin hotarata sa imi iau Face&Body, gandindu-ma ca imi trebuie ceva foarte light pt vara. Am Studio Fix si mi se pare ca acopera prea bine pt caldula de afara si ma gandeam sa le combin. Numai ca ajunsa la raft, mi s-a parut prea "apa chioara" Face&Body si mai scump decat ma asteptam (preturile in $ de pe site nu coincid cu cele de la noi din magazine). Am luat, deci, Pro Longwear-ul, pana la urma. Cu ocazia asta am luat si culoarea potrivita, la celalalt am gresit subtonul. L-am folosit azi, mi se pare excelent, desi pare dens si cremos, are acoperire medie, pentru mine e potrivit pentru vara. Rezista multe ore, asa cum "promite" si denumirea, matifiaza, catifeleaza, nu mi-a lucit deloc fatza. L-am intins foarte usor cu degetele, nu lasa urme aiurea (de obicei folosesc pensula si buretel umed).

Offline

 

#276 2014-06-16 16:57:47

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Shopping de cosmetice - 4

heart_breaker a scris:

Eu caut mai mult creme moisturizer decat hydrating.

Care e diferenta intre ele? rodnar moisturizer se traduce prin emolient, in acest context?

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-06-16 17:07:05)

Offline

 

#277 2014-06-16 17:15:25

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Shopping de cosmetice - 4

Da, sunt mai dense alea pe care scrie moisturizer.

Offline

 

#278 2014-06-17 10:29:06

alexsandraa
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 400

Re: Shopping de cosmetice - 4

Pentru ten gras deshidratat am folosit Avene Clean AC crema, si mi-a placut. Este special pt tenul gras, deshidratat din cauza tratamentelor folosite impotriva acneei. Are o textura lejera, se absoarbe rapid in piele si nu este comedogena .Pe mine m-a ajutat si la hidratarea tenului, fara sa-mi ingrase tenul sau sa-mi provoace eruptii pe piele.

Offline

 

#279 2014-06-19 01:55:55

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Shopping de cosmetice - 4

^ Da, si eu l-am folosit pe asta ani de zile si o sa revin la el. E cu vreo 10 lei mai scump, dar cred ca este mai ok (nu ma irita asa de rau ca altele - probabil pentru ca nu are parfum in exces - si era placut ca textura). Am mai incercat echivalentul lui, de la Bioderma (care are un parfum nou de-a dreptul tzipator, ce tinde sa irite) si de la LRP (asta e chiar groaznic, da un aspect mult prea lucios tenului - de parca te-ai fi dat cu untura - si mai contine si ceva care irita pielea, de ma inteapa si mi se inroseste; cel putin asa patesc in ultimele zile, ca o vreme nu am avut probleme cu acest produs din punctul de vedere al iritatiilor).
Am vazut ca a scos pe piata si Ivatherm un produs de hidratare compensatoare.
Azi mi-am luat Ivatherm Metrocreme (zisesem sa mai fac o pauza de la metronidazol si cred ca a trecut ceva timp) care are o culoare verzuie, tocmai pentru a estompa rosheatza, pe langa faptul ca ii trateaza cauza. Inrosirea asta cred ca poate fi si o chestie de sindrom premenstrual sau ceva de genul asta, pentru ca - in general - in perioada asta a lunii ma inrosesc pe brate, piept, fatza, am eruptii acneice, sunt mai balonata ca oricand, toata pielea mi-e mai sensibila ca oricand (faptul ca ma inrosesc din orice) etc.
Am investigat sa vad ce creme exista fara parfum la Bioderma, dar niciuna dintre acestea (in afara de un bb cream) nu are mentiunea "necomedogen". va Si, pana la urma, ce mare chestie o fi sa formulezi o crema fara parfum, cel putin fara parfum in exces?! roll  bang

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-06-20 16:52:43)

Offline

 

#280 2014-06-19 20:34:51

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: Shopping de cosmetice - 4

Eu ma gandesc sa imi iau crema Akne-Syt Ivatherm. Am avut o mostra si mi-a placut. Mi-a curatat tenul de cateva cosuri mici si parca nu mi se mai ingrasa asa rau. big_smile


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 

#281 2014-06-19 21:32:04

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Shopping de cosmetice - 4

Ma gandesc sa incerc si Bioderma AKN Global, care se lauda ca ar actiona "?mpotriva cauzelor şi consecinţelor leziunilor acneice severe" nustiu (am mai citit eu alte asemenea laude si la alte produse dermatocosmetice. forgetit ). Asta in loc de LRP Effaclar Duo pe care il am acum si care nu ma ajuta la nimic, combinat cu Skinoren yikes . [L.E. Am nevoie ca micro-exfolierea chimica sa fie facuta cu un retinoid - altceva nu ma prea ajuta - si nu se gaseste asa ceva in Romania. sad ]

Ziceam la un moment dat ca nu am voie sa sar peste scrub-uri [asta pe langa micro-exfolierea chimica pe care oricum o realizez cu creme dimineata si seara]. Ei bine, mi-am amintit ca - din cand in cand (pentru ca utilizarea să nu fie chiar permanenta) - trebuie sa ma dau si cu un anumit antibiotic, ca altfel ies lucrurile de sub control. Piele stupida bang

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-06-20 17:14:22)

Offline

 

#282 2014-06-19 22:14:50

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Shopping de cosmetice - 4

jeannie, eu fara peeling chimic n-am scapat de semnele lasate de acnee. Degeaba mi-am facut exfolieri fizice, m-am frecat cu malai si tarate de m-am saturat, m-am iritat aiurea, in rest niciun rezultat. Multe dintre ele sunt semnele prostiei mele, ca umblu la cate un cos cu unghiile si imi fac efectiv rani. Ramane rosu dupa ce se vindeca si putin mai "infundata" pielea in locul ala, nush cum sa explic. Se vede ca e lezata pielea. Seara folosesc 2% BHA. Usuca f tare, dar remediez cu creme si seruri. Eu am mai scris ce produse folosesc, nu au parfum sau ingrediente care irita. Nu mai repet, ca nu vreau sa fac reclama aiurea... Sunt scumpe, dar cantitatea e de 60 ml, deci dublu fata de astea obisnuite din farmacii, care au 30. Pana la urma, cam tot acolo ajungi.

Offline

 

#283 2014-06-20 14:39:48

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: Shopping de cosmetice - 4

De cate sedinde de peeling chimic ai avut nevoie, Heart? Si cum arata pielea imediat dupa procedeu? Adica se inroseste puternic, apar iritatii, ceva?


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 

#284 2014-06-20 14:56:05

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Shopping de cosmetice - 4

Nu ma refeream la peeling chimic cu laser sau cu ce se face, ci cu produse cosmetice destinate exfolierii chimice. Exfolianti AHA si BHA mai precis. Uite aici un articol complet despre asta: http://www.paulaschoice.ro/exfoliere

Offline

 

#285 2014-06-20 15:53:00

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Shopping de cosmetice - 4

eu am folosit doar o data un peeling cu acid glicolic si am un serum exfoliant cu acid glicolic si lactic, care ar fi niste substante mai blande... dar nici nu am vazut vreun efect (pentru petele pigmentare ma intereseaza); stiu ca mai e si acidul kojic in categoria asta
stie cineva o metoda mai blanda de a scapa de pete ? ca nu tin neaparat sa-mi jupoi pielea de pe fata

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.