homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sangerari intermenstruale


#1 2013-09-05 10:36:45

ada1987
Membru
Inregistrat: 2013-09-05
Mesaje: 1

sangerari intermenstruale

buna,
am si eu o problema am inceput sa iau anticoneptionale ,sunt in a 3 luna de pastile cam pe la jumatatea foliei si am sangerari asemanatoare cu menstuatia..nu sunt cantitative..mai mult maro..dar tin de vreo 4 zile pana acum.
sunt normale?pe prospect am citit ca pot da sangerari intermensturale...mentionez ca acum am luat si un tratament pt infectie urinara si am luat Nolicin..nu stiu daca influienteaza cumva...
va rog frumos un raspuns...multumesc.

Offline

 



#2 2013-09-05 11:17:38

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: sangerari intermenstruale

Buna! Cred ca ai spotting din cauza faptului ca a scazut protectia. Nolicin este un antibiotic. Ai nevoie de protectie suplimentara pe perioada tratamentului si inca 7 zile dupa.. Antibioticele scad efectul contraceptivelor, tu nu iei de mult timp, si cel mai probabil din cauza asta a aparut si sangerarea. Mult succes! smile


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#3 2014-02-17 22:22:14

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: sangerari intermenstruale

Buna seara fetelor,

Am si eu o mica problema..eu iau anticonceptionale microgynon de prin noiembrie (am mai luat inainte yasmin-vreo 8-9 luni si karissa-prima data..vreo 4 luni..dar mi le-a schimbat doctora cu astea)..si am de vreo 2 luni incoace..pe la mijlocul foliei gen..niste scurgeri alb-rozalii-maronii..putin abundente..insotite de mancarimi (care le-am mai inlaturat cu niste clotrimazol crema)..

Eram curioasa..credeti ca ar putea sa nu mi se potriveasca nici pastilele astea?
Sau e inca acel spotting ?ca nu mi se pare prea normal sa am astfel de scurgeri fix la mijlocul foliei..e deja a 4-a folie care aproape o termin.. (mai am in momentul de fata cam 6 pastilute de luat)

Eu ma gandeam k poate e candida..acu vreo 4 zile erau scurgeri albe doar..acum s-au facut rozalii-rosiatice..

Voi ce parere aveti??

Si inca o intrebare..protectia mea se pastreaza daca am astfel de scurgeri?
E curios ptr ca in weekend am avut un contact cu partenerul meu si parca mi-a fost mai ok dupa aceea ( in sensul ca toata ziua de duminica nu prea am mai avut asa scurgeri)..dar azi iar a revenit scurgerea..

Astept un raspuns va rog frumos..ca nu stiu ce poate sa fie si ce ar trebui sa fac in privinta asta mai repede..
multumesc!

Ultima oara a fost editat de NeBuNiKa (2014-02-17 23:47:06)


"Just Breathe"

Offline

 

#4 2014-02-18 09:38:49

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: sangerari intermenstruale

daca scurgerile sunt rozalii sau maronii inseamna sangerare = spotting
poti sa mai astepti o luna si daca se intampla la fel sa mergi sa le schimbi

Offline

 

#5 2014-02-18 21:03:39

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: sangerari intermenstruale

Multumesc de raspuns heimdall ..dar mi-e putin greu sa cred k este spotting, pentru ca deja o sa cam termin a 4-a folie..nu cred eu ca nu s-a obisnuit deja corpul cu ele..pentru ca la a doua folie n-am avut nimic..

Scurgerile care le am..in afara ca sunt rosiatice..mai sunt insotite si de mancarimi..mi-am luat niste clotrimazol ovule..ma gandesc ca poate o fi vreo candida mai dubioasa..ce parere aveti? As putea sa le folosesc?
Pentru ca momentan nu stiu cand ajung la un doctor..ca la doctora care mi-a dat pastilele abea in martie ma poate programa..si nu prea mai vreau sa merg la ea..si chiar vreau sa ajung la un doctor pana sa imi vina menstruatia ca deja nu mai suport..

Astept pareri..pentru ca nu stiu ce sa mai fac pur si simplu..nu imi dau seama care e cauza si ma cam panicheaza situatia asta..


"Just Breathe"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-02-19 00:11:32

gaby28
New member
Inregistrat: 2013-08-18
Mesaje: 28

Re: sangerari intermenstruale

Am si eu sangerari intermenstruale luna asta. Cantitati mici, dar am de vreo 4 zile. Am mai avut in luna octombrie, parca. De atunci totul a fost ok.  In ultimele 3 luni am avut menstruatie pe data de 29 si s-a terminat cam dupa 4-5 zile. Dupa calculele mele, ar trebui sa fiu la ovulatie. Este exclusa posibilitatea de a fi insarcinata. Ar trebui sa-mi fac griji sau e normal? Mentionez ca nu iau anticonceptionale.

Ultima oara a fost editat de gaby28 (2014-02-19 00:12:06)

Offline

 

#7 2014-02-19 08:11:50

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: sangerari intermenstruale

La ovulatie se poate produce o sangerare mica.
Daca ai avit contactele protejate, nu ai cum sa fi insarcinata.
Fa un test daca ai dubii.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#8 2014-02-19 13:43:51

gaby28
New member
Inregistrat: 2013-08-18
Mesaje: 28

Re: sangerari intermenstruale

N-am niciun dubiu. Nu am mai avut contacte sexuale de cateva luni bune, iar atunci au fost protejate.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.