homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31-22


#400 2013-09-19 10:55:46

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

emi, ce informata esti big_smile

ma apuc si eu de un curs de inspector resurse umane - asa ca sa mai fac ceva experienta pe doemniul asta, nu se stie dupa 2 ani ce vremuri si schimbari apuc (eu lucrez in alt domeniu acum) si sper sa ma lamuresc mai bine.saptamana viitoare incep


2 ani +

Offline

 



#401 2013-09-19 10:56:26

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Eu am numarat pe calendar, Ales. Dar saptamana din decembrie am pus-o 5 zile, nu 7 rotfl Eu gandesc in zile lucratoare.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#402 2013-09-19 10:57:50

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

ade nu sunt informata in toate privintele dar eu am avut probleme cu munca si a trebuit sa stiu dinainte ce si cum am de facut


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#403 2013-09-19 11:01:15

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

multumesc ales puss

acum ma retrag,sunt singura fara burtica cu bebe aici wave


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#404 2013-09-19 11:04:49

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

soni n-are importanta ca esti cu sau fara burtica smile Esti binevenita sa stai de vb cu noi


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#405 2013-09-19 11:23:07

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Cris, am citit povestile de la "Am invins inefrtilitatea", inclusiv povestea ta. Am plans la fiecare poveste sad

Acum regret ca atunci cand vin de la eco ii arat prietenei mele (care e si nasa noastra si va fi si nasa lui bebe) poza cu bb. Acum imi dau seama cat de mult o rascoleste. uff

Mai am inca un caz: un dosar aprobat prin program si dupa ce au primit banutii de la stat...sotul s-a despartit de ea, a inselat-o, vrea divort... Oare ce se intampla acum cu dosarul? Se iroseste? S-ar putea transfera unui alt cuplu?


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#406 2013-09-19 11:40:19

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Hai ca am disparut ca s-a trezit fata si avea o foameeee...nu stiam cum sa ii fac mai repede fructele cu branzica, a papat tot. smile

Ano, e ff important ca cei care nu au probleme de infertilitate sa inteleaga ce simt cei care au...din pacate asta nu se intampla, decat probabil daca citesti ce ai citit tu...
Da, si eu cred ca o rascolesti cu pozele de la ecografii...dar nu aveai cum sa iti dai seama.. Acum nici sa nu ii mai zici nimic nimic de bebe, ca iar se va simti aiurea, mai ales ca il va boteza si il va iubi pe bebe...mai povesteste-i dar asa..mai putintel smile
Cu dosarul...din pacate se iroseste.. sad  Multe cupluri care se confrunta cu asta se despart, e prea mare tensiunea si prea grea lupta..

Soni, am vazut, o sa scriu azi repede cateva randuri si cand ies cu fata afara pun plicul la posta, am vazut ca data limita e 20 sept, deci mai am o zi.. smile


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#407 2013-09-19 11:43:31

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Neata!

Ionus, n-am zis cu rautate ca nu inteleg puss ci pur si simplu nu am fost in situatia ta ca sa stiu ce simti si de asta nu imi gasesc cuvintele sa te incurajez de data asta sad Sper insa din suflet sa fie totul bine!

Ce vise am avut si eu..numai despre copil.... Ba am intarziat cu o ora jumate la morfologie fetala si m-a alungat doctorul acolo... Apoi am nascut un baiat prematur, de 2 kg si a fost bine baiatul si in alt vis am nascut o fata de 1 kg si mi-au pus-o la piept si ea s-a transformat intr-o gazulita cu aripi albastre si a zburat, s-a asezat pe becul fierbinte si a murit neutral


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#408 2013-09-19 11:46:15

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

elena si eu am vise nebune ... acum cateva seri am visat ca nascusem dar bebe era foarte mica, cat jumatate de palma ... si o botezasem si venise nasa sa ii faca baita de a doua zi si nu intelegeam cum o sa ii faca baie cand e asa de mica
si mama a visat ca imi apasam pe burta si i se vedea fata lui bebe prin piele si ea ma certa sa las burta in pace lol

alaltaieri am carat niste sacose si acum ma dor umerii si bratele si spatele de ma tavalesc. Am si transpirat si in autobuz erau 10 geamuri deschise asadar am si o frumusete de nas infundat sad Azi noapte n-am putut sa dorm, m-am trezit pe la 3 cu dureri groaznice, m-am dat cu unguent de arnic, mi-am facut un paracetamol efervescent si am dormit vreo 2 ore pe canapea ca nu il lasam nici pe sot sa doarma cu foiala mea sad Am devenit foarte sensibila la chestii din astea de cand sunt insarcinata si oricat nu-mi place mie sa iau pastile si mai ales acum aseara nu am avut de ales, ma durea parca tragea cineva de brat sa il rupa  cesafac


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#409 2013-09-19 11:55:56

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Em, la mine nu stiu de ce mama e personajul negativ in visele cu copil. Mi-i fura, odata mi l-a prajit in tigaie , etc dumbom

Nu te doare burtica atunci cand cari greutati? Am dus o sacosa mai greluta de la alimentara si m-a durut burta toata ziua si noaptea, acu nu stiu, poate a fost si coincidenta.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#410 2013-09-19 11:58:50

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

elena ba da am avut o senzatie aiurea atunci, mai ales ca am stat si o gramada in picioare pe la doctori  sad S-ar putea sa vorbesc prostii dar cand am fost internata era o mamica cu sarcina de 28 de saptamani care avea colul scurtat si zicea ca atunci cand cara ceva oricat de putin (chiar si o sticla de apa de 2 litri) simte o presiune pe col ... ma gandesc ca poate asta ne doare si pe noi
eu de exemplu ieri am trecut strada in fuga si mi-am intins ceva pe la burta de abia mai puteam sa merg, a trebuit sa iau un taxi ptr cateva strazi sad


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#411 2013-09-19 12:03:31

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Sonia sa vina ciclu peste vreo 9 luni,si sa faci test,cu 2 liniute rosii ca flacara. rugaciune Unde pleci? punish  puss

Elenus te.am inteles,si multumesc de cuvintele si pe FB.Trebuie sa fie bine,nu? wink Vise am avut si eu asa,la alte sarcini,cand se transformase in fluturas si a zburat.Dar cum tu mi-ai zis,si alte fete,e normal pe sarcina.Lasa ca se duc cu noaptea. puss

Emy ai grija cu caratul,din pacate si eu car,ca nu poate sotul,dar e greu,ramai cu dureri de musculatura.Sper sa-ti treaca,sa te masezi. rugaciune  puss

Eu am fost la cumparaturi.
O chestie ciudata,fata doarme acasa,cum ajung in magazine incepe foiala,oare cum e posibil?
Am ajuns la concluzia ca nu-i plac magazinele. lol


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#412 2013-09-19 12:05:22

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Fetelor, sa nu ridicati greutati, mai mult de o sticla de apa e deja mult, intr-adevar se scurteaza colul. Nu faceti efort fizic, menajati-va ca nu sunteti gravide toata viata smile acum chiar trebuie sa aveti grija de voi, nu sunt fitze.

Ioana, sau poate ii place tare la shopping ca doar e fetitza lol si de aceea e activa smile

Ultima oara a fost editat de cris8 (2013-09-19 12:06:48)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#413 2013-09-19 12:09:32

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Ioana sau poate devine mai activa ptr ca faci o activitate care iti face plecere, e influentata de endorfine


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#414 2013-09-19 12:10:05

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Cris chiar nu stiam cu colul,multumesc de lamurire.Mai mult de o sticla,trebuie,ca fac cumparaturi,si pe scari de o mie de ori,obosesc mai repede.Am zis ca leg o sfoara,si trage al meu plasele de la balcon.
Sau bine zis,ii place la shopping!!Asta radeam acum,cum ajung acasa,doarme iar.La plimbare nu face asa,cum sunt in magazine incepe gimnastica.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#415 2013-09-19 12:10:41

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Bună, fete! puss

Ioana, mă bucur că ai intrat și ești mai bine azi smile puss tu ești o femeie puternică și așa trebuie să fii și pt puiuța ta. Eu te admir tare mult, mai ales pt curajul tău și loialitatea pt soț smile
?n legătură cu secreția, am urmărit ieri toată ziua să văd dacă ud chilotul, dar nu, a fost doar atunci c?nd m-am trezit. Așa cum zici și tu, sigur e de la secreție.
Pfff,  de azi sunt oficial la termen big_smile

Apropos de burtieră/br?u? e recomandat cel clasic? pare-mi-se că așa am citit ?n link-urile de pe prima pagină. Eu azi vreau să merg să fac restul de cumpărături. Dar de c?nd putem purta br?ul pt retragerea burții?

Sper să găsim și cercei frumoși azi pt prințesa noastră hjarta

Em, eu mi-am luat prenatalul ?ncep?nd din 1 august și se fac 126 zile pe 4 decembrie. Cel mai devreme c?nd pot depune dosarul pt indemnizație? dar cel mai t?rziu? big_smile

Vă pup, dragele!


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

#416 2013-09-19 12:13:53

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Ioana, acum tu deja mai ai putin si esti la termen...te cred ca ai carat, ca la tine nu are cine.. sad oricum, ai grija atat cat poti, nu e obligatoriu sa se scurteze dar exista acest risc. Insa la tine, la cat ai carat tu, se scurta pana acum...dar Doamne Doamne are grija sa fie bine. smile


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#417 2013-09-19 12:14:43

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Ionus puss

Cris, nu planuiam sa car greutati dar am fost la magazin si am luat un pic de aia/un pic de altceva ca nu mai aveam de mancare acasa si parea putin dar cand am strans toate alea din cos...s-au adunat si erau grelute....De-acu am zis sa le duc, eram la distanta de un bloc de acasa.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#418 2013-09-19 12:19:46

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Jasmina depinde cand nasti. Daca in momentul in care nasti ai ramase mai mult de 42 de zile de postnatal, depui in ziua urmatoare dupa ce iti expira postnatalul, adica in cazul tau pe 5 decembrie, daca nasti mai tarziu si iti raman cumva mai putin de 42 de zile depui in a 43-a zi de la nastere


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.