homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31-25


#457 2013-09-19 14:58:02

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

hello din nou,

ano, eu zic ca sanse sunt de 70%..depinde si cum sta bebe..daca a stat desfacut si s-a vazut exact sansele sunt mari sa fie corect ce a zis bebe..a meu a fost f cooperant si s-a vazut mereu perfect ca e baietel big_smile

fete, mie mi-e asa teama cu alaptatul..imi dorec sa alaptez mai ales ca m-am chinuit de la inceputtul sarcinii cu sanii f mari, umflati..macar sa fie lapte..dar credeti-ma (fara sa fiu judecata) daac nu s epoate si nu se poate nu vreau sa ajung sa ma chinui si eu si bebe pentru o tzara de lapte, voi apela la lapte praf

uitati si aici ceva interesant..chiar de azi scris

http://www.printesaurbana.ro/2013/09/al … prize.html


2 ani +

Offline

 



#458 2013-09-19 15:02:01

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Emi, doamne ajuta sa ai lapte si sa poti alapta exclusiv. Esti vehementa in pareri.
Mie una mi se scarbeste de subiectul alaptat, oriunde se discuta se impart 2 tabere: mamici care nu au putut alapta si sunt cumva condamnate si mamici care au alaptat exclusiv si au pareri foarte puternice cum ca nu exista sa nu ai lapte.
Eu una nu emit pareri, poate o sa fiu si eu in oricare situatie, mai bine ma abtin.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#459 2013-09-19 15:07:03

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Em, asa e cum spui tu, si eu sunt un exemplu. Dar daca bebe nu vrea / nu stie / nu poate sa suga ca sa stimuleze si nici cu pompa nu scoti mare lucru, cantitatea de lapte va scadea.  nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#460 2013-09-19 15:08:09

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

get sa nu ma intelegi gresit, departe de mine gandul sa condamn sau sa judec mamicile care aleg sa dea supliment, pana la urma e important sa creasca bebe sanatos si mare, ca e cu tzatza, ca e cu lapte praf nu mai conteaza. Si normal ca daca vezi ca bebe suge toata ziua, nu ia in greutate sau mai rau scade, nu uda destule scutece ii dau lp, doar n-o sa il lasi sa moara de foame.


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#461 2013-09-19 15:10:25

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Da, Emi, asa e. Doar n-o sa te apuci acuma sa te dai cu capul de pereti ca-i dai lp, asta este situatia, atatia copii cresc fericiti si sanatosi cu lp. Cum o fi, Doamne ajuta sa avem lapte sa ne putem alapta bebeii, dar daca nu este, asta e viata. Nu e nicio tragedie.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#462 2013-09-19 15:10:29

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Em, asa e cum spui tu, si eu sunt un exemplu. Dar daca bebe nu vrea / nu stie / nu poate sa suga ca sa stimuleze si nici cu pompa nu scoti mare lucru, cantitatea de lapte va scadea.

asta asa e si din pacate asta cu suplimentu de lp e un cerc vicios, bebe nu se satura sau nu stie sa apuce sanul bine sau nu are putere sa traga, suplimentezi cu lp in ideea ce bebe o sa mai creasca si poate o sa prinda mai multe putere, din biberon laptele curge altfel decat din san, bebe se enerveaza la san ca nu vine laptele valuri ca din biberon, productia scade, suplimentezi cantitatea de lp pana ajungi sa nu mai alaptezi deloc


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#463 2013-09-19 15:12:30

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Emilya, dar dupa ce bebe suge 10 minute si apoi refuza sanul ca nu vine mai nimic, si isi suge manutele de foame si urla cat poate, crede-ma ca nu e lapte...cand nu faci febra laptelui, nu se infunda canalele, nu se umfla sanii, nu simti nimic in ei, nu curg niciodata, chiar nu e...

Getut, da...si mie mi-e sila maxim de acest subiect...cu atat mai mult cat stiu mamici care se bateau cu pumnul in piept : alaptez, vai ce mama buna sunt daca fac asta! iar cand au crescut copiii erau numai cu fast-food in mana sau tot felul de chestii nesanatoase... forgetit

Iar eu ca sa raman insarcinata am facut un tratament hormonal injectabil extrem de agresiv, e posibil sa fi avut si asta un efect nefavorabil, desi nu stiu ce sa cred...insa sa produci intr-o luna 14 ovule mature in loc de unul, nu-i de colo...ca sa nu mai zic tonele de progesteron luate apoi..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#464 2013-09-19 15:12:33

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

get kram eu doar spuneam ca mamicile ar trebui sa plece de la premisa ca au lapte si sa se indoiasca de asta doar daca au niste semne clare ca ceva nu e in regula


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#465 2013-09-19 15:15:15

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Am inteles, Emi. Cu siguranta m-am dus eu gresit cu gandul atunci.
Da, Cris, e o moda sa te bati cu pumnul in piept si sa dai lectii de viata altora. De parca asta inseamna ceva...


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#466 2013-09-19 15:17:17

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Eu sunt curioasa si as vrea vesti de la fete !!

Alinus cum a fost vizita lui Max azi? puss   trombon

Andy hai intra sa ne povestesti si noua putin cum e acasa,cu bebelina ta scumpa? puss


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#467 2013-09-19 15:21:28

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

SI pentru mine alaptatul e un taram necunoscut, tot pe de-o parte sunt femeile care au alaptat cu succes si sustin ca NU exista sa nu ai lapte.. si pe alta parte femeile din familia mea si alte femei care sustin ca nu au avut lapte deloc sau n-au avut indeajuns.
Mama mea m-a alaptat 3 saptamani si a zis ca apoi nu a mai curs nimic
Matusa mea si-a hranit baiatul la san si sanul era stimulat mereu pentru ca bebelul petrecea mult timp la piept sugand cu putere. SI sugea si lasa mamelonul din gura si urla si se enerva si apuca iar sanul. Deci vorbim de un copil care nu refuza sanul, care il stimuleaza nervos pe tot parcursul zilei pentru ca curge foarte putin, si lui ii e foame. El nu a luat cam deloc greutate in prima luna, devenise tot palid, l-au internat in spital...si l-au trecut pe LP.  Asta cum o pot explica mamele care sustin ca "nu exista sa n-aiba lapte" ?

Eu am colostru de la 8 saptamani... si dupa ce am nascut imi curgeau siroaie de colostru pe burta..deci sper ca o sa am totusi lapte.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#468 2013-09-19 15:25:34

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Eu n-am avut inca colostru. M-am mai uitat, dar nic, Sahara de-a dreptul.
Si eu sper ca o sa am lapte. Mi-e groaza de sterilizat biberooane si tetine noaptea, asta mi-e cel mai groaza. Bine, pe langa beneficiul laptelui matern, vorbeam doar asa de groaza.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#469 2013-09-19 15:26:32

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Elena, nu o explica, gasesc chestii de genul: nu l-ai tinut suficient la san, sau diverse... insa din pacate adevarul este ca natura nu functioneaza deloc perfect, altfel toate femeile ar ramane insarcinate natural ca doar natura ne-a lasat pe Pamant sa procream, nu?!

Daca iti curge asa colostru eu zic ca tu chiar o sa ai...de fapt si laptele e produs tot pe baza hormonala, prolactina e "de vina". smile

Getut, o sa vezi tu atunci. Sa dea Dumnezeu sa ai, sa fie bine! Oricum ar fi, bebe sa fie sanatos, ca a fi mama inseamna muuuult mai mult decat sa alaptezi. Eu a patra zi dupa nastere am vazut o picatura de colostru cand strangeam sanii (dar chiar o picatura!) si am sarit in sus de bucurie atunci, ma gandeam ca gata, curgeeee !!! smile

Ultima oara a fost editat de cris8 (2013-09-19 15:31:20)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#470 2013-09-19 15:33:27

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Deci in teorie sa zicem,daca ai colostru pe sarcina,ar trebui sa ai laptic pt bebe?


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#471 2013-09-19 15:34:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

hello! wave

legat de homeopatie, e ceva ce nu se poate face pe internet, probabil asta e si motivul pt care medicul respectiv apare pe lista neagra. o consultatie bine facuta are loc fata in fata, pt ca e nevoie de discutii si observare a reactiilor, astfel incat medicul sa poata alcatui un profil corect al pacientului.

sonia, daca tu esti in regula si problema e doar la sot, atunci el e cel ce ar putea incerca o consultatie la homeopat. nu are nimic de pierdut; cum spuneam, remediile homeopate ori ajuta, ori nu fac nimic. si sunt ft ieftine, cum bine zicea si ronny.

cris, in urma discutiei de ieri, azi noapte am visat intr-una cum il schimbam pe bebe chicot.
succes prietenei tale!
tare as vrea sa ne arati intr-o zi o poza cu fetita ta!

deno, si eu tind sa-i dau dreptate lui cris. cei ce incearca de mult timp au tendinta sa-si ascunda suferinta. nu sunt cel mai bun exemplu, pt ca un an si jumatate nu se compara cu 3+ ani, insa eu oisnuiam sa le raspund celor ce ma intrebau daca nu vine bebe, ca "inca nu e momentul, e prea devreme, avem timp forgetit". lasam impresia ca inca nu-mi doresc, ca vreau sa ma mai "bucur de libertate", desi in sufletul meu imi doream exact opusul.
la fel, cunosc un cuplu in care ambii sunt trecuti de 40 ani, nu au copii si in public afirma ca ei n-au rabdare sa creasca un copil, ca prefera sa se distreze, etc. ei, odata, tipa, intr-un moment de sinceritate/slabiciune si intr-un cadru restrans, a recunoscut ca la ei sunt pb mari la sot, ca pt ei doar fiv-ul ar fi o solutie si ne recomanda sa facem copii cat suntem tineri... mi s-a rupt sufletul vazand ce e cu adevarat in sufletul ei si cat de bine mascheaza in public o suferinta atat de mare sad.

just puss sa te ajute d-zeu sa ai fetita mult dorita!

jacqui chicot

ano, felicitari pt 13+!applause ai intrat in trim al doilea big_smile.
legat de concediu, cred ca e mai ok sa-ti iei medicalul inainte si prenatalul dupa, cum face emilya. nu stiu daca poate fi intrerupt concediul de maternitate, sa bagi medical intre prenatal si postnatal... oricat de binevoitor ar fi medicul.
la medical trebuie sa te intelegi cu medicul de familie, daca nu sunt motive reale.
la 12s se poate insela medicul, dar de regula baieteii raman baietei. la fetite se poate face mai usor confuzia, sa le creasca intre timp ceva smile.

ioana, ma bucur ca ai revenit.

jasmina, cica oricum ar fi nevoie de pompa in zilele de "furia laptelui"... eu am zis ca o voi lua atunci, daca va fi nevoie (daca n-o sa am lapte deloc, ce fac cu ea?). am vazut ca se gaseste pe toate drumurile, poate da sotul o fuga sa cumpere.

geta, eu votez pt fetita.

si eu zic ca e mit teoria cu "nu exsista mama fara lapte". cele care il sustin fie vor sa incurajeze, fie fac parte din categoria fericita care n-a avut probleme si nu intelege cum e posibil sa ai. cum spune si cris, e pe baza hormonala productia de lapte si e evident ca nu toate stam bine la capitolul asta, atat de usor de dereglat.

o dupa-amiaza placuta!

Offline

 

#472 2013-09-19 15:36:49

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Fete puss

Faza cu pompa e cam asa: cea mai buna pompa din lume, este una de la medela, costa peste 2000 de dolari si aia reuseste sa scoata in jur de 60% din laptele pe care reuseste sa il scoata bebele.
In plus de asta, laptele vine in valuri, la inceput nu vine aproape deloc, bebele trage in gol, apoi dintr-o data mama si te furnicaturi in San si simte cum se intareste sanul, si bebele inghite de abia respira. Apoi iar trage in gol cateva min, si daca continua iar vine lapte.
Clar cantitatea de lapte difera de la mama la mama, la fel si rabdarea bebelusului, si let-downul.

La mine era lapte, scoteam litrii pe zi, si yannick tot lua sanul si il lasa si urla, ca si cum nu ar fi lapte, daca ii dadeam lapte muls era fericit big_smile

Dar stiu f bine ce inseamna si sa nu fie lapte, eu l-am pierdut aproape de tot de 3 ori, e groaznic sentimentul ca nu ai ce-I da sa manance supa

Dar stiu si ca, cu efort supranatural se face si lapte, se invata si bebele la San. Mie mi-a luat 4 luni. Am o prietena, care a nascut copil cu multiple malformatii si a stat primele 7 luni in spital, timp in care s-a muls si I-a dat, dar copilul nu a pus niciodata gura pe San ca nu avea voie sa il ia in brate. Si cand a ajuns cu el acasa, l-a invatat sa suga la San si a fost alaptat pana la 2 ani. Mi se pare superb, dar si ea s-a chinuit destul..




Elena e faina e caciula aia hjarta si yannick are caciula cu urechi de iepuras, dar nu sunt asa lungi, si sunt amandoua pe o parte, am poza pe fb.


Anca, nu zic ca nu are dreptate cris, clar are, dar sunt si cupluri care nu isi doresc suficient sau deloc.
Avem niste prieteni apropiati de familie, la 40 de ani si nu au copii. Eu credeam ca nu pot, pentru ca sunt f grasi amandoi.n-am atins niciodata subiectul, dar surpriza, cand aveam catelul si era pui, am mers in vizita la job-ul lor. Ea e innebunita dupa animale si a luat catelul in brate sa-l dragaleasca. Si o clients de acolo I-a zis "ce bine ti-ar sta cu un copil in brate"
Apoi ea mi-a zis "vezi, cum judecata lumea, Dumnezeu da copii cui stie ca poate sa ii creasca, eu cu atatea afaceri si drumuri cum as putea sa cresc un copil? Noua nici nu ne plac copiii"
Am ramas yikes

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2013-09-19 15:43:39)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#473 2013-09-19 15:37:43

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Anca buna!!Cum te simti?Ai vreo schimbare?Cand ai zis ca mai mergi la doctor?Tie nu ti-a zis eventual ca se poate naste mai repede de termen?Asa auzisem eu,ca sunt care in functie de ecograf,ori sunt bebei mai mari,ori nu stiu ce,dar pot iesi mai devreme de data zisa dupa ciclu.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#474 2013-09-19 15:39:07

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Da, Cris, sa fie bine. Eu nu militez extremist pentru nimic ca nu stiu in ce situatie as putea fi. Viata m-a invatat sa nu mai vorbesc pana nu trec prin situatia respectiva din toate punctele de vedere.
Anca, deci  4-3 scorul pentru baietei smile


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#475 2013-09-19 15:41:27

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Anca, f bine ca visezi, uite deja ai invatat sa il schimbi chicot

uite va pun acum o poza cu minunea mea, dar o sa o las cateva minute doar si apoi editez si o sterg
doar sa caut si revin...


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.