homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31-49


#913 2013-09-24 08:24:14

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

neata fetelor!
sonia, eu cred ca speranta moare ultima smile
mi-a venit si mie menstra de dimineata, asa ca azi e prima zi.
o zi frumoasa tuturor, nu cred ca mai apuc sa intru in cursul zilei, ca am multa treaba.

Offline

 



#914 2013-09-24 08:50:34

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Buna dimineata fetelor!!

Iulia ai facut test?Hai sparge gheata. rugaciune  puss

Sonia e si adevarul ala,dar eu ma rog la Dumnezeu sa nu uite nici o femeie,fara copil,asteptarea asta o cunosc,si e grea,cine nu trece prin ea,e greu sa te inteleaga.Nu pierde speranta,din pacate numai cu ea am mai ramas,dar nu se stie niciodata. puss

Jacqui ce greutati ai ridicat acasa,de te.a luat asa spatele?Ai grija de tine.Hai ca mai ai fix 1 sapt si pleci,o sa fie bine,succes la eco. puss

Ionela imi pare rau de ciclu,mama lui dar,nu-ti pierde speranta,ai sa vezi ca va veni bebe cand nu te astepti!! puss


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#915 2013-09-24 09:20:15

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Buna dimineata fete cucuiete.
Soni, draga mea, asa de rau imi pare ca esti suparata, uof. As vrea sa nu mai fii niciodata si sa primest vestea mult asteptata. Te imbratisez.
Multumesc pentru felicitari, Ionela si sper sa le intorc cat de curand.
La toate fetele o zi frumoasa!


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#916 2013-09-24 09:33:13

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Getut buna dimineata!!Cum te simti?Ce mai organizezi,bunataturi ce ai mai facut,sau ce mai faci?


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#917 2013-09-24 09:36:45

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Neata, fetelor
Ionela, asta e bine ca ti-a venit ca oricum v-ati protejat. Asta mai inseamna si Z1 din luna in care veti incerca sa prindeti barza! Bafta multa kram

Iulia de la tine asteptam || cat mai degraba, ca ne imputinam la burtici.

Ioana, ce faci? Cum ai mai dormit cu carceii?

Geta: cum e cu programul scurt? Ma tot gandesc si eu la varianta asta. A venit si frigul si oricum nu prea imi iau pauza aia de miscare la ora, adica imi iau de 2 ori/zi in loc de 7/zi si ma resimt cu spatele. Iar acum cu frigul, e aiurea sa ies 10 minute, nici nu apuc sa ma incalzesc de la miscare, doar sa tremur de frig. O sa incerc si eu sa ii zic dr meu pe 11 oct, o sa am 16s atunci, nu stiu daca va fi de acord...Macar din noiembrie, daca nu din oct. Iar in decembrie sper sa pot lua macar 2 sapt medical, daca nu toata luna, iar de la 1 ian am prenatalul.

Fetelor, azi am niste stari aiurea, sunt asa nervoasa, nu stiu de ce. Dar ma enerveaza orice, m=au enervat si colegii ca lasa 2 usi deschise cand afara ploua si eu stau fix intre ele, apoi ma enerveaza durerea surda de spate si gandul ca m-as intinde mi-ar face mai bine, ma enerveaza lipsa de activitate de la munca si plictiseala.
Apropo, voi pe la 14 saptamani ati avut dureri pe jos? ca niste cutite asa. Nu sunt crampe, nici contractii. Ma strapunge ceva scurt si ascutit, o durere de 1 sec. Dar se intampla des. Oare ligamentele? Oare in sf se intoarce uterul si renunta sa imi imbratiseze colonul?


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

 Publicitate


loading...

#918 2013-09-24 09:38:51

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Nimic,Ioana sad si am racit bute sad is 10 gradeeeeeeeeeee

Offline

 

#919 2013-09-24 09:40:55

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Ano buna!!Nu au dormit cu mine,chiar de eram obosita rupta,nu au venit,m-au lasat.Sunt normale starile astea de agitatie/nervi,sunt hormonii in floare,incearca sa-ti pastrezi calmul,vor trece ele.Sunt ca niste intepaturi,da sunt normale,eu mai am momente si acum le mai am.Sunt schimbari oricum destul de majore,ce se vad doar la ecograf,referitor la uter intors.O zi usoara. puss

Jacqui valeu mamaaaa,ce frig e acasa!!!Hai ca va fi bine.Tu in rest cu simptomele?Ai tai sunt bine cu totii?Ce iei pentru bebe din tara,asa o amintire? puss

Ultima oara a fost editat de Ioana84 (2013-09-24 09:42:31)


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#920 2013-09-24 09:45:03

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

buna dimineata

ano,speranta aia de 0,1 cred ca exista in f luna,asa cum am mai spus nu ne-a spus nimeni ca suntem sterili.in asta consta toata speranta mea.

ionela,da...

ioana multumesc pt cuvinte,dar acelasi lucru cu pierderea sperantei,sa n-o pierdem i l-ai spus si ionelei.ea de-abia incepe lucru la bebe.cum sa isi piarda speranta?cand acum ea e in floare,e perioada cea mai frumoasa cand cu adevarat speri si speri ca vei avea un copil cat mai repede,sa scapi de durere si de transformarea asta uluitoare in care te aduce viata.asa cum am sperat si eu odata cand credeam ca voi fi care oricare femeie care face copii...

getut multumesc.dar viata nu e la fel pt toti.ca o exista sau nu motiv...

o zi buna!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#921 2013-09-24 09:54:01

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Neatza burtici puss sa aveti o zi vesela... eu asa o prevad pe a mea smile

Ioana, Ano, inca nu am facut test, e prea devreme si inca nu vreau sa fiu dezamagita... au inceput sa ma doara un picut sanii ceea ce e semn ca vin uratii aia, dar sper sa fie semn de altceva... as vrea eu sa sparg gheata smile dar inca nu vreau sa sper la prea multe, nu de alta, dar parca vad ca ma prabusesc dupa...


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#922 2013-09-24 09:56:35

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

buna dimineata
am mancat ieri niste struguri am zis ca mor de durere de burta sad M-am balonat foarte tare si nici bebelina nu era asa activa probabil o deranjau si pe ea gazele din burta.


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#923 2013-09-24 10:00:41

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

sonia30 a scris:

ioana multumesc pt cuvinte,dar acelasi lucru cu pierderea sperantei,sa n-o pierdem i l-ai spus si ionelei.ea de-abia incepe lucru la bebe.cum sa isi piarda speranta?cand acum ea e in floare,e perioada cea mai frumoasa cand cu adevarat speri si speri ca vei avea un copil cat mai repede,sa scapi de durere si de transformarea asta uluitoare in care te aduce viata.asa cum am sperat si eu odata cand credeam ca voi fi care oricare femeie care face copii...

Tu de mai putini ani decat mine vrei un bebelus,nu doresc la nimeni sa astepte,cat am asteptat eu,dar sa stii ca eu in fiecare luna am trait cu speranta aia,chiar de era mica,dar am avut tot timpul o mica flacara aprinsa in inima pentru a reusi.La vederea ciclului plangeam,stateam suparata pana cand imi trecea,si la ultimul tampon imi stergeam lacrimele,si in acel moment pt mine incepeau alte sperante,asa pt luni si ani la rand.Si normal ca la toata lumea voi zice sa nu-si piarda speranta,chiar de pierzi 1 luna,chiar de pierzi 1 an,tot pierdere se numeste.Si tu zici 0,1 ,dar tot speranta e la tine,cum poate la Ionela e 99%,dar in aceiasi barca am fost toate.Eu va doresc din inima sa ajungeti cu burtica cat mai repede. rugaciune

Iulia e bine sa stai pe linia de plutire,o sa fie bine,stam cu emotii pt fiecare dintre voi,la primirea marii vesti.Asa sa ai o zi vesela,si tu si noi!! puss

Emy buna,ai zis si data trecuta ca patesti asa,oare de ce?Nu mai papa daca te balonezi asa urat,poate ca sunt si stopiti,aici ii las cu orele in apa,ca sunt asa patati,din cauza ce baga pe ei.Sa te simti mai bine. puss


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#924 2013-09-24 10:04:19

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

am luat un triferment, pe prospect scrie ca se poate lua in sarcina
Ioana nu inteleg de la ce, nu mi-am dat seama pana acum. Sunt cazuri cand mananc si n-am nimic si cazuri in care patesc ca ieri. Cine stie, poate nu diger bine cojile/samburii. Oricum nu mai mananc
Sunt cam intoarsa pe dos azi, s-ar putea sa trabuiasca sa ne mutam. Bucataria noastra are extindere si vecinul de deasupra isi pune suportul de rufe pe tabla noastra si e posibil/probabil sa o fi spart. Asa ca am pe tavan niste pete de toata frumusetea de apa si de cateva zile a aparut si mucegai, le-a sters sotul si in nici 24 de ore au aparut la loc, mai mari si mai urate sad In conditiile in care proprietarul nu rezolva problema (ii dau o luna la dispozitie) suntem nevoiti sa ne mutam, pana la urma nu pot sa stau sa ma imbolnavesc si eu si mai ales bebe din cauza mucegaiului. Si in plus, daca acum la o simpla ploaie mi se uda tavanul, la iarna cand o sa stea zapada pe acoperis ce o sa se intample?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#925 2013-09-24 10:06:22

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Emy sa stii ca ai dreptate,uite asa pateam eu cu niste coji de la nectarine,si cum curatam de coaja,nu mai aveam nimic.Aici sunt struguri fara samanta,poate gasesti,asa macar iti mai faci pofta,ca fructele se cam duc,mai raman merele toata iarna.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#926 2013-09-24 10:09:41

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

ioana,eu nu stiu cat ai umblat tu la doctori,clinici de infertilitate,cate analize de zeci de milioane ai facut tu ,cate investigatii invazive ai adus corpului tau,cat ai muncit in anii aia sa poti sa faci bani ca sa ai si tu un copil....si sa cheltui tot ce ai,sa muncesti doar pt asta.hai sa fim serioase,problemele sunt diferite.tu si sotul tau nu ati avut probleme sa nu ramai gravida.ci tu nu puteai duce sarcina pana la capat.care eu cred ca daca mergeai la un dr competent cu tratamentul corespunzator reuseai.nu pierdeai atatea sarcini.asa ca nu poti echivala anii tai cu anii mei sau cu prima luna/luni cand incepi lucrul la bebe.sunt fete mult mai greu incercate,cu nspe proceduri FIV in tara si in strainatate.pt mine ele sunt speranta mea de a merge mai departe.n-am stat cu mainile in san.am alergat ca nebuna pana s-a rupt ceva.atunci am renuntat.dar nu e decat temporar.pt ca daca stau sa imi pice de la Dumnezeu sau de la cine mi-o pica nu o sa imi pice.tu ai avut alta sansa.tu ramaneai gravida.eu nu.eu nu masor durerea asteptarii,ci sansele.eu nu stiu cum e sa fii insarcinata.si nici nu stiu ce sanse am.fiecare caz e diferit.nu putem generaliza.

L.E. nu masor durerea nimanui de a nu avea un copil.deci ioana nu zic ca nu ai suferit.sper ca ai inteles de ce vorbeam.

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2013-09-24 10:18:14)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#927 2013-09-24 10:17:23

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

sonia30 a scris:

ioana,eu nu stiu cat ai umblat tu la doctori,clinici de infertilitate,cate analize de zeci de milioane ai facut tu ,cate investigatii invazive ai adus corpului tau,cat ai muncit in anii aia sa poti sa faci bani ca sa ai si tu un copil....si sa cheltui tot ce ai,sa muncesti doar pt asta.hai sa fim serioase,problemele sunt diferite.tu si sotul tau nu ati avut probleme sa nu ramai gravida.ci tu nu puteai duce sarcina pana la capat.care eu cred ca daca mergeai la un dr competent cu tratamentul corespunzator reuseai.nu pierdeai atatea sarcini.asa ca nu poti echivala anii tai cu anii mei sau cu prima luna/luni cand incepi lucrul la bebe.sunt fete mult mai greu incercate,cu nspe proceduri FIV in tara si in strainatate.pt mine ele sunt speranta mea de a merge mai departe.n-am stat cu mainile in san.am alergat ca nebuna pana s-a rupt ceva.atunci am renuntat.dar nu e decat temporar.pt ca daca stau sa imi pice de la Dumnezeu sau de la cine mi-o pica nu o sa imi pice.tu ai avut alta sansa.tu ramaneai gravida.eu nu.eu nu masor durerea asteptarii,ci sansele.eu nu stiu cum e sa fii insarcinata.si nici nu stiu ce sanse am.fiecare caz e diferit.nu putem generaliza.

forgetit O lasam asa cum vrei,ca de incep sa enumar,se intelege iar ca cer mila sau sa fiu in centrul atentiei.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#928 2013-09-24 10:19:08

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

ioana,am editat sus.nu e cum vreau eu.dar zici bine,nu ai inteles,n-are rost sa continuu.fiecare stie ce stie.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#929 2013-09-24 10:22:32

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Emy pai in asa conditii,nu se poate,cum va lasa asa,sa-i zici.Cu mucegaiul nu e de gluma,nici pt voi mari,dar nu mai zic de bebe.Stai atenta.Succes la 16!! rugaciune  puss

Elenus tinem pumnii si pt tine la 12!! puss  rugaciune


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#930 2013-09-24 10:23:56

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Sonia, imi place atitudinea ta. Esti determinata. Si ma rog la Dumnezeu sa iti poti face FIV cat mai repede si sa se prinda din prima. In situatia ta e si nasa noastra, au vreo 10 ani de incerci, bine, cum zici si tu, nu de la inceput cu investigatii, pt ca la inceput au tot sperat. Ei au diagnostic infertilitate primara, pt ca ea nu a ramas niciodata. Dar nu au si o cauza pt asta. Eu ma tot gandesc ca le scapa ceva doctorilor, ca si la tine. Natura in sine ne creeaza astfel incat sa procream usor. Atunci cand trec ani si nimic, e acolo ceva nedescoperit. Voua ce v-au zis de fapt? De ce sunt sanse doar cu FIV?

Din pacate, nasii nostri au facut un FIV anul trecut, fara noroc si ei au deja in jur de 40 ani. Eu sper sa le revina curajul si speranta si sa mai faca inca unul. Citeam la indemnul lui Cris, pe infertilitatea.ro, fete care aveau cate 4-5 FIV-uri si FET-uri si inseminari multe si pana la urma au reusit. Desi nu trebuie renuntat. Ci luptat pana la capat. Si de fiecare data sa crezi ca de data asta se intampla. Nu te gandi ca vei fi cazul care are nevoie de 5 FIV-uri. Poate e nevoie doar de unul singur.

Ultima oara a fost editat de anorien (2013-09-24 10:26:27)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#931 2013-09-24 10:25:42

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Ano, eu nu plec zilnic dupa 6 ore. Bine, eu lucrez 9 ore ca am si pauza de masa 1 ora, dar nu mananc atat. Cand trebuie stau normal, cand pot pleca, plec. Ieri am plecat la 4. Asa frumos ce mi s-a parut, parca am avut toata ziua la dispozitie. E bine, oricum. Depinde cum te intelegi cu doctorita, poti cere si vezi ce zice, na.
Ioana, ultimele zile am curatat, taiat si calit vreo 5 sacose de mere ca le-am cules de la teren, avem 3 meri diferiti. Le pun calite in pungi la congelator sa fac placinte la iarna. Si ieri am facut 2 tavi de placinta de mere smile Mai am de facut dulceata de gutui si termin anul asta cu rezervele pe iarna.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.