homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31-83


#1559 2013-10-01 21:55:42

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

buna seara fetele
eu m-am certat cu sotul supa de cand a venit de la munca e numai cu capsa pusa si numai se ia de mine la orice chestie sad Imi vine sa ma tot duc


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 



#1560 2013-10-02 08:31:39

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Buna dimineata fetelor!!
O zi calduroasa si plina de vesti bune sa aveti!!

Emy imi pare rau,poate are si el un off si nu ti-l zice,noi avem si hormonii si suntem mai sensibile,si de aia s-a creeat situatia asta,zic si eu.Ar fi bine sa stati sa vorbiti asa fiecare intelege care si cum e problema.Faceti pace!! puss

Azi ma duc la ultimele analize,si sa-mi iau rezultatul de la tamponul ala,sa vad de sunt probleme sau nu.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1561 2013-10-02 09:03:03

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

neata burtici!

Offline

 

#1562 2013-10-02 09:31:47

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

neatza
ioana il omoara munca asta sad munceste in fiecare zi de la 10 la 8 si sambata de la 10 la 2. Doar duminica o are libera. Zile libere legale niciodata nu i-au dat in afara de prima zi de Craciun si Pasti supa In alte conditii poate ar fi considerat ideea de a-si cauta in alta parte dar acum el avand singurul venit mai consistent din casa nu ne permitem sa stea cine stie cat timp fara loc de munca.
O sa isi ia concediu o luna cand o sa nasc si s-a dus concediul pe 2014 supa Il inteleg ca ii e greu dar decat sa vb cu mine prefera sa tina in el si sa izbucneasca de la niste prostii. Aseara de exemplu aveam masina plina de genti cu haine de iarna si lucruri ptr bebe. Eu neputand sa car l-am lasat pe el si eu stateam sa ii tin deschisa usa la bloc. M-a bogodanit ca ce stau in usa, nu pot sa o sprijin cu ceva sa nu se inchida si sa iau si eu macar ceva mai usor? Dup-aia am intrat amandoi in scara si eu m-am dus inainte sa ii descui usa la apartament si a inceput sa se rasteasca ca e masina cu portbagajul deschis si ca sa stau sa o pazesc, de ce am intrat. Degeaba am incercat eu sa ii explic ca ploua torential afara si ca e bezna ca n-am avut cu cine ma intelege .
Dupa vreo ora s-a enervat ca a aparut un paianjen intr-un colt si incepuse iar sa bodogane ca cum fac eu curatenie daca sunt paianjeni si i-am explicat ca nu pot sa stau cu aspiratorul in mana sa dau pe tavan si e adevarat ca nu e o curatenie exemplara in casa dar fac si eu cat pot si cat imi permite conditia fizica, inainte imi era de exemplu usor sa ma aplec sa sters marginile la parchet de exemplu unde se aduna praf dar acum cu burta mare respir de parca am 100 de ani cand ma aplec . El nu intelege ca nici mie nu imi e usor sa recunosc ca anumite lucruri nu le pot face ca inainte si ca atunci cand imi spune ca platim pe cineva sa vina sa ne faca curatenie ma simt ca ultimul om ptr ca dupa ce ca stau acasa toata ziua nici sa fac curat in 2 camere nu sunt in stare supa


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1563 2013-10-02 09:41:17

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Ionela buna dimineata!!Ce mai faci??

Emy un orar fff incarcat asa e,si monotonia de zi cu zi i-a ajuns poate si lui la os.Asa e nu poti lasa,si sa mergi la ghici,mai ales ca vine si bebe acum.Valeu dar putin concediu mai are!!Asa e si al meu,se leaga de nimicuri,si nu zici niciodata off-ul,eu am reusit sa-l inteleg unde e buba,si nu nimicurile de care zice el.Cand sunt iritati,nu accepta din pacate nici o explicatie,si orice ai zice,nu e bine.Eu tac,il las,se calmeaza,isi da seama ca m-a suparat,dar in acel moment nu-i intorc vorba,stii ce bine functioneaza,ca ramane cu musca pe caciula.Cu aplecatul te cred,si inteleg,si eu am facut curat in casa ieri,aoleu abia m-am aplecat pe sub pat,cu aspiratorul.Stii de ce nu te intelege el?Ca nu ai gasit momentul potrivit,sa i le enumeri pe toate.Eu mai am momente cand le scriu,si i le las sa le citeasca,asa stiu ca nu se urla,si nu-mi intrerupe ce am de zis.Tu faci cat poti,nu tot odata,ca e fff greu,putin acum,putin maine,o sa vezi ca isi va da seama si el,ca nu e usor din mai multe puncte de vedere.Mult succes si tin sa-ti zic si tie ce mi-a zis sora sotului meu acum cativa ani."Nu va certati,nu ramaneti bosumflati unul cu altul,pentru multe ceasuri,timpul trece,si ai sa regreti ca nu ai facut pace cu el la timp,pupati-va si o sa fie bine ca inainte."


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1564 2013-10-02 09:43:12

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Offfff Em....ce rau imi pare. Si el e de inteles, dar sa nu se razbune pe tine. Daca acum face mofturi la curatenie sa vada cand o sa vina bebe, cand faci pe bucati....cand doarmw...cand termini intr.o parte ae face dezordine ib alta parte. Si noi aseara tot de ast ne.am luat. Noi avem camera mica, care va fi camera fetei..e mobilata...dar acolo duc rufele cand le iau de la uscat, nu am timp meeu sa le pun la loc...si acum s.au adunat destule acolo. Si isi cauta chiloti in dulap aseara si nu mai erau si ii zic ca sunt in camera mica, exact unde, la care el" unde vrei sa gasesx ceva acolo?". Daca nu.mi muscam eu limva ma certam rau. Sunt constienta ca nu mai e cum era iin casa...dar abia reusesc sa fac  ceva cat ia doar eu cu ea. Vineri vine mama la noi pana suminica si sper sa pot face mai multe. Nu mai pune atata la suflet..stiu ca te doare...dar....


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#1565 2013-10-02 09:44:05

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Of, Emi. Sunt sigura ca are probleme si e stresat. Dar cred ca ar trebui sa vorbesti un pic cu el si sa-i explici ca iesirile astea nu iti fac bine nici tie, nici lui bebe. Ca stii ca e stresat, dar daca va certati voi intre voi nu dispare stresul. Si eu ma ciondanesc cu al meu si pana realizeaza el ca eu am o mie de hormoni si nu reactionez cum as face-o in mod normal, o ia si el pe campii. Dar ne impacam repede.
Sincer eu asta cu curatenia o urasc, remarcile de genul ce curatenie faci tu. Cat tu lucrai, el facea parte in parte curat in casa? Curata paianjenii si toate? Cred ca tot tu faceai cel mai mult.
Faci cat poti si daca vede un paianjen sa faca el ca poate si el. Nu esti angajata menajera sa faci perfect si mai ales ca esti cu burta mare. Uf.
Luati si discutati sau daca crezi ca o sa-l enerveze, ia si-i scrie o scrisoare in care sa-i spui, uneori e mai usor.

Neata, fete dragi.
Eu ma simt mai bine, am baut ieri mult ceai cu lamaie si miere si ma simt mai ok.
Sa aveti o zi frumoasa va doresc.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1566 2013-10-02 09:53:04

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

eu nu ma judecat ptr ca nu pot sa fac ci ptr ca nu pot sa admit ca nu mai pot sa fac ca inainte sad nu e neaparat de aplecat dar daca stau mai mult in picioare ma doare ba spatele, ba apasa bebe pe vezica, ba pe col si simt nevoia sa ma intind. Dezordinea nu il deranjeaza ci praful si eventual paianjenii astia care apar de nicaieri, ca acuma aspir si dupa 5 minute gasesc vreo unu pe perete bang Si praf e la greu peste tot, iese din podele, nici nu stiu de unde, am aspirat luni sufrageria si s-a strans juma de recipient de ala de la aspirator de praf yikes Am ramas socata
Citesc de alte femei ca s-au dus la serviciu pana la 8 luni si ma simt foarte aiurea in legatura cu propria persoana cand el imi spune lucrurile astea, chiar daca se ofera sa gaseasca o rezolvare adica sa cheme pe cineva sa ma ajute. Macar din punctul asta nu e absurd, nu mi-a spus niciodata "Cum adica nu poti sa faci? Trebuie sa poti, altele cum fac?" ci mi-a zis "Platim pe cineva sa vina sa te ajute" doar ca orgoliul meu nu imi permite deocamdata sa admit ca am nevoie de ajutor mai ales ca dupa cum ziceam toata ziua stau acasa


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1567 2013-10-02 09:58:57

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Neata,

Emilya, lasa orgoliul si cheama pe cineva sa te ajute la curatenie, eu asa am facut, e normal sa nu mai poti acum, si sincer femeile care fac mai mult decat ar trebui isi risca sarcina, viata propriului copil, si pt ce?? Nu ai de ce sa te simti vinovata, acum ai o misiune mult mai importanta. wink

pup fetele


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1568 2013-10-02 10:14:34

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Sunt de acord cu Cris, Emi. Decat discutii de 2 lei care nu va fac bine si oboseala si sa nu iti fie bine, chemati pe cineva si gata. Nu e orgoliu, acum ai un bebe, e mare lucru smile


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1569 2013-10-02 10:17:48

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Neata fetelor! Va pup pe toate!! puss

Cris, e ok zinc in sarcina, si Elevitul contine zinc....

Em, imi pare rau ca ne esti tocmai ok cu sotul, va reveniti voi!! Si eu sunt de parere sa iei pe cineva la curatenie.


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#1570 2013-10-02 10:26:57

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

ioana, sunt bine, la munca. ma mai doare un pic burta, azi sper sa nu mai curga ( ma scuzati) nimic dubios, ca ieri m-am patat toata sad
em, imi pare rau de discutii, dar eu de regula, cand stiu ca nu am cu cine vorbi, zic ca el si fac, ca mine, cum pot, cand pot si cat pot, pentru a evita discutiile inutile si stresante. si al meu e incapatant si n-ar recunoaste niciodata ca sunt situatii in care am dreptate, dar faptul ca eu imi vad de ale mele l-a facut sa constientizeze faptul ca nu e el ala care le stie pe toate.
va pup pe toate, o zi frumoasa si calduroasa, ca la mine is 3 grade sad

Offline

 

#1571 2013-10-02 10:29:33

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

buna dimineata

cum spune getut,em,ai copil,e mare lucru...

eu tin minte cand am crezut ca sunt gravida dupa 7/8 luni de incercari,m-a trimis C direct in pat,la caldura.si s-a apucat de gatit.nu stiu cum ar fi acum,dupa inca 3 ani...

o zi calda!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1572 2013-10-02 11:02:57

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Neata!

Em, daca ai sti cat de bine te inteleg! Gandeste-te ca eu nici sa-mi fac mie sa mananc nu puteam, pana la 20 de saptamani intra de 20-30 de ori cu mine in baie sa vomit, pentru ca fara el nu puteam. Ma tineam pana venea el de la munca, si cand venea nu ma mai puteam opri.
Nu stiu ce tip de munca are, dar nu lucreaza atat de mult incat sa fie de inteles ca face asa faze sotiei lui GRAVIDE.
Sotul lucra de la 5 dimineata la 5 dupa-masa, aveam firma noastra, probleme, nu se adunau banii de chirie, stres pe capu lui cu clientii, ma rog, si o singura data am izbucnit si eu in plans ca a venit de la munca si abia m-a pupat ca s-a si apucat de strans si spalat vase, si atunci i-am zis ca ma simt ultimul om, eu care nu-i dadeam de facut nimic niciodata si il asteptam cu mancare calda, acum trebuie sa vina de la munca sa faca dupa mine sad
Si mi-a zis ca eu duc greul, lui nu ii e greu cu nimic, ca eu fac treaba importanta dintre noi doi, il tin pe bebe si multe multe altele mi-a zis de m-a linistit.
In blocurile vechi asa se aduna praf si paianjeni, am stat si noi si in vechi si in nou si nu se compara, in ala nou nu vez picior de vietate in casa.
Explica-i ca nu e vina ta. Na... Tu sti mai bine cum sa il iei, dar nus e bine pentru psihicul tau ca eu stiu ca si fara sa spuna el nimic tu tot ai o povara pe suflet ca nu poti sa faci.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1573 2013-10-02 11:20:39

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Pupici la fetele intrate.
Sonius, ce program ai azi? Cum e vremea pe la voi?


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1574 2013-10-02 11:28:45

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Burtici frumoase, ce mai faceti voi? Sper ca toata lumea e bine si ca lista gravidutelor se mareste:)

Mi-e dor sa stau cu voi, sa povestim si sa impartasim idei puss
O sa revin cat mai mult, sper, pt ca printesa mea e cam cuminte, plange numai cand ii e fomica si se agita sa prinda sanul. Am noroc si ca mama si soacra sunt la mine, sa stea pana ii cade buricul macar.

acum incerc sa ii descoper programul si sa ma dau dupa el. Azi noapte ne-am odihnit, a mica a dormit de pe la 11 pana la 5 jum. Acum doarme de la 7 jumate, dar indata se trezrste pt tzitzi.

va pup si sa aveti curaj la nastere, incet-incet se uita orice durere.


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

#1575 2013-10-02 11:32:42

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

getut puss ,eu avussei med de dim,acum mananc pe fuga,imbrac,machiez,totu in jum de ora.sa vad daca reusesc.la 12 am ore pana la 3,apoi iar med.aici ploua incontinuu si e frig.

deno,iasmina puss


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1576 2013-10-02 11:39:43

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Jasmina, cum e? Nu te simti depasita? Te descurci ok?
Sonius, o sa reusesti, Speedy Gonzales smile


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1577 2013-10-02 11:41:29

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

deno el stie ca nu e vina mea, mi-a si zic ca nu e vina mea decat in masura in care nu SPUN ca am nevoie de ajutor si ma incapatanez sa le fac pe toate sad Si partea mai proasta e ca nu imi iese sa le fac pe toate
si la noi e stress mare cu banii, niciodata nu avem, in continuu punem deoparte, avem un an si ceva de  cand strangem in continuu, intai am strans pentru nunta acum pentru nastere plus lucruri de bebe. Ne-a ajutat foarte mult faptul ca am primit multe lucruri ptr bebe: patut, scaun de masina, hainute etc ca daca trebuia sa le cumpar...
El face service IT dar nu e munca atat de epuizanta cat e programul aiurea, sambata cand ajunge la 2 jumate 3 acasa mergem facem niste cumparaturi, mancam ceva si se face seara, a doua zi duminica mai iesim la plimbare sau ne ducem in vizita la cineva si a trecut si duminica, a doua zi e luni. Partea buna e ca ia procent din ce face si cu atat mai mult trage tare sa munceasca mai mult ca sa ia in plus. Eu cu salariul meu de bugetar vai de capul lui, si acum ca sunt in medical si iau 85% din salariu ... de la el vine majoritatea venitului in casa


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.