homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Suspect policitemia vera


#1 2013-09-24 15:33:02

lya06
Full member
Inregistrat: 2006-12-11
Mesaje: 117

Suspect policitemia vera

Buna! Am si eu cateva intrebari, doar informativ, bineinteles. Pana ajung la doctor face to face si ma lamureste el mai bine. Momentan cred ca sunt in cautarea unei metode de contraceptie buna, alta in afara de anticonceptionale si prezervativ big_smile, deoarece: am facut pauza la anticonceptionale, dat fiind faptul ca le luam de 7 ani si facusem doar o pauza, undeva la 4 ani. Mereu imi faceam analizele la sange la 6 luni, absolut tot ce era necesar, fara sa aman sau sa ma uit la banuti. Si mereu ieseau bune. Problema e ca desi am facut pauza (incepand din iunie pana in prezent) mi-am refacut banalele analize cu care eram obisnuita, iar valorile au luat-o un pic razna. In sensul ca ajunsa la doctor cu ele, m-au facut suspecta de policitemia vera (si fratele meu a fost suspect cand era adolescent). Am scapat de asta, a trecut, analizele au iesit bune, dar acum parca mi-e cam frica sa ma reapuc de anticonceptionale, dat fiind faptul ca habar nu am de ce au crescut valorile in trecut. Peste 2-3 saptamani o sa merg la planning sa vad ce imi spune dr, dar sunt curioasa ce aveti de spus si voi. Doctorul internist care mi-a interpretat analizele cu probleme si m-a tinut sub observatie mi-a spus ca parerea lui e sa renunt definitiv la ele, adica sa nu le mai reiau. Dar... eu sunt logodita, ca si maritata, si e aiurea rau sa folosim prezervativul... Si m-as indrepta spre sterilet, dar inca nu am avut sarcina; (am 24 de ani, apropo smile ). Deci clar trebuie sa merg la planning, dar pana atunci... hai sa discutam big_smile. Multam mult pentru timpul acordat puss

Offline

 



#2 2013-09-24 15:37:59

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Suspect policitemia vera

Dupa parerea mea, daca vrei ceva sigur, in afara de prezervativ si AC nu ai ce altceva sa folosesti... restul metodelor nu ofera siguranta 100%

Offline

 

#3 2013-09-24 15:44:29

lya06
Full member
Inregistrat: 2006-12-11
Mesaje: 117

Re: Suspect policitemia vera

Ups... asta e raspunsul de care ma temeam cel mai mult... Undeva pe la anul pe vremea asta as vrea sa incerc sa raman insarcinata... Deci daca o sa ma lase sa reiau pilulele nici nu ma apuc bine de ele si trebuie sa le las, iar orice alta metoda voi alege, o sa fie pe termen relativ scurt, 1 an maxim. Sunt foarte curioasa cum o sa decurga intalnirea cu doctora.

Offline

 

#4 2013-09-24 15:50:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Suspect policitemia vera

Acum depinde... eu m-am lasat de pastile si folosesc metoda calendarului, dar asta fiindca am un ciclu ceas, stiu exact cand ovulez; in alte conditii nu prea merge sa te bazezi pe asta, plus ca e putin frustrant ca trebuie sa astepti sa ai mai putin chef de sex (dupa ovulatie) ca sa poti face sex smile

Ultima oara a fost editat de heimdall (2013-09-24 15:50:56)

Offline

 

#5 2013-09-24 16:05:36

lya06
Full member
Inregistrat: 2006-12-11
Mesaje: 117

Re: Suspect policitemia vera

Mmmm... da, si metoda asta suna bine pentru mine. In sensul ca imi doresc mult o sarcina in viitorul apropiat... deci pot sa raman la prezervativ inca cateva luni, pana mi se mai regleaza ciclul (pentru ca din pacate inca vine cand vrea el, banuiesc ca ii mai trebuie o perioada pana se prinde ca de-acum trebuie sa vina singur singurel), iar apoi pot folosi aceasta metoda, fiindca oricum imi doresc mult un bebe, si chiar daca as ramane asa ar fi un dar de la Dumnezeu. Sa speram ca o sa ii convina metoda asta si viitorului tatic big_smile. Sper doar sa mi se regleze ciclisorul... dar inainte de pilule era dezastru, acum de ce n-ar fi la fel? Inca ceva: nu ma pricep prea bine la chestiile astea hormonale, dar nu vreau sa iau pastilute sa imi vina menstra, dar cu multa rabdare se rezolva si fara ele? Sau tot acolo ajung? Dar mi se pare razna rau sa renunti la pilule, ca sa iei alte pastile de genul sa iti vina menstra... Nu trebuie lasat organismul sa se trezeaca in stilul lui? Sau poate nu ma pricep eu smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-09-24 16:06:56

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Suspect policitemia vera

Daca asa era ciclul tau inainte de pastile, cam la fel va fi si dupa... in orice caz, trebuie sa astepti cateva luni pana isi revine organismul

Offline

 

#7 2013-09-24 16:12:31

lya06
Full member
Inregistrat: 2006-12-11
Mesaje: 117

Re: Suspect policitemia vera

Ma gandeam eu ca inca isi face de cap lol. Se crede la 17 ani lol. Menstra de venit vine, nu-i problema, dar ma lasa sa o astept cateva saptamani. Dr mi-a zis ca abia dupa 6 luni de cand am renuntat la pilule pot sa-mi fac o idee despre menstra. Pana atunci, rabdarea e o virtute smile.

Offline

 

#8 2013-09-24 16:15:48

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Suspect policitemia vera

Da, cam asa smile eu le-am lasat de mai bine de un an si vine regulat, insa nu chiar ca inainte de AC, nu cred ca-si mai revine complet smile

Offline

 

#9 2013-09-24 16:26:12

lya06
Full member
Inregistrat: 2006-12-11
Mesaje: 117

Re: Suspect policitemia vera

Misto, foarte bine ca ai scapat de perioada asta. Ma simt mai bine ca discut cu cineva care a trecut prin ce trec si eu acum big_smile. In ciuda faptului ca folosesc prezervativ, parca ma simt mai bine fara AC. Desi nici inainte nu aveam probleme de la ele, era stresul sa le iau, stresul sa-mi fac analizele, stresul sa-mi iasa bune analizele, si tot asa lol. Ah am uitat ceva... splendoarea de cosulete de pe frunte... le "ador". Bine, ma intineresc cu cel putin 3-4 ani si imi dau un aer adolescentin asa lol, dar cam atat din pacate. Bun, iti multumesc mult pentru conversatie, mi-a facut mult bine, si multa placere, doar cafeaua a lipsit smile. Multa sanatate si o zi frumoasa iti doresc! Pa pa

Offline

 

#10 2013-09-24 16:27:57

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Suspect policitemia vera

multumesc la fel puss

Offline

 

#11 2013-09-25 14:39:52

lya06
Full member
Inregistrat: 2006-12-11
Mesaje: 117

Re: Suspect policitemia vera

Heeei! Am revenit si eu cu o alta intrebare. Stiu ca un ciclu regulat inseamna sa fie undeva intre 28-35 de zile. Mie inainte sa iau anticonceptionale imi venea deseori undeva intre 37-40 de zile (din cate imi amintesc, au trecut 7 ani de atunci totusi). Deci poate am exagerat cand l-am numit "dezastruos". Iar acum de cand am renuntat la ele imi vine la 50 de zile fix. El in "neregularitatea" lui vine regulat. Asta cam ce inseamna? Am renuntat acum 3 luni si un pic la AC, deci mai am ceva timp pana se implinesc 6 luni, ca sa-mi fac si eu o idee despre ce va fi, dar ma roade un pic treaba asta cu menstruatia regulata. Ma lamuriti si pe mine? Multumesc pentru rabdare big_smile.

Ultima oara a fost editat de lya06 (2013-09-25 14:42:26)

Offline

 

#12 2013-10-01 17:52:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Suspect policitemia vera

Un ciclu regulat este acela care are cam aceeasi durata de fiecare data. Indiferint care este aceea. Asadar, iata, ai un ciclu foarte regulat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.