homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32-15


#267 2013-10-11 09:39:48

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

ano sare de fund in sus pentru ca percepe anumite lucruri pe care i le spun ca un atac la adresa lui. De exemplu i-am spus ca petrecem foarte putin timp impreuna (dimineata pleaca la munca si vine seara la 8, mancam, ne uitam la un film si apoi la somn) deci practic il "vad" doar sambata dupa-amiaza si duminica. Si i-am zis asta, plus ca in conditiile in care vine obosit de la munca nu stiu cata rabdare o sa aiba cu fata, daca el acum are zile cand vine foarte obosit de abia poate sa lege 2 cuvinte sau sta pe canapea si se uita in gol si imi raspunde dupa 2 minute daca il intreb ceva, cand o sa vina bebe si o sa avem nopti nedormite ce o sa faca?
El toate astea le vede ca reprosuri sau ca atacuri la adresa lui, nu intelege ca pur si simplu nu am cu cine sa vorbesc si ca mi s-a urat si mie de stat singura toata ziua, el atat intelege ca eu nu vreau ca el sa se mai duca la munca si incepe sa se rasteasca ca daca el sta acasa cum ne descurcam numai din salariul meu, k avem nevoie de bani k lalala


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 



#268 2013-10-11 09:41:21

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

buna dimineata

elena puss

ano,succes azi la ecografie! goodluck

alle de cateva zile testosu meu sta numai calare pe testosica.ce naiba are? roll pe testoase.com capitolu reproducere e inca in constructie.si n-am avut timp sa citesc altundeva.

o zi buna!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#269 2013-10-11 09:50:30

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Ano, din punctul meu de vedere felicitari! Veti reusi sa depasiti orice in felul asta. Oricum, imi place tare ca i-ai dat material de studiu sotului tau privind sarcina. chicot
Si eu i-am dat o carte de psihologia copilului pe care am citit-o si mi s-a parut f utila, asa ca l-am pus si pe el sa o citeasca, sa isi inteleaga si el copilul mai bine. smile

Soni, m-am distrat cu testoasele tale lol lasa-le mai si pe ele sa se simta bine lol


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#270 2013-10-11 09:55:36

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

cris lol ma tot uit daca iese ceva de la testos de sub carapace.nu vad nimic.da se urca pe ea.si nu stiu daca o fi bine.eu ziceam ca sunt mici.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#271 2013-10-11 10:03:20

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#272 2013-10-11 10:08:36

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

neata fetele puss

sonia puss lol asa stau ele una peste alta, oricum daca sunt mici nu ai cum sa sti ce sex au big_smile doar dupa 2-3 ani. nu fac prostioare doar se incalzesc big_smile . daca te uiti la pet shop-uri in acvariile cu testoase tot calarite o sa le vezi. au inceput sa manance?


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#273 2013-10-11 10:19:50

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Buna dimineaat fete dragi.
Imi pare rau de discutiile cu sotul, Emi. Si eu ma gandesc cum o sa fie dupa nastere. Noi acum dupa ce venim de la serviciu mancam impreuna, petrecem timp, vorbim, dar eu sunt mai mult fan TV si el PC. Eu adorm pe la 21-22 si el adoarme pe la 2-3. Ma agandesc oare dupa ce vine bebe tot la fel o sa faca? O sa stau eu in dormitor cu bebe si el la PC? Din ce am vb cu el pana acum nu asta am inteles deloc, dar ma mai gandesc si eu uneori pe campii lol

Am uitat, aseara am plecat pe la 10 fara ceva de la eveniment si nu servisera inca tortul lol Deci v-am facut voua pofta degeaba.

Ultima oara a fost editat de Getaway (2013-10-11 10:21:12)


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#274 2013-10-11 10:20:22

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

burtici mai mari, la voi cand sughite bebe se simte ca si cum tresare burta pentru o fractiune de secunda?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#275 2013-10-11 10:20:38

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Buna burtici puss

Deno... te-ai razgandit ? mai faci bb ? bravo applause

Ioana, mai ai un pic smile

Soni kram ti-ai luat broscute ?

Fete, o sa vedeti ca o sa va ajute sotii.

Ultima oara a fost editat de timean86 (2013-10-11 10:23:00)


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#276 2013-10-11 10:20:53

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Emilia, in cazul ala depinde si cum pui tu problema. Nu ii spune "petrecem prea putin timp impreuna", ci "imi doresc/am nevoie sa gasim o solutie sa ne petrecem mai mult timp impreuna".

Nu il intreba cum va face cand vine fata, daca acum vine obosit si abia scoate doua cuvinte, pt celalalt poate suna a repros, oricum nu are un raspuns pentru tine, inca nici el nu stie cum va face, ii poti spune insa "mi-e teama pentru noi la inceput singuri cu bebelusul. Sper sa fim puternici si sa nu ne darame oboseala si lipsa de somn. Iubirea fata de buburuza ne va face sa mergem mai departe in ciuda oboselii". Il va face sa se gandeasca la asta, chiar daca nu iti da pe loc un raspuns. Asigura-l cumva, pe ocolite, ca veti fi ok, ca va veti descurca.

Eu cred ca al tau e foarte speriat, se vede subit capul familiei, tu acasa cu bebe, el trebuie sa se tina si de slujba, ca daca o pierde, ramaneti pe drumuri. Eu zic sa te duci la el, calma si sa ii spui ca iti dai seama ca s-a simtit atacat, ca nu e scopul tau sa il ataci si ca reactia ta si intrebarile tale sunt pe de o parte de la hormoni si pe de alta parte, datorita fricii de necunoscut, de ce va urma. Dar ca frica e normala in orice cuplu la primul copil si ca esti sigura ca veti fi parinti minunati care vor gasi solutii la momentul necesar.

Cris: multumesc! Incerc si eu ce sa fac? Am un leu incapatanat si numai rational si expunadu-mi la maxim sentimentele si explicandu-le cumva psihologic pot razbate cu el. El e foarte cerebral si ii e greu sa reactioneze pur emotional, sau sa inteleaga reactiile emotionale. Asta era la inceput. Acum a ajuns sa ma cunoasca. Stie cand ma supar doar dintr-o anumita nevoie, fara ca rational sa am dreptate cu supararea. A fost greu sa inteleaga ca ratiunea si emotia uneori nu au legatura, dar acum e bine smile Legat de cartea cu psihiologia, daca e ceva care a fost cu link la mamici, o citesc si eu si i-am dat-o si lui link pe mail.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#277 2013-10-11 10:24:25

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Anorien rock fain ai pus problema. ( si eu am un leu mare acasa + unu mic lol )


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#278 2013-10-11 10:25:57

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

ano ai mare dreptate. Din pacate timpul e limitat, nu are de unde sa scoata mai mult pentru ca pur si simplu asta e programul
I-am spus ca mi-e teama daca ne vom descurca si mi-a reprosat ca sunt pesimista si ma gandesc la ce-i mai rau, in loc sa ma gandesc ca totul va fi bine


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#279 2013-10-11 10:47:04

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Em si al meu imi zice ca sunt pesimista, hormonala si paranoica, la orice semn eu sar in sus ca e ceva grav rotfl
Nu e ca si cum nu are dreptate, sfarsim prin a recunoaste ca eu sunt asa si asta e. Lasa ca e bine sa fie el mai optimist si mai increzator. Daca erati amandoi daramati si pesimisti unde ajungeati?

O sa fiti bine si el se va descurca cu cea mica. Poate acum profita de ultimele momente de "libertate", cu TV, PC etc. Si al meu joaca NBA 2014, acum si-a luat si Formula 1 2014. Dar si eu ma joc de-ale mele, asa ca e ok.
Noi in timpul saptamanii mai mult comunicam pe mail, la munca. Acasa, ca si la voi, vin la 18.00, el se apuca de spalat vasele, eu fac dus, mancare si ne uitam la TV impreuna, sau separat, sau la PC. Printre randuri mai povestim de peste zi, daca nu am apucat sa o facem in mail.

Ultima oara a fost editat de anorien (2013-10-11 10:48:06)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#280 2013-10-11 10:56:53

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Bineinteles ca i-am trimis mesaj sa il intreb daca cand vine bebe o sa stam tot el la PC si eu in dormitor cu bebe rotfl
Logic ca saracul mi-a raspuns ca nici nu se pune problema, ca o sa stam impreuna cu bebe, sa nu imi mai fac griji. Dragul de el. Bine, la inceputul mesajului l-am avertizat ca e paranoia attack lol


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#281 2013-10-11 11:04:34

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Get noi la o faza de asta ne certam. Foarte frumos cum a raspuns sotul tau
Al meu nu intelege cum e cu hormonii astia, nici nu stiu daca i se pare ceva real, de asta nu pricepe ca atunci cand vorbesc aiurea nu trebuie sa ma bage in seama


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#282 2013-10-11 11:25:40

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Neatza.
Offff....am gasit 3 apeluri de la Ioana pe la 9 .10 ora noastra. Cred ca tocmaibiesise de la control. Dar eu cum noaptea am telef pe silent, nu am vazut decat acum vreo ora apelurile. Am vrut sa sun...ibtra mesageria lor...i.am trimis sms.....nu raspunde. Cred ca au oprit.o in spital. Doamne, cerau imi pare ca nu am vazut cand suna sa raspund. Spet sa fie bine amandoua. Daca aflu ceva va tin la curent.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#283 2013-10-11 11:30:30

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

uof, Doamne ajuta sa fie bine Ioana si Aminuca si sa aiba nastere usoara!


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#284 2013-10-11 11:35:51

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

neata cui a mai intrat smile

alle puss mersi.nu stiam.da,mananca,da pana nu luam acvariu mai mare nu putem folosi incalzitoru si apa e cam rece pt ele.le mai incalzesc din cand in cand si le torn in acvariu.

time kram  par le-am primit de ziua mea big_smile de la copiii de la scoala.

getut puss


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#285 2013-10-11 11:50:42

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Emi, si noi ne-am certat la inceput pe tema hormonilor. Si acum mai avem discutii ca el se asteapta sa reactionez normal si eu n-am cum.
La inceput tin minte ca eram in concediu prin Sinaia si a zis el ceva si am ras si apoi m-a busit plansul. Si aveam cateva saptamani de sarcina si nu stia el ce e aia hormoni. Si a ramas masca ca cum pot sa rad si apoi sa plang imediat una dupa alta.
Am plecat de la masa de nebuna si l-am lasat acolo. M-am intors in cateva minute. A realizat ca nu e ok si ne-am impacat, dar pana atunci am tras o cearta cu lacrimi.
Sunt momente si momente, Emi.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.